Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ђуришићеве операције 1942/1943.
#85

(08-10-2014, 12:58 AM)Chicot Пише:  Па каква нова политика 1941, кад је још све било на почетку. То је период када су Срби и влада, због 27 марта и касније због вести о продужетку отпора имали највећи кредит код домаћина.
Тачно, како је време одмицало, доживљај Срба је био све гори, о томе ти говорим. У време Јовановића је још увек био позитиван све у свему.

Тачно али Хрвати као идоли Енглеза би остали у југословенској влади на место у којима су били. Мислим да и ђенерал Симовић није имао ни намеру да их склони па чак ни да укине противуставну уредбу о успостављању Бановине Хрватске.
Одговори
#86

(08-10-2014, 12:35 AM)Chicot Пише:  
(08-10-2014, 12:27 AM)Кент Пише:  
(08-10-2014, 12:24 AM)Chicot Пише:  Симовић је једини имао какву-такву шансу да Хрвате у влади сведе на минимум. Наравно, пропустио ју је.
Свака част Јовановићу и још неким појединцима, али владе су биле генерално доста лоше,чак искључујем хрватски део из приче.

Британци су их дриблали како су хтели. Чак је и Јовановић направио једну-две грубе грешке, мада је и његова заслуга што је процес британског окретања комунистима мало успорен. Њега су и Британци од свих наших премијера далеко највише уважавали.

Како је то ђенерал Симовић могао Хрвате да сведе на минимум? Лондон је имао поштовања према проф. др Слободану Јовановићу али као продражин Србин није имао шансе.

Лепо, да их одстрани, неутралише, кад су почеле долазити вести о покољу Срба у НДХ. Чак је имао и благу подршку Британаца у томе. Дакле, лето - до септембра 1941.
Британци нису имали исти "доживљај" Срба 42-3. и од краја 43. године. Њему никада није спочитавано "великосрпство" за разлику од Пурића и Трифуновића,тако да тај аргумент о Јовановићу не стоји.

Kakve su veze imali Hrvati u Simovićevoj vladi sa genocidom u NDH? Osim što su Hrvati.

(08-10-2014, 12:24 AM)Chicot Пише:  Чак је и Јовановић направио једну-две грубе грешке, мада је и његова заслуга што је процес британског окретања комунистима мало успорен.

Bez uvrede, ali uvek se nasmejem kada neko napiše budalaštinu poput ove. Jovanović napravio jednu-dve grube greške? Koje su to greške? I šta biste Vi uradili da ste bili na njegovom mestu?

Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Одговори
#87

Влад, ја сам лично против колективне кривице али она је несвесно присутна у политичким односима.
Друго ти Хрвати у југословенској влади су били чланови Хрватске сељачке странке а њихов челник др Влатко Мачек је позвао своје чланство да подрже усташе у НДХ.
Одговори
#88

(08-10-2014, 08:20 AM)Кент Пише:  Влад, ја сам лично против колективне кривице али она је несвесно присутна у политичким односима.
Друго ти Хрвати у југословенској влади су били чланови Хрватске сељачке странке а њихов челник др Влатко Мачек је позвао своје чланство да подрже усташе у НДХ.

Da se razumemo - ja ne volim Hrvate. Ali jedno je ne voleti Hrvate, a drugo je reći "ti si kriv za Jasenovac jer si Hrvat".

Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Одговори
#89

(08-10-2014, 09:17 AM)Vlad Alekš Пише:  
(08-10-2014, 08:20 AM)Кент Пише:  Влад, ја сам лично против колективне кривице али она је несвесно присутна у политичким односима.
Друго ти Хрвати у југословенској влади су били чланови Хрватске сељачке странке а њихов челник др Влатко Мачек је позвао своје чланство да подрже усташе у НДХ.

Da se razumemo - ja ne volim Hrvate. Ali jedno je ne voleti Hrvate, a drugo je reći "ti si kriv za Jasenovac jer si Hrvat".

Да се разумемо - ја сам са Хрватима имао само добра искуства. Али последњи председник владе Краљевине Југославије био је Хрват ( др
Иван Шубашић ), последњи председник владе СФРЈ био је Хрват ( др
Анте Марковић) и последњи председник СФРЈ био је Хрват ( Стјепан
Месић ).
Одговори
#90

Тема није о томе колко који од вас воли Хрвате и колко је добар с њима.

Хрвате у владу је послао Мачек, да имају отворену опцију у случају да Павелић изгуби рат. Ниједан Хрват у влади није никад осудио покоље над Србима, и не само то него су пред Енглезима и Американцима оптуживали Србе да Срби лажу и да они, Срби, спроводе покоље над Хрватима (Меморандум СПЦ и Бићанићев меморандум).
Сав њихов рад у влади је био заступање хрватски интереса и одбрана Хрвата, а на другу страну скроз противсрпски рад и рушење српски интереса на сваком кораку.
Сам тај Мачек, као подпредсједник владе је одбио да иде са владом ван земље, и још повр' тога, заједно са Кватерником прогласио такозвану ндх.

(07-10-2014, 12:58 AM)Мргуд Пише:  Па како је могао да проведе када већина тих јединица које си навео није хтела да мрдне из свог завичаја? Један део херцеговачких четника је ишао у Далмацији, а за то време су им усташе и партизани направили хаос у завичају. Ко је после од њих хтео да напушта своје село и округ. Логично нико, почев од команде.

Како је Тито покретао партизане из завичаја, е тако је могао и Дража. Ако су србијански четници могли прећи у Босну крајем 1944. у најгоре вријеме, е онда су далеко лакше то могли годину или двије прије. Колко год је Дражино дјеловање према савезницима и савезничким ратним напорима са стране Срба, имало смисла, толико његово дјеловање на домаћем терену против домаћи непријатеља није га имало.

(07-10-2014, 10:14 PM)Chicot Пише:  Ама које стање на терену када Дража није знао у каквој су дубиози ови напољу, а обрнуто још горе. И једни и други су добијали доста штуре информације о ономе шта се дешава, и обично са закашњењем.
На основу чега да га заступају?
Грешиш, осим на самом почетку, Енглези су били упорни да се пошто пото направи компромис са Хрватима и да им се испуњавају хирови. По сваку цену је требало задржати целовитост Југославије.

Тај југоцентар је јахао на таласима Слободне Европе и других прокомунистиких гласила од лета 42, пре тога су "свом душом" били уз Дражу Smile

Неће бити баш да је тако. Итекако су они били упознати са многим стварима, само су зарад виши југо интереса, прелазили преко тога. Избацивање Хрвата из владе су подржали и Енглези и Американци (свједочење Владимир Милановића у вези енглеског става по томе који му је пренио Џорџ Рендел, као и Фотића и америчког става од самог Предсједника Америке - ако је потребно поставићу ође све то црно на бијело).

Југословенски информативни центар, ЈИЦ или Југоцентар у Њујорку је влада основала да ослаби српску опцију и српски правац који је био поприлично јак од самог почетка. Оснивање центра је потакла акција Јована Дучића (који је у Америку стигао крајем љета 1941.!), Американског Србобрана, Српске народне одбране и Константина Фотића. Рад центра је владу коштао пола милиона тадашњи долара.

О томе да је центар "свом душом" био за Дражу, нема ни смисла говорити. Од самог почетка вођена је акција да се Дражин покрет на све начине прикаже као "југословенски" и да су напори заједнички и једнаки, Срба и Хрвата. Да се углед Срба у свијету што више разводни, а ако не то, онда бар да се Хрвати њиме окористе. Све што је било српско и само српско, сви напори и заслуге, проглашавани су "заједничким и једнаким". При томе су главни људи Југоцентра били Хрвати (Радица, Адамич идр.). Тако да су Хрвати и у томе првом периоду побрали капитал Срба код савезника, плаћен само српском муком и српском крви. Каснији рад центра је на све начине рушио углед Драже и четника, тад више четници нијесу били "наши", "југословенски" четници, него само српски. При томе и издајници и сарадници окупатора. Онда је сљедећи корак био да се прикаже партизански покрет као "југословенски", тј. "хрватски", иако је у то вријеме Хрвата било у партизанима таман колко и код Драже.

Дакле, неколко ствари.
Дучић долази у Америку крајем љета 1941. год. др. Милош Секулић доноси информације из земље и Меморандум СПЦ у новембру 1941. године.
Почетни српски капитал код савезника је у интересу "југославије" истрошен у ништа, и не само то, него су се њиме дебело окористили Хрвати и њихови национални интереси.

Најважнији акт владе 1941. год. је био да потврди "споразум Цветковић-Мачек" и осигура хрватске позиције. Премда је Мачек, као подпредсједник владе, извршио отворену издају, одбивши да иде са владом ван земље и при томе проглашујући такозвану ндх заједно са Кватерником.
Одговори
#91

Мунгосе, ђенерал Дража Михаиловић није желео да напусти Србију јер се плашио да је тиме неће изгубити. Повукао се тек када је Црвена Армија провалила.

П.С. др Мачек није прогласио НДХ него пуковник Славко Кватерник. Он је из своје куће позвао чланство ХСС и чиновнике Бановине Хрватске да се ставе на располагање усташама и НДХ.
Одговори
#92

И то ништа мање него као подпредсједник владе? Шта велиш, није он прогласио, него "само позвао" чланство ХСС и чиновнике, да се ставе на располагање такозваној ндх и Анти?Шок
И то све као подпредсједник владе?
Док је његов замјеник Крњевић са владом у Лондону.

Примјећује ли ико осим мене, да ту нешто није нормално?
Одговори
#93

Мунгосе, ипак морамо да будемо прецизни. Не бих да будем апологета Влатка Мачека али он је у априлу дао оставку у влади и овластио др Јураја Крњевића да га представља у Лондону. ХСС није ушао у владу НДХ нити их је било у Сабору. Мачек касније и ухапшен и провео је једно време у Јасеновцу.
Одговори
#94

(08-10-2014, 11:45 PM)Кент Пише:  ХСС није ушао у владу НДХ нити их је било у Сабору. Мачек касније и ухапшен и провео је једно време у Јасеновцу.
Било их је у Сабору, поднели су једну представку Павелићу поводом заточеничког положаја Мачека.
Одговори
#95

Мачек је провео вријеме у Јасеновцу у угодним разговорима са Лубурићем. И немојте од њега стварати неког тобоже страдалника, јер није он тамо био због Срба, него због унутархрватски неразмирица, тј. личног сукоба са павелићом. ХСС и његово чланство је била кичма такозване ндх, лук и стријела коју је изђељао Мачек и њему слични, а коју је павелић само одапео.

Мачек никад није осудио покоље над Србима. Његов коментар на то све је био, "Па кај, и Срби су убијали Србе. Какво право Срби имају да приговарају Хрватима што су то радили?"
Одговори
#96

Последњи наставак овог чланка:
http://www.pogledi.rs/djurisiceve-operac...-godine-4/
Одговори
#97

И у мемоарима Милована Ђиласа може се наћи нешто заниммљиво.
У књизи "Револционарни рат" на 174. страни пише:
"Побибија Б. Секулића и Б. Томовића је била последица низа неуочавања и неуспеха.Вођство у Црној Гори, па и И. Милутиновић, схватили ни личност четничког команданта Павла Ђуришића, ни особености његових јединица. У појмовима вођства- Ђуришић је био један од краљевских официра кадрих да изађу из шаблона војних академија и деморалисаних сломом "своје" државе и "тактичком" сарадњу са окупатором. А Ђуришић се био истакао у народном устанку , у јулу 1941.г. у борбама за Беране, где су се водиле најоштрије борбе.Одметнувши се од партизана, он је скупио око себе претежено доборовољачко и искусно људство и завео војничку дисциплину.Он се служио герилском тактиком - изненадним, махом ноћу припремљеним ударима.И није имао дилема - ни у бирању средстава , ни у сарадњи са окупатором, најпре италијанским, а потом немачким...
У сећањима партизана он је - уз Кесеровића из Србије - једини Дражин командант који је уз мржњу завредио, као војник и респектовање..."
Одговори
#98

''Одметнувши се од партизана... Smile
Комунисти су у ЦГ, као и свугде, формирали штабове и подразумевали да су сви под командом тих штабова.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним