Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 4.75 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Борбе на Неретви и њихов значај за рат у Југославији
#43

(09-04-2015, 09:09 PM)Chicot Пише:  
(09-04-2015, 11:21 AM)luka.luke 1 Пише:  Чикот пише: "А прича је много компликованија од простог - продали нас Стаљину."

Ја бих рекао привремено су нас продали - изнајмили Стаљину до 1948. У суштини се радило о излазу великих сила на Медитеран, односно контроли и утицају на Средоземљу. Наравно да Енглези нису могли Стаљину оспорити то право као савезнику, поготово у току борби и тјерања Њемачке са Балкана и Средоземља. Пустили су га до '48. и наравно прије наго је успио успоставити совјетске - Варшавског пакта војне (војно-поморске) базе услиједило му је "НЕ"
Хм.. Како су нас то тачно "изнајмили"? Енглези су чинили све да баш то "право" - излазак руса на медитеран - овима по сваку цену ускрате.
Какво "НЕ" и чије "НЕ"?

Сигурно да су Енглези покушавали да спрече излазак Руса на Медитеран, али како су их могли зауставити:
- да оставе Швабе на Балкану , нема смисла
- да се 44-45 супроставе војнички савезницима Русима који хоће излаз на југ , нема смисла
- да им дају излаз преко Босфора , нема шансе
- исто и преко Грчке
- да ради мира у кући (савезника) дају Југославију под контролу Русима, али привремено, до 48, може (заборави термин изнајмили)
Одговори
#44

(09-04-2015, 11:14 PM)luka.luke 1 Пише:  - да ради мира у кући (савезника) дају Југославију под контролу Русима, али привремено, до 48, може (заборави термин изнајмили)
Одакле ти уопште идеја да је било ко размишљао о привременом уступању другој страни? И како се баш 1948 одредила као рок важења тог привременог уступка? И на који начин се то уредило, и када? Где си нашао назнаку о таквом виду договора?

Ова твоја теорија стварно нема основа..
Одговори
#45

Према Пери Симићу није Тито рекао НЕ Стаљину већ је било обрнуто. Тврди да је сукоб две јако сличне личности био неминован.
Комунисти су били затечени, на седницама се договарали како да исправе ствари, нису веровали да их Совјетски Савез одбацује а били су им све...
Просто да то није била испланирана акција на светском нивоу.
Е сад што ми волимо теорије завере тешко нам је да поверујемо да се ишта може случајно десити.
Одговори
#46

(07-04-2015, 12:29 AM)Брада Пише:  И још једно, како то да у Дражи 2 ви детаљно описујете ток Битке на Неретви и тврдите да је то побједа Четника, кад је почетком битке фронт био код Јабланице а на крају близу Фоче? Дакле Четници се сво вријеме повлаче.
Хвала унапријед.[/b]
Тај део четника се повлачио, али када се Баћовић вратио из Книна, пред њим су се повлачили партизани. Баћовић је отерао партизане из долине Неретве, тј. партизани нису остали на бојном пољу и зато је победа четничка.
Иначе битка је почела код Коњица, око 20. фебруара, док се борба за мост код Јабланице одиграла 8. марта, колико се сећам.
[/quote]

(07-04-2015, 11:32 AM)Николај Пише:  
(07-04-2015, 12:29 AM)Брада Пише:  И још једно, како то да у Дражи 2 ви детаљно описујете ток Битке на Неретви и тврдите да је то побједа Четника, кад је почетком битке фронт био код Јабланице а на крају близу Фоче? Дакле Четници се сво вријеме повлаче.
Хвала унапријед.

„Битка на Неретви“ је само један мањи сегмент борби у Херцеговини фебруара - маја 1943. године. На самој реци Неретви, код јабланичког моста одиграо се 8. марта у суштини један мањи окршај јер су прелаз браниле само две дурмиторске бригаде, које су укупно имале ако се сећам око 300 људи, и које су комунисти без проблема за једну ноћ, одбацили назад. Дакле, и по ангажованом људству и по трајању то је био један мањи сукоб. Много веће борбе су после биле на Лиму, Дрини и касније у Црној Гори (као што су и пре тога биле велике борбе за Коњиц које су комунисти изгубили).

А борбе се нису завршиле код Фоче, него код Невесиња почетком маја када су комунисти избачени из источне Херцеговине од стране Баћовићевог Експедиционог корпуса.

Према томе, посматрати све те борбе у Херцеговини у контексту само комунистичког прелаза преко јабланичког моста након протеривања 300 Бојовићевих четника, и на основу тога извлачити закључке о општој партизанској победи, исто је што и посматрати борбе у Србији 1914. године у контексту само српског пораза на Мачковом камену, па на бази тога тврдити да су Аустријанци добили битку (с тим што су на Мачковом камену, за разлику од Јабланице, стварно биле тешке борбе).

Неки тврде да су комунисти добили ту битку због тога што су се пробили у Црну Гору. Они јесу успели у томе, али им је већ крајем маја и почетком јуна уништена главнина на Сутјесци, а остаци се извлачили према Јахорини и одатле у западну Босну, тако да то њихово пробијање до Црне Горе никакав утицај није имало на исход рата. А четници су остали у Херцеговини и после тога.

Знам да је почело код Коњица, и за Лукачевића у Коњицу и касније долазак Њемаца. Јабланицу сам навео зато што је западно од Коњица а Фочу спомињем зато што у књизи пише да посље заузимања Калиновика 23.марта Партизани крећу за Фочу и избијају до Дрине. Од Неретве код Јабланице па до Дрине код Фоче има више од 100 километара ваздушном линијом.
Како Четници побјеђују кад се повлаче а Партизани напредују. И баш на том терену, у широј околони Фоче дочекују "Шварц"? Кад се овај правац узме у анализу борбе нпр. за Невесиње изгледају као периферне, иако је тамо било пуно жртава и град је падао из руке у руку више пута
Одговори
#47

Прво, није ми јасно зашто партизанско бежање пред Немцима из Бихаћа ка Црној Гори називаш "напредовање". Њихова главнина није ни имала неки план да иде у Црну Гору, једноставно су бежали тамо где су могли, то су радили током читавог рата. Као што су непосредно после тога из Црне Горе бежали назад у Босну и тако у круг.

Друго, не знам зашто мислиш да им Невесиње није било битно ако је град 6 пута мењао газду само током априла 1943. године? Зашто би толико крварили око њега ако им је он "периферан"?

Јабланица код које су комунисти прешли Неретву 8. марта, већ после 8 дана је била у рукама Баћовића који је наступао са запада, потискујући комунисте док на крају није стегнут обруч око комунистичке главнине на северу Црне Горе. Тај обруч је разбијен немачком операцијом "Шварц".

И ујесен 1914. године су се Срби повлачили, а Аустријанци напредовали, па је чак и Београд напуштен да би се скратила линија фронта. И поред тога, Аустријанци су у кратком року изгубили ту територију, а Срби је повратили. Нико због тога не тврди да су Аустријанци победили, него Срби.
Исто је и са Херцеговином и Црном Гором.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#48

Самарџић пише:

Мислим да је део Срба из Хрватске кроатизован. То што су раније служили са Хрватима у германским формацијама, у Другом светском рату је утицало да прихвате ''Народноослободилачку војску Хрватске''. Навео сам пример Владимира Велебита, кога су Немци сматрали Хрватом (дакле, не више ни кроатизованим Србином). Његов отац је био аустроугарски генерал, пријатељ Глеза фон Хорстенауа, Хитлеровог генерала у Загребу.
Наравно ово се односи на део Срба.
питање: Колики дио Срба? Отприлике, процентуално. Односно, колико је В.Велебит имао присталица, има ли још неко име?

сачувај ме боже термина "Западни Србин"
Одговори
#49

Раде Ребић посебно апострофира присталице Мачековог сарадника Стојана Прибићевића, који су били бројнији од комуниста. Дакле, они и комунисти и отприлике то је то.
Одговори
#50

(10-04-2015, 03:28 PM)Милослав Самарџић Пише:  Раде Ребић посебно апострофира присталице Мачековог сарадника Стојана Прибићевића, који су били бројнији од комуниста. Дакле, они и комунисти и отприлике то је то.

Колико ја знам, била су 4 брата - Светозар, Валеријан епископ, Милан пуковник и Адам. Да ли им је овај Стојан брат од стрица?

Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Одговори
#51

Лапсус, мислио сам на Светозара.
Одговори
#52

(07-04-2015, 09:28 PM)Романија Пише:  Теби је онда и Cутјеска побједа партизана, иако је погинуло 10000 партизана, Тито је преживио и то је теби побједа.

Дао си ми одличан шлагворт за нешто што сам раније урадио, али нисам имао прилике да поставим.

Наш Партизан својевремено је “тамо” написао ово:

Цитат:Na Zelengori 1943 (Sutjeska): OKupatorske kvinisliske snage 127 000 vojnika, oko 400 topova, destina tenkova i 150 aviona vs 20 000 glupih i nesposobnih partizana. 
Rezultat: 7 000 mrtvih partizana 5200 izbacenih iz stroja neprijateljskih vojnika, partizani su sacuvali glavninu snaga i u nekoliko meseci razvili najveci pokret otpora na Balkanu(a bogme i sire)

На шта му је Деспотовић одговорио:

Цитат:Nakon proboja iz okruzenja, jedinice NOVJ su iz pokreta, jos tokom juna, zauzele Vlasenicu, Srebrenicu, Olovo, Kladanj, i Zvornik (5. jula).


Не знам где је Партизан пронашао тих “5200 избачених из строја” код Немаца и усташа, нити само 7000 мртвих код комуниста, али то сад није ни битно. Битан је други део, где се каже да су партизани сачували главнину снага, а поготово ова Деспотовићева реплика, да су партизани одмах после “Шварца” малтене к’о од шале (“из покрета”) заузимали градове који су им били на путу.

Зато сам на основу Зборника, том 4, књиге 14 и 15, где су наведена документа свих зараћених страна (осим четничких) за период јун-јул 1943. године урадио анализу тих силних партизанских подухвата, да бих видео какав ће резултат на крају да испадне.


Хронологија догађаја је следећа:

- Пета крајишка дивизија је 17. јуна без отпора ушла у Фојницу и Крешево (књига 15, извештај 3. домобранског корпуса од 3. јула, стр. 479)

- Одбијен је напад на Соколац 21. јуна. Усташе су имале 3 мртва и 9 рањених, а партизани избројано 40 мртвих. Истовремено је одбијен и напад на Међеђу (књига 14, дневни извештај 369. и 373. дивизије од 23. јуна, стр. 408 и препис дневног извештаја команданта немачких трупа у Хрватској од 22. јуна, стр. 400)

- Неуспешан ноћни напад на Прачу изведен је 22. јуна (књига 15, извештај 5. жандармеријског пука из Сарајева од 12. јула, стр. 500)

- Затим су ноћу 23. јуна ушли у Олово, после “краћег припуцавања” како то стоји у једном комунистичком документу, и без губитака (књига 14, извод из дневника команданта 2. пролетерске бригаде, за мај и јун 1943, стр. 253)

- Пошто је хрватска посада у Хан Пијеску 24. јуна побегла у Власеницу, јединице 1. пролетерске дивизије су ушле у ово место истог дана (књига 14, наређење штаба 1. прол. дивизије од 25. јуна, стр. 172) На исти начин су ушле и у Кнежину. Оба места су изгубили после три дана, када су кренула непријатељска појачања из Соколца.

Овог 24. јуна 373. дивизија је заузела Фојницу, комунистички губици око 60 мртвих (књига 14, дневни извештај команданта немачких трупа у Хрватској од 24. јуна, стр. 410)

- Наредног дана комунисти су запосели празну Сребреницу, пошто се претходно одатле по наређењу повукла једна усташка бригада ка Власеници.
У ноћи 26/27. јуна заузета је Власеница, и то је прво место у коме је стварно дошло до борбе. Посаду града (наводно око 2000 људи) чинила су два усташка батаљона, 2. батаљон домобранског 15. пешадијског пука, 40 жандарма и милиција. Број партизана је процењен на око 4000-5000 бораца. Хрвати су имали веће губитке, заробљен је командант овог пука, који је командовао и одбраном града, пуковник Копачин, погинули су домобрански капетан Црвенковић и усташки поручници Петровић и Грачевац, док губици комуниста нису познати. До 28. јуна у Зворник је из Власенице стигло 440 усташа из 3. и 27. батаљона, а судбина осталих је “непозната”. Иначе, са партизанске стране, поред јединица 1. пролетерске дивизије учествовале су у нападу на град и две војвођанске бригаде из састава 16. дивизије (књига 15, извештај 3. домобранског корпуса од 3. јула, стр. 479 и извештај РАВСИГУР-а од 15. јула стр. 506, као и књига 14, извештај жандармеријског вода у Власеници од 30. јуна, стр. 561, и дневни извештај 3. домобранског корпуса од 28. јуна стр. 540)

Истог дана увече 2. пролетерска дивизија је напала Кладањ, у коме је била легија Авдаге Хасића и 22 жандарма. Издржали су до сутрадан када су се пробили из партизанског обруча. Жандарми нису имали губитака, а за легију је непознато (књига 15, извештај команданта 4. жандармеријског пука од 3. јула, стр. 483) Према партизанским подацима пред напад, у граду је било највише 500 легионара, уз евентуално 100-200 милиционера избеглих из околних села. Наводи се да је морал ових легионара на ниском нивоу, нарочито после бегства логорника Мошковића са делом људства комунистима, као и самог становништва, те да влада уверење да партизанима ”нико ништа не може” и да су у стању да заузму град. За Хасића се каже да је 3-4 месеца пре тога покушао да успостави везу са партизанима и чак давао извесне гаранције, али се предомислио после скорашње немачке офанзиве код Шековића и учествовао у нападу заједно са њима. Комунисти су имали 10 мртвих и 30 рањених у нападу на град (књига 14, извештај 2. пролетерске дивизије од 26. јуна, стр. 184, и од 28. јуна, стр. 207)

- Предузет је 29. јуна неуспешан напад на Вареш који су држали Хрвати (књига 15, извештај 3. домобранског корпуса од 3. јула, стр. 481) Овог дана после краће борбе заузет је Какањ у коме се налазила једна чета домобрана (књига 15, извештај жупске полицијске области у Травнику од 8. јула, стр. 491-492) Истог дана 1. пролетерска бригада је опколила Дрињачу из које се пробила усташка посада према Зворнику, уз мале губитке од 5 мртвих и 9 рањених (књига 15, извешај 4. жандармеријског пука од 3. јула, стр. 485)

- Првог дана јула месеца, два сата иза поноћи заузели су Бусовачу коју је “бранило” 9 жандарма (према процени, комуниста је било око 500). Истог дана су је напустили (књига 15, извештај жупске полицијске области у Травнику од 8. јула, стр. 493)

Истовремено је безуспешно нападнута Бреза. Једна немачка чета са двоја борна кола упућена је из Вареша па је напад одбијен (књига 15, извештај 5. жандармеријског пука из Сарајева од 12. јула, стр. 499)

- У ноћи 1/2. јула неуспешан напад комуниста на Травник, непознато која јединица је нападала (књига 15, дневни извештај немачког штаба за везу при команди 2. италијанске армије од 4. јула, стр. 375)

- У ноћи 2/3. јула неуспешан напад на Живинице које су држале усташе из “Црне легије”, муслимански милиционери и део 369. дивизије (књига 15, извештај 7. крајишке бригаде штабу 7. хрватске дивизије од 4. јула, стр. 50-51) Три сата иза поноћи 2. јула 1. пролетерска дивизија је напала Калесију у којој је била хрватска жандармерија и муслиманска милиција. Напад је одбијен (књига 15, извештај домобранског 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 550)

- Соколац, у коме су се налазили Хрвати, поново је безуспешно нападнут увече 4. јула од стране 3. крајишке и 6. источнобосанске бригаде. У нападу је погинуло 6 усташа и 40 партизана (књига 15, извештај жандармеријске станице Соколац од 7. јула, стр. 489)

- Комунисти касно ноћу 4. јула напали хрватску посаду у Зворнику и заузели град у току сутрашњег дана. У нападу су учествовале 1. пролетерска и 1. и 2. војвођанска бригада. Део становништва и посада повукли се преко дринског моста у Мали Зворник, у “Недићевој Србији”. Губици комуниста нису познати, а на страни Хрвата према њиховом извештају, 2 су погинула, 13 рањених, 3 заробљена и 53 нестала (књига 15, извештај 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 552 и наређење 1. пролетерске бригаде од 3. јула, стр. 38) Напад је иначе предузет, тек пошто су пропали преговори комуниста и Хрвата о мирној предаји града или макар о фиктивном нападу на исти (Зборник, том 2, књига 10, стр. 19)

- Свега два тенка 369. дивизије, без подршке пешадије улазе 5. јула у Кладањ из кога су побегли делови 2. пролетерске дивизије. Немци у градској болници затичу 9 остављених партизанских рањеника и стрељају их на лицу места (том 2, књига 10, извештај заменика начелника Титовог штаба од 5. јула, стр. 32).

- Хрватска домобранска посада у Травнику је одбила још један напад 6. јула (књига 15, извештај домобранског 3. зборног подручја за јул 1943, стр. 569)

- У ноћи 7/8. јула 7. бригада 7. хрватске дивизије ушла је без борбе у Кладањ пошто га је непријатељ тог дана напустио и повукао се у правцу Тузле. Не кажу који непријатељ, вероватно муслимански легионари (књига 15, извештај 7. дивизије ВШ-у од 8. јула, стр. 86)

- Немци (370. пук 369. дивизије) су 8. јула заузели Зворник од комуниста, који су се из њега непосредно пре тога повукли (књига 15, извештај 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 554)

- Немци су 10. јула заузели и Олово (књига 15, извештај 7. дивизије ВШ-у од 11. јула, стр. 107)

- Комунисти (16. војвођанска дивизија) су без успеха напали Босанску Рачу 11. јула, коју су држали Хрвати (књига 15, извештај домобранског 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 547)

- Немци су 12. јула готово без отпора заузели Кладањ (књига 15, извештај 7. дивизије ВШ-у од 12. јула, стр. 122)

- Немци (“Принц Еуген” дивизија) су 13. јула тенковима ушли у Власеницу и Милиће из којих је без борбе побегла 1. пролетерска бригада (књига 15, обавештење штаба 1. пролетерске бригаде потчињеним јединицама од 14. јула, стр. 141)

- Ноћу 16/17. јула комунисти неуспешно напали Високо (књига 15, дневни извештај 3. домобранског корпуса од 17. јула, стр. 514)
“Принц Еуген” дивизија заробила 17. јула код Ступара и јужно од Шековића остављене партизанске рањенике, њих 43 (књига 15, дневни извештај ове дивизије од истог дана, стр. 422)

- Неуспешан напад 3. крајишке бригаде 1. пролетерске дивизије на Прачу коју су држали Хрвати 18. јула (књига 15, извештај 3. крајишке бригаде ВШ-у од истог дана, стр. 202)

- Још један неуспели ноћни напад на Прачу 19. јула (књига 15, дневни извештај 3. домобранског корпуса од 20. јула, стр. 526)

- Јединице 2. пролетерске дивизије су безуспешно напале Маглај ноћу 21/22. јула који је држао 369. пук (без једног батаљона) 369. дивизије (књига 15, дневни извештај команданта немачких трупа у Хрватској од 23. јула, стр. 448)
Припадници 369. “Вражје” дивизије заробили су партизанску болницу у Шековићима са 90 остављених рањеника и све их поубијали (књига 15, извештај МУП-а “НДХ” од 23. јула, стр. 535)

- Тешањ у коме се налазила муслиманска милиција безуспешно је нападнут ноћу 26. јула (књига 15, извештај домобранског 2. зборног подручја за јул 1943, стр. 559)

- Немци (три чете 202. тенковског батаљона 369. дивизије) ушли без отпора у Градачац 28. јула, пошто се домобранска чета из овог места предала комунистима без борбе и повукла заједно са њима пред Немцима (књига 15, дневни извештај команданта немачких трупа у Хрватској од 30. јула, стр. 468)

- Травнички партизански одред је напао без успеха Доњи Вакуф који су држали домобрани 31. јула (књига 15, извештај домобранског 3. зборног подручја за јул 1943, стр. 569)

То су само напади на већа насељена места у Источној и Централној Босни. Иначе су свакодневни били мањи препади на железничке станице, инсталације, на мање патроле, обарање телефонских стубова, рушење пруга, пљачкање благајни, итд.


Према томе, анализом партизанских дејстава према већим урбаним срединама непосредно након “Шварца”, тачније у току јуна и јула месеца 1943. године, може се уочити неколико карактеристичних момената.

Прво, објект напада су у 99 % случајева насеља са хрватским посадама (што већ само по себи не представља неки подвиг). Друго, ти напади су по правилу предузимани ноћу, што такође сведочи о осећају сопствене слабости, иако је реч о партизанској главнини (тј. ономе што је остало од ње). Треће, готово сва места која су заузета, заузета су без борбе или уз незнатан отпор, и држана свега по неколико дана. А у барем 65 % случајева ти напади на градове су били безуспешни.

Највећа борба била је у Власеници 26. јуна, где су усташама нанети најтежи губици, а од озбиљнијих може се навести још само она од 5. јула у Зворнику (и то тек када нису уродили плодом преговори о предаји, са домобранско - усташком посадом града). Међутим, у обе борбе су учествовале и свеже снаге новоформиране 16. војвођанске дивизије, које нису биле обухваћене операцијом “Шварц”, што значи да је неизвесно да ли би и ова места пала, да су коришћени исључиво делови, претекли са Сутјеске. Наравно, неизвесно је и шта би од свега тога било, да Британци већ у другој половини јуна нису почели да их снабдевају из ваздуха, што се такође прећуткује.

И на крају, и у овом периоду је дошла до изражаја партизанска пракса да остављају необезбеђене рањенике на милост и немилост непријатељу.


Све у свему, овако срочена реченица - “Nakon proboja iz okruzenja, jedinice NOVJ su iz pokreta, jos tokom juna, zauzele Vlasenicu, Srebrenicu, Olovo, Kladanj, i Zvornik (5. jula)” - садржи у себи неколико трикова.

Прво, од побројаних места само два су узета у борби (Власеница и Зворник), два без борбе (Олово и Сребреница), а једно уз слаб отпор непријатеља (Кладањ), док би неупућен читалац помислио да су партизани правили кланицу од непријатеља на сваком кораку. Аутор зато на истој страни теме и наводи само извештаје из ова два места, јер за остале не може да нађе доказе да су узета силом оружја.

Други трик је непомињање конкретног непријатеља од кога су узимана ова насеља (реч је дакле о Хрватима), јер зна да то одмах умањује “квалитет” овим радњама, с обзиром да је свима добро позната њихова борбена вредност. Не помиње ни да су сва та места губљена у просеку после 3 дана, уз врло слаб отпор Немцима.

Треће, ова два места нису освојиле само “јединице из окружења”, већ су им у томе помогле јединице које нису уопште биле на сектору захваћеном немачком операцијом, и стога нетакнуте. Начин на који је стилизована ова реченица треба да покаже како је наводно партизанска главнина готово била нетакнута после “Шварца”, јер је ето могла и даље да изводи операције већег стила. Тито је сремске партизане и позвао у Босну управо због свести о драстично смањеном бројном стању својих трупа.

И четврто, помињање само неколико (на овај или онај начин) заузетих насеља, уз прећуткивање три пута више нападнутих, а неосвојених варошица, треба да замагли општу слику догађаја, и створи утисак да су комунисти узимали све што су хтели на свом путу кроз Босну.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#53

Код њих је у питању само шта муљају.
Одговори
#54

(10-04-2015, 01:18 PM)Николај Пише:  Прво, није ми јасно зашто партизанско бежање пред Немцима из Бихаћа ка Црној Гори називаш "напредовање". Њихова главнина није ни имала неки план да иде у Црну Гору, једноставно су бежали тамо где су могли, то су радили током читавог рата. Као што су непосредно после тога из Црне Горе бежали назад у Босну и тако у круг.

Друго, не знам зашто мислиш да им Невесиње није било битно ако је град 6 пута мењао газду само током априла 1943. године? Зашто би толико крварили око њега ако им је он "периферан"?

Јабланица код које су комунисти прешли Неретву 8. марта, већ после 8 дана је била у рукама Баћовића који је наступао са запада, потискујући комунисте док на крају није стегнут обруч око комунистичке главнине на северу Црне Горе. Тај обруч је разбијен немачком операцијом "Шварц".
Кретање Партизана од Бихаћа можемо назвати како нам је воља. Ја овде постављам питања прије свега око Битке на Неретви кад је у Питању сукоб Четника и Партизана. И НИСАМ ДОБИО ОДГОВОР. Знам за Баћовића у Јабланици и за касније сређивање ствари у Четничку корист око Невесиња и Гацка, међутим; Партизани НАПРЕДУЈУ од Запада ка Истоку долином Неретве сво вријеме трајања битке потискујући Четничке јединице на које наилазе, и Швабе их затичу током операције Шварц још западније него по окончању битке на Неретви. За Невесиње сам написао "ДА ИЗГЛЕДА ПЕРИФЕРНО" а нису, јер им је то био изгледа један од могућих праваца продора на Исток, није им прошло и окренули су на Калиновик и даље ка Фочи. Ја пишем као неко ко је о тим борбама читао прије свега из Драже 2. То ми је главни извор и о њему постављам питања. Колико сам успио да примјетим страна јавност у опису Битке на Неретви се задржава у подручју Прозор, Коњиц, Јабланица. Борбе Четника и Партизана око Улога, Главатичева, Калиновика, Невесиња и Фоче углавном не сматрају дјелом Битке на Неретви. Иако оне то јесу.
Одговарате као политичар, и у старту из ваших одговора изгледа као да смо у сукобу. Мене само занимају одговори од некога ко можда зна о теми више од мене а поставио сам јасна питања.
Одговори
#55

Лично мислим да је ЈВуО генерално посматрано војно однео победу током операција на Неретви али сами циљ операције (уништење главнина војних снага КПЈ) није остварен. Самим тим је и та војна победа била пирова.

Мислим да би питања која би требало поставити била: чија је кривица што задати циљеви нису спроведени и сл.
Одговори
#56

Одговарам као политичар? Ти си дебело погрешио форум онда. То је резервисано за неке друге.

Цитат:Знам за Баћовића у Јабланици и за касније сређивање ствари у Четничку корист око Невесиња и Гацка, међутим; Партизани НАПРЕДУЈУ од Запада ка Истоку долином Неретве сво вријеме трајања битке потискујући Четничке јединице на које наилазе, и Швабе их затичу током операције Шварц још западније него по окончању битке на Неретви.

По теби је значи довољно само да неко под борбом пређе одређену релацију и да га то аутоматски квалификује као победника? Зато сам ти и навео пример из 1914. године, који си прећутао. И Аустријанци су напредовали од победе на Мачковом камену крајем септембра те године па до заузимања Београда 3. децембра. Ако применимо исти критеријум, Аустријанци су победили у западној Србији 1914. године.

Цитат: За Невесиње сам написао "ДА ИЗГЛЕДА ПЕРИФЕРНО" а нису, јер им је то био изгледа један од могућих праваца продора на Исток, није им прошло и окренули су на Калиновик и даље ка Фочи.

Да ти није ово мало контрадикторно са оним што си претходно написао. Прво кажеш да су партизани напредовали све време потискујући четнике на исток, а сад кажеш да нису успели да се пробију преко Невесиња па су морали да мењају правац.

Да ли је неко у овом случају победио или не, ваљда се одређује на основу тога да ли је успео да оствари циљеве које је планирао. Ја не знам шта ти мислиш да је био циљ партизана у то време.

Ако је циљ био само да пређу са једне обале Неретве на другу, онда у реду, јесу "победили". Ако им је циљ био да пређу реку, заузму Херцеговину и Црну Гору и да остану у њима, онда нису победили. Ако им је циљ био да пређу реку, прођу кроз Херцеговину и Црну Гору и оду у Србију, тек онда нису победили.

Ја бих волео да чујем од тебе, који је то био циљ комуниста тада?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним