(27-10-2021, 12:04 PM)Mitic Пише: (27-10-2021, 11:50 AM)Vlad Alekš Пише: (27-10-2021, 07:47 AM)Vlad Alekš Пише: "Post barbarum invasionem ab auctore restauratum a.d.1922."
Какве везе са српском историјом има ова кратка реченица на латинском језику?
У преводу би гласило: "После инвазије варвара рестаурирано од аутора 1922. године."
Мала помоћ - односи се на једну слику.
Улазак Цара Душана у Дубровник.
Тако је.
Марко Мурат, српски сликар из Дубровника, насликао је "Улазак Цара Душана у Дубровник". Ту слику је поклонио краљу Александру Обреновићу, да га подсећа како Дубровник треба ослободити. Након повлачења окупационе Аустроугарске војске из Београда, на крају Првог светског рата, окупатори су слику украли и понели са собом. Слика је 1922. пронађена у Мађарској и враћена је краљевини СХС. Мурат је слику рестаурирао и, увређен због оштећења приликом крађе, додао онај натпис на латинском. Данас би требало да се ова слика налази у Народном музеју. Ја је нисам видео, али тврди се да натписа нема. Избрисан је 1941. године, из страха од немачке одмазде.
Иначе, Марко Мурат је био католик. За Србију га је први везао Велимир Теодоровић, ванбрачни син кнеза Михаила. То се десило у Немачкој, док је Мурат био на факултету. Потом се спријатељио и са Миленком Веснићем. Бољи познаваоци сликарства и историје тврде како је Мурат на поменутој слици приказао и своје пријатеље Велимира и Миленка, како стоје у пратњи цара Душана.
Тако је било некад. Дубровник је био српски град. Иво Гундулић је писао о Александру Великом као српском краљу, а Мурат је насликао цара Душана. Шта је нама данас Дубровник?