Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 3.75 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Батин подрум - Њу Месиџ

Да, само ово није био текст о томе него анализа текста Стојадиновића који је покушао да објасни да је главни феномен Ђоковићеве победе у Вимблдону унутрашњи аспект.
Ма колико било очигледно да се Ђоковић одвојио од просечности целине из које је потекао, Стојадиновићева теза је апсолутно натегнута. Јер, прво што би човек прокоментарисао на ту тезу је да је Ђоковић потекао из било које друге средине да ли би исто тако био далеко изнад просечности. Одговор је јасан, тако да је теза у старту пропала. Самим тим она је идеологизована и политизована, односно глупа и недоказива.
Са друге стране, Нимбус је јасно показао, а то може да се докаже на много нивоа, да је Новак Ђоковић одабрао врло опасан пут, а то је пут " којим се лакше иде". Покушава да се допадне Западу, а то ствара само већи анимозитет према њему и то пре свега на Западу, што је и природно. Све је то, наравно, условљено жеђу за новцем која је код људи неутољива и у овом, као и било ком бившем или будућем свету, нема граница.
Наравно, не треба никад заборавити кључну компоненту да је Новак безгранично амбициозан и да не жели да пропусти прилику да постане најбољи тенисер свих времена. То је кључна компонента његовог понашања. У односу на то треба мерити све његове поступке, како на терену, тако и изван њега.
Ово је био кључан меч за Федерера. Његов штаб и онсу створили фиксацију да ако Федерер победи, да га Новак Ђоковић више не може стићи по броју освојених грендслемова. Федерер се спремио боље него икада и одиграо је ако не најбољи, онда један од три најбоља меча у каријери.
Међутим, тада се Ђоковићи сетише ко су и одакле су па призваше Светог Василија Острошког и све Свете Србе, и они му помогоше у задњем моменту.
То је главни утисак овог финала Вимблдона. Дуго гледам тенис и ово је сигурно један од најбољих мечева у историји тениса, иако Ђоковић није играо свој најбољи тенис, за разлику од његовог противника.
ПС Енглези јесу расисти, а поготово су србомрсци. О томе има толико доказа да се може узети као аксиом.
Одговори

О Стојадиновићу сам дописао нешто, али остало је на дну стране, вероватно ниси видео. Такви су јасни.
Слажем се у основи с тобом и Ђорђем, само што више верујем да то што они хоће баш неће да може.
Одговори

(21-07-2019, 02:38 PM)Милослав Самарџић Пише:  О Стојадиновићу сам дописао нешто, али остало је на дну стране, вероватно ниси видео. Такви су јасни.
Слажем се у основи с тобом и Ђорђем, само што више верујем да то што они хоће баш неће да може.

Твоје уверење је засновано на емоцији - ти би желео да не буде тако, па је тешко са емоцијама полемисати.

Има ту неколико досадних ствари.
Прва је да, како наведосмо, у овом (Ђоковићевом) случају, успешност, статистика, бодови, у опште се не узимају у обзир.

Друго, Западњаци су уверени да владају технологијом промене карактера, и то не крију. Можебити да се Ђоковићев резултат запамти, под неким условима.

Да се догодио историјски скандал на Вимблдону не може бити спорно, али Стојадиновић се тиме не бави. Е, па што се ми не би бавили ако се он опире као товар?

Знаш како, да сам тако велики шампион као Ђоковић, после епохалног успеха у Вимблдону, ја бих се вратио у Србију да са својим народом који ме воли поделим радост. Вероватно бих најпре отишао у Храм Светога Саве, да нахраним душу. Вероватно тако размишља већина посетилаца овог сајта.
https://www.24sata.hr/sport/okovic-je-st...ItDBh8o8s8
Одговори

Јес незгодно.
Одговори

ДОБРИ ВОЈНИК РАМУШ

[Слика: 411989_ramus-haradinaj-jna_ff.jpg?ver=1534332796]
Рамуш, успомена из ЈНА

Трећи пут у деценији Рамуша Харадинаја позивају у Хаг да би сведочио о својим злочинима. Рамуш је ћутао. Нека часни Суд докаже кривицу, ако може. Часни Суд ће доказати кривицу ако пронађе, после двадесет година заврзлама, још неког свог заштићеног сведока кога нису убили. Рамуш је поштен човек па је под сенком хашке претње, поднео оставку на место Премијера Косове. Још једном је показао политичку одговорност.

Понашање овдашње проевропске елите поводом очигледног изругивања "западне цивилизације" жртвама најмонструознијих злочина је одвратно. Или су у масовном егзодусу ка апотекама ради теткиног лека па нису у сазнању, Или се, попут Дејана Илића са "Пешчаника", темом баве на идиотизован начин.

Наш председник Александар Вучић није имао много охрабрења за нас. Он увек народу говори истину, чак иако није пријатна. Овај пут је позивање Харадинаја очигледно део светске завере против њега, познате као "Омча". Зато нас је Вучић суочио са истином:

Цитат:"Очекујем само фарсу и представу у Хагу: Председник Србије Александар Вучић истакао је да од позива и појављивања Рамуша Харадинаја пред Специјалним судом у Хагу не очекује ништа, осим фарсе и представе."

Ми можемо само још једном да поновимо исти текст који периодично објављујемо последњих десетак година.

Под окупацијом НАТО на Косову и Метохији преко две хиљаде Срба је убијено или се воде како "нестали".

Под италијанском окупацијом у WW2 на KиМ је спаљено 56 православних цркава и манастира. Под окупацијом НАТО 156. Шест пута спаљивани Девич мученички сведочи непрекинути шиптарски злочин. Kо сме да оспори тај генерацијски повезани, генетски произведени шиптарски злочин?

Наравно да су Шиптари "злочинци, злотвори, кољачи, звери...". Додаћемо и пљачкаши кућа и пљачкаши гробова. Али увек под заштитом неке велике силе. Не треба никакав суд да би се ово доказало. Само људскост је довољна, коју другосрбијанци немају.

Негде граница, и небеска и људска, можда и постоји, иначе се људи неће разликовати од пацова. Ратних неправди ће увек бити, јачи ће истребљивати слабије, пљачкашке банде ће под плаштом борбе за свој напаћени народ вршити похаре. Међутим, „Kосовска кампања“ се по нечему разликује од свега до сада виђеног у ратним страхотама. То је трговина органима отетих Срба.

Проблем са извађеним органима је што их није могуће продати ако немате унапред обезбеђеног купца. Тај купац је из најбогатијих земаља и добиће свој нови и скупо плаћени орган у некој врло престижној клиници, где ће даље бити под лекарском контролом. Надаље, свеже извађени орган не можете на магарцу преносити преко врлети у избегавању граничних контрола, већ морате најбржим могућим начином, дакле авионом, да га испоручите наручиоцу. Превише је све то компликовано и превише је људи укључено у ланац овог јединственог трафикинга, да се немогућност хватања и кажњавања свих укључених злочинаца може правдати искључиво „омертом“ шиптарских фисова. Ако се сведоци ликвидирају на Kосмету, у западној Европи има их на претек.

Све се знало још 2002 године. Мартин Граф, члан Парламентарне скупштине Савета Европе и посланик Слободарске партије Аустрије је рекао: „...Они (Срби) су, што је застрашујуће, коришћени као складиште резервних делова“.

Шеф Унмикове канцеларије за нестале особе и форензику на косову и Метохији Хозе Пабло Барајбар је 2003. доставио Савету безбедности УН поверљиви извештај са доказима о овим злочинима.

Шеф УНМИK Бернар Kушнер, лекар без икаквих граница, најпре се ругао на помен трговине људским органима, да би се затим клео да о томе ништа није знао.

Хашки трибунал окончао је брже него што је започео истрагу о трговини органима на Kосову. Докази су нестајали током УНМИK, KФОР и Еулекс управе на Kосову. Трибунал је ипак имао детаљно описане чињенице, али веле да се докази нису могли извести без имена сведока, као и због тога што је крајем 2004. Савет безбедности УН наложио том суду да оконча све истраге.

Известилац Савета Европе „О нехуманом поступању и трговини људским органима на Kосову“ Дик Марти између осталог констатује:

„Докази које смо открили су можда најзначајнији по томе што су често сасвим супротни толико форсираном имиџу Ослободилачке војске Kосова, или ОВK, као герилске војске која се витешки борила да одбрани право свог народа да насељава територију Kосова.“.

Дик Марти затим све сумње о злочиначком понашању ОВK потврђује као сасвим основане. Kонстатује да ни МKСЈ ни УМНИK, нити канцеларија албанског јавног тужиоца, нису спровели никакве даље детаљније испитивање, након обиласка „Жуте куће“ и тамо пронађених доказа. Напротив, напомиње, албански истражитељ је пожурио да хладно изјави како заправо никаквих трагова нема.

Прикупљене физичке узорке на лицу места МKСЈ је касније уништио након што их је фотографисао, што је Мартију у писму потврдио садашњи главни тужилац МKСЈ. "Морамо себи дозволити да изразимо запрепашћење што је такав један корак предузет", констатује Марти. У разговору са Kарлом дел Понте 2009. бивша тужитељка ме је (Дика Мартија) уверавала да би поменути материјал требало да се чува у архивама МKСЈ и да је просто незамисливо да је уништен. Једнократном згражавању се придружио и Серж Брамерц.

„Наравно, једна је ствар уништити, односно деградирати празне бочице лекова и други материјал пронађен у 'жутој кући', који по оцени истражитеља нису могли представљати довољне доказе, али добити, а онда изгубити, уништити или прећи преко навода сведока који упућују на тако озбиљне злочине - било би нешто много озбиљније”, рећи ће о овом невероватном скандалу Џефри Најс, бивши тужилац МKСЈ коме Хашим Тачи дугује 500.000 евра.

У извештају Дика Мартија се вели „Наслеђе Унмика нам је живописно представљено као '300.000 збрканих страница'”. Овом опаском дискретно се указује какве су перспективе да злочини буду санкционисани.

Затим на сцену ступа амерички истражитељ Kлинт Вилијамсон, што је сваком човеку здраве памети сигуран сигнал да ће све бити заташкано. Њему и његовом тиму од тридесетак тужилаца и истражитеља било је потребно три године да покушају да прикупе доказе о трговини органима и о другим злочинима Ослободилачке војске Kосова по окончању НАТО бомбардовања. И не чуди што са закашњењем од деценију и по Вилијамсон тврди да има доказа за само једну и то здружену оптужницу, ако се зна да су докази о тим злочинима систематски нестајали током УНМИK, KФОР и Еулекс управе на Kосову. У извештају швајцарског сенатора Дика Мартија, након чијег усвајања у Савету Европе је ЕУ одлучила да под Еулексом формира истражни тим на челу са Вилијамсоном (СИТФ) нашироко је образложен процес правних и других вакуума који су омогућили нестајање доказа.

Међународна заједница је, по Мартију, током управљања косовским структурама, зарад стабилности на кратке стазе занемарила задовољење правде.

После је стигла исто дика америчког независног судства Дејвид Швендиман, па њега мења најновији тужилац, адвокат Џек Смит, који каже да ће му „требати годину дана да се упозна са процедурама и предметима“ .

Овај најгрознији и непојамни злочин са трговином људским органима је „тачка прелома“. Злочин са убијањем Срба и шверцом органа је случај удруженог глобалног злочина без преседана. У извршењу злочина годинама су учествовали НАТО пакт и лекари, нарочито они „без граница“ и најпрестижније здравствене установе - од Турске, преко Холандије, Немачке и Велике Британије, до Бразила. Уједињене нације, „Међународни суд правде“, бирократија ЕУ, УНМИK, KФОР, ЕУЛЕKС, „хуманитарне организације“, аеродромске контроле, тајне службе и информативни сектор; министри и генерали, нобеловци и „борци за људска права“; авијација и морнарица... Злочинци нису кажњавани, већ богато награђивани. То није цивилизација, то је пакао.

Када се сагледа списак и ранг учесника у овој сотонској работи, јасно је да за расветљавање злочина нема никаквих шанси.

Бивша главна тужитељка Хашког трибунала Kарла дел Понте сматра да је "прошло превише година од злочина на Kосову и да не очекује да ће Специјални суд доћи до истине и задовољити правду". Она се и даље жали да је "хтела да спроведе истрагу о шиптарским злочинима, али није могла, нису јој дали." (?! Kо јој није дао, зашто није могла или, пре, смела? Што није дала оставку са тим образложењем?). И даље се згражава што су у Хагу уништени докази о шиптарским злочинима, што она "није знала", а што знамо из "Увода у право" да је у опште не оправдава, већ терети.

Ми садашњи Срби прихватили смо у том паклу улогу резервног складишта. Ми смо резерва за органе, резерва за допуну памети, резервно тржиште нездраве хране, резервни банкарски робови, екуменска папина резерва, педерска резерва, резервна естрада пропалих певача и умјетничких шмираната, резерва за територијално намиривање већих рачуна.

Вреди се подсетити шта је Александар Вучић говорио 2014. у сусрету са Клинтом Вилијамсоном, ђавољим адвокатом који је до сада већ заборавио да је био на Косову и Метохији.

Цитат:Вучић: Извјештај о злочинима на KиМ потврда објективности ЕУ

Премијер Србије Александар Вучић рекао је данас да ће објављивање Извештаја Специјалног тима на чијем је челу тужилац Kлинт Вилијамсон, потврдити објективност инстутиција ЕУ и међународне заједнице у истрази почињених злочина током рата на Kосову и Метохији и на просторима бивше Југославије.

Премијер Вучић је током састанка са Вилијамсоном истакао да ће објављивање Извештаја о налазима истраге о трговини људским органима током рата на Kосову и Метохији 1999. године бити од огромног значаја за Србију.

Вучић се захвалио Вилијамсону за истрајност у расвјетљавању почињених злочина.

"Ми смо од почетка очекивали поштен и објективан приступ, што је тужилац Вилијамсон својим радом на најбољи начин потврдио и на тај начин оправдао своју репутацију као борац за поштовање права", нагласио је Вучић током састанка са главним тужиоцем.

Шта се променило током последњих пет година? Вучић дао фактичку независност Косови, са својим контроверзним политичарима ушао у коалицију са добрим војником Рамушем Харадинајем. Сад нам "открива истину" о "фарси и представи у Хагу", истину која је двадесет година очевидна.

Могао је Вучић у вези наведеног да јавно призна: Ја сам политички неспособни билмез" и да тражи опрост од народа за све несреће и понижења које је произвео.

Наравно, овако нешто никада се неће десити, ни кад дословно све упропасти. Кад Вучић почне овако да нариче, да нам срца слама својим патриотским патосом, можемо рачунати само да нам спрема неку нову пропаст зарад чувања свог бедног положаја.
Одговори

Веле ови стручњаци " криминолози" да су радили велику анализу из којих структура долазе српске плаћене убице. Утврдили су да је највећи број њих са подручја Војводине.
Имаш ли неки коментар?
Одговори

Могуће. Каћ - Татарско Брдо (новокомпоновани "елитни" део Новог Сада, ту је била главна Шарићева база) - Ветерник (Опачићи) је позната трансверзала бруталног криминала. За њима иде Бачкојарачка група, Црногорци Врбас-Кула, Бачка Паланка са околином. За Банат не знам какво је стање.
Одговори

АПОКАЛИПСА У ДОЈАВИ

[Слика: photo-1494633114655-819eb91fde40?ixlib=r...w=500&q=60]

Све је тако просечно. Рекли би - школски пример лета. Нешто поплава, лед величине ораха, ко је кога шпијунирао, летње прељубе, Ноле издоминирао. Дремљиво лешкарење по плажама. Личимо на летње моржеве.

Увек је тако: одсуство ишчекивања краја. То метафизичко стање колективне тупости испољава се обично, малограђански, знојно и раскалашно. За велику пропаст приличила би ваљда нека особита, величанствена и шљаштећа најава. Али не! Све нешто дроњаво и кафанско, јадно, медиокритетско, све неко брбљање и тумарање.

Тако ће већина и мени сада рећи да параноично придајем значај мизерији.

Стратешки услови су испуњени. Економски, једва држимо корак са амазонским племенима; војно смо кастрирани; биолошки у незапамћеном суноврату. Већина више нису ни "случајни Срби" већ принудни Срби. На све то смо се већ привикли, као да је од природе задато, "јер ми смо такви", шта има да се чудимо. Сада "Западни пријатељи" могу отворено да нам кажу да у видљивом времену за нас нема места у ЕУ, иако смо им све дали што су тражили, само да нас приме. Али, захтевају, баш зато што су нас срозали на најгоре парије за која Европа зна, сад тек морамо без поговора да их слушамо. Зато што смо парије. Па и то смо тупаво прихватили.

Све је то апсолутна шизофренија наших пара-титоида: Натерали су нас да будемо парије да би нас примили у ЕУ, а ЕУ сад неће да нас прими јер смо парије.

Да, да. Помоћи ће нам и да се ослободимо штетног утицаја Православе цркве. Какво прасе? Ћурка за Божић! Шиптарска православна црква, па редом, као позивни телефонски бројеви. Мирашев Острог, па Карловачка Патријаршија. Коначно Патријаршија Круга двојке и попови са селебрити штуцованим брадама.

Мислите да је претеривање? Ех. Беше зло време када се трон Пећке Патријаршије давао у аренду. Преполовили смо се да се ујединимо и све то прекинемо. Сада се за цванцик дајемо.

Шта нам јасно поручују "Западни пријатељи"? Примићемо вас кад кад нестанете.

Управо се поставља мизансцен за ту, сусташтвено канибалну сотију са убијањем једног народа у епилогу.

Много шта нас опомиње, но ми ћемо се осврнути на само један опасан догађај, па да видимо како све изгледа у медијском приказу, а шта носи са собом.

Пре неколико дана одржан је дискретни састанак представника власти и дела опозиције. Састанак је покривен велом мистике. Појавила се маса стручних политичких коментара који се своде на једно: "Ма, ко их шиша, сви су они исти, халаве се". И те приче.

Наравно, формално свако има право да се политички домунђава са сваким. У томе је невероватна сласт политике.

Да ли сте сигурни да је тако? Ништа ту не ваља, ништа се не слаже, и све опомиње на крајњи опрез.

Прво: ДУХ ИЗ БОЦЕ ЈЕ УГОВОРИО САСТАНАК, КАО И УЧЕСНИКЕ. Пошто не верујемо у духове, а кажу да НВО нема ту снагу а сачувај Боже претензију, имамо право посумњати да су састанак утаначили Западни пријатељи.

Састанак је организован на аутономном Факултету политичких наука, не у Минхенској пивари. Међутим, политички и страначки скупови су забрањени на Универзитету, па није јасно шта у целој ствари ради ФПН. Скуп није био теоријски и апстрактан, што би можда оправдавало ову тему на ФПН, већ је био врло конкретно страначки и политички.

Декан ФПН је заклети амениканистичар, по вокацији и курсевима.

Сама локација догађаја указује да живимо у фашизму. Нема просторија за "неутрални терен" до Универзитета? Па што се нису састали у Бонстилу, зашто је проблем кад знамо ко је учесницима платиша. Што би се замајавали са Скупштином Србије?

Како су одабрани учесници панела? Номинално, на власти у Србији је некаква коалиција. Али, у регуларном парламетаризму у Србији са те стране делегирана су официри на челу са Борком Стефановићем и Владимиром Ђукановићем (= Ђука-Бизон, Ђука-Арапин). Са друге стране делегирана је мулти национална екипа на челу са Драганом Ђиласом и Мариником Тепић. Шта је са осталима? Зар не би требао бити широки национални дијалог?

Очито, НЕ!

Поновићемо: *ебо Парламент Србије!

Ко је, ничим изазвани медијатор панела?

ФОНДАЦИЈА ЗА ОТВОРЕНО ДРУШТВО!!!

Ко су ти? То је од пресудне важности:

Фондација за отворено друштво је невладина, неполитичка и непрофитна организација која развија и подржава пројекте и активности усмерене на развој демократске културе, отворености, уважавања различитости, пуног поштовања људских права свих и на промовисање принципа владавине права, доброг управљања и одговорности и учешћа грађана у јавним пословима, а у циљу стварања претпоставки за одрживи развој демократског и отвореног друштва у Србији.

Фондација за отворено друштво, Србија основана је 17. јуна 1991. године. Радила је под називом Сорос фондација Југославија до фебруара 1996. године, када је због давања подршке развоју демократског друштва у Србији Врховни суд Србије забранио њен рад. Поново је регистрована исте године под називом Фонд за отворено друштво, Југославија. Године 2012. мења име у Фондација за отворено друштво, Србија.

Оснивач Фондације је амерички филантроп Џорџ Сорос (Георге Сорос). Фондација је део мреже Фондација за отворено друштво(Опен Социетy Фоундатионс)са седиштем у Њујорку, једне од највећих филантропских (?!)организација у свету.

Фондација ради у јавном интересу на изградњи демократског и инклузивног друштва и одговорне државе која омогућава учешће грађана у доношењу одлука.

... Фондација за отворено друштво приватна је донаторска фондација која има за циљ обликовање јавне политике.

Пазите, ми формално имамо посла са комплетним лудацима. Кажу о себи: Ми смо невладина организација коју финансира ЦИА и неполитичка организација која за циљ има обликовање јавне политике.

У коначници имамо обликовање јавне политике путем тајне политике.

Састанак власти и патрљка опозиције на Факултету политичких наука био је први, како кажу, у серији округлих столова организованих по правилима дебатовања куће "Chatham House", према којим учесници дебате детаље не износе у јавност.

Ко је потписао чувени "Договор са народом"? Социолошке анализе указују да су потписници са стране народа претежно високошколовани, који користе Интернет, урбани, антинационалнисти и позитовно оријентисани према геј-популацији. Речју, архи-идиоти.

Да ли се такви буне против"Chatham House" новотарије, која је по карактеру супротна свему за шта су се "потписници" залагали. Ма није. Ти потписници су само малограђански лицемери који су Ђиласу и Мариники дали аусвајс да у њихово наркоманско име проћердају Србију.

Питам: Да ли се слажете са "Chatham House"?

Судбински проблем је што ништа око "Chatham House" није везано за баналну политику какву знамо. Не договарају се они око политичких позиција, није то примарно.

Они, скупа, склапају тактику око издаје Косова и Метохије. Ово, око отимање о власт, што сви мејнстрим аналитичари бучно истичу, је другоразредног значаја.

Главна тема је касапљење Србије.

Биће на јесен.
Одговори

Минхенска пивара- други пут.
То је прави наслов.
Одговори

МАЈСТОРИ ЗА РУШЕВИНЕ

[Слика: 18015706616_f17f910e53_m.jpg]


У једној недавној уобичајеној полемици око наводно "доброг живота у СФРЈ" навео сам пример изградње хидроцентрале у црногорским кршевима без капи воде. Рачунам, пример је упечатљив какви су лудаци и буздовани тада водили државу. Међутим, одговор који сам добио био је збиља фасцинантан. Да, вели мој опонент, тако је - "Kомунисти су желели да на сувом кршу оживе живот !" Ти лунатици су међутим због свог суманутог пројекта уништили оно мало плодне земље на том подручју. Но, и без тога одговор је као реплика из неког партизанског филма из педесетих година после које идеалима занесени омладинци и омладинке голим прсима јуришају на бункере. Није ме изненадило, али јесте симптоматично да нико сем мене није реаговао на ову лирско-манијакалну идеологему. Одмах помислите: како сви ти људи помућене свести гласају на изборима? Који су им критеријуми? Сигурно, али 1/1 што би се рекло, такви редовно бирају најгору, најштеточинскију опцију која је у понуди.

Нигде ваљда као код нас нису у тако бруталној супротности бучна левичарска популистичка демагогија, тако типична грандиозна обећања, визије до неба, и кршеви које остављају за собом.

Што је више њихових кршева, лома и хаоса праћеног урлањем и циком, народ упорније гласа за те главате и грлате неспособне лажове. Свако може да се окрене око себе и видеће бар неку скарабуџену "стратешку инвестицују" која кошта ђаво и по. Знамо и зашто. У Скадар уградише Гојковицу, сад наши главари уграђују своје дупе. И то сви знамо, нема забуне. Правимо најскупље кршеве на свету, и тако ћемо док не пропаднемо, не би ли на "сувом кршу живот оживели".


БЕОГРАДСКИ МЕТРО


Ко се родио кад је зачета идеја о београдском метроу, има унуке који ће можда да дотекну да обиђу почасни круг метроом. Овако су стручно приказивали тај стратешки пројекат 1974.:


- Kичму јавног саобраћаја 2000. године чиниће систем брзог масовног јавног саобраћаја типа метроа.


Вучић, четрдесет две године након тога: "Изградићемо метро, на понос грађана!"

04.08.2019 - Уговор о испитивању земљишта за изградњу београдског метроа није потписан скоро два и по месеца након доделе због тога што су једном од учесника конкурса наводно повређена права у поступку.

Само то са испитивањем земљишта да одраде, па кад крену... Ако буде темпо радова предвиђен за овакву врсту "ниске градње", Вучић ће свечано отворити Метро поводом "Дана Младости", за свој осамдесети рођендан.


БРЗЕ ПРУГЕ


О брзим пругама Србије функционери причају више од две деценије. Најгласнији је био бивши министар Милутин Мркоњић, који је још 1991. године, као директор ЦИП-а, био један од покретача футуристичког пројекта “Брзе пруге Србије”. Први премијер након првих вишестраначких избора Драгутин Зеленовић прихватио се тог футуристичког пројекта "Брзе пруге Србије".

“Дачићу, пре ћеш ти у свемир него што ће возови ићи 200 на сат!“ Овако је председник Синдиката радника железничке инфраструктуре Перица Ђорђевић реаговао у новембру 2013. на изјаву премијера Србије да ће српски возови до Будимпеште ићи 200 на сат. Наиме, Ивица Дачић је рекао да ће он и мађарски премијер Виктор Орбан кинеским партнерима предложити заједничку реализацију пројекта реконструкције пруге Београд-Будимпешта, како би се возови на тој деоници кретали брзином већом и од 200 километара на сат.

Среда, 23. дец. 2015, Вучић: До 2018. брза пруга Београд–Будимпешта

Од тог пројекта изграђен је само надвожњак над пругом код Инђије. Просечна брзина српских возова је 42 километра на сат. Само на 3,2 одсто пруга у Србији дозвољена брзина од 100 километара на сат. Много брже се путовало до Будимпеште пре Другог светског рата него данас.


КОРИДОР 10


Коридор десет је требао бити дика нашег продора у двадесетпрви век. Сва чуда технологије, и визија! Да, визија будућности изнад свега.

Вучић: Kоридор 10 мења слику Србије!

Ваља преко линка погледати видео како изгледа "будцностсрбијеав" на Коридору 10. Затим погледати како изгледа тај коридор 10 пре будућности, дакле у реалном времену.


Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је одлучено да проблем са одроњеним потпорним зидом на Kоридору 10 буде решен уклањањем целог брда.

Што се шпарало на битумену па се ауто-пут круни к'о сув лебац, мања је мукица.

Без даљег коментара.


КОРИДОР 11


Коридор 11 дође као нека колатерална штета.

Траса Уб - Лајковац никада није пуштена у саобраћај, иако је прва започета и завршена на Kоридору 11. Разлог је што није повезана ни с једном другом деоницом и предалеко је од Ибарске магистрале, да би се возила у том делу могла преусмерити на њу. Налази се између две деонице, Обреновац - Уб и Лајковац - Прељина, на којима раде кинеске компаније и после чијег завршетка ће се комплетирати потез од Обреновца до Љига и надовезати на постојећи ауто-пут до Прељине.

Ова траса, коју су прозвали "ауто-пут из њиве у њиву", никада није пуштена у саобраћај, а 4,5 километара, од укупно 12,5 који су асфалтирани, мораће да се ради из почетка, за шта ће бити потребно око милијарду динара, односно нешто више од осам милиона евра.

Уочена су бројна оштећења, а утврђено је да су мајстори уградили глину у основу ауто-пута

Инжењери из ЦИП-а су утврдили да пукотине иду кроз цео асфалтни слој, као и да су настале на дну слојева ауто-пута. Оценили су и да је главни узрок оштећења слој дробљеног камена и насип од глине који се налазе на дубини од 87 до 100 центиметара. То значи да ће због глине морати да се скине слој ове дебљине и да се уради поново.


ДЕВИЋА STATION


Ово је, за промену, у Новом Саду. Ради се о "новој" аутобуској станици коју је изградио извесни Девић и која је требала да замени стару и оронулу, али је читав пројекат пропао, управо када је завршен. Јесте се у њ уградила Гојковица млада, али не цела, већ само задњим делом витог тјела.

Све је завршено пре дванаест година и ником ништа. Ко, шта, колико, како, зашто...??? Ма какви, кога брига. Гојковица је имала визију, те је заслужила место Председнице Народне скупштине републике Србије.


НАПРЕДЊАЦИ ЛЕТЕ У НЕБО


Показало се да су аирпорти врло уносни послови. Доста дају а не траже ништа. како то функционише. Направиш аеродром, дође Вучић са четири стотине аутобуса, отвори ново техничко чудо, запосле се заслужни чланови. Аеродром ради 2 (два) сата. Средом. И то ако неко пријави приватно полетање или одлетање. Ако не, чекамо пензију.

18 АПРИЛ, 2015: НА АЕРОДРОМУ “МОРАВА” УСKОРО ЛИНИЈА ФРАНKФУРТ – ЛАЂЕВЦИ – ИСТАНБУЛ?

Отворен Аеродром "Морава", Вучић: Србија иде у будућност: Мешовити војно-цивилни аеродром за међународни ваздушни саобраћај "Морава" код Kраљева отворен је за цивилни саобраћај, у присуству државног врха Србије. Председник Србије Александар Вучић рекао је на отварању да је данашњи дан велики и свети за све Србе, ма где они живе. Запослено тридесет седам стручних људи са пусулом.

Чекајте унцути! Шта то може Краљево а не може Нови Сад? Па да боме, сад ће да поплочају стари аеродром Ченеј. Доста је више полетања са траве!

Нови Сад хоће Аеродром! За две године са Ченеја че полетати авиони lou kost компанија.

Визија: Ченеја је да Аеродром "Ченеј" треба да повезује Војводину са Ex-Yu пословним центрима.

Скупо до зла бога, нефункционално, непотребно, али са визијом. За исте паре могу се направити сва недостајућа обданишта у Војводини, или све болнице да се реновирају и осавремене. Али, не! Трба да се повезујемо са грађанима са наших простора. Сегедин, Осијек... Да Чанак не мора да иде ка мрском Београду кад му се буде заоћало да приватним авионом оде са братаницама на летовање.


НА-ВОДНИ БЕОГРАД


Прошли смо копно и ваздух, остала је још вода. Дакле, фамозни "Београд на води".

Kако је наведено на сајту Београда на води, овај „нови урбани центар вредан је три милијарде америчких долара" - што је према тренутном курсу 2,7 милијарди евра - и „смештен је на 1,8 милиона квадратних метара".

У савском амфитеатру налазиће се шест хиљада станова, живеће 14 хиљада људи, биће осам хотела, 165 апартмана и кула Београд висока 168 метара.

За кулу Београд, најављену као највишу зграду у Србији, која ће имати 40 спратова и у чију ће изградњу бити уложено 12 милијарди динара, тек у фебруару ове године издата је дозвола за градњу.

Да би остварили овај епохални подухват, крше све пред собом.


У априлу 2019. године, Београд на води требало је да изгледа овако - да има кулу Београд, велики шопинг центар, два хотела, неколико стамбених и пословних зграда.

Kако је у јуну 2014. године на представљању мастер плана најавио тада први потпредседник Владе Србије Александар Вучић, све то требало је да „никне" 2016.

Четири месеца пре тога, у предизборној кампањи на телевизији Пинк, Вучић је најавио да ће читав пројекат бити завршен до краја 2019. године.



Ипак, након нешто више од годину дана, када је потписан уговор за изградњу Београда на води, било је јасно да се све помера - за две-три деценије.

У уговору је предвиђено да пројекат „траје максимално 30 година, од чега 50 одсто мора да буде завршено у првих 20".

Првобитно планови предвиђали су и да ће због пројекта Београд на води уз железничку станицу која је добила нову локацију, ове године и аутобуси кретати са нове локације.

Градња нове станице у Блоку 42 на Новом Београду почела у фебруару 2018. и планирано да све буде готово у року од 18 месеци, али се са радовима није далеко стигло.

У међувремену, према писању медија рокови су померени, па је 2020. нови термин за премештање станице, а 2021. за кулу Београд.

Шта се још дешава сем што крше, руше и ломе све што је пред њима, зарад њихове визије будућности? Иста ствар као и са хидролеектраном "Озринићи" са почетка написа. Прво су рушили, онда кренули да граде што су су замислили, на крају су почели са испитивањима терена.

Београд на води зато буквално пуца и тоне. На десетине црпки без престанка испумпава воду из пројекта века. Ето зашто толико све касни сем урнисања онога што су затекли.

Будите сигурни, с обзиром на оно што су обећавали па од тога остварили, Вучић и СНС сигурно побеђују на следећим изборима. Имају безрезервну подршку гласачког тела без главе.
Одговори

Да ли земљиште поред Саве може да издржи зграду од 40 спратова или ће да имамо нови криви торањ?
Одговори

"ОНАЈ С ОНИМ ШТАПОМ"
ИЛИ - О ПОДМЛАТКУ УРБАНЕ ЕЛИТЕ

[Слика: 0659ac9a23f3517abf0a2a6345672b15.jpg]
Фото: Pinterest.com

Поново помињемо Богдана Илића (Бака-Прасе), али овај пут није он лично у питању.

Јутјубери имају неке своје рубрике, стандардне облике изражавања. Један од тих начина је да насумично заустављају пролазнике на улици, поставе им изнебуха чудно питање, па ако нападнути погоди одговор буде награђен, ако не, пу, немаш појма, ћао, довиђења.

Тако и Богдан са екипом. Сцена: "Кнез", како ливаду или шпацир-плац зову домороци, или Кнез-Михаилова улица, како је зовемо ми провинцијалци. Рачуна се да се туда крећу прави Београђани, урбана елита. Особито урбани подмладак. Рачуна се такође да та млада урбана елита није ретардирана.

Не можемо тумачити зашто је старији господин у дресу загребачког Динама демонстративно и с презиром одбио да разговара са Богданом. Није битно колико је познавање игре "Покемон". Разумемо што је гузати комунални полицајац љубазно одбио да одговара, јер је на служби. Овде је питање како стоји подмладак урбане елите са знањем на нивоу елементарног појма.

Питање: "Ко је убио аждају?"

Дични младенац одговара да нема појма. Бака-Прасе каже да је у питању Свети-Ђорђе.

Младенац се присећа:

"Аааа, то је онај с оним штапом!" - Даље није у сазнању.

Овде смо могли завршити са гледањем клипа, имао оличење мрака у главама зомбија ходајућих "Кнезом". То је ваљајућа обезличена људска маса без идентитета.

Други одговор на исто питање: "Шта прича овај?!"

Чода је убио Мурата.

Кнез Лазар је убио Мурата.

Коначно, добили смо суштаствени одговор:

"Аждају је убио Луди Еди!"

Па, има ту нешто. Аждаје, олити змајеве, зна се ко јаше.

Ко је ипак тај "Луди Еди". Е, то вам је "урбана легенда".

Легенде деведесетих

Едвард Станимировић звани Луди Еди - са Лудим Ђолетом чинио је смртоносни тандем. Били су ноћна мора за мафију и полицију. Направили су џумбус где год су се појавили: Од Србије, преко Италије до Грчке.

Г. Едвард, урбана легенда "Кнеза", боравио је у "Црној Реци", али, на жалост, након оца Перановића.

"„Овде се спава мирно, не штрецамо од изненадног доласка аутомобила, присилне наплате дугова... А, није то само лечење од хероина већ и од разорених људских особина, ради се на јачању карактера, учењу радним навикама, разумевању и привржености вери... Тако постајеш нови човек, а не само, као у другим, нарочито здравственим установама, да те брзо спусте са хероина, а остајеш особа истог карактера и кад изађеш опет по старом...“

Овако вишемесечни „пацијенти“ Радисав Зејак из Kуле и Едвард Станимировић из Лазаревца описују садашњу ситуацију у црноречком кампу за лечење наркомана, смештеном у планини, близу познатог манастира и места Рибариће, а између Новог Пазара и Тутина."

Тако, Луди Еди, замена за Светог Ђорђа, сад кулира у затвору у Новом Пазару.

Да питате било ког младог урбаног елитисту од хиљада који су те вечери гмизали "Кнезом", ко је Сташко Сондермајер, њихов вршњак који је шетао истом улицом, не би знали. У осталом сећање је свуда избледело.

Дегенерацију смо прихватили као добро стање.
Одговори

Ти, бре, баш немаш смисао за хумор. Баја
Одговори

ПРОКЛЕТСТВО СРПСКЕ ЕЛИТЕ

[Слика: 9cc00b482962aac94aa074782ae56ed6.jpg]
Фото: pinterest.com

Када смо пре и како брже изгубили некада тако јасан и препознатљив национални српски идентитет? То је често питање. Особито често ово питање постављају они којима је кућно огледало разлупано.

Ни један ракус гледања на јадно стање народног духа не може бити целовито и свеобухватно, тако да ми немамо намеру да националну ерозију сведемо на баналне сотије и наручено бугарање удбашких праунука, којих су пуни медији.

Наш циљ је да, колико смо у снази, не дамо да лажу.

Ако се сагледа новија српска историја у контексту општих бурних таласања европског континента и наших страдања у тим урнебесима, можемо рећи да постоје три основна разлога нашег националног пропадања.

- Крајем деветнаестог и у првој половини двадесетог века помама левичарских идеологија је била несавладива. Није разумно виђење да је Србија могла бити поштеђена од тог разорног цунамија. Како је у другим државама било, ми смо с те стране и добро прошли. Зло је што смо у џорању великих сила од глупих Енглеза препуштени Титу зарад Грчке и њених топлих мора. Иначе, тамо су комунисти били доминантнији, за разлику од Краљевине Југославије.

- Идеје уједињавања, од југословенства, преко пан-славизма па до Европе као једне државе, биле су такође врло широко и агресивно пропагиране.

- Србијанска културна елита се жртвовала. Ако наведемо да су од 1321 каплара крај рата живи дочекали њих 185, како очекивати да србијанска патриотска елита преузме терет државне бриге у следећем, ништа лакшем периоду? Kада се инвентарише учинак преживелих каплара, може да се замисли шта смо изгубили погибијом преко хиљаду тадањих младих интелектуалаца.

- архитекта Александар Дероко;

- архитекта Миладин Пећинар;

- архитекта Душан Стакић;

- архитекта Страхиња Дамјановић;

- архитекта Будимир Христодуло;

- архитекта Проф. Драгомир Тадић;

- министар иностраних послова Kраљевине Југославије Александар Цинцар-Марковић;

- председник владе Kраљевине Југославије Богољуб Јефтић;

- председник избегличке владе и министар иностраних послова Kраљевине Југославије у Лондону Божидар Пурић;

- академик Војислав Радовановић, географ;

- академик Петар Јовановић, географ;

- Проф. др Александар М. Леко, хемичар;

- инжењер Добривоје Пандуровић, генерални директор Државних железница;

- Иван Суботић, краљевски амбасадор у Лондону;

- Павле Бељански, краљевски амбасадор у Риму;

- Лазар Пијаде, индустријалац;

- Ранко Младеновић, песник и драмски писац;

- Проф. др Тадија Пејовић, математичар;

- инжењер Танасије Аритоновић, директор Фабрике дувана у Нишу;

- Милутин Стефановић, директор листа “Време”;

- Димитрије Љотић, политичар, народни посланик и лидер југословенског покрета Збор;

- Михаило Обрадовић, директор Kовнице новца Народне банке;

- сликар Никола Бешевић;

- сликар Христифор Црниловић;

- сликар Живорад Настасијевић;

- Петар Мицић, ректор Београдског универзитета;

- Станислав Винавер, књижевник;

- Свети Јустин Поповић врањски и ћелијски, богослов и философ; ИТД...

Нису међутим гинули такви само из Ђачког батаљона. Много је то, превише за један мали народ. Улогу младе српске елите је требала преузети боље сачувана пречанска српска елита, али они су се показали претежно као неупотребљиви. Више је било штеточина међу њима него честитих Срба. Тако, кад говоримо о издајницима и кваритељима народног духа, њих и не узимамо у обзир.

Сасвим је сигурно да се Черчил није договорио са Стаљином, да би ова држава била боља, вођена од озбиљних људи и свакако већих професионалаца. Опанчар би био опанчар кад одробија шта је заслужио, а могли би наћи најбољу прасетину у касапници "Код Грачанина", не да касапски шегрт буде генерал. Колико је врсних интелектуалаца покошено, колико протерано, колико натерано у унутрашњу емиграцију, колико сломљено и тако сломљени злоупотребљени (нпр. Павле Бељански, који је ипак, на крају, своју задужбину посветио "српском народу") не зна се броја.

Најпре ћемо направити децимални преглед "Добре деце добрих родитеља". Ово из гледања комуниста. Што је добро за комунисте, зло је за Србе. Овде су у питању маснокопитари, "хармоникашка елита", Воландови писари, или, како убитачни епитаф каже:

"Краљу веран, Титу одан,

Овде лежи Јаша Продан!"

Али, нећемо, поћи од Јаше Продановића, већ од једног потпуно непознатог лика, који је парадигма интелектуалног маснокопитарења у Срба. Неки од поменутих немају познате претке, али свакако нису пореклом никоговићи. Битна је интелектуална транзиција из патриотизма у тититоистички или аустрофилни аветлук. Много чешће ради пуне утробе и доброг одела, ређе из занесености.

1. Аритон Михаиловић

Био неко промашено пискарало. Небитно. Само преносимо цитате:

У запису од 5. септембра 1942. он говори о својој немогућности да приђе групи културних посленика који су се ставили у службу Владе националног спаса: „Покушао сам да будем пријатељ тим људима и да им приђем. Kолико пута сам и пошао да им се јавим, али сам се с пола пута враћао натраг. Више неки тајни глас, прекорни глас, неголи стварни разлози укочили би ми кораке и ја сам морао да се враћам. Материјалне незгоде нису могле да угуше тај унутрашњи глас.“

А 14. септембра 1943. Михаиловић записује:

„Домаћи комунисти спремају убиства у масама. Они сматрају да је најбољи начин дочепати се власти побити своје противнике. Тако бар схватају ови жутокљунци у недостатку бољих аргумената. Ако се тако збиља препоручује одозго, у шта ја не верујем, онда им далеко лепа кућа. Ја сам против терора и против убистава. Треба пустити свима народима да се слободно определе за извесну политику и уређење своје државе.“

Kрајем августа 1944. на конгресу четничке илегалне штампе учествује и Михаиловић с циљем да убеди четнике да ублаже свој став према партизанима ради заједничке борбе против окупатора. Писац Аритон је, после сусрета с четницима, закључио да је „Равногорски покрет са овом политиком либерализма, демократије и отвореношћу заиста потекао из народне душе.“

Долазак партизана у Београд није чекао одушевљено. Напротив – био је уплашен. Деветнаестог октобра 1944. он зато бележи: „Kруже језовите приче. Kажу да партизани убијају на велико и без много проверавања кривице.“

Ипак, после свега, Аритон Михаиловић хита да се стави у службу узрочницима „језовитих прича“. Свој поступак овако правда:

„Не треба губити ни тренутка времена. Без колебања и некога вечитог стида треба мушки иступити напред. Дошло је време када могу само енергични људи да продиру. Поготову ми који смо били по страни толико година.“

И, на крају: „Сада више не смем и не могу да чекам јер нећу имати од чега да живим. Према томе, отпадају многи обзири који су били раније главна сметња. Ваља гласно, отворено и поштено говорити и на тај начин пробијати себи пут.“

И заиста – пробио се; до јуче симпатизер равногорства, Михаиловић је отишао код Титових „културњака“, пријавио се да је спреман да помогне „народној власти“ и – прво је постао управник Позоришта Другог рејона а затим и један од оснивача Југословенског библиографског института.

Признат му је чак и статус борца Народноослободилачке борбе!

2. Александар Белић

Познати југословенски лингвиста Александар Белић у предратном Београду био је знан као човек лојалан монархији и поретку, и један од делатника Kраљевог фонда. Још 1910. постао је дописни члан царске Академије наука у Петрограду, па је био и председник Државне комисије за Русе избеглице у Kраљевини Југославији. Године 1941. потписао је антикомунистички апел, у коме је стајало да је дужност „сваког правог српског родољуба да свима силама настане да се онемогуће паклени планови комунистичких злочинаца“; молио је ђенерала Милана Недића да се прихвати дужности председника Владе под окупацијом.

Но, кад је Тито у Београд дошао, одмах му се ставио у службу. Kао освајачи југословенске престонице уз помоћ совјетских тенкова, посетили су га Ђилас и Kардељ и понудили му сарадњу, што је он лака срца прихватио. Већ 21. новембра 1944. објавио је на насловној страни Политике текст Нови видици, у коме хвали руске ослободиоце и Стаљина. Отада су му сви путеви били отворени. Одуживао се комунизацијом негда краљевске Академије наука.

Ево шта о њему каже Милан Јовановић Стоимировић:

„Почетком лета Господњег 1958. био је организован неки излет лингвиста у Тршић, ради комеморације Вуку Kараџићу. Белић је био међу учесницима тог ходочашћа и здрав и жив стигао на ручак у Лозницу. Ту је изјавио да је нешто уморан, те поручио једну ‘дуплу љуту’, коју је попио на искап, затим јео као предјело сир, кајмак и млад лук, после тога посркао супу, смазао с великим апетитом неку мусаку и онда, не могући да се одлучи за јагњеће или свињско печење, узео порцију фифти-фифти, то јест пола свињског пола јагњећег и то појео у сласт, а затим поручио литар црна вина“

У доба тог раблеовски обилног ручка имао је 82 године. Академик Белић је такође био познат и по томе што није имао обичај да части никог – наручивао је кафу само за себе, а они около су могли само да гледају, сведочи Јовановић Стоимировић, аутор Силуета старог Београда – оног, у коме је чашћавање било уобичајена појава.

Дакле, Белић је био велики научник гаргантуовских апетита и хармоникашког морала. Само као такав могао је да вашарском алхемијом једног удворице хрватског бравара претвори у српског академика.

3. Богдан Богдановић

Чувени београдски архитекта Богдан Богдановић, који је креирао монументално U које је названо "цветом" у Јасеновцу, својевремено члан ЦK СK Србије и градоначелник комунистичког Београда, прославио се борбом против „великосрпског национализма“ деведесетих година прошлог столећа. У интервјуу који је Слободној Далмацији дао 30. јуна 1993, Богдановић истиче да се у престоници Србије осећа као странац иако је рођени Београђанин с „педигреом“, будући да су му преци у њему становали још у турско доба. На питање хрватског новинара: „Сањате ли још увијек дан када ће се бомбардирати Београд, што сте још давно пожељели?“, Богдановић одговара: „Знам много Београђана који слично из очаја казују: ‘Дај, ако се већ мора, нека нас бомбардирају, па да рат приведемо крају!‘“

Али, чији је потомак овај „стари Београђанин“? Ево шта о његовом оцу каже Милан Јовановић Стоимировић:

„Разметљив у својим успоменама које је пред своју смрт објавио у Политици, Милан Богдановић је одмах после своје смрти био заборављен уколико га неко не би поменуо по злу.

Две-три ствари су му биле пребациване, и то:

1) што је напустио своју децу и добру жену, због које је прешао у ислам, да би се од ње могао отарасити и развести,

2) што је упропастио Селену Дукић, једну лепу и дивну младу девојку, која се и сама бавила књижевношћу, а коју је он, кажу, вукао и свлачио све ниже и ниже док није добила туберкулозу и умрла ваљда негде на Голнику, а што је представљало једну болну историју због које су га многи осуђивали,

3) што је на некој меници од 20.000 дин. фалсификовао потпис проф. Бране Љ. Миљковића и дигао новац, а одрицао свој фалсификат, остављајући своме другу и пријатељу Миљковићу да плати и ту меницу (…) Он је пио и пре 1930, а после 1945. је постао тежак алкохолик, који је падао на банкетима под сто од пијанства (…)“

Овај исламизовани атеиста је пре рата био сапутник комунистичке партије, да би јој се после рата сасвим ставио у службу као веран Титов послушник у области културе. Ево шта је тај књижевни критичар и позоришни делатник зборио о свом идолу:

„Али та вихорна реч: ‘Тито је наш – ми смо Титови!’ од које, кад је у хиљадитом хору кличемо, сузе заклињања навиру на око, крије испод твог емотивног дејства једнако дубоку рационалност, ону примишљеност и смишљеност из којих се, кроз векове, изграђује народна мудрост, и доиста, она је суштаствено пословички мудра (…) заиста најасадржајнија пословица овог времена, најистинитија формула његове суштине.“

И његов син Богдан, већ цитирани велики космополита и антинационалиста, био је слуга титоизма, чијем је култу званом „народноослободилачка борба“ дизао споменике широм Југославије. Такав какав је био, Богдановић је после свега тражио бомбардовање Београда…

Грдна је заблуда да су приватне школе и факултети, које су оличење хипокризије и интелектуалног црноберзијанства, нешто ново. Ми смо озбиљан и темељан образовни систем имали пре другог светског рата.

Револуционари који су раскрстили са прошлошћу су тврдо сматрали да су они једнаки са Богом, или да су бар полубогови, па су заменили Веру верношћу са партијом огрезлом револуционарној крви. Нисмо тада до душе имали плаћене дипломе већ су постојале "пиштољ-дипломе" у "убрзаном школовању". "Убрзано школовање" је било нормално школовање, учење је било за будале и народне непријатеље. Тако је својевремено, на техничком факултету у Београду дошао, не само један победник партизан и поставио пиштољ на катедру, те је од професора Радивоја Kашанина тражио оцену из математике. Први пут се догодило да крвник није добио прелазну оцену. Професор старог кова спасао је част Београдског университета.

Богдан Богдановић који је својим споменицима овековечио партизанску митологију, имао је поштења и храбрости да призна „пиштољ дипломе“. Догодило се то годинама после, када је у познатој кући породице Kарамата у Земуну био на моралној висини када је признао да је на испиту код професора Дерока демонстративно поставио свој пиштољ на цртаћи сто. Друже Богдановићу положили сте, одговорио му је Дероко.

Из породице која је била републиканска и левоскренута, Богдан Богдановић је учествовао у НОР-у. Био је и рањен. Из тог искуства је и никла читава једна меморијална култура: “У темеље мојих споменика узидана је младост коју сам знао из рата. И ја сам једва остао неузидан. Према њима сам имао однос као према Хомеровим јунацима. Најлепшу смрт. За младог човека идеали су нешто што није довољно диференцирано. Нагон за бољим…“... Са пиштољем на катедри ради прелазне оцене, наравно.

Ивер, заиста, не пада далеко од кладе.

4. Иван Ђурић

По свему судећи, само је прерана смрт Ивана Ђурића спречила да нам не буде лидер. Припреман је за ту улогу кад се ствари на Западном Балкану доведу у ред.

Иван Ђурић одрастао у породици са више универзитетских професора. И по очевој и по мајчиној линији, Иван Ђурић је био коленовић. Ђурићи су у Заовине, село на Тари, дошли из Херцеговине 1860. године. Ђурићи су дали људе: политици, науци, цркви, војсци…

Родоначелник заовљанских Ђурића био је поп Ђурђија – Ђоко (1793-1876). Имао је више деце, а најмлађи од његова четири сина био је чувени прота Милан Ђурић (1844-1917). После гимназије у Београду, у којој је упознао Петра Kарађорђевића, будућег краља Србије, Милан Ђурић је завршио богословију. За народног посланика је изабран 1878. године, да то и остане наредних 40 година. Припадао је малобројној, али тврдој опозицији, коју је од 1878. године предводио Никола Пашић. Од оснивања Народне радикалне странке, 1881/82. године па до краја свог живота био је члан њеног Главног одбора и председник њеног посланичког клуба. Био је неизмеро одан Карађорђевићима и царској Русији. Учествовао је у ратовима од 1912-1914. Прешао је Албанију. Kао већ стар и исцрпљен, послат је у Рим, где је, 1917, и умро. Његови посмртни остаци су о државном трошку, пребачени из Рима 1926. године и покопани на ужичком гробљу Доварје.

И прота Милан Ђурић имао је више деце. Два протина сина, Здравко и Драгиша, били су (1895) протерани у Русију. Први је тамо завршио студије за машинског и грађевинског инжењера. Други, Драгиша, био је протеран из Русије због својих веза са руским револуционарима. Дакле, почело је. У Лајпцигу, где је живео годинама, завршио је студије филозофије и одбранио докторат. По доласку Kарађорђевића, 1904, вратио се у Србију. Изабран је за доцента на Филозофском факултету Велике школе за предмет историја филозофије и етика. Први је међу Ђурићима постао универзитетски професор и први се међу њима бавио науком.

Већ Душан Ђурић звани "Зинаја" (1920, Kрагујевац – 1997, Београд), коме је Милан Ђурић стриц, се острвио. Активан у студентском покрету, због чега је и хапшен, Душан Ђурић је од првог дана учесник НОР-а. Био је борац Kрагујевачког партизанског одреда и Прве пролетерске бригаде од њеног оснивања. После рата, као дражавни стипендиста, наставља и завршава медицину. Запошљава се на Првој интерној клиници. На њој пролази кроз сва научна звања: од асистента до редовног професора. На Првој интерној клиници, пошто је годинама био њен управник, 1985. године завршава свој радни век.

У породичној хроници, Душан Ђурић је најдетаљније описао стрица проту Милана и сина Ивана, кога, за само неколико месеци, није надживео. Читаве мале монографије о њима у породичној хроници настале су, очигледно, из уверења њеног аутора да су управо ова два Ђурића најмаркантније тачке на путу који су заовљански Ђурићи прешли од половине XIX до краја XX века. У њиховом путу огледа се и кретање нововековне Србије: неравно, противречно, са много странпутица, ипак узлазно кретање - Ово, о "узлазном кретању", натруковала је, а ко други, до гузата баба гузате "друге Србије", Латинка Перовић, из чијег сочињенија преносимо секвенце. Дакако, очито се види да је у питању не уздизање, чак ни опадање, већ прокурвавање поприличног дела српске елите. Где може бити уздизање верно слугерањство аустроугарском каплару против кога ти се деда борио до последњег даха?

Сам Душан, партизански фабијан, каже да пише породичну хронику "да се зна ко смо и шта смо ми Ђурићи". Каква масна крпа треба бити па написати да је "Србија у другој половини ХХ века остварила напредак"? Па научио си нас Зинаја - били сте људи, па сте постали олошоктратија, какократија, ништарије.

Даље, Др. Зинаја хвали сина: “Иван сматра да је нечасно остати неопредељен. Васпитаван у демократској средини, од раног је детињства учен да буде радан и скроман, и да стеченим знањем и размишљањем доноси суд о догађајима у нашем друштву…" Комуњаре, чувене по вредноћи и скромности, те по презиру аристократских валера? И још - они су бастион демократије?

Таман помислите да је крај приче о замршеним породичним стаблима, али авај!

Деда по мајци Ивана Ђурића, књижевни критичар, кратко универзитетски професор, академик Милан Богдановић (1892-1964) рођен је у Београду, али је основну школу и гимназију завршио у Пожаревцу где је његов отац био управник краљевског добра Љубичево. Kао и други припадници његове генерације, учествовао је у ратовима које је Србија водила 1912-1914. године. У Првом светском рату био је тешко рањен и провео је дуже време на лечењу у Женеви и Паризу. Дипломирао је на Филозофском факултету у Београду, 1919. године. По уверењу републиканац, био је члан руководства Републиканске странке (1920-1930) и уредник њеног органа Република. Више пута је хапшен, а 1923. године и отпуштен из службе.

Између два светска рата, Милан Богдановић је постао једна од средишних личности књижевног живота. У књижевној критици наставио је ону оријентацију коју је крајем XIX века започео Љубомир Ненадовић, а после Првог светског рата на Београдском универзитету наставили Павле Поповић и Јован Скерлић.

После Другог светског рата, који је провео у заробљеништву, Милан Богдановић је остао велики посленик у српској култури: професор теорије књижевности и шеф катедре за југословенску књижевност, управник, Народног позоришта, уредник Kњижевних новина и дугогодишњи председник Удружења књижевника.

Иван Ђурић је из Београда отишао у Париз, преко Скопља и Истанбула, уз помоћ тадашњег председника Републике Македоније Kира Глигорова. У Паризу је био под заштитом полиције.

“Отишао сам“, објашњавао је Иван Ђурић, “из политичких разлога који су довољно узбудљиви да могу послужити за писање мемоара. Морао сам да одем јер ми је егзистенција била угрожена. Желим да кажем да на Факултету где сам предавао, нисам никад имао никаквих проблема. У тренутку када сам напустио Филозофски факултет у Београду, ја сам био председник Савета Факултета“.

Изгледа да је Иван ђурић, син Зинајин из Прве пролертерске, сматрао да је добро за Филозофски факултет што је он био председник Савета Факултета?

“Наш је став да тамо (у Србији – Л. П.) више нема артикулисане опозиције, а странка које себе називају опозицијом сасвим су истрошене. Зато се управо спремамо основати своју политичку странку у Србији. Одлучили смо да њено средиште буде Kрагујевац. Идемо у ужу Србију прво зато што је тамо аутентично срце Србије, а потом зато да бисмо се измакнули пресији СПС-а који није партија него систем на власти. Мислимо да се одатле можемо успешно супротставити национализму“.

Заобилажење Београда у избору места одакле је имала да крене алтернатива представљало је, можда, илузију. Али, полазишта и циљеви Покрета за демократске слободе били су на трагу алтернативе: “Имали смо један начелан став… да Југославија као држава, она Југославија (СФРЈ а не СРЈ – Л. П.), јесте мртва, али да југословенски простор није мртав и да на један циничан начин показује своје постојање управо кроз оно што се збива и да је југословенска криза глобална криза, те да се не може решити парцијално“.

То ће бити "начелан став"? Па што Ђурић није објаснио да је начелно на линији Дрезденског конгреса и не би морао да се мучи са компликованим причама? Иван Ђурић хтео да Шумадију заштити од "национализма" СПС, идеологијом дрезденске пивнице.

Отуда циљ Покрета - вели се даље- није био обнова југословенске државе, већ прихватање нове политичке реалности чији су императив: “добросуседски односи између БиХ, Хрватске, Србије, Црне Горе, Македоније па и Словеније“. А пре тога: престанак кланице, признање бивших југословенских република у постојећим границама, целовитост Босне и Херцеговине чије су границе старије од југословенске државе, аутономија Војводине, решење проблема Kосова на начин сличан ономе из Устава од 1974.

Ко је робијао због упозоравања да ће то да нам буде будућа политичка реалност по Уставу из 1974. године, није достојан ни помена од грађаниста.

Иван Ђурић писао је о Београду као о центру моћи, средишту корупције и криминала, као прибежишту избеглица. Видео га је као главу одсечену од тела. Занимало га је, након свега, баш то тело: “дубока“ Србија о чијим је фрустрацијама отворено говорио. Зато је одлазио у Kрагујевац, Ужице, Чачак, Ваљево… Био је оснивач и први почасни председник Лиге за Шумадију. Хтео је и симболично и практично да покаже да га је распад југословенске државе уверио у оно што је као историчар знао: будућност Србије није у централизованој етничкој држави: “У Шумадији се пре стотину година већ једном рађала модерна Србија, тај пут поново предстоји Србији, и логично је да он поново почне одавде“.

Да преведемо: Иван Ђурић узрастао у модерног Мачека.

И шта још видимо? Добили смо династије србијанских конвертитских издајника, који су у рођеној земљи постали ослонац окупатора.

5. Јован Скерлић

Један од најзначајнијих српских интелектуалаца са почетка 20. века Јован Скерлић, књижевни критичар, универзитетски професор, социјалдемократски политичар, кључни уобличитељ југословенског пијемонтизма, тврдио је да Србија мора у потпуности да се поистовети са Западом ако мисли да опстане.

У свом чланку Омладински конгреси, објављеном 1904, Скерлић је критиковао неки наступ Стјепана Радића, у коме је овај „грмео против немачке културе и величао покровитељку Русију“. С поучно подигнутим прстом, Скерлић је рекао:

„Радић зна многе ствари, али заборавља да је Запад извор светлости и жижа живота на земљи; да за нове народе има два пута, или примити западну културу, као Јапанци, и живети, или јој стати насупрот, и бити прегажен, као амерички црвенокошци или аустралијски црнци; да је словенска култура празна реч, да немачку културу, културу Гетеа, Хегела и Вирхофа, не треба мешати са културом полуфеудалне и клерикалне Аустрије; и, најзад, да нимало није привлачна перспектива губљења словенских река у руском мору, и, ако се већ бори, то није да се мења јарам, но да се задобије пуна слобода човечанска, у дефинитивној победи Демократије“.

Из такве перспективе Скерлић је говорио да је југословенство „не само најидеалнија и најбоља но и једино разумна и једино могућна народна политика“. Дакле, ствар је у томе: Запад је идеални простор ка коме су дужни да стреме сви Јужни Словени, и на првом месту Срби. Од Скерлића до данас Запад је утопијски простор среће ка коме српска интелектуална елита великим својим делом, позива народ.

6. Бора Симовић

Душан Симовић (Kрагујевац, 1882 — Београд, 1962) је био армијски генерал Војске Kраљевине Југославије, начелник Главног генералштаба а после државног удара којим је збачена пронемачка влада и проглашења краља Петра II Kарађорђевића за пунолетног постао је председник Министарског савета Kраљевине Југославије. У егзилу је након реконструкције владе постао министар ваздухоловства и морнарице поред положаја председника владе који је заузимао. Носилац је више одликовања.

У иностранству је погазио Заклетву, определио се за подршку Титовим партизанима и позвао друге да га подрже. После рата био је један од сведока против Драже Михаиловића на његовом суђењу.

Бора Симовић, комунистички дипломата, син је генерала Душана Симовића.

7. Јаша Продановић

Рођен је 23. априла 1867. године. Матурирао је у Првој београдској гимназији, у генерацији са Јованом Цвијићем, Михаилом Петровићем Аласом и другим великанима, о чему је написан роман и снимљен ТВ-филм „Шешир професора Косте Вујића“.

Био је министар просвете у Влади Краљевине Србије, као члан Самосталне радикалне странке. Године 1910. као министар народне привреде спровео кроз Народну скупштину Закон о радњама, којим су створене радничке и друге коморе, и уведено заштитно радничко законодавство. Године 1919. био је један од оснивача Демократске странке, а већ исте године заједно са Љубом Стојановићем, издваја из ње Републиканску странку, око разлаза по питању државног уређења - демократе су признавале монархију као фактичку реалност, док су се републиканци чврсто залагали за промену државног уређења у Републику. Залагао се за федералистичко уређење и супротставио се диктатури краља Александра Карађорђевића.

Марта 1945. године изабран је за министра за Србију у Привременој влади Демократске Федеративне Југославије, а после је био потпредседник Владе Федеративне Народне Републике Југославије.

Умро је 1. јуна 1948. године. Његов син је Бора Продановић.

Борислав Бора Продановић (Kуршумлија, 23. децембар 1892 — Тјентиште, код Фоче, 13. јун 1943), новинар, књижевник, правник и учесник Балканских ратова и Народноослободилачке борбе.

8. Михаило и Радомир Константиновић

Не бисмо, међутим, смели заборавити ни оца Михаила и сина Радомира Kонстантиновића, два скрибомана подле намере, који су ангажманом својим обележили српски 20. век. Они су уствари Kостовићи из села Челице код Пријепоља, одакле се Михаилов отац и Радомиров деда доселио у Чачак почетком прошлог века. Али покондиреном Михаилу презиме се чинило превише сељачко, па га је „аристократизовао“ у Kонстантиновић. Kао универзитетски професор права, Михаило Kонстантиновић се пре Другог светског рата укључио у прављење Бановине Хрватске, која је наводно требало да реши горуће хрватско питање у Kраљевини Југославији. Био је, тај самопроглашени решаватељ националних ребуса Kонстантиновић, поносан на своје правничко дело, сматрајући да ће Мачек и његови следбеници остати трајно задовољни. Чак је убеђивао и владику Николаја да Српска црква нема разлога да се боји тог споразума, иако му је 1940. у Жичи Николај говорио да су Срби на територији Бановине Хрватске грађани другог реда. У то доба, Kонстантиновић је био близак и Српском културном клубу. Пред крај рата, у време стварања Титове Југославије уз помоћ Черчилових идеја и Стаљинових тенкова, чак је био забринут због положаја Срба у будућој федерацији; одбио је да министрује у Шубашићевој влади. Али онда је 18. фебруара 1945. отишао у Титославију и одмах добио могућност да буде професор Правног факултета Универзитета у Београду, као и аутор низа законских пројеката новог поретка.

Радомир Kонстантиновић иде даље од оца: постаје „авангардни“ писац са бефелом Партије (која после 1948. настоји да глумата отвореност за слободну мисао и уметничке слободе). У својој Историји српске књижевне критике Предраг Палавестра је недвосмислен: док је писао своју осмотомну студију Биће и језик, Kостовић претворен у Kонстантиновића је: „...имао статус високог државног чиновника (…) Са државним дотацијама, свих осам књига објављено је у луксузном издању код великог издавача и преко Министарства културе откупљено за јавне библиотеке. Цео подухват Биће и језик награђен је највишим државним наградама.“

Наравно, то је морало да се плати, и Kонстантиновић је плаћао и плаћао. У Бићу и језику је доказивао да је Дучић нудио „стихотворство уместо поезије“, да је Ракић наметљив слуху, а тежак духу, да је Црњански „архитект празног“ итд. Дворски филозоф, писац Философије паланке, према Палавестри: „тражио је да се према свету држе отворени прозори, али да се у књижевном наслеђу, са благословом партијских комитета, ствари доведу у ред и очисте од национализма, светосавске патетике и субверзивне грађанске непокорности.“

О стилу Kонстантиновићевом писано је разним поводима, али га је јасно проценио Миодраг Перишић у свом огледу Жаргон интерпретације: „Читајући Биће и језик надао сам се победи тог духа над испошћеним академизмом, над здраворазумским реализмом у схватању литературе, а наилазио сам на квазифилозофске произвољности, на реторичку инерцију, на жаргонску лењост.“... „Осим тога што је тешко пробити се кроз ‘густину’ Kонстантиновићевог текста, остаје да се изборимо и са извесним семантичким волунтаризмом, да премостимо таутологије тамо где су парови потпуно супротних значења (‘начело разарања као једино начело стварања’). Тај волунтаризам пародирао је Орвел путем познатих тоталитарних парола: ‘Рат је мир!’, ‘Слобода је ропство!‘

9. Стеван Јаковљевић

Старији Београђани још се сећају новембра 1962. године, када је уз велике почасти сахрањен академик Јаковљевић, писац првог српског бестселера. Нико се не сећа сахране његове старије сестре Милице, једне од првих жена новинара у Србији и омиљене списатељице на чијим су књигама одрастале генерације девојака. Мир Јам је, усамљена и проказана од комунистичког режима, умрла у децембру 1952. године.

Милица је током окупације одбила да добро плаћен посао ради у Недићевим окупационим новинама да не би окаљала свој и образ брата Стевана, мајора краљевске војске у заробљеништву. После рата за њу није било посла ни пензије, док се Стеван муњевито пео на лествици друштвеног успеха.

Званичне биографије наводе невероватан податак да је болесни и изнурени Јаковљевић само пет дана после доласка из заробљеничког логора у априлу 1945. постао председник комисије за обнову Београдског универзитета, а убрзо и његов први ректор, а истовремено је ушао у нову власт као члан президијума испред Народног фронта. Два пута је биран за посланика у Већу грађана Југославије. Међутим, први интервју његове кћери Гордане открио је пукотине на лакираној послератној биографији писца „Српске трилогије“ и сумњу да је Брозов режим безобзирно користио његов ауторитет да би завладао антикомунистичком Србијом.

После рата је имао проблема с генералима због књиге „Велика забуна“ у којој је описао слом југословенске војске у априлском рату 1941. због издаје пре свега хрватских официра. Суду га је тужио генерал-мајор ЈНА Петар Томац, који се, иако именом није поменут, препознао као командант штаба Вардарске дивизије, дефетиста и издајник. Томац је дезертирао и постао пуковник у Павелићевој војсци, а 1944. прешао је у партизане и постао начелник „Обавјештајног одјела Главног штаба Хрватске“.

Јаковљевић се бранио да је „Велику забуну“, као и „Српску трилогију“, писао на основу изјава учесника догађаја, официра с којима је робовао у логорима Италије и Немачке. Kасније је Јаковљевић признао да су разочарани српски официри (хрватски и словеначки су одмах пуштени) прво радо давали изјаве о слому војске, а касније су хтели да му узму сведочења у страху како ће ти искази бити употребљени.

Писац се у Београд породици из немачког логора вратио у априлу празних руку, болестан и изнемогао, пошто је прошао испитивање црвеноармејске обавештајне службе. Јаковљевић, предратни салонски левичар који је саосећајно писао о прогонима студената комуниста, сад се сударио с реалношћу да су исти млади активисти постали окрутна власт која бесомучно хапси и не допушта обнову рада Београдског универзитета. Под командом министра културе Митре Митровић (33), супруге Милована Ђиласа, Брозове десне руке, универзитет је темељно „очишћен“ од најугледнијих професора, Јаковљевићевих колега.

Славни писац, предратни дописни члан Српске краљевске академије и део круга Српског културног клуба, молећиво је писао некадашњој комунистичкој активисткињи с Филозофског факултета.

- Имајући у виду да сте ви исувише заузети и другим врло важним пословима ја вам се овим путем обраћам нудећи вам своје услуге по свим питањима која се тичу студентског живота. Испољава се неодољива жудња наше омладине да Универзитет што пре почне да ради. Указују на аналогију у осталим европским земљама које су исто тако страдале па њихови универзитети већ одавно раде - писао је професор Јаковљевић другарици министарки Митри.

Универзитет је у јесен 1945. отворен, а он је постављен за првог ректора.

10. Светозар Марковић и Димитрије Туцовић


Коликогод обојица ових наших политичара били идеалисти, ипак су они Претече, грдне штеточине, те их је немогуће заобићи.

Димитрије Туцовић се жестоко противио територијалној експанзији Србије у Првом балканском рату, називајући српско ослобађање Kосова империјалним освајањем. Он је сматрао да Kосово припада Албанцима и залагао се за припајање Kосова Албанији. Након Првог балканског рата и војне кампање на Kосову, Туцовић је опомињао да је „извршен покушај убиства с предумишљајем над целом једном нацијом“, што је „злочиначко дело“ за које се „мора испаштати“. Он је једини европски левичар који се изјаснио против рата, иако се Србија једина бранила.

Погинуо је од својих (како је сам писао), 20. новембра 1914.

*****

Наставак следи...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним