Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

"Као лицејски ђак учествовао сам у српском покрету у Угарској од 1848. године. С пролећа 1849. послат сам у Немачку на науке, као државни питомац, поглавито ради изучавања историјске науке. Но, као што ове обухватаху и друге, ја сам изучавао и филозофске и државне науке у универзитетима: берлинским и хајделбершким. Под јесен 1852. постанем доктор филозофије на хајделбершком универзитету.
Из Немачке отишао сам у Париз и ту сам учио француски језик и слушао предавања на Сорбони, до маја 1854. А за то време бављења у Паризу, испитивао сам, по поруци Друштва српске словесности, старе српске рукописе, који се налазе у царској библиотеци париској, као и друге старине.
По повратку у отаџбину (1854) желео сам да добијем катедру Историје, а кад то не беше могуће, ја не примих ни друга моме спремању неопходна звања, којима бејах нуђен, као што је професура француског језика и уређивање "званичних новина", но уђох у Министарство просвете, као изванредни експедитор.
Одатле будем, без моје молбе, премештен у Министарство спољних послова, а из овога у Министарство унутрашњих послова, те сам у обојим овим министарствима служио редом: као протоколиста, као столо-начелник, као секретар и начелник одељења."

О ком нашем великану је реч?
Одговори

Био је српски племић и војсковођа, из доба Душана Силноги његових освајања. Он је предводио српске одреде у бици код Стефанијане и командовао је успешном одбраном Србице током опсаде Јована Кантакузина.О коме је реч?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

То је најчувенији војвода доба цара Душана, војвода Прељуб. Своје поседе имао је око Прилепа. Погинуо је у бици са Арбанасима након смрти цара Душана, исте године.
Одговори

(08-11-2017, 12:23 PM)Бенито Пише:  То је најчувенији војвода доба цара Душана, војвода Прељуб. Своје поседе имао је око Прилепа. Погинуо је у бици са Арбанасима након смрти цара Душана, исте године.

То је тај.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(08-11-2017, 12:30 AM)Вукашин Петковић Пише:  "Као лицејски ђак учествовао сам у српском покрету у Угарској од 1848. године. С пролећа 1849. послат сам у Немачку на науке, као државни питомац, поглавито ради изучавања историјске науке. Но, као што ове обухватаху и друге, ја сам изучавао и филозофске и државне науке у универзитетима: берлинским и хајделбершким. Под јесен 1852. постанем доктор филозофије на хајделбершком универзитету.
Из Немачке отишао сам у Париз и ту сам учио француски језик и слушао предавања на Сорбони, до маја 1854. А за то време бављења у Паризу, испитивао сам, по поруци Друштва српске словесности, старе српске рукописе, који се налазе у царској библиотеци париској, као и друге старине.
По повратку у отаџбину (1854) желео сам да добијем катедру Историје, а кад то не беше могуће, ја не примих ни друга моме спремању неопходна звања, којима бејах нуђен, као што је професура француског језика и уређивање "званичних новина", но уђох у Министарство просвете, као изванредни експедитор.
Одатле будем, без моје молбе, премештен у Министарство спољних послова, а из овога у Министарство унутрашњих послова, те сам у обојим овим министарствима служио редом: као протоколиста, као столо-начелник, као секретар и начелник одељења."

О ком нашем великану је реч?
Рецимо, Константин Николајевић.
Одговори

Није, Константин Николајевић, овај је доста познатији од њега.
Одговори

Димитрије Матић.
Одговори

Није ни он.
Одговори

Е, онда је Милан Кујунџић Абердар.
Ако није ни он, напиши ко је.
Одговори

Није ни он. Очекивао сам да ће ово Крагујевчани знати, пошто је реч о њиховом земљаку, Јовану Ристићу. Дајте следеће питање, ко хоће.
Одговори

Због чега cу радикали (крај 19-поч 20.в) имали антиcемитcке cтавове?
Одговори

Ето, то је , баш, лепо питање да ти одговориш, уз објашњење.
Поклони се и почни.Smile
Одговори

(08-11-2017, 08:31 PM)Романија Пише:  Због чега cу радикали (крај 19-поч 20.в) имали антиcемитcке cтавове?

Берлински конгрес и дешавања са Дизраелијем?
Одговори

Јаша Томић је замјерао Јеврејима оно за шта би ce данаc рекло да cи приcталица теорије завјере, а то је владање из cјенке. Такође, оно што би cваки нормални Cрбин замјерио једном Калају, то cу радикали замјерали Јеврејима (принцип завади па владај). Од 13 дневних новина које cу тада излазиле у Бечу, 11 cу контролиcали Јевреји, што је cтварно невјероватно. А помоћу штампе, они уноcе раздор међу народом који њима одговара. Иcти је принцип био и код комуниcта, што је већи хаоc, то боље по њих. Томић cматра да cу они главни кривци за cукобе Мађара ca Cрбима и оcталим немађарима. О томе каже: ``Јесте ли гледали ”кесароше" по вашарима? Они поплене туђе џепове па кад се подигне вика и хајка, онда на најдрскији начин ухвате неког ни кривог ни дужног, и подвичу гомили: "Ево га, овај је крив". Овој слици личи јеврејска политика у Угарској, као што личи јаје - јајету.``
Ево шта Јаша Томић још каже:
``Посматрао сам берзу, на којој царују Јевреји; посматрао сам штетан уплив тих људи по занатлијство, а знао сам већ од куће, шта бива од оних села у којима се настани само један једини Јеврејин. Видео сам и то, да је утицај Јевреја на трговачки сталеж - грозан. Трговац или мора много пре да пропадне, но што би према осталим приликама пропао, или мора морално да се почивути, тј мора да се служи у трговини оним истим, често неправедним средствима, којима се његови конкуренти, Јевреји служе.
Али сам видео још нешто, и то ме је канда највише сломило. - Данашње стање, данашње лоше друштвено уређење годи Јеврејима, јер под данашњим стањем они, али и само они напредују. Јевреји су у истини најконзервативнији елеменат у овој држави, само то не изричу, но своје убеђење крију под маском слободоумља..Они су присталице такозване "слободоумне" манчестарске школе... Начело манчестарске школе је у два реда ово: ”Држава треба да је задовољна ако у њој у опште цвета радиност и благостање, а како је то благостање подељено, то се државу ништа не тиче". Да ће по тој ”слободоумној” школи, још за 10-20 година народ радити као црв и богатство бити велико, то је истина; само да ће сво богатство отићи у руке Јевреја, то је још истинитије.``
Има ту још много cпоредних cтвари, почев од библијcког протјеривања из Египта преко прогоњења у cредњем вијеку па cве до Дизраелија. То је cве Томић пиcао у ``Јеврејcком питању`` некад око 1890.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним