Оцена Теме:
  • 5 Гласов(а) - 4.2 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Лепоте Србије
#15

(29-08-2013, 07:12 AM)Николај Пише:  
(28-08-2013, 07:59 PM)Chicot Пише:  Хвала!
Имали смо доста среће, а и време нам је ишло на руку. Било је облачно а без ветра, што нам је омогућило да се толико приближимо оном супу. Наиме, они користе струју ветра за лет и првих 20 метара лебде на ветру пре него што замашу крилима. Имали смо заиста неуобичајено добар "улов" Smile
Јеси ли ишао преко неке агенције на крстарење или у "самосталном" аранжману? Супер су слике, само ја бих склонио датум и време, тако сам и код себе подесио на апарату.

Крстарења организују локалци - кад стигнеш на Увац видећеш рекламе за то. Имаш 2 варијанте: да идеш бродом, што је комфорније и мало повољније и да идеш чамцем чији је капацитет доста мањи, мало је скупље али си слободнији - имаш бољи преглед и флексибилност за добре фотке. Осим тога, та тура траје дуже - вози се дубоко у меандре, док се бродом линија вожње завршава код пећине. А ако хоћеш на видиковац то је само у програму овог лика са чамцем. Тако смо ми ишли.

Што се тиче датума, нама је био неопходан. Имам преко 2000 фотки тако да нам је помагао касније у разврставању и "оријентацији". Нема шансе да бисмо се снашли без тога.
Капирам да овде мало смета, ако хоћете могу нарадне фотке мало да опсечем да се то не види.
Одговори
#16

Што се мене тиче, датум не смета.
Одговори
#17

КЛИСУРА РАЧЕ

Природни резерват прве категорије Клисура Раче налази се у Националном парку Тара. Одликује се многобројним столетним разноврсним дрвећем које јој даје прашумски изглед. Заједно са Јагоштицом чине нетакнути и "најдивљији" део Таре. Она је данас измеђуосталог и ловно-узгојни резерват Мрког медведа.

На самом ободу овог резервата налази се један од наших најстаријих и најзначајнијих манастира - Рача. Задужбина је краља Драгутина с краја тринаестог века. Културни, историјски и архитектонски споменик, манастир Рача је и центар српске духовности, преписивачке књижевности и писмености у 17. и 18. веку. Монаси Рачани су уз своја имена обавезно дописивали своје историјско и општежитељно презиме Рачанин, којим се у то време означавала престижност овог центра духовности писмености и културе. Рачански монаси су вршили преписе минеја, триода, псалтира, житија и сл, али су били такође творци многих оригиналних дела, изузетне вредности: песама, првог српског буквара, првих путописа, драма и беседа. Такође су увели нова слова и писање на народном језику, стотину година пре Вука Караџића. Рачански рукописи се данас налазе углавном у музејима широм Европе.

[Слика: IMG_7995.jpg]
greenshot screen capture

[Слика: IMG_7997.jpg]
image url

Манастир Рача је било седиште архимандрита Хаџи-Мелентија, двоструког обновитеља манастира и соколског војводе.

[Слика: IMG_7999.jpg]
imagur

Споменик Хаџи-Мелентију и српским јунацима погинулим у Балканским и Првом светском рату у зиду цркве
[Слика: IMG_8000.jpg]
online photo storage

Иза манастира, данас постоји стаза која иде кроз клисуру и води до природног извора Лађевац, места званог Бања и даље у срце рачанске Клисуре. По легенди, ово је некада била стаза Рачана и пут за Цариград. Заиста, линија која води на супротну страну води до мистичног града Солотника, који је опет, по легенди, обезбеђивао пут за Цариград. О њему ћу нешто касније рећи детаљније.

На почетку стазе "Лађевац" постоји извор и ова симпатично урађена чесмица Smile
[Слика: IMG_8016.jpg]
photo storage

Улаз у Клисуру и река Рача
[Слика: IMG_8038.jpg]
screen shot pc
Стаза Рачана
[Слика: IMG_8025.jpg]
screen shot pc

Природни извор Лађевац. Наводно је јако лековита вода, нарочито за очи
[Слика: IMG_8062.jpg]
free screen capture
Он се у виду водопада улива у Рачу. Прелепо место.
[Слика: IMG_8067.jpg]
photo share
Одговори
#18

КЛИСУРА РАЧЕ 2. ДЕО

На око 1,5 км од извора Лађевац и око 3 км од манастира Рача налазе се темељи старог манастира Скит светог Ђорђа. Дубоко у шуми, окружен бујном вегетацијом манастир је био на идеалној позицији и заштићен од нежељених посетиоца. Такође, само окружење је пружало добар заклон и услове за збег од Турака. Овај манастир је уништен до темеља од стране Турака 1813.

[Слика: IMG_8077.jpg]
print screen windows

[Слика: IMG_8079.jpg]
image hosting

Преко пута манастирског рибњака, у непосредној близини манастира Раче налази се археолошко налазиште Орашац где су нађени темељи можда најстарије хришћанске цркве на овим просторима. Претпоставља се да је изграђена крајем 4. века! Истраживања су у току

[Слика: IMG_8089.jpg]
image hosting 20mb

Поглед са видиковца, удаљеног 12 км путем Бајина Башта - Тара од манастира. Види се клисура раче и крст на стени - знак да је у њеном подножју манастир:
[Слика: IMG_8109.jpg]
photo sharing software

Овај објекат је некада припадао манастирским поседима, ту су коначили рачански монаси. Данас је црква Вазнесења Господњег. Интересантно, први пут сам био у цркви која се налази на другом спрату објекта.
[Слика: IMG_8091.jpg]
screenshot program

Ово је манастир Солотуша, на истоименој реци. Неколико километара источно од манастира Рача, и у самом подножју Солотника:
[Слика: IMG_8447.jpg]
windows screenshots tool

Зидине и остаци града Солотника (на средњем брегу)
[Слика: IMG_8450.jpg]
pc screenshot

Солотник је град-утврђење о којем се готово ништа не зна поуздано. Пут до њега је данас готово непроходан - до пар километара пред улаз у град постоји макадамски пут, а одатле морате пешице. Налази се на самој литици, са 3 стране је бездан једини прилаз је јужно од града. Претпоставља се да је град из 13 или 14 века и да је чувао пут ка Ужицу (и даље према Цариграду). До данас нису извршена детаљна археолошка испитивања, али постоје назнаке да ово место насељавано још у доба Келта. Град је на таквој позицији да је био готово неосвојив, и све указује на то да је из неког разлога напуштен.

Нажалост, на путу према Солотнику остао сам без батерија тако да немам фотографије из самог града. Овде можете видети град изблиза:
http://www.vizijadanas.com/solotnik.html
Одговори
#19

Први пут чујем за Солотник. Јел си се пењао горе?
Одговори
#20

Ево још једног сличног града - Борач. Само, овај град има релативно безбедан прилаз са једне стране, западне, тако да је мало шта остало од бедема.
Дакле, средњевековни град Борач у Гружи, 40 км западно од Крагујевца. Налази се на врх ових литица, погледе је са севера, од цркве. На врху се види крст:

[Слика: DSC_0668.jpg]

За ову горе потребан је клик за повећање.

[Слика: DSC_0666.jpg]
windows screenshots tool

[Слика: DSC_0665.jpg]
screen shot on a pc
Одговори
#21

Ово су снимци са источне стране, од реке Борач. Остаци града налазе се иза овог крша:

[Слика: DSC_0608.jpg]
windows 7 print screen
[Слика: DSC_0613.jpg]
screenshot captor
[Слика: DSC_0614.jpg]
online photo sharing
[Слика: DSC_0616.jpg]
image hosting software
Одговори
#22

А ово је река Борач. Снимљено је за Божић прошле године, ишао сам тамо са дететом:
[Слика: DSC_0626.jpg]
image upload no size limit
[Слика: DSC_0631.jpg]
image search
[Слика: DSC_0643.jpg]
screenshot by lightshot
[Слика: DSC_0644.jpg]
screen shot capture
Одговори
#23

И натраг на северну страну, код цркве:
[Слика: DSC_0657.jpg]
screenshot tools
[Слика: DSC_0659.jpg]
[Слика: DSC_0660.jpg]
how to take a screen shot
[Слика: DSC_0662.jpg]
print screen windows xp
Одговори
#24

(29-08-2013, 10:39 PM)Милослав Самарџић Пише:  Први пут чујем за Солотник. Јел си се пењао горе?

Јесам. Мало је језиво и делује некако злокобно, ледено.. Поред оних стримина угла готово 90 степени не осећате се сигурним ни унутар зидина.Најгори је пешачки део, психолошки, док не уђете. Али добар је осећај кад победите успон и неки чудан страх - ја нисам могао да се отмем утиску да ме нешто однекуд посматра:s
Чак постоје трагови да су зидови рушени изнутра, као да је неко желео да заметне сваки траг о постојању тог места. Скроз чудно.

Не иде ми у главу како је ту неко могао било шта да гради и да живи?

(29-08-2013, 11:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ево још једног сличног града - Борач. Само, овај град има релативно безбедан прилаз са једне стране, западне, тако да је мало шта остало од бедема.
Дакле, средњевековни град Борач у Гружи, 40 км западно од Крагујевца. Налази се на врх ових литица, погледе је са севера, од цркве. На врху се види крст:

[Слика: DSC_0668.jpg]

За ову горе потребан је клик за повећање.

[Слика: DSC_0666.jpg]
windows screenshots tool

[Слика: DSC_0665.jpg]
screen shot on a pc

Нисам био тамо. Јел сте по њему дали име свом роману? Колико је отприлике удаљена црква од тог града? Супер су слике, хвала
Одговори
#25

Да, по њему. Остаци града су горе где је крст, виде се на последњој слици и црква и остаци града. То је свега негде око 500 метара... али за алпинисте са опремом. Макадамски пут иде десно од цркве. Недалеко од цркве је старо гробље, приказивано је у серији ''Мој рођак са села'' (као и ова река, али не и црква - те сцене су снимане на другом месту). Тим путем је можда око три километра до врха. Аутом се може донекле.
Ово даје Гугл на упит ''поглед са Борачког крша'':
https://www.google.rs/search?q=%D0%BF%D0...7AarqIG4AQ

А ево овде, неко је поставио слике са целог успона и са врха:
https://plus.google.com/photos/105736369...1205830547
Одговори
#26

(30-08-2013, 01:15 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да, по њему. Остаци града су горе где је крст, виде се на последњој слици и црква и остаци града. То је свега негде око 500 метара... али за алпинисте са опремом. Макадамски пут иде десно од цркве. Недалеко од цркве је старо гробље, приказивано је у серији ''Мој рођак са села'' (као и ова река, али не и црква - те сцене су снимане на другом месту). Тим путем је можда око три километра до врха. Аутом се може донекле.
Ово даје Гугл на упит ''поглед са Борачког крша'':
https://www.google.rs/search?q=%D0%BF%D0...7AarqIG4AQ

А ево овде, неко је поставио слике са целог успона и са врха:
https://plus.google.com/photos/105736369...1205830547

Гледао сам мало слике са овог линка.. Ауу, какав поглед. Фантастично. Морам тамо... макадамом Smile
Интересантно је ово старо гробље, посебно ови споменици са плочом на врху, са симболима уместо натписа. Има нешто јако слично у Рајачким Пимницама, поставићу то касније. Јел се зна нешто о овом гробљу, из ког је периода?
Одговори
#27

Зна се, на сваком пише година, релативно добро се види. Углавном 19. век, а има и старијих споменика.
Одговори
#28

Мало од села из којег је отац од мене и мог брата Владимира, такође члана овог форума.

http://www.youtube.com/watch?v=0esaHqCC93c

И још из тих крајева.
[Слика: 5.1__Selo_Krnjaca_opstina_Priboj_g_624151144.jpg]

http://www.pdpobeda.rs/mali_izvestaji/2011/pobijenik/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним