Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Мало сам се збунио, не знам да ли су то одговори на моје питање, то са ракијом и прокувавањем. Али није тачно, како год.
Помоћ:
У питању је период између Маричке и Косовске битке.
Мјесто је код мора.
Ова прва ствар (која је прва у свијету) је директна мјера спречавања ширења епидемије.
Друга ствар (која је међу првим у Европи) је наша свакодневица. Тада су изграђена два објекта, која су и дан данас у функцији. Један од њих је изграђен у оквиру једног манастира 1400.
Иначе, у том мјесту је изграђен и дом за незбринуту дјецу, први у Европи.
Одговори

Не знамо одговор на твоје питање, али било би добро да те укључе у ову серију РТС-а ''Историја српске привреде''. Ту се Срби опет приказују као племе изгубљено у Амазонији, а сви они успеси, тј. неки од њих, које не могу да прескоче, приписују се случајностима, изузецима, и сл. Главни саговорници су им Дубравка Стојановић и Предраг Марковић... Виси реченица да је све то постало ОК када је дошао ''друг Тито''...

Одговор на моје питање:
Карађорђу су нудили да му потврде титулу кнеза Србије и да он то фактички буде кад Аустрија освоји Србију Босну, и остале земље од Турака, али да таква кнежевина буде у саставу Аустрије. Он је то одбио рекавши да остаје веран ономе чији орден носи на грудима - руском цару Александру.
Одговори

У питању је Дубровник, 1377. године направљен је први карантин у свијету. А направљене су двије апотеке, међу првим у Европи, а како сам чуо, и једна и друга раде без прекида, до данас. Тада је изграђен и водовод дуг 12 км који је такође и данас у функцији, и као што сам рекао, први дом за незбринуту дјецу у Европи.
Нек настави ко жели..
Одговори

Постала је општа тема како су комунисти са једне, а Англоамериканци са друге стране отимали , заробљавали и искористили наци стручњаке и научнике из разних области. Али, и други су се ту помало огребали.
Питање гласи:
Ко је био најпознатији нацистички стручњак који је остао да ради у Брозовој Југославији?
ПС Питање је и информативног карактера, јер није немогуће да не знам тачан одговор.
Одговори

Стане Доланц. Кидање

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Зашто је Милева Марић похађала гимназију у Шапцу, а не негде у Аустроугарској?
Одговори

(02-08-2017, 10:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Зашто је Милева Марић похађала гимназију у Шапцу, а не негде у Аустроугарској?

Женска деца у Аустроугарској нису имала право на више школовање.

О каквим се дивљацима радило показало се у ПСР.
Одговори

Тачан одговор!
Одговори

Smem ja da postavim jedno pitanje ?

Gde su srpski vojnci ratovali u periodu od 1919-1920. godine ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Гушили су арнаутску побуну, мада ти вероватно мислиш на наше јединице у Русији, које су се бориле против бољшевика.
Одговори

(04-08-2017, 11:41 AM)Вукашин Петковић Пише:  Гушили су арнаутску побуну, мада ти вероватно мислиш на наше јединице у Русији, које су се бориле против бољшевика.
Jeste,mislio sam na nase ekspedicione snage u Sibiru pod komandom francuskog generala i na one nase ekspedicione snage koje su u Murmansku bile pod komandom britanaca.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Зашто је војвода Бојовић, као млад официр, потпоручник, кажњен са 10 дана војног затвора?
Одговори

(04-08-2017, 12:31 PM)Andrejevic Пише:  
(04-08-2017, 11:41 AM)Вукашин Петковић Пише:  Гушили су арнаутску побуну, мада ти вероватно мислиш на наше јединице у Русији, које су се бориле против бољшевика.
Jeste,mislio sam na nase ekspedicione snage u Sibiru pod komandom francuskog generala i na one nase ekspedicione snage koje su u Murmansku bile pod komandom britanaca.


Тај одговор није баш тачан. Ни наше, ми друге снаге, нису се бориле против бољшевика, сем изузетно, односно спорадично.
Циљ интервенције није био да се бољшевици савладају, да јесте, били би савладани.
Циљ је био да се бољшевицима дигне морал, тако што ће у пропаганди говорити да се у ствари они боре за слободу а не за власт.
Одговори

(04-08-2017, 12:38 PM)Вукашин Петковић Пише:  Зашто је војвода Бојовић, као млад официр, потпоручник, кажњен са 10 дана војног затвора?

Kaznjen je sa 10 dana zatvora jer je upao kroz prozor u jednu kafanu.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним