Оцена Теме:
  • 6 Гласов(а) - 4 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Комунизам - Титоизам

Sve do 1977. beležili ko je slavio Božić i Srpsku novu?!

Stariji pamte, a mlađi su čuli da nije za vreme Tita bilo poželjno da se proslavljaju praznici kao Božić ili srpska Nova godina. Jedan zapis star 45 godina lepo pokazuje kakav je bio odnos komunista u Leskovcu prema onima koji su poštovali srpske običaje.

Dokumet iz 1977. godine sačuvan je u arhivu Udruženja u ime naroda za slobodnu Srbiju. Iako je tada prošlo više od 30 godina od dolaska komunista na vlast, još su praznici Srpske pravoslavne crkve bili trn u oku zvaničnoj ideologiji, jer „religija je opijum za narod i ostatak mračne prošlosti“. Na sednici Međuopštinske konferencije SK Leskovac iz februara pomenute godine, analizira se gde su sve slavljeni verski praznici od Skoplja do Crne Trave: ko je nosio srpsku kapu šajkaču, ko je prodavao badnjak… Posebno ih je brinulo da su čak slavili i neki članovi partije.

Drug Tito umire tri godine kasnije, a slobodno obeležavanje srpskih verskih praznika počelo je 90-ih godina 20.veka.

„Prema informaciji Medjuopštinske konferencije SK Leskovac, 6. januara ove godine, autobusi „Jugoekspresa“ Leskovca, koji saobraćaju na liniji Leskovac – Crna Trava, bili su оkićeni hrastovom šumom – „božićnin badnjakom“. Kondukter autobusa, na liniji Vlasotince – Crna Trava, naplaćivao je uz karte još po 2,00 dinara, na ime „badnjaka“, a po dolasku u Crnu Travu zakitio restoran, na šta su gosti reagovali. Isti kondukter, 13. i 14. januara, doneo je iz Leskovca nekoliko srpskih kapa „šajkača“ i stavljao ih na glave pijanim gostima u hotelu „Vilin lug“ u Crnoj Travi, a takodje i u kafani u selu Brod gde je uz konzumacije dočekivana „stara nova godina“. Ovakvih pojava bilo je i u Vranjskoj Banji u restoranu „Kičer“ i privatnoj kafani „San letnje noći” na Bujanovačkom jezeru. U ovim ugostiteljskim objektima bilo je oko 450 lica i to najviše iz Vranja, Bujanovca, Preševa, Kumanova, Skoplja, Vladičinog Hana i drugih mesta. Medju njima bilo je i članova Sveza komunista.

Autobus Jugoekspresa (6, 13. i 14. januara) prevozio je omladinu i gradjane od Crne Trava do Broda, u vanrednim turama, da bi uveličali tradicionalni verski sabor u selu Brod.“

(februar, 1977. godine)

https://jugmedia.rs/sve-do-1977-belezili...psku-novu/
Одговори

Čitajući najnoviji rad dr Igora Vukadinovića, naučnog saradnika Balkanološkog instituta, saznajte između ostalog: Zašto je Jugoslavija uvozila knjige, albume i udžbenike iz Albanije u periodu izrazite antijugoslovenske kampanje u ovoj zemlji? Zašto je Jugoslavija potpisala sporazum o turističkoj saradnji uprkos činjenici da je njenim nealbanskim stanovnicima bio zabranjen ulazak u Albaniju? Zašto je Jugoslavija u jeku demonstracija na Kosovu i Metohiji 1968. dozvolila masovan uvoz albanskih nacionalnih obeležja? Zašto su albanski proizvođači pića odbijali da izlažu svoje proizvode na poljoprivrednom sajmu vina u Ljubljani i Novom Sadu, a istovremeno predlagali kolegama iz "Kosmet-eksporta" da se u Prištini organizuje degustacija alkoholnih pića iz Albanije?

https://istorija20veka.rs/wp-content/upl...75-396.pdf

Извор: Фејсбук страница "Историја 20. века"


Бане Гајић је написао одличан коментар:

Jedna rečenica iz ovog rada u koju je stalo apsolutno sve na ovu temu: "Josip Broz i njegovo okruženje bili su zainteresovani za albanizaciju Kosova i Metohije i destabilizaciju Srbije kroz izdvajanje pokrajina iz opsega njene vlasti. Zbog toga su dozvolili Tirani da ostvaruje neposredan politički, kulturni i ekonomski uticaj na Kosovu, čak i bez prethodne normalizacije odnosa sa Beogradom."
Одговори


Ку ку.... Перуне, нисам знао да је певао ово твој Ужичанин.....  Скојевац

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Масакр пољских радника у доба комунизма

Дана 17. децембра се навршава годишњица од када су пољски комунистички владари употребили војску и тенкове да насилно сузбију штрајкове пољских радника који су протестовали због отежаних услова живота, погоршаних повећаним ценама хране које је увео режим.

Др Пјотр Бжежињски, историчар Института за национално памћење (ИПН) у Пољској, говорио је о околностима које су довеле до масакра пољских радника у штрајку у децембру 1970. Бжежински је такође писац и сарадник-аутор неколико књига о историји Пољске из комунистичког доба, укључујући две књиге о масакру.

ЗАШТО СУ РАДНИЦИ СТУПИЛИ У ШТРАЈК

Дана 14. децембра 1970. године, радници бродоградилишта у пољском приморском региону ступили су у штрајк у знак протеста због повећања цена хране, горива и грађевинског материјала.

Тада је просечан Пољак половину своје зараде трошио на храну, тако да је повећање цена најављено два дана раније, не много пре Божића, веома отежало ситуацију, рекао је Бжежињски и додао да је повећање цена хране значајно, у распону од десетак до неколико десетина процената, у зависности од производа или асортимана.

„То је било због система који је тада владао у Пољској, односно реалног социјализма где је о свим ценама одлучивала држава. Тамо није било капиталистичке привреде; нисте могли да одете у јефтинију продавницу јер су све цене биле централно постављене.”

„Реални социјализам“ је био термин који су сковале комунистичке власти у Совјетском Савезу и Пољској да опишу економски систем који је усвојио комунистички блок који још није еволуирао у пуноправни комунизам.

„Оно што је тада било у Пољској, заправо је био ауторитарни систем... где је држава била главни послодавац и диктирала је све услове рада и живота грађанима“, објаснио је Бжежински, додајући да се прави социјализам разликује од друштвено-економског система који је усвојио скандинавски земље, што се често назива социјализмом.

„У стварности, нордијске земље [Шведска, Норвешка, Финска и Данска] практикују углавном економију слободног тржишта упарене са високим порезима који се размењују за великодушне програме државних права“, написао је Џефри Дорфман, професор економије на Универзитету Џорџије. Форбес.

Демонстранти у Пољској су углавном били млади или веома млади људи, рекао је Бжежински. „Најмлађе од жртава децембра 1970. била су деца. Били су то 15-годишњи дечаци који су умрли у Гдињи—који су једноставно желели да виде шта се дешава. Док су већина жртава… били младићи у двадесетим годинама.”

Била је то генерација бејби бума са мало животног искуства, приметио је историчар.

https://www.theepochtimes.com/rememberin...60472.html


Као резултат тога, у Гдињи је убијено 18 људи, док је у четири друга приобална града — Гдањску, Гдињи, Шчећину и Елблонгу — укупно 45 људи убијено, а 1165 рањено, рекао је историчар.

„Власти су одлучиле да прикрију трагове својих злочина, а добар пример за то су ноћне сахране жртава непосредно након смиривања штрајкова. Породице убијених често нису добиле ни прилику да се правилно и достојанствено припреме за сахрану. На пример, увече су одређеног дана били обавештени да ће за тренутак бити одржана сахрана и да ће их или одвести до места сахране или ће се сахрана одржати без њих."
Одговори

Ravnogorski pokret traži da se objavi finansiranje i imovina SUBNOR-a

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/ravno...-subnor-a/
Одговори


Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори


Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Када је Немачка финансирала руску револуцију

Преговори између Лењина и Вилхелма Другог

Лењин је схватио да је једино могуће решење преговори са Немачком. Баш као и силе Антанте, и Немачка је знала да би Лењин био опасна компонента у руском политичком пејзажу. Да је Немачка могла да оконча рат на Истоку, онда би имала могућност да окупи своју војску на Западу. Кајзер Вилхелм Други је дао зелено светло и омогућио транзит преко Немачке у запечаћеном железничком вагону са Лењином и другим бољшевицима.

Обезбеђена средства

Међутим, кајзер Вилхелм Други не само да је обезбедио превозно средство за бољшевичког завереника већ му је дао и десетине милиона марака. Откриће, које је 90-их објавио недељни магазин „Штерн“, користио је бројеве банковних рачуна, датуме и износе уплата, како би показао да су руску револуцију финансирали Немци. У сваком случају, то није било ништа ново, јер су га неки Лењинови непријатељи већ оптужили за ово. Совјетски Савез и Немачка су увек порицали, али још увек постоје неки докази. На пример, 18. јуна 1917. немачки индустријски магнат послао је 350.000 марака на рачун Лењина у Шведској. Троцком је 8. јануара 1918. послата уплата из Рајхсбанке. Неки историчари тврде да је Немачка такође дала политичке координације Лењину.

Закључак

У замену за та средства, Лењин је уверавао Немце да ће, када дође на власт у Русији, потписати примирје са Немачком и њеним савезницима. То се догодило 3. марта 1918. године, када је Лењин потписао Брест-Литовски споразум којим је окончан рат на Источном фронту. Непотребно је рећи да би без тих средстава европска историја вероватно била прилично другачија.

Michele Caimmi / History of Yesterday

https://historyofyesterday.com/when-germ...8d369f27ff
Одговори

Мислим да и Лењин није био етнички Рус.
Одговори

(25-03-2022, 02:01 PM)Београдски Србин Пише:  Мислим да и Лењин није био етнички Рус.

Занимљиво, био је племић.
Одговори

А шта би требало да је занимљиво (или можда чудно)?

ПС

Иначе Лењин није Рус него калмички Монгол...и Јеврејин по мајци. То је народ којег Руси нису потчинили и који су се придружили Русији – Калмици.
Одговори

Па занимљиво је то да није био радник него племић, и тата му је био племић. Мени, као неком ко се бави племством, је то занимљиво.
Одговори

(25-03-2022, 06:59 PM)Monarhist Пише:  Па занимљиво је то да није био радник него племић, и тата му је био племић. Мени, као неком ко се бави племством, је то занимљиво.



Па то једно друго углавном искључује (не и нужно) тако да сам опет у недоумици шта је ту чудно.
 
Осим да је Антируска револуција, као и комунизам осмишљен у луксузним салонима богатих (писао сам о томе, чини ми се).
Одговори

(25-03-2022, 06:59 PM)Monarhist Пише:  Па занимљиво је то да није био радник него племић, и тата му је био племић. Мени, као неком ко се бави племством, је то занимљиво.
Zar vjeruješ da neki bezznačajni radnik može išta značajno na ovom bijelom svijetu?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним