(25-06-2014, 02:20 AM)Cetnik Trbic Пише: Au al smo se raskokodakali:-).Jel te,posto krompir na pijacu:-)?
Gospodo neobrazovana,vrhovna komanda je potpisala kapitulaciju i tu jedan nizerazredni oficir,mister rakia boy(Draza) nije imao sta da se pita.Valja napomenuti da je 40 god.bio pred penzionisanjem,a Simovic pred isterivanje iz sluzbe zbog veza sa stranim obavestajnim sluzbama.Prvi zbog veze sa Sovjetima,drugi zbog veze sa Britancima(cak i uhapsen).Ministar vojni general Nedic je vec bio potpisao ukaze..
Па ми и кад се "раскокодачемо" имамо о чему, за разлику од тебе.
Али ево даћу ти шансу: Постави те указе са потписима министра Недића.
И приде, Врховна команда (пише се великим господине образовани) није потписала капитулацију већ је ђенерал Симовић овластио ђенерала Калафатовића да преговара са Немцима о примирју, што су Немци одбили и тражили безусловну предају тј. капитулацију. Ђенерал Калафатовић је одбио да преговара о томе (с обзиром да није имао овлашћења за то) и за даље преговоре одредио Цинцар-Марковића (који је у том тренутку био најобичнији цивил) и ђенерала Јанковића, који су потом потписали оно што су Немци тражили од њих. Проблем њиховог потписа је тај, што они нису имали никаква овлашћења да потпишу било шта јер та овлашћења нису добили ни од кога, нити је ђ. Калафатовић био овлашћен да преноси на било кога преговоре са Немцима.
Даље, став владе, Врховне команде и краља Петра Другог су били такви да је земља остала у ратном односу са Немачком и њеним савезницама.
Пошто видим да Дражи качиш придев нискоразредног официра, подсетићу само да је Дража у тренутку почетка рата имао високи официрски чин, као и да је из Балканских ратова, те Првог светског рата изашао са одликовањима. Чак нећу ни да користим Други светски рат као аргумент, довољно је ово што сам навео да покаже сву неболозу твоје тврдње.
Даље, занимљива је та "љотићевска линија" данас, која уствари и није љотићевска. Сам Љотић, иако савезник Немаца, није био заговорник окупације отаџбине, док његови обожаваоци данас итекако јесу. Као што балкански муслимани у доласку Турака не виде окупацију и ропство, него спас и просветљење, тако и данашњи "љотићевци" у немачкој окупацији Србије не виде трагедију, него спас и просветљење. Једна заиста тужна прича.
Још тужнија је прича, да су заговорници Љотићеве идеологије људи који нису најбоље образовани, већ су своје знање покупили са разноразних интернет форума и сл. а књига им није драг друг. Пре неког времена имао сам прилику да продискутујем са пар симпатизера Д. Љотића (иначе мојих познаника) који су се позивали на цитате Д. Љотића о политици и сл. Ти цитати су добрим делом на месту, само је проблем што то нису оргиналне мисли Д. Љотића, него је исте Љотић преузео из "Никомахове етике". Наравно данашњи "љотићевци" немају појма шта је "Никомахова етика" нити су је икада читали, док Љотић јесте читао, јер је ипак био образован човек, што се за његове данашње "следбенике", не може рећи. То је један типичан пример незнања и обмане. А велика већина ствари које се попут заразе шире по интернету од модерних "љотићеваца" углавном и јесте обмана и врло лако и аргументовано може да се побије.
Ипак, треба захвалити "љотићевском тролу", јер да он није одлучио да нас овде "истролује" својом параидеологијом, ми тешко да би отворили ову дискусију коју сада водимо, а која је (мени бар) страшно интересантна.
(24-06-2014, 06:40 PM)Милослав Самарџић Пише: То није био споразум између Немачке и КЈ, тј. то је правно ништаван текст, јер су Немци натерали ратне заробљенике да потписују, а заробљеник нема правну способност.
ВК јесте издала наредбу да се пређе на герилу, али не Дражи, већ војводама Бирчанину, Станковићу и Пећанцу.
Деловање Драже и других официра је у складу са ратним законима КЈ: у току је агресија и војска ради свој посао. Начин ратовања (герила или не) у том смислу није битан. Дражин статус је исти као и статус наше војске на Блиском истоку рецимо (неки од њих су и дошли код Драже, а статус им се притом свакако није мењао).
Овај део за заробљеницима је донекле, иако тачан, ипак проблематичан.
Влада је одабрала Калафатовића, а овај даље Јанковића и Цинцар-Марковића. Проблем је свакако у потезу Калафатовића, који није имао за право да доведе на позицију преговарача било кога, јер га нико није ни овластио да то учини. Питање је да ли је Калафатовић и могао да делује другачије када је буквално остабљем на милост и немилост надмоћном непријатељу.
С друге стране, ако се оставимо права и будемо мало реални, треба рећи да је то било време хаоса и да се ту буквално није знало ко пије, а ко плаћа.
Из свог тог хаоса, изродиле су се неке личности које нису имале велику важност пре Другог светског рата (изузев Недића) и то су уствари она историјска времена која рађају нове историјске личности не водећи рачуна о праву и законима. Историја је пуна таквих примера, а свака борба против окупатора је дужност и обавеза, без обзира на договоре и папире.