САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ! ! !
„Портал Нова.рс објавио је 4. августа изјаву режисера Горана Марковића у којој је изнео нетачне и паушалне наводе који се односе на пројекат ‘Јадар’. Тенденциозним наводима режисер Марковић изјављује: ‘Само ако не будемо прекривени бушотинама, које уз помоћ хемикалија ваде утробу земље и пејзаже плодне и шумовите Србије претварају у пустињу, ми имамо будућност. Ако људи сада попусте пред бескрупулозним интересима капитала и овдашњом корумпираном влашћу – готови смо…’
Научна истраживања показују да се пројекат ‘Јадар’ може безбедно реализовати уз поштовање највиших домаћих и међународних стандарда заштите животне средине.
Нацрти студија за процену утицаја на животну средину за пројекат ‘Јадар’ које је спровело више од 100 домаћих и међународних независних стручњака, укључујући 40 универзитетских професора са више од десет факултета, детаљно анализирају почетно стање животне средине и процењују техничка решења и њихов утицај на животну средину и здравље људи. На основу тога, у студијама су наведени сви познати потенцијални ризици и предложена су одговарајућа решења за ублажавање утицаја, чиме је показано да се пројекат може одговорно и безбедно реализовати.
Метода подзменог рударења литијума није нити нова, нити непроверена и не разликује се умногоме од метода подземног рударења других минерала у којима компанија Рио Тинто има дугогодишње искуство. Технологија прераде концентрата јадарита развијена је и темељно тестирана у Развојно-техничком центру компаније Рио Тинто у Мелбурну у Аустралији.
Пројекат Јадар неће испуштати сумпорну кислину нити у ваздух, нити у земљиште, нити у воду. Током процеса прераде руде предвиђеним Пројектом Јадар, сумпорна киселина се користи у поступку растварања руде како би се добила течност богата литијумом и бором. Процес се одвија у затвореним резервоарима у којима се руда раствара уз додатак концентроване сумпорне киселине и воде. Важно је напоменути да се овај процес одвија на ниској температури (90 °Ц) далеко испод тачке кључања сумпорне киселине.
Пре отварања рудника, пројекат ‘Јадар’ мора проћи целокупан процес предвиђен законима Србије, који укључује и инклузивну јавну расправу, што потврђује да он може и мора бити реализован једино уз апсолутно поштовање закона Србије и највиших стандарда Европске уније.
‘Јадар’ би био подземан рудник што значи да ће све пољопривредне површине изнад рудног тела бити и даље доступне за обраду. Захваљујући систему за контролу индустријских гасова, као и мерама за сузбијање прашине, заштиту воде и земљишта, научно је утврђено да ће пољопривреда у околини комплекса моћи да се настави.
Пројекат ‘Јадар’ неће утицати на водоснабдевање локалног становништва ни на који начин. Важна карактеристика пројекта ‘Јадар’ је то што ће се подземна експлоатација обављати на дубини од оквирно 370 до 650 метара – у простору који је хидрогеолошки изолован водонепропусним слојевима од извора воде које захватају локални копани бунари. Вишегодишња истраживања и прикупљени подаци показују да дубоке подземне воде и плитке алувијалне издани имају хидрогеолошку изолованост. Све отпадне воде из рудника биле би пречишћаване провереним техникама до нивоа квалитета воде у реци Јадар.
Против пројекта ‘Јадар’ води се интензивна кампања ширења дезинформација, у којој се злонамерно пласирају лажне вести и неосноване тврдње да ће пројекат имати деструктивне, негативне утицаје на животну средину и здравље људи. Такве неодговорне и континуиране оптужбе без икаквих доказа пласиране су са циљем да се јавност доведе у заблуду и изазове неоправдана забринутост грађана. Научне чињенице, које су потврдили независни стручњаци и које су представљене у студијама о процени утицаја на животну средину у потпуности оповргавају те лажне тврдње.
Компанија Рио Тинто подржава стручну дебату засновану на научно утврђеним чињеницама. Ширење нетачних информација и неоснованих оптужби схватамо озбиљно и користићемо сва расположива правна средства како бисмо заштитили репутацију компаније.
Рио Тинто