Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Да ли књига Владимира Ћоровића Историја Срба у списку литературе за сруденте историје?
Али да не одговарју који су студирали историју. Или студирају.
Одговори

Требало би да да? (Не студирам и нисам студирао историју)
Одговори

(03-10-2018, 11:42 PM)Милослав Самарџић Пише:  Јел има оригинални рукопис те књиге?

Нема оригинала, изгорео је 1943. у кући где се чувао. Немци су запалили ту кућу, како се сећам. А Милић од Мачве је написао ону књижицу на основу казивања члана породице код које се чувао летопис.

(04-10-2018, 11:30 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да ли књига Владимира Ћоровића Историја Срба у списку литературе за сруденте историје?
Али да не одговарју који су студирали историју. Или студирају.

И ја мислим да би требало да има. Једно време се Ћоровићева Историја продавала и на киосцима. Ако је била на киосцима, ваљда је има и на универзитетима.

Нисам ни ја студирао историју, нажалост
Одговори

(04-10-2018, 11:30 AM)Милослав Самарџић Пише:  Да ли књига Владимира Ћоровића Историја Срба у списку литературе за сруденте историје?
Али да не одговарју који су студирали историју. Или студирају.

Није важно да ли сте студирали историју, него да ли пажљиво читате моје одговоре у овом квизу.
Сама структура по којој се студира историја на ФФ на БУ, а тако је и на другим државним факултетима, не дозвољава коришћење свеобухватних студија попут Историје Срба, аутора Владимира Ћоровића. Једноставно, за сваку посебну област узимају се књиге које посебно обрађују само одређени период, или неку специфичну тему. Али, проблем таквог начина студирања је што се на тај начин недовољно " хвата" нит националне историје. Зато од времена Ћоровића и Станојевића немамо синтезисте целокупне српске историје. Имали смо двојицу врхунских синтезиста нововековне српске историје: Драгољуба Живојиновића и Милорада Екмечића, али ни они се нису упуштали у српску историју средњег, а камоли старог века.
Уосталом, Владимир Ћоровић је за комунисте био " крвави ректор", масончина, српски хегемониста и слично, тако да је јасно какав су однос имали према његовом делу у време комуниста. Није било нимало боље ни касније. Тек у другој половини осамдесетих и деведесетих година прошлог века, на иницијативу Радована Самарџића, а посебно Душана Батаковића, проучавало се дело Владимира Ћоровића, али само факултативно.
Данас не знам каква је ситуација, али бојим се да ни данашњи професори уопште не схватају у чему је главна вредност дела Владимира Ћоровића.
Одговори

Данас се не проучава ни факултативно, рече ми један студент.
Данас им дају неке зборнике Наташе Кандић, и то не као факултативно...
Одговори

Ха,ха,ха.... Па не могу да верујем. Зезаш? Па то је постао циркус тотални.[/i]
Одговори

Комунисти јачи него икад.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(04-10-2018, 08:33 PM)Бенито Пише:  Ха,ха,ха.... Па не могу да верујем. Зезаш? Па то је постао циркус тотални.[/i]
Озбиљно.
Мислим, јесте циркус, а озбиљно кажем.
Одговори

Кажу да већина Словенаца данас мисли да их не би ни било , да није било три Србина.
О којој се тројици људи ради?
Одговори

(04-10-2018, 09:18 PM)Бенито Пише:  Кажу да већина Словенаца данас мисли да их не би ни било , да није било три Србина.
О којој се тројици људи ради?

Швабић, Милан Недић
Одговори

Не.
Одговори

Никола М. Стојановић,Павле Поповић,Душан Васиљевић.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(02-10-2018, 05:26 PM)Перун Пише:  Набројати 5 највећих Срба свих времена. Дакле, одлучити се тачно за 5 и поређати имена 1-5 према заслугама.

Мало је пет, ал ајде:
1.Свети Сава;
2.Кнез Часлав Клонимировић;
3.Деспот Ђурађ Бранковић;
4.Књаз Милош Обреновић;
5.Вук Стефановић Караџић.

____________________________________________________

Може ли једно преко реда?
Ко је био посљедњи предсједник СКОЈ-а (Савез комунистичке омладине Југославије)?
Одговори

Рато Дугоњић.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: ексрежисер, 9 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним