Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(19-08-2018, 04:30 PM)Chicot Пише:  Zna li neko nešto više o ovom dogadjaju?

https://www.espreso.rs/vesti/drustvo/279...gova-draga
рез.пеш.поручник МОМЧИЛО С. МИЛИВОЈЕВИЋ, из Крагујевца, син познатог крагујв.кројача Страшимира.Учитељ у с.Трешњевак, па у с. Грбице, срез Гружански.
Командант Грбичког четн.одреда, лето 1941.
Учесник битке против Немаца на Думачи, окт.1941.
Заменик.команд.Гружанског четничког одреда, јесен - зима 1941.
Команд.Четвртог батаљона Друге Гружанске бригаде Првог шумад.корпуса.
Немци хапсе њег.супругу Радмилу, учитељицу и одводе у КГ, као таоца. На Бадњи дан 1943.Мома се предао у замену за Раду.
Стрељан је 28.јуна 1943. у Крагујевцу.
" Драга моја Милче,
Данас у 5 сати, на Видовдан, бићу стрељан.
Остављам те саму, али то није моја жеља, тако се мора.
Мирослава и све моје пријатеље много поздрави и реци им да се
старају о теби.
А сада збогом, збогом за навек.
Воли те и љуби, веран до гроба, твој мужић Мома "
Рада ће нестати у Босни, са четницима, 1945.
Одговори

(19-08-2018, 05:16 PM)Мића Адмирал Пише:  
(19-08-2018, 04:30 PM)Chicot Пише:  Zna li neko nešto više o ovom dogadjaju?

https://www.espreso.rs/vesti/drustvo/279...gova-draga
рез.пеш.поручник МОМЧИЛО С. МИЛИВОЈЕВИЋ, из Крагујевца, син познатог крагујв.кројача Страшимира.Учитељ у с.Трешњевак, па у с. Грбице, срез Гружански.
Командант Грбичког четн.одреда, лето 1941.
Учесник битке против Немаца на Думачи, окт.1941.
Заменик.команд.Гружанског четничког одреда, јесен - зима 1941.
Команд.Четвртог батаљона Друге Гружанске бригаде Првог шумад.корпуса.
Немци хапсе њег.супругу Радмилу, учитељицу и одводе у КГ, као таоца. На Бадњи дан 1943.Мома се предао у замену за Раду.
Стрељан је 28.јуна 1943. у Крагујевцу.
" Драга моја Милче,
Данас у 5 сати, на Видовдан, бићу стрељан.
Остављам те саму, али то није моја жеља, тако се мора.
Мирослава и све моје пријатеље много поздрави и реци им да се
старају о теби.
А сада збогом, збогом за навек.
Воли те и љуби, веран до гроба, твој мужић Мома "
Рада ће нестати у Босни, са четницима, 1945.

Alal vera, Mićo!
Одговори

Е сад упоредите ову причу и сторију Лоле Рибара и његове девојке Слободе. Што се он није заменио? Па, зато што је незаменљив. Smile
Одговори

Не знам где да поставим фотографију ја сам се одлучио овде занима ме који је ово официр ви ћете Милославе сигурно знати?
Одговори

Иима тема Ко је особа са слике. Не знам ко је.
Одговори

Поздрав Милославе,

Нисам, Бога ми, искрено био на форуму неколико година, па видим да је дошло и до извесних промена. Као на пример да се више не може писати као гост.
Но, нема ни везе, није ми било тешко да се региструјем, поготово пошто имам једно веома важно питање.

Наиме, ради се о следећем: Деда-Стриц моје жене био је припадник ЈВуО у поцерском крају. Човек се звао Миодраг Гавриловић из села Румске и по њему отац моје жене носи име. Судбина је овог старијег Миодрага на крају рата одвела пут Словеније, где му се губи сваки траг. До породице су допирале гласине да је стрељан на Кочевском рогу, тело наравно никад није пронађено. Чак је обављена и сахрана са празним сандуком.
Међутим, тек недавно до породице су стигле вести да је Миодраг преживео Кочевски рог, мада је био рањен. Те да је одатле пребачен у болницу недалеко од Напуља, а да се затим укрцао на брод за Аустралију где је и преминуо. Сахрањен је наводно на српском гробљу недалеко од Сиднеја.
Е сад, оно што мене занима јесте: Како би најбрже и најлакше могла да се провери веродостојност ове информације и да се евентуално пронађе гроб покојног Миодрага? Верујем да Ви имате неке контакте са тамошњим четничким организацијама које би могле имати такве информације.

Срдачан поздрав,
Војислав Владимировић
Одговори

Поздрав,
Најбоље је питати епархију у Сиднеју. Има сајт. Они знају за сва српска гробља тамо и свакако имају евиденцију.
Одговори

Хвала пуно на брзом одговору. Покушаћемо тамо.
Одговори

Поштовани господине Самарџићу, да ли би могли да напишете овде нешто о Мачванском корпусу? Конкретно о бројном стању, борбама у којима су учествовали и слично. Или бар да ме упутите на неки извор где се могу информисати о тој теми. Срдачан поздрав!
Одговори

(19-08-2018, 10:10 PM)Болстон Пише:  Не знам где да поставим фотографију ја сам се одлучио овде занима ме који је ово официр ви ћете Милославе сигурно знати?


Судећи по еполетушкама и дугмадима на блузи, ради се о нижем официру Краљеве гарде.
Одговори

Господине Самарџићу, да ли знате за неког резервног поручника Ђуру .
Живи у Београду. Чини ми се да је би официр у Смедеревском корпусу.
Да ли знате његово презиме ?
Одговори

(21-08-2018, 10:54 PM)djura94 Пише:  Поштовани господине Самарџићу, да ли би могли да напишете овде нешто о Мачванском корпусу? Конкретно о бројном стању, борбама у којима су учествовали и слично. Или бар да ме упутите на неки извор где се могу информисати о тој теми. Срдачан поздрав!

Мачвански корпус – Горски штаб 85

Командант: капетан Станимир Васић

Начелник штаба: капетан Милан Павловић

Корпусни лекар: др Јовановић Александар (био у Босанској голготи)

Пратећи батаљон: комадант капетан Драгићевић Милош

Подрински округ: комадант рез. капетан свештеник Јефтић Милош
Равногорски одбор: Василић Милорад, правник (председник), Шушњевић Момчило, државни тужилац (заменик), Николић Михајло, трговац (благајник) и чланови Новковић Бошко, професор, Павловић Јован, машинбравар, Шкулић Станко, трговац и Лукић Здравко, трговац.
Срезови: Мачвански, део Поцерског и Посавскотамнавски

Командант Мачванског среза (Богатић): рез. капетан Игњатовић Никола

Командант Посавскотамнавског среза (Владимирци): рез.капетан Косијер Илија (убијен у Шабцу 1944.год)

Војни командант Мачванског среза: капетан Никола Игњатовић

Командант Посавотамнавског среза: свештеник, рез. капетан, Илија Косјер из Славоније

Бригаде:

– 1. мачванска (ком. капетан Никола Сокић; погинуо као командос у Србији 1945)

– 2. мачванска (ком. поручник Владо Синђић; погинуо на Зеленгори 13. маја 1945)

– Поцерска (ком. капетан Бора Теодоровић; убијен 27. новембра 1945. код села Гуњак, срез Рађевски). Команданти батаљона: поручник Слободан Тупајић, капетан Миле Петровић, потпоручник Душан Трбојевић (Омладински батаљон; Трбојевић је емигрирао у САД)

– Посавотамнавска или Тамнавска (ком. капетан Сава Илић; погинуо 1945)

Бројно стање: 1. мачванска имала је око 500 бораца, лето 1944. провели су у Срему.

Мемоари једног официра Мачванског корпуса:
https://www.pogledi.rs/cersko-majevicka-grupa-korpusa/

Кеига о Рачићу:
https://www.pogledi.rs/%D0%BC%D0%B8%D0%B...%BF%D1%80/
Одговори

(26-08-2018, 01:53 PM)Ултрадесничар Пише:  Господине Самарџићу, да ли знате за неког резервног поручника Ђуру .
Живи у Београду. Чини ми се да је би официр у Смедеревском корпусу.
Да ли знате његово презиме ?
Да, поручник Ђурађ Живојиновић, познавао сам га, објавио сам његове мемоарске записе у Разговорима са равногорцима 3. том:
https://www.pogledi.rs/razgovori-sa-ravnogorcima-3-tom/
Одговори

(26-08-2018, 02:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(26-08-2018, 01:53 PM)Ултрадесничар Пише:  Господине Самарџићу, да ли знате за неког резервног поручника Ђуру .
Живи у Београду. Чини ми се да је би официр у Смедеревском корпусу.
Да ли знате његово презиме ?
Да, поручник Ђурађ Живојиновић, познавао сам га, објавио сам његове мемоарске записе у Разговорима са равногорцима 3. том:
https://www.pogledi.rs/razgovori-sa-ravnogorcima-3-tom/

Хвала господине Самарџићу. Ја сам давно био код њега на Бановом Брду па сам заборавио заборавио његово презиме. Него знате ли да ли још жив ?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним