(16-08-2018, 10:35 PM)goks Пише: (16-08-2018, 10:32 PM)Милослав Самарџић Пише: (16-08-2018, 10:16 PM)goks Пише: (16-08-2018, 10:13 PM)Милослав Самарџић Пише: Мислио сам да се то подразумева. Јер једино што можемо бити сигурни, то је да је снимак настао када сунце бије ивице под 180 степени.
Да опет не испадне забуна, мислим само на снимак степеница.
Да ли се можемо сложити макар око те базичне информације!
Ваши снимци свакако.. На снимку из 1944. једноставно нема толико података да би се могао донети такав закључак. И да је ваше тумачење исправно оно у ни у једној тачки не оповргава тврдњу Вредеа да је 11.08. био у Тополи у послеподневним часовима.
Како нема података, зар се на снимку из 1944. не виде исте сенке лево и десно?
Мислио сам да смо се барем око нечега сложили, око тог сунчаног сата.
Бар сам два пута написао да се не слажем са таквом констатацијом. Сенке лево и десно нису исте. Но, за рачун расправе, ајде да прихватимо да јесу...
У вези Гајтнера, мислим да не треба да ширимо тему. Цитирао сам то у једној књизи, сад би ми требало времена да нађем, а мислим да није од значаја за тему.
У вези Драгог Јовановића, он је нешто муљао са комунистима. У теорији, могуће је да је и нешко неким чудом скокнуо до Аранђеловца. Али формација је тада била следећа: Нешко командује 4. групом јуришних корпуса, код Трстеника, а негде 9. августа, можда 10. августа, Рачић и Калабић одлазе код Драже, у облатс Косјерића. Ту су били и на састанку са Недићем, Миланом, можда 14. августа. Вреде је, према четничком документома, био у области Крушевца, а четници су с њим одржавали везу преко неког Недићевог (Милана) официра. То је костур. Да ли је Нешко напуштао јединицу, зашто би Вреде ишао од Крушевца кад је тамо био епицентар сукоба са комунистима - могуће, али ако је супротан извор само Драги Јовановић пред комунистима, за мене то остаје теорија.
Сада је тема слика и замолио бих да останемо при тој теми. Наравно, може ко писати шта хоће, само кажем. АЛи звог те слике сам два пута ишао у Тополу и трећи пут, кад будем пролазио тмао, морам понети метар, да измерим степенице, врата и остало. Тако да је логично што ми је слика у првом плану.
У том смислу, сазхавалан сам Гоксу што је лоцироа место и што уопште оволико дие у детаље, јер без тога ни ја не бих оволико детаљисао. Нпр. Првог дана у Тополи уопште нисам уочио да се на слици из 1944. види онај десни угао. Мислио сам да се виде само степенице спреда.
Сад кад сам већ почео да гледам те углове, видим да се сенка мења и да је правилна лево у десно само једном током дана. Зато верујем да је то поуздани сунчани сат.
А иначе још све слике нисам ни пребацио у компјутер, нити пажљиво прегледао. Нпр. оне од 19 х, са дифузним светлом.
''Сенке лево и десно нису исте...'' - како то мислите? Ако је нема милиметарска разлика у сенкама, то је разлика у минутима.
Да ли у начелу прихватате овај концепт сунчевог сата и да ли се слажете да је слика степеника настла око 15х, ако је у питању 11. август?
Да, од почеткља Ви сматрате да је то једна слика, а ја да су то три монтиране слике, мислим да се то подразумева, и да нема потребе да сваки пут понављамо.