(20-08-2013, 12:34 PM)Николај Пише: (20-08-2013, 11:45 AM)Громовник Пише: Наравно, да би се променио режим односа у некој епохи није довољно да један човек "послуша савест", али у свакој епохи ће бити људи који ће без обзира на то што знајући да тиме не могу ништа да промене пре одабрати да слушају своју савест и учине добро дело него да пратећи "друштвене норме" чине зло.
Значи, у праву су ови из данашње епохе, који "слушајући своју савест" заговарају хомосексуализам као једну од основних слобода, насупрот већине која "прати друштвене норме"?
Не знам на кога мислиш кад кажеш ови "из ове епохе". Исток и запад су по овом питању подељени. На западу, већина заговара хомосексуализам као једну од основних слобода, што не значи да и међу западњацима нема оних који су против тога, док је на истоку обратно.
(20-08-2013, 12:34 PM)Николај Пише: (20-08-2013, 11:45 AM)Громовник Пише: И у тој маси Египћана сигурно је постојао одређен број интелигентнијих људи који нису веровали у фараонову Божанску природу, посебно они који су били ближе њему (свештеници нпр.) и којима је целокупна фарса била јасна као дан, али наравно нису ни у лудилу смели да је разоткрију.
Уопште није реч о фарси, него о искреном веровању, и оних око фараона и оних који га никад нису видели, да је он пореклом од Бога и да је изнад обичних смртника. Штавише, и сами фараони су веровали у то, а најбољи доказ су ти међусобна венчања припадника исте династије, чак и рођене браће и сестара, како се њихова "плава крв" не би мешала са "обичном". Или мислиш да би се брат и сестра упуштали у сексуалне односе само ради замазивања очију народу. Ти у ствари несвесно употребљаваш аргументе Карла Маркса о религији као "опијуму за народ"; и он је тако тврдио да су од памтивека свештеници лагали и варали обичан свет да би имали личну корист од тога, тј. није допуштао могућност да су стварно веровали у то што проповедају.
То можда тако изгледа некоме са стране, пошто је Египатска владајућа класа управо желела да то буде општеприхваћено веровање, али неки иоле паметнији и проницљивији свештеник који је био уз фараона и његову породицу од рођења, и који је видео да је дете будући фараон обично дете као и свако друго, које плаче, љути се, пишки и каки у гаће, може да се повреди, падне, поломи, исече, а да идеју да је сам Божанске природе добија тек касније учењем од својих родитеља и тих истих свештеника.... не верујем да је у свом животу могао а да се не запита да ли је све то око њега баш тако као што изгледа. Сами фараони су морали да верују у ту својеврсну догму, јер у тренутку у коме би посумњали у своје Божанско порекло, и ту сумњу јавно исказали, њихова владавина би била озбиљно пољуљана и доведена у питање. А јасно је као дан да ни један фараон то за себе и своју породицу не би желео, да не буде више фараон. Моћ људске аутосугестије је чудо.
Мислим да су се браћа и сестре фараони у Египту упуштали у сексуалне односе зато што су их њихови родитељи и ближе окружење убеђивали да је само то исправно и да тако треба, и што ни они сами нису смели да доводе то у питање због "општеприхваћеног" веровања да су живи Богови и њихове позиције коју нису хтели да изгубе. Самим тим су и замазивали очи народу. Баш се питам каква су објашњења и какву искрену веру у Божју природу фараона имали свештеници и они око фараона када су им се из таквих односа рађала ретардирана деца.
А доказ да је у Египту свако ко је имао моћ могао себе да прогласи фараоном а самим тим и Богом, без обзира на порекло и непостојање крвне везе са постојећим фараоном - богом јесте Александров војсковођа, Македонац Птоломеј, који је Египат освојио заједно са Александром, а затим га добио у наследство након Александрове смрти да би у Египту основао династију Птоломеја. Баш ме интересује шта мислиш, на основу чега су свештеници са Александријског двора могли искрено да поверују да су ти људи (Птоломеј и његови наследници), који уопште нису ни били Египћани, а насилно упали у Египат, освојили га и сами себе прогласили за фараоне и Богове у ствари заиста Богови. Као што рекох, моћ људске аутосугестије је чудо, а страх од губитка положаја, богатства или живота још веће
А свештеници откад је света и века, сем у најранијем периоду развоја религије, и извлаче корист од тога што причају, веровали они или не веровали у то што причају, то је чињеница. А видимо у многобројним примерима колико заиста верују у то што причају. Ако неко заиста верује у то што прича, тај ће отићи у монахе, а не у свештенике, и неће извлачити корист од онога што ради нити приуштавати себи земаљске ствари које себи не може ни делић његове пастве, као што иначе раде.
(20-08-2013, 12:34 PM)Николај Пише: (20-08-2013, 11:45 AM)Громовник Пише: И опет, све је у избору да ли ће се човек поводити за психологијом масе и узимати здраво за готово оно што му се у том тренутку презентује као "опште прихваћено", не размишљајући ни за трен да ли тиме чини зло или ће слушати свој унутрашњи глас у избору онога што ће, или неће чинити.
Опет ти кажем није реч о "психологији масе" него о психологији човечанства у датом историјском периоду. Наравно да ће сваки роб у Риму или било где, рећи да би волео да је слободан. Али ту ће његово интересовање за наведену проблематику да се заврши. Он неће ићи даље од посматрања ствари из свог личног угла, неће да се залаже за укидање робовласништва као таквог, једино ће га интересовати његов сопствени положај и његово ослобођење. Он неће основати покрет за свеопште ослобођење људи, јер зна да је робовласништво датост која је несумњива, нормална, и која ће, по њему, заувек постојати.
Када је Спартак (иначе бивши римски војник) подигао устанак, циљ му је био да са својом групом пређе на Сицилију и настави живот у слободи, не интересујући га што ће хиљаде људи и даље робовати у свету.
Морали су да прођу векови и цивилизација дође на такав ниво, где ће робовласништво постати апсурдна и непожељна појава. Да су Срби постојали у то време, и они би имали робове.
Заиста не знам како замишљаш да један роб из старог Рима, који је иначе роб и нема слободу деловања, а камоли учествовања у јавном животу, па све и да хоће, и да има интересовања за наведену проблематику, да му пође за руком да оснује покрет за свеопште ослобођење људи :shy: Исто важи и за Спартака, све и да је хтео, није имао ни услова ни могућности ни средстава ни да се са својом групом домогне Сицилије а камоли да постане светски борац за слободу робова

Да ли би њега са Сицилије погађало то што ће хиљаде људи и даље робовати у свету, то не можемо да знамо ни ти ни ја. Али свакако да би осећао одређену дозу емпатије према онима који су остали у ропству, поучен сопственим искуством, ако ничим другим.
Што се тиче Срба, колико је мени познато, стари Словени су један од ретких народа код кога није постојало робовласништво, посебно не дужничко и истоплеменско, али ето кад ти кажеш да би и Срби, да су постојали у то време, имали робове, нека тако буде :sleepy:
А ето ти опуштено напишеш да је данас цивилизација на таквом "нивоу", где је робовласништво апсурдна и непожељна појава, а у свету више финансијских робова него икада, незадужених скоро и да нема.
За једно си ипак у праву, "ниво" замаскиравања очигледних ствари је дефинитивно порастао