Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

(20-12-2018, 09:16 PM)Николај Пише:  Је л зна неко где је ово сликано, личи на први Карађорђев гроб у Радовању:

[Слика: 3232.png]
Одговори

(20-12-2018, 10:44 PM)Бенито Пише:  Сигурно је, сећам се те фотографије из неке књиге.
Овај грм је од времена Обреновића био овако ограђен. За време комуниста се осушио, па је пала крошња. Сад стоји тако сув, био сам пре две године.
Овај са десне стране Звонкове, крупни човек, је његов чувени пратилац, беше из Мајдана. Он је био робијаш до рата, јер је убио човека песницом на неком вашару пре рата. Сви су се противили да га Звонко узме , али он му је остао веран до краја. Мислим да су га убили комунисти. У ствари, обојицу пратилаца.

Радиша Петровић из Леваје.
Одговори

Одлична мајица са мотивом Владе Шипчића на фејсбук страници "Србадија"!

https://www.facebook.com/Srbadija1/photo...=3&theater
Одговори

(21-12-2018, 05:59 PM)Nemanja001 Пише:  Милутин Јевтић(1920-1944),рођен у селу Заграђе подно Рудника,ученик гимназије,заробљен на Руднику од стране партизана и одведен на ослобођење Београда,У борбама против Немаца из 1.СС брдске дивизије бива тешко рањен код села Лештане(Београд)18.октобра 1944.године,умире од рана,сахрањен је у Заграђу.

Није постојала 1.СС брдска дивизија.
У питању је била 1.брдска дивизија Вермахта.

У СС све дивизије, независно од типа, су имале јединстрвену нумерацију.
1.СС дивизија је била "Лајбштандарт Адолф Хитлер", која је почела као пјешадијска, а заввршила као оклопна.

У Вермахту дивизије су имале нумерацију зависно од типа, па су биле: 1. пјешадијска, 1.оклопна, 1.брдска, 1.падопбранска...
Одговори

Радован Костић из села Пољанице код Љига.
Извор:Његов унук Драгомир Костић
[Слика: 561015-317572274999980-82445600-n.jpg]
Одговори

Vreme i mesto Jevtićeve pogibije odgovara borbama proziv Štetnerove grupe, pričali smo skoro o tome.
Glavne snage u njoj su bile 1. brdska i delovi 7. SS.
Одговори

Поручник Славко Рашовић, трећи с лева:

[Слика: image.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Сад се сетих овога.
Калабићев радиограм Дражи од 13. октобра 1942. године:
"Деветог стигао на Равну Гору. Успут ухватио убицу Вучковог, потпоручника Ђурића са неколико аутоматских оруђа. Друга група са Славком Рашовићем у Рајковцу заклала седам љотићеваца." АВИИ, ЧА, К-275, рег. бр. 18\1-36

Да л' је то ручни рад неког од ових са слике?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(24-12-2018, 08:02 PM)Николај Пише:  Сад се сетих овога.
Калабићев радиограм Дражи од 13. октобра 1942. године:
"Деветог стигао на Равну Гору. Успут ухватио убицу Вучковог, потпоручника Ђурића са неколико аутоматских оруђа. Друга група са Славком Рашовићем у Рајковцу заклала седам љотићеваца." АВИИ, ЧА, К-275, рег. бр. 18\1-36

Да л' је то ручни рад неког од ових са слике?

Шта је тада било са Ђурићем, пуштен, побегао ?
Одговори

(24-12-2018, 09:03 PM)Мића Адмирал Пише:  
(24-12-2018, 08:02 PM)Николај Пише:  Сад се сетих овога.
Калабићев радиограм Дражи од 13. октобра 1942. године:
"Деветог стигао на Равну Гору. Успут ухватио убицу Вучковог, потпоручника Ђурића са неколико аутоматских оруђа. Друга група са Славком Рашовићем у Рајковцу заклала седам љотићеваца." АВИИ, ЧА, К-275, рег. бр. 18\1-36

Да л' је то ручни рад неког од ових са слике?

Шта је тада било са Ђурићем, пуштен, побегао ?

Писано је негде на форуму раније о томе. Нисмо сигурни, може да буде и једно и друго. Или је убијен, а онај што је погинуо у пролеће 1944. на Ибру је друга особа са истим именом и презименом.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Николај грешиш, ево чланка у коме се потврђује да је Ђурић био жив и 43. Има још доказа који то могу потврдити.

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-odnos...skom-kraju

Ђурић је погинуо на Ибру 44. у борби против партизана. У истој борби учествовали су и делови Пожешког корпуса па се у неким изворима помиње да је погинуо од стране четника поменутог корпуса. Сличне приче помињале су се и у емиграцији али, колико ми је познато, нико до сада није изнео доказ како би причу потврдио. Доказ сигурно постоји само га треба наћи.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

ОК, ако је у питању иста особа, онда је очигледно побегао од Калабића, или је пуштен намерно.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(24-12-2018, 11:04 PM)Николај Пише:  ОК, ако је у питању иста особа, онда је очигледно побегао од Калабића, или је пуштен намерно.

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-knjig...ојко+Ђурић

Можда овде има нешто корисно. Ко има Топаловића нека погледа Милојкову изјаву.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

[quote='Николај' pid='106495' dateline='1545685465']
ОК, ако је у питању иста особа, онда је очигледно побегао од Калабића, или је пуштен намерно.
[/quote
Пре бих рекао да се Калабић похвалио без покрића.
Тада, у то време Ђурић је био још увек у илегали, тј.склоњен од Немаца (љотићеваца).
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 26 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним