01-01-2015, 04:42 AM
(01-01-2015, 03:06 AM)Јеремија Пише: факат је да и Ми али и Они - латини, славе Божић 25 децембра, а н. г. дочекују 31-вог. Е сад, они по Гргуру а ми по Јулију а бајаги смо хришћани и једни и други. Ј.бига, посвађали се патријарси око круне и жезла па поделили народ.
Хе, хе...уз све поштовање за браду Брата Јеремије која је дужа од наше, да устане Благоверни Цар Душан намах би за овај реч Јеремију тог преимућства лишио, браду му дао осмудити а можда би и по образу био ожежен, јербо се во времја оно знало ко је Хришћанин а ко ЈЕРЕС ЛАТИНСКА!
Друго, не море се упоређивати календар кримокатоличког папе Гргура са нашим Отачким Календаром који само носи име по Јулију, али се његово постање губи у магли времена древног Египта!
Питање нашег Отачког Православног (јулијанског) Календара и на њему засноване Православне Пасхалије, која одређује ритам живота Православне Цркве Христове, веома је сложено и изискује расветљавање са
-астрономске,
-историјске,
-Богословске
и многих других тачака гледишта!
Ево укратко главних узрока ширења заблуде у вези са јулијанским рачунањем времена.
Свако ко се трудио да објективно схвати суштину календарске реформе кримокатоличког папе Гргура XIII не може да се начуди постојаности мита о фамозном научном преимућству папског грегоријанског календара!!!
Овај мит, који је постао већ неоспориви клише, почива, ипак, на вештој и псеудонаучној папској пропаганди и прилично незналачкој предрасуди њених добровољних или невољних гласноговорника!
Већ смо одавно приметили да су веома малобројни они Верни који су свесни да са формално-научне тачке гледања шокачки грегоријански календар нема НИКАКВИХ преимућстава над Црквеним, будући да су два календара различна по својим принципима!!!
Познато је да се шокачки и папски календар оријентише према величини тропске или сунчане године, док се наш Хришћански Календар орјентише према величини сидеричке или звездане године!
Притом, тропска година, којом су организатори папске грегоријанске реформе, мерили своју нову годину, представља величину условну, фиктивну, иако блиску процесима реално доживљаваним на земљи, тј. равнодневници и солстицијуму.
Напоменимо да је, почев од времена Птолемеја (2. век пре Христа) све до позног средњовековља, у астрономији као и у гледању на свет господарио геоцентрични систем, према коме је непокретна Земља тобоже центар око кога се врте Сунце и друга небеска тела.
Појам тропске године, који је у основи папског шокачког и белосветског грегоријанског календара, скопчан је са докоперниковском геоцентричном теоријом!!!
Тропска година која има тако 365 дана, 5 часова 48 минута и 46 секунди, јесте време за које Сунце завршава своје умишљено кретање око земље.
Ипак свима је ДАНАС познато да НИЈЕ Сунце то које се окреће око Земље, него да се, обрнуто, Земља окреће око Сунца, ШТО СЕ У ВРЕМЕ ПАПЕ ГРГУРА НИЈЕ ЗНАЛО!
Зато тропске године НЕ ПРЕДСТАВЉА реалан временски период, већ фиктивну астрономску величину, која се, уосталом, односи на реалне процесе који се збивају на Земљи, као што су смена (климатских) годишњих доба (пролеће, лето, јесен и зима) и друге природне појаве на нашој планети АЛИ НЕ И У ВАСЕЉЕНИ!!!
ПАПСКИ КАЛЕНДАР ДАКЛЕ, ЈЕ ЗАСНОВАН НА ВЕРОВАЊУ ДА СЕ СУНЦЕ ВРТИ ОКО ЗЕМЉЕ!!!
ТОЛИКО О ТАЧНОСТИ ПАПСКОГ КАЛЕНДАРА И ПРИЧИ ДА МИ УСТВАРИ ИСТИ КАЛЕНДАР КОРИСТИМО, БИВА "ХРИШЋАНИ МИ-ХРИШЋАНИ ОНИ"!
Јеремија још само да помене "плућна крила хришћанства" и...ту смо!
Што се тиче појма сидеричке године, која је у сонови НАШЕГ, ОТАЧКОГ КАЛЕНДАРА, она се заснива на реалној величини, једнакој пуном окретању Земље око Сунца.
Дужину сидеричке године чине 365 дана 6 часова 9 минута 9 секунди. Заснивајући се на тој величини, јулијанска година износи 365 дана и 6 часова.
Идеју годишњег окретања Земље око Сунца, познату већ астрономима древног Египта, касније су наследили питагорејци и она је међу њима била веома раширена.
Касније, у III в. пре Христа, ова идеја положила је основе учења старојелинске математике и, посебно, астронома Аристарха са Самоса, који се може сматрати претходником Николе Коперника.
У време стварања јулијанског календара (46.г. пре Христа) теорија Аристархова била је широко позната међу астрономима и научницима.
Зато није чудо што су велики астрономи Созиген Александријски и други творци јулијанског календара у основу јулијанске године ставили период пуног окретања Земље око Сунца. тј. годину сидеричку!!!
Управо та реална астрономска величина је постала образац јулијанског календара!!!
Значи ваља једном за свагда схватити да је тропска (сунчева) година оријентисана на ритмове пре свега у вези Са Земљом, док је сидеричка оријентисана на ритмове у вези са Космосом у целини!!!
У том смислу папски грегоријански календар је у својој основи геоцентричан, а наш јулијански космоцентричан!!!
Што се тиче астрономске тачности која је омиљени баљезг присталица шокачког грегоријанског календара, неопходно је обратити пажњу на то да ће за 25,765 тропских година он да се удаљи од сидеричког за читаву годину!
Зато се сва астрономска а такође и историјска хронолошка истраживања, која се односе на велике периоде, спроводе по нашем јулијанском а не по шокачком грегоријанском календару!!!
Ето због чега се многи истраживачи баве питањем зашто је Риму уопште била потребна реформа календара, са каквим циљем је папство пошло у раскид са вековима Освештаном Црквеном Традицијом?!!!
Могу се наћи многа објашњења за овај корак римског папе Гргура XIII.
Ту је и жеља за влашћу и тежња да се уздигне над другима, а такође и покушај да се учврсти ауторитет тровачког и курварског папства породица Медичи и Борџија, пољуљан после реформације и верских ратова.
Ми рекосмо, по пустињи викасмо, ма Душу спасисмо!
ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!