Оцена Теме:
  • 6 Гласов(а) - 4.83 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Занимљивости из српске историје
#43

Крсна слава краља Твртка I Котроманића


Крсна слава краља Срба,Босне и Приморја Твртка I је Свети првомученик и архиђакон Стефан.

[Слика: Sveti%20Stefan.png]
Одговори
#44

Рилски манастир

Традиционално се вјерује да је манастир основао пустињак Свети Јован Рилски (Иван Рилски), чије име манастир носи за вријеме владавине бугарског цара Петра I (927 – 968).

ЗА ВРИЈЕМЕ СРПСКОГ ЦАРСТВА

[Слика: ohmucevic.jpg]
Рилски манастир је поново подигао на садашњем мјесту локални велможа Хреља Охмућевић-Хреља(познат из народних пјесама као Реља Крилатица или Реља од Пазара) у доба средњовјековне српске државе која је овом облашћу владала кроз цијели 14. вијек. Најстарије грађевине манастира датирају из тог периода – Хрељина кула (1334-1335) и мала црква до ње (1343). Епископски трон и богато изрезбарена врата манастира такође припадају том времену. Међутим долазак Турака крајем 14. вијека пратила су бројна харања и уништавања манастира средином 15. вијека.

[Слика: Rila_14.jpg]
Хрељина кула

ИКОНОСТАС ЦЕНТРАЛНОГ ХРАМА СА СРПСКИМ ГРБОВИМА

[Слика: 302997_274262645944624_519362299_n.jpg]

На слици су приказани грбови: Србије, Бугарске, Босне и Македоније.
Одговори
#45

[Слика: 405371_397167317011103_1841459054_n.jpg]
Одговори
#46

Зна ли неко можда гдје је сахрањен Херцег Стјепан Вукчић Косача?
Одговори
#47

Збирка народног музеја Црне Горе.

[Слика: ----.jpg]

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори
#48

Писмо Срба софијског санџака србскоме владару: Његовом величанству Господару
МИЛАНУ ОБРЕНОВИЋУ, ЧЕТВРТОМ Господару

Ми смо прави стари Срби и као Срби желимо да будемо с нашом браћом Србима. Комитет бугарски хоће да нас силом побугари. Молимо Тебе Господару. Молимо и руског цара Александра, гледајте да ми као прави Срби не останемо пред силом Бугари, но да будемо твоји па да се придружимо нашој браћи Србима, наша је стара граница српска граница, Бакрно Гувно, које ми зовемо Побијен Камик, не само ми но цели Санџак софијски је овејани Србин и сви су готови да ово исто кажу, а ако и који буду упитани само не смеду, јер чорбаџије и комитетлије, ако се дозна одмах батинају и хапсе. Ми сад патимо горе од њих него што смо патили од Турака. Код губернатора софијског, господина Алабина, неможемо да предамо тужбу никако, те овако њему да се пожалимо. Ту је комитет бугарски. Ту су њихови жандари, па чим нас виде и сазнају шта хоћемо, одмах нас бију и терају у апс. Не дај да нас Господару овако муче Бугари и да нас силом Бугаре кад нисмо Бугари, МИ СМО СРБИ … и са Србима хоћемо да живимо и да умремо.

15.маја село Житен, Санџак Софијски, Покорни сељани :
Михо Божилов, Кмет, Вато Најданов, Веселин Тодоров, Минко Цветин, Ташко Црнин, Донко Кочин, Влчко Младенова, Сокол Лазаров, Гроздан Ленков, Тодор Ђошин, Тоше Бонин, Петар Стончин, Захарин Веселинов, Вучо Златков, Тото Златков, Танцо Младенов, Стојко Младенов, Васиљ Младенов, Ћора Игнатов, Богдан Цветин, Андон Цветин, Миленко Колин, Кола Вучов, Венко Митов, Пижо Бонин.

Србска књижевна задруга “Србија ” 1878 документа : Београд 1978, страна 335, 336.

са
http://srbinaokup.info/?p=26377
....

Ево и једне занимљиве карте

[Слика: 10151814_571860682921847_404702972_n.jpg]
Одговори
#49

http://www.pouke.org/forum/page/index.ht...0%BD-r3572

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори
#50

Разгледница са ликом српског војника и тробојком, која се продавала током 1916. године у Лондону.
Преузето са Фејсбук странице "Млада искра".

[Слика: -----------1916---.jpg]

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори
#51

Политика је 1937. године издала стрип "Мики Маус и његов двојник" (у оргиналу, Mickey Mouse and the Мonarch of Medioka). Десило се да радња стрипа подсјећа на дешавања при југословенском двору као и да главни Дизнијеви јунаци веома личе на кнеза Павла и на младог пријестолонасљедника Петра II. Стога је државни цензор забранио излазак стрипа. Компанија Дизни извинила се Политици због непријатности које је имала због спорне публикације. Послије 1945. стрип је објављен, али опет - цензурисан и прилагођен новом друштвеном систему. Коначно, Политика је 1992. је објавила оргинално издање, без икаквих измјена.

Преузето са Фејсбук странице "Млада искра".

[Слика: 150684359418195733099989.png]

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори
#52

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D0%B8%...1%98%D1%9F

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори
#53

(10-05-2014, 01:56 AM)Мањача Пише:  Политика је 1937. године издала стрип "Мики Маус и његов двојник" (у оргиналу, Mickey Mouse and the Мonarch of Medioka). Десило се да радња стрипа подсјећа на дешавања при југословенском двору као и да главни Дизнијеви јунаци веома личе на кнеза Павла и на младог пријестолонасљедника Петра II. Стога је државни цензор забранио излазак стрипа. Компанија Дизни извинила се Политици због непријатности које је имала због спорне публикације. Послије 1945. стрип је објављен, али опет - цензурисан и прилагођен новом друштвеном систему. Коначно, Политика је 1992. је објавила оргинално издање, без икаквих измјена.

Преузето са Фејсбук странице "Млада искра".

[Слика: 150684359418195733099989.png]

Ево га цео стрип . . .

http://stripovizacitanje.blogspot.com/20...ojnik.html

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори
#54

Карађорђевићи - дебили.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори
#55

(29-05-2014, 08:44 AM)Громовник Пише:  Карађорђевићи - дебили.

Ма ни ови ништа нису били бољи . . . До Михајла и некако,од Михајла не зна се ко је био гори . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори
#56

Да, да и Немањићи су дебили педофили и оце и брато убице.Мислим да су хабзбурзи супер, или тјудори, они су још бољи, бурбони су исто кул.Уф што су ови Срби сви срање.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним