(13-05-2015, 12:01 PM)ватхра Пише: Код Томашевића потражи о мајору Вајелу (Weyel). Наведене су фусноте.
Јел' ово - Томашевић, Четници, стр. 396 (у пдф-у):
Цитат:Najprije su otpočeli s operacijom Trumpf protiv partizanskih snaga u južnoj Srbiji (novoformirane 21, 22, 24. i 25. srpske divizije), na području Kopaonika, Jastrepca i u Topličkoj i Jablaničkoj dolini, s ciljem da ih neutraliziraju kao krak mogućih kliješta u operacijama protiv Nijemaca i njihovih saveznika u centralnoj i sjevernoj Srbiji. 31 To je bila združena operacija njemačkih snaga potpomognutih bugarskim, srpskim kvislinškim i elitnim četničkim jedinicama pod komandom majora Radoslava Račića. Osim Račićeve četvrte grupe jurišnih korpusa koje je doveo iz zapadne Srbije, četničke su snage uključivale lokalnu rasinačko-kopaoničku grupu jurišnih korpusa, koju je vodio potpukovnik Dragutin Keserović, u ukupnoj jačini od 10.000 ljudi.32 Koordinacija između njemačke komande i četničkih snaga bila je, kako je već rečeno, u rukama njemačkog majora Weyela, a Nijemci su, naravno, četnike opskrbili municijom i s nešto oružja.33
Дакле, за овај пасус Томашевић наводи два извора. Један је Фелберов извештај од 15. јула, а друго је Кесеровићево "сведочење" на процесу.
У образложењу за прву фусноту, Томашевић каже да је Фелбер имао укупну команду над операцијом "Трумпф". А сам Фелбер у том извештају намењеном Вајску, каже једино да се "четничке јединице боре с нама" против комуниста у поменутој операцији. Дакле "с нама", а не под нашом командом.
Друго, у истом извештају, мајора Вајела ген. Фелбер означава стриктно као "официра за везу", а не као команданта четничких јединица: "Немачки
официр за везу, мајор Вајел, носилац Крста витешког реда, који се од пре дужег времена налази код четника, изразио ми је исто схватање о озбиљности понуде." Зборник докумената, том 12, књига 4, 422.
И Оперативно одељење Београд – Дедиње сматрало је мајора Вајела официром за везу са четницима: "Постављањем официра за везу у четничким бандама треба њихово држање стално надзирати“, записано је 2. августа у извештају овог одељења. Зборник докумената, том 12, књига 4, 905.
Треће, мајора Вајела сам Томашевић сматра задуженим за "координацију" немачких и четничких снага, а не наводи га као њиховог команданта.
Четврто, зашто на саветовању код Хитлера 22. августа те године Вајкс и Нојбахер не помињу да имају под командом најјачу четничку јединицу, већ се из њихових излагања види да немају никакав утицај на Дражу и четнике?
Пето, зашто не постоји ниједно наређење Вајела или неког другог, Рачићу или некоме другом за рецимо, поседање неког положаја, наступање у неком правцу итд., из чега би се видело да Немци имају ефективну команду над четницима?
А извор за податак о снабдевању четника муницијом и оружјем од Немаца је Кесеровићево "сведочење" комунистима.
И на основу чега си ти сад извео тај генијални закључак да су четници били под немачком командом (тачније под командом мајора Вајела)?
Цитат:За снабдевање имаш лепо описано у сведочењу Мусулина пред Комитетом за праведно суђење Дражи. Неки четници су му рекли да им Немци остављају муницију на рубу шуме.
Што се тиче Мусулина, ако се добро сећам, он је навео да је само у једном случају видео како је неки немачки камион избацио поред пута неколико сандука муниције, код Чачка мислим, а онда су дошли четници и покупили их. Тада су му ти четници рекли (парафразирам) да је то један од начина снабдевања муницијом у герилском рату. И на основу тог једног случаја, односно да су "неки четници" Мусулину то казали, ти си "утврдио" да су све четничке јединице биле снабдеване од Немаца, па и у операцији која се није ни водила код Чачка.