Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Овај филм морате видети!

Цитат:Još je zanimljivija informacija u dnevnom izvještaju za 1. maj generala Felbera, u kojem se kaže da je oko tisuću četnika uključeno u jednu njemačku jedinicu koju vodi major Weyel, koji je u to vrijeme s četničkim kapetanom Neškom Nedićem tijesno surađivao u koordiniranju njemačko-četničkih operacija protiv partizana.

То нисам ни видео, али боље да ниси ни помињао, пошто си исекао незгодне делове:

Цитат: Još je zanimljivija informacija u dnevnom izvještaju za 1. maj generala Felbera, u kojem se kaže da je oko tisuću četnika uključeno u jednu njemačku jedinicu koju vodi major Weyel, koji je u to vrijeme s četničkim kapetanom Neškom Nedićem tijesno surađivao u koordiniranju njemačko-četničkih operacija protiv partizana. U istom izvještaju izjavljuje se da na pravcu Požega - Kosjerić-Ražana-Povlen ima oko pet tisuća četnika, te da su kod njihovih raznih jedinica već postavljeni njemački oficiri za vezu. Izvještaj nastavlja: »Draža Mihailović koji je preuzeo svu komandu nad ovim četničkim snagama uspostavit će radio-vezu s njemačkom komandom.« 60 (Ne mogu ipak dati nikakvu potvrdu toj slutnji da je Mihailović održavao direktnu radio-vezu s Nijemcima, a uzimajući u obzir njegov način ponašanja u cijelom ratu, malo je vjerojatno da jest)

60 Mikrofilm br. T-501, rola 256, snimci 669-670. Na svom suđenju Mihailović je
priznao da je preko majora Lalatovića rukovodio operacijama četničkih snaga protiv dvije divizije NOVJ koje su prodrle u Srbiju. The Trial oj Draja Mihailović, str. 224

Па јел' командује Дража или Вајел, шта ћемо сад?
А исто важи и за други пример: "Te četnike, rekao je, vode kapetan Neško Nedić i major njemačke vojske Weyel."


А што се тиче Вредеа, писано је већ о том фамозном "састанку". Чак и да је истинит, овде се говори о тражењу муниције, што не значи да је иста и дата.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Николај,
а шта мислиш да су радили немачки официри за везу код четника, размењивали рецепте?
Шта би друго него где да покрпе своје рупе у одбрани, кажу четницима где да се поставе.

Не рече ми што Кесеровићево сведочење није валидно, да нису и њега дрогирали?
Одговори

(13-05-2015, 03:32 PM)ватхра Пише:  Николај,
а шта мислиш да су радили немачки официри за везу код четника, размењивали рецепте?
Шта би друго него где да покрпе своје рупе у одбрани, кажу четницима где да се поставе.

Не рече ми што Кесеровићево сведочење није валидно, да нису и њега дрогирали?

Какве бре рупе у одбрани, и на Златибору маја 1944. и у јужној Србији јула те године, немачко учешће у борбама против комуниста било је безначајно, чак и комунистичка документа то потврђују. Имаш на сајту описе борби у оба случаја.

А за Кесеровића - је ли могуће да морам да ти објашњавам зашто искази комунистичких заробљеника немају никакву вредност?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(13-05-2015, 03:37 PM)Николај Пише:  А за Кесеровића - је ли могуће да морам да ти објашњавам зашто искази комунистичких заробљеника немају никакву вредност?
Објасни.
Одговори

(13-05-2015, 02:40 PM)ватхра Пише:  
Цитат:Možda je ipak najzanimljiviji sastanak održan 11. augusta u Topoli između grupe Nijemaca, koju je vodio konjički kapetan Prinz von Wrede, zastupajući vojnog zapovjednika jugoistočne Evrope i četničke delegacije koja se sastojala od tri važna komandanta: majora Dragoslava Račića, kapetana Neška Nedića i kapetana Nikole Kalabića. Svrha tog sastanka bila je da se razrade uvjeti za sastanak između generala Mihailovića i poslanika Neubachera, te da dvije strane izlože svoje uvjete za pojačanu kolaboraciju. U izvještaju od 12. augusta, Prinz von Wrede je formulirao pozicije dviju strana kako slijedi:
1. Draža Mihailović želi razgovarati s Führerovim opunomoćenikom za Jugoistok, Neubacherom;
2. on traži savez svih srpskih nacionalističkih snaga;
3. on zahtijeva mobilizaciju i naoružavanje svih tjelesno sposobnih nacionalističkih Srba za borbu protiv komunista, s tim da su naoružavanje i vodstvo u rukama Wehrmachta;
4. Draža Mihailović traži da on sam ostane u ilegalnosti;
5. članovi četničkog pokreta ne smiju biti u njemačkoj uniformi;
6. mjesto sastanka ne smije ni pod kojim okolnostima biti Beograd ili neki veći grad.
У ставки 3 се наводи да је Дража тражио да Немци наоружавају и воде српске националистичке снаге, а посебно су занимљиве ставке 4, 5. и 6. које показују колико је желео да се посебно његово учешће задржи у тајности.

Неки пијани Шваба - ваљда је био пијан кад је овако написао - пише да је Дража тражио да Немци преузму команду над његовом војском и то се од стране КПЈ узима као историјска чињеница. Smile
Одговори

(13-05-2015, 03:42 PM)ватхра Пише:  
(13-05-2015, 03:37 PM)Николај Пише:  А за Кесеровића - је ли могуће да морам да ти објашњавам зашто искази комунистичких заробљеника немају никакву вредност?
Објасни.
Рекли су му отприлике: Ти си готов, сад је само питање шта ћемо са твоје петоро деце, то зависи од тога шта ћеш причати на суду.
Одговори

(13-05-2015, 12:35 PM)ватхра Пише:  
Цитат:
Цитат:Немачки извештај наводи да су заробили 3.000 четника и убили 15. (то уједно говори и о жестини борбе). Да додамо да су потпуно прескочили ко је наоружавао, снабдевао, превозио и командовао тим четницима.
Јесу ли их заробљавали и убијали или су ови били снабдевани, наоружавани и и под њиховом командом? Не може оба.
Даље, које су то јединице заробљене?
Четничке јединице које су разоружане у операцији Шварц су биле под италијанском командом.

Пази, сад си се упетљао скроз..
Јесу ли их разоружали или су их заробљавали и убијали? И то војску под командом њихових главних савезника на балкану? Остаје да видимо које су то тачно јединице биле и која је њихова улога у тој епизоди? Јесу ли и на који начин били активни током Шварца?


(13-05-2015, 12:35 PM)ватхра Пише:  Мисија Халјард никад није била тајна и писано је више о њој него што има значај.Објасни ми по чему је мисија Халјард била тајна?

Што се тиче твоје тврдње о њеном значају, то је релативна ствар. Да је утицало на исход рата - није. Да обара тврдње и митове о четничким колаборатерима, фашистима, за савезнике бескориснима..то свакако. У томе и јесте поента, зато је то и скривано - да би се прикриле политичке одлуке напуштања Михаиловића, односно, предаје југославије комунистима. Никако другачије се тај гаф не може објаснити. То доказује и Труманов орден који је чамио у фиоци деценијама, то доказује стриктна забрана да се говори о тој мисији на крају рата и по његовом завршетку. То доказује да ни у новембру 1944 амерички и британски официри у мисијама у партизанским штабовима нису знали да постоје такви официри код четника (јер су одавно окарактерисани као колаборанти и фашисти), а још мање из ког разлога, то доказује да су средином 1944 односи британских и америчких штабова достигли тачку усијања - добрим делом баш због Халјарда.
Ова литература коју си навео управо говори о томе (са изузетком овог првог који нисам читао):
Успео си да наведеш само две мање - више специјализоване студије од којих се једна бави искључиво питањем евакуације авијатичара (и то тек 30 година после догађаја), друга специјализована за операције ваздушних снага у којима ипак има доста података. Тешко да су радови уопште намењени широј јавности, да се сада не упуштам даље у анализу и недостатке радова.
У Инксовом делу се ни не помиње мисија (име мисије), а питање је да ли је он за све време боравка у Југославији уопште знао за то. Томашевић то помиње узгред и то у циљу девалвирања четничких заслуга, и сигуран сам, као одговор на Робертсово писање о тој теми (ето, да допуним листу), такође на 1-2 стране, с обзиром на бурне реакције које је изазвала књига у Југославији и у хрватској исељеничкој заједници, коју је Томашевић дефакто представљао.
Једном речју, Југославија је тема о којој је избегавано да се говори и пише много времена после завршетка рата,осим као нужност да се оправда политичка трговина, то се лепо види и на примеру Халјарда.


(13-05-2015, 12:35 PM)ватхра Пише:  
Цитат:
Цитат:- 1:14 ослобођење Крушевца. Код нас је пре неколико година објављен Крамеров извештај о ослобађању Крушевца,
Где је објављен, ко га је објавио и који се извор наводи, тачна ознака документа, фасцикла, кутија, архив?
Чланак ”Очевидац грађанског рата у Србији” је објављен у часопису ”Историја 20. века” 1/2007
Како немам књигу при руци, мораћеш да питање извора упутиш приређивачу Момчилу Павловићу из ИСИ (и он се појављује у филму).
Ништа, кад књига стигне до тебе јави, па да можемо да наставимо о томе... Управо због тога што сам још одавно прочитао верзију коју си поставио на мајсити форум. Имам разлога да сумњам да је ова верзија "ишчашена" (никаква замерка теби по том питању, да се разумемо).

Иначе, ја сам и написао већ на овој теми да је Павловићево појављивање убедљиво најлошији део филма.

(13-05-2015, 12:35 PM)ватхра Пише:  
Цитат:
Цитат:После тога су остаци ЈВуО тумарали Босном без већих напада, све до уништења већина снага 13. маја 1945.
Када је завршен рат у Европи?
Шта ти је спорно овде?
Датум, много тога говори Smile
Одговори

(13-05-2015, 07:50 PM)Chicot Пише:  Да обара тврдње и митове о четничким колаборатерима, фашистима, за савезнике бескориснима..то свакако. У томе и јесте поента, зато је то и скривано - да би се прикриле политичке одлуке напуштања Михаиловића, односно, предаје југославије комунистима. Никако другачије се тај гаф не може објаснити. То доказује и Труманов орден који је чамио у фиоци деценијама, то доказује стриктна забрана да се говори о тој мисији на крају рата и по његовом завршетку. То доказује да ни у новембру 1944 амерички и британски официри у мисијама у партизанским штабовима нису знали да постоје такви официри код четника (јер су одавно окарактерисани као колаборанти и фашисти), а још мање из ког разлога, то доказује да су средином 1944 односи британских и америчких штабова достигли тачку усијања - добрим делом баш због Халјарда.
Ова литература коју си навео управо говори о томе (са изузетком овог првог који нисам читао):

??
Каква забрана о говорењу о Мисији Халјард?
Објављена литература је доказ о томе?
Изволи покажи макар један пример да је неко хтео да пише о Халјарду, и да му нису дали?

И не знам зашто мислиш да је евакуација авијатичара доказ да четници нису сарађивали са Немцима?
Имаш у књизи "Контрареволуција у Црној гори" леп пример где Ђуришић шаље једног авијатичара са делегацијом у Италију, а до Котора га испраћа немачки официр Кез

(13-05-2015, 06:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  Неки пијани Шваба - ваљда је био пијан кад је овако написао - пише да је Дража тражио да Немци преузму команду над његовом војском и то се од стране КПЈ узима као историјска чињеница. Smile

И имамо победника!

(13-05-2015, 06:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Рекли су му отприлике: Ти си готов, сад је само питање шта ћемо са твоје петоро деце, то зависи од тога шта ћеш причати на суду.

Глупост.
Суђење је било јавно пред страним представницима.
Да је био уцењиван, могао је да то каже на суду.

Ваш став је да све храбре четничке вође партизани у затвору сломили, дрогирали, уцењивали и да су сви они причали шта су партизани хтели - све без иједног доказа.
А онда у другој тури наводите да је Дража на суђењу крио неке ствари, да је имао најбољу одбрану у историји српског правосуђа, што је потпуно у супротности прве ставке.
Одговори

(13-05-2015, 11:57 PM)ватхра Пише:  Глупост.
Суђење је било јавно пред страним представницима.

Јесу ли му страни представници били и у тамници ван суђења?

Цитат:А онда у другој тури наводите да је Дража на суђењу крио неке ствари, да је имао најбољу одбрану у историји српског правосуђа, што је потпуно у супротности прве ставке.
И како је завршио др Драгић Јоксимовић?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(13-05-2015, 11:57 PM)ватхра Пише:  Глупост.
Суђење је било јавно пред страним представницима.
Да је био уцењиван, могао је да то каже на суду.
Где ће ти душа кад си у стању овако нешто да напишеш?
Издавали су наређења да се ''затре све до деце, а кућа запали'' (управо данас сам лично видео и прочитао једно такво наређење Драже Марковића). Имали су цео систем метода мучења људи.
Препоручујем: https://www.youtube.com/watch?v=-37hKq_Wgn0

А о најбруталнијем мучењу жртава монтираних процеса нашао сам докумената првог реда. Биће у мојој књизи, у делу где вршим упоредну анализу метода мучења и терора у комунистичким и нацистичким затворима и логорима.
Одговори

Каква душа код комунисте? Бесмислену расправу водите. Задртост и помањкање људскости неислечиве су бољке.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

(13-05-2015, 11:57 PM)ватхра Пише:  Ваш став је да све храбре четничке вође партизани у затвору сломили, дрогирали, уцењивали и да су сви они причали шта су партизани хтели - све без иједног доказа.
А онда у другој тури наводите да је Дража на суђењу крио неке ствари, да је имао најбољу одбрану у историји српског правосуђа, што је потпуно у супротности прве ставке.
Не све. Које не сломе, убију без суђења, као и у СССР-у.
Опет, неки су се и на дусу држали добро, као мајор Раусављевић, или Дража на моменте.
А најбољу одбрану у историји српског правосуђа дао је Јоксимовић, а не Дража.
Заиста је реткост да неко негира да су комунисти масовно и систематски мучили људе. Причао сам са десетинама људи који су преживели то. Показивао ми је Јовандарић из Обрве код КВ нокте и на рукама и на ногама - испод свих 20 ноктију набили су му ексере. Каже, како сте могли да не признате? Каже, нисам знао. Наиме, он је био малолетан, а они су мислили да зна где се крије неки његов рођак.
Слободану Ћировићи, писцу, умрла је трогодишња сестра. Долазили су сваке ноћи да туку деду - да каже где су синови. А они изгинули у Босни, што нико није знао. Од тих упада дете умре.
Син грбичког попа, Николића, тада дете, ментално се разболео од упада комуниста у кућу 1945/46, цели живот је у специјалној установи.
Има безброј примера, заиста је неумесно негирати то.
Одговори

Препоручујем књигу ''У предворју пакла'' проте Саве Банковића - мислим да је најбоља на ту тему, од многих, које наравно никада нећете ставити на ''Знаке''.
Или рецимо овај чланак, сведочење једне жртве:
http://www.pogledi.rs/smrt-stanka-matijasevica/
Одговори

(13-05-2015, 11:57 PM)ватхра Пише:  ??
Каква забрана о говорењу о Мисији Халјард?
Објављена литература је доказ о томе?
Изволи покажи макар један пример да је неко хтео да пише о Халјарду, и да му нису дали?

И не знам зашто мислиш да је евакуација авијатичара доказ да четници нису сарађивали са Немцима?
Имаш у књизи "Контрареволуција у Црној гори" леп пример где Ђуришић шаље једног авијатичара са делегацијом у Италију, а до Котора га испраћа немачки официр Кез
Забрана се односи на оне који су били у било каквој вези са поменутом операцијом, официре на терену, авијатичаре, официре у Италији итд..
Могу да проверим тачно, али у неколико послератних издања која говоре о искуствима авијатичара тврди се да је било најстроже забрањено да говоре о околностима евакуације (од четника), чак и пошто је Халјард одрадио своје (те је престала бојазан да би се таква информација у јавности могла искористити од Немаца да се угрози наставак операције). Мора се признати да ни дуго после рата нико од званичника није јавно поменуо, нити се то могло видети у западној штампи (осим можда у неком ускоспецијализованом часопису).

Други доказ је документ из осс микрофилма који ми је проследио Самарџић, мемо који каже да је (парафразирам) "врло незгодна околност због великог броја авијатичара који се налазе код Михаиловића, он ту чињеницу користи како би поправио свој положај и у пропагандне сврхе и да се томе под хитно мора стати на пут јер то Титу наноси немерљиву штету".

Трећи доказ је књига Родољуб или Издајник, објављена тек 30 година након догађаја. Мислиш тек онако? Неће бити. Ево, погледај само Мусулиново и Лалићево сведочење - шта кажу зашто је овај први повучен из Југославије? Да би лично поднео извештај надређенима у јеку операције? Тешко
Политика, писаћу о томе у неком наредном раду где ћу користити ОСС микрофилмовани материјал, ту све лепо пише.

Што се тиче остатка литературе коју си навео - то је и више него мало материјала, ниједан рад понаособ не објашњава ни приближно околности и позадину приче, а гледано у збиру, нуде врло конфузне и контрадикторне тврдње, углавном са мотивом да се обезвреди четничка помоћ и допринос у спашавању авијатичара. Углавном им се пришива наводна жеља да код савезника поврате стару позицију (изгубљену, наравно, сопственом заслугом), што је нонсенс.

И на крају, сама евакуација авијатичара свакако није доказ сарадње са Немцима или (не)пријатељства према западу, што се види на примеру евакуације од партизана. Однос, заштита истих, често током дугог периода, говори више. На пример, да однос четника према авијатичарима никада није одступао од најпријатељскијег могућег, док су комунисти свој став штимовали сразмерно темпу совјетског напредовања и њиховој близини југословенској граници. Тога такође има у овом осс материјалу, напретек
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним