Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(13-10-2018, 10:49 PM)Бенито Пише:  Шок
Па, ваљда се подразумева да не мислим на градове са територије бивше Југославије.
Ћустендил. Smile
Одговори

Тако је, Константинова бања, или по турском Ћустендил.
По Константину Драгашу....
Ајде даље....
Одговори

А пре тога Велбужд.
Бугари иначе мисле да је Константин био Бугарин. Као и Марко Краљевић, итд.
Одговори

Наш Нимбус, звани Ђорђе, пронађе неког веселог руменог омладинца Скојевац, како коментарише песму Морем плови једна мала барка.
Поред осталих " генијалности", у својој анализи, он посебно обраћа пажњу на задњи стих " чувају га српске бајонете" наглашавајући да су Кинг Питера д Секунд " заправо чувале британске бајонете".
Питање:
Како у оригиналу гласи заправо задњи стих ове песме и шта он говори?
Одговори

"Чуваш ли му златне еполете?"
Одговори


Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(14-10-2018, 08:41 PM)Вукашин Петковић Пише:  "Чуваш ли му златне еполете?"

Златне еполете су сама суштина наше државности. Када је један део српских комуниста одлучио да треба да дође до " историјског помирења" није заборавио да укине златне еполете и претвори их у " српске бајонете" и тако мало, али суштински промени смисао ове песме и саме борбе ђенерала Михаиловића и његових војника.
Све у смислу " два антифашистичка покрета".

(14-10-2018, 08:47 PM)смедерево Пише:  

Смедерево, наравно, следи и задња строфа са Дражиним одговором да је краљ већ у Каиру.
Одговори

(13-10-2018, 05:21 PM)Бенито Пише:  
(12-10-2018, 10:04 PM)Бенито Пише:  А да ли је постојао случај да је неко провео рат у концентрационом логору Дахау, а по повратку је ухапшен под оптужбом да је " сарадник окупатора" и по кратком поступку осуђен и стрељан?

Неко од Словенаца, али не могу да се сетим ко је у питању. Мислим да сам код Бајта прочитао, али нисам сигуран. Знам и да су после " демократских промена" Словенци прикривали овај случај, јер је човек убијен као "просрпски" оријентисан. Познат је био, чини ми се спортиста, можда и олимпијац. Ако неко нешто нађе нека постави на овој теми.

Вероватно не причамо о истом човеку.
Указујем ипак на сличан случај: у јесен 1945. у Ријеци комунисти су ликвидирали човека по имену Анђело Адам и са њим нестају без трага и његова жена и кћерка.
Тај Адам је био повратник из Дахауа, не знам тачно дал је био антифашиста или Јеврејин.
Одговори

(15-10-2018, 11:27 AM)ЛукаЛоко Пише:  
(13-10-2018, 05:21 PM)Бенито Пише:  
(12-10-2018, 10:04 PM)Бенито Пише:  А да ли је постојао случај да је неко провео рат у концентрационом логору Дахау, а по повратку је ухапшен под оптужбом да је " сарадник окупатора" и по кратком поступку осуђен и стрељан?

Неко од Словенаца, али не могу да се сетим ко је у питању. Мислим да сам код Бајта прочитао, али нисам сигуран. Знам и да су после " демократских промена" Словенци прикривали овај случај, јер је човек убијен као "просрпски" оријентисан. Познат је био, чини ми се спортиста, можда и олимпијац. Ако неко нешто нађе нека постави на овој теми.

Вероватно не причамо о истом човеку.
Указујем ипак на сличан случај: у јесен 1945. у Ријеци комунисти су ликвидирали човека по имену Анђело Адам и са њим нестају без трага и његова жена и кћерка.
Тај Адам је био повратник из Дахауа, не знам тачно дал је био антифашиста или Јеврејин.
Није тај случај, али, свеједно, хвала Вам. Очигледно има више случајева да су комунисти убијали или одводили на робију бивше логораше нацистичких логора сумњичећи их да су били сарадници окупатора.
Одговори

Како су се звали прва петорица лекара војног санитета српске војске?
Одговори

Да покушам да погодим двојицу: Владан Ђорђевић би био један, а други би био Емерих Линденмајер. За Линденмајера ево неких података

https://pdfs.semanticscholar.org/c590/2a...e4a717.pdf
Одговори

Не, првих пет доктора медицине који су примљени у срску војску са намером да се модернизује српски војни санитет, а у оквиру опште модернизације српске војске, су примљени у војску за време док је њу предводио Француз и пуковник српске војске.
То су били: др Херман Краус, др Карл Кик, др Стефан Недок, др Сава Димитријевић и др Максим Мишковић. То је било у априлу 1867. године.
Одговори

Која јединица је прва ступила у борбу на Солунском фронту?
Одговори

(17-10-2018, 07:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Која јединица је прва ступила у борбу на Солунском фронту?

Српске Војске ?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 8 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним