Оцена Теме:
  • 7 Гласов(а) - 4 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

На данашњи дан

(06-06-2016, 12:42 AM)Златко Пише:  
(05-06-2016, 07:54 PM)смедерево Пише:  У Смедереву је највише форсирана прича да је то урадио Мустафа Голубић...А зашто баш 05.јуна,зато што је Тврђава била највеће складиште оружја и муниције и било је спремно за транспорт у Немачку,који је требао да крене баш тих дана.

Хтедох рећи, интересује ме зашто су и да ли су локални комунисти имали интереса да нападају Немце у времену када су били савезници, није ми логично да постоје непријатељства пре јула, или бар 22. јуна... па ме зато интересовало да ли постоје неке ближе информације...

Ја их немам...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(05-06-2016, 07:33 AM)смедерево Пише:  5. јуна, датум кога се Смедерево сећа као највеће несреће у историји која га је задесила.
Тада је, тачно у 14 часова и 14 минута, у ваздух је одлетело немачко складиште муниције у Тврђави. Суседна железничка станица била је пуна људи, био је четвртак, пазарни дан, матуранти су дошли по дипломе, затекао се ту и ансамбл Српског народног позоришта из Новог Сада, који је претходног дана гостовао у Смедереву. Укупан број жртава није никада тачно утврђен, има процена да је погинуло око 4.000 људи. Оно што је поуздано јесте да је на списку страдалих око 2.500 Смедереваца поименце, а не зна се колико је људи из других места тог дана било у граду или путовало железницом.

Који је извор за списак од 2500 пописаних Смедереваца?
Током 1942. је пописано 485 грађана погинулих у експлозији, а процена је да тај број није знатно већи.
Одговори

Банда комунистичка одувек је вешто скривала број погинулих,а и спомен на саме погинуле.

Ово је текст монахиње Анастасије из манастира Рукумије,а која је родом из Смедерева:
Послератна комунистичка власт прикривала је истину о страшној трагедији која је задесила Смедерево ‒ да ли због сумњи да су комунисти диверзијом изазвали ову експлозију, или због чињенице да је град обновљен захваљујући, пре свега, напорима Димитрија Љотића, или нечег трећег... Овај текст представља сећање и дуг према жртвама смедеревска трагедије.
Наредбом окупационих власти, смедеревска тврђава је 1941. године одређена за ропотарницу остатака војне силе Краљевине Југославије. Дунавом, са истока и запада, возовима од Скопља, Ниша и Крагујевца, старим Цариградским друмом, запрегама и камионима, довожено је на тоне одбачених сандука муниције, граната, бурад са барутом, којих је било на вагоне, експлозивна пушчана муниција, авионске бомбе, гранате, парафин, пушке, митраљези, топови, запрежна возила, понтонски чамци и војничка одела. Осим тога, ускладиштено је и преко 1000 буради од по 200 литара бензина.
Тврдило се да је тврђава била препуна експлозивног материјала, јер Немци нису одвајали довољно бродова за транспорт. Вероватно им се није журило. Истовар из вагона и утовар у бродове вршили су ратни заробљеници. Они су сведочили да се барут често просипао из буради, као и бензин, те је земља у граду била готово импрегнирана експлозивом.
На том месту је експлодирало око 400 вагона заплењене муниције. Ударни талас кретао се 5000 метара у секунди и имао је јачину као мања атомска бомба. Смедерево је прозвано српском Хирошимом! Неко је касније прорачунао да је унутар камених зидина било десет милиона коњских снага разорне моћи. Као атомска бомба!
Петог јуна1941. у 14 часова и 14 минута, под до данас неразјашњеним околностима, одлетело је у ваздух складиште експлозива у Ђурђевој тврђави. У једном трену живот је изгубило између 2500 и 4000 људи, а око 5000 је било рањено. Прву процену броја погинулих дала је немачка команда у Бечу: 4000. Број жртава је, временом, континуирано смањиван, али то се односи на становништво Смедерева и околине, док је број пострадалих Немаца, којих је тога тренутка у граду било више хиљада јер су се спремали за одлазак у рат на Совјетски Савез, такође непознат. Немци су своје мртве односили и сахрањивали у Немачкој. (Ти подаци вероватно негде постоје у немачким архивама.) Број жртава никада није утврђен, нити је држава предузимала истрагу о томе; једном речју, страдања српског народа су у целом 20. веку мало кога бринула, што нам говори о томе да дуго имамо туђине за владаре. Од 2400 ку­ћа, са­мо 25 ни­је оште­ће­но, док су ку­ће у преч­ни­ку од де­се­так ки­ло­ме­та­ра од твр­ђа­ве по­ру­ше­не до темеља, по­да­ци су та­да­шње ко­ми­си­је за об­но­ву Сме­де­ре­ва. Стра­вич­на екс­пло­зи­ја муни­ци­је ко­ја је у то вре­ме ла­ге­ро­ва­на у древ­ном зда­њу Бран­ко­ви­ћа на­пра­ви­ла је на том ме­сту кра­тер преч­ни­ка пе­де­сет и ду­би­не око де­вет ме­та­ра, а на град се сру­чи­ло најма­ње че­ти­ри хи­ља­де то­на ка­ме­на из зи­ди­на твр­ђа­ве. Прозорска стакла су се распрсла и у насељима на ободу Смедерева.
Подрхтавање тла налик земљотресу осетило се у Великој Плани, Белој Цркви, Вршцу и Београду!
Највећа равничарска тврђава у Европи је задобила ране које ни до данас нису излечене. Влада Милана Недића је образовала Комисију за обнову која је поступно обновила град, уз масован рад добровољаца из целе Србије. До 1943. град је обновљен. Највише су помогли добровољци, студенти и ученици, али и Немци и две јеврејске заједнице са око 500 људи. Штампане су и поштанске марке са доплатом за обнову Смедерева. На чело комитета за обнову Смедерева бива постављен Димитрије Љотић (који је добар део младости провео у Смедереву) и који успева да санира штету колико-толико. Љотић, адвокат из Смедерева и председник Југословенског народног покрета „Збор“, обраћа се омладинцима свог предратног покрета, и на његов позив они се одазивају и организују Добровољну радну службу. Данима, уз највеће напоре и пожртвовање, личну опасност због могућности избијања епидемије тифуса и колере, Радна служба је откопавала лешеве већ у распадању. Ови омладинци, понајвише гимназијалци и студенти, многи међу њима избеглице из разних делова Југославије, одиграће ускоро још једну улогу коју им је судбина доделила, исто тако са пуно части и самоодрицања. Свакако треба рећи да су хуманитарну помоћ из ваздуха бацали авиони свих земаља, а Немци су на сваком кораку у граду на тренутак помагали становништву и повређенима, као да нису били окупатори. Кажњавали су покушаје пљачке и заводили ред код организовања откопавања рушеви
Очевици говоре да је у граду слика након експлозијебила стравична. Рањени и мртви људи на све стране, преко њих камење, откинути удови, неко остао без очију, а на покиданим жицама или ишчупаним арматурама од гвожђа висили су угљенисани људски лешеви, сагорели и смањени као лутке. Неки су касније умирали од последице тих повреда (сахрањивани су на западној страни старе црквице на гробљу изнад костурнице у брду). Умирали су током целе године, и касније, а многи који су преживели, од шока су сишли с ума. Жене које су тада биле трудне неке су изгубиле бебе, а неке родиле сумашедшу децу, која нису имала све удове или нису могла да говоре. Новонастањени Смедеревци су после Другог светског рата често преко оваквих својих комшија сазнавали да се у граду десила трагедија. Комунистичка власт је на дан 5. јуна разгонила народ који се окупљао да запали свеће мртвима. Српске жене у црном теране су и батинама, на простору између цркве и тврђаве нису смеле ни да се задржавају, ни да оплакују своје жртве, тако да о неком пописивању именā није било ни говора. Та чињеница највише терети комунисте да су морали да имају удела у томе. Да ли сами или у сарадњи са неким, откриће се једном…
Четвртак, 5. јун 1941, освануо је у Смедереву без иједног облачка. Четвртак је одвајкада пијачни дан у Смедереву, седишту Дунавске бановине, градићу који је тада бројао 11000 душа. Сељаци тог дана из околних села долазе у град. Трговало се на тезгама и у радњама, журило се да се потроше обезвређени динари старе Југославије. Други су пак долазили из околних општина са џаковима старих монета, да би их у банкама заменили за нове Недићеве динаре. Тога дана ђацима смедеревских основних и средњих школа подељена су сведочанства, али не као што је то било уобичајено претходних година, на Видовдан, а учи­те­љи из сре­за по­зва­ни су да при­ме пла­ту. Седамна­ест глу­ма­ца Срп­ског на­род­ног по­зо­ри­шта из Но­вог Са­да го­сто­ва­ло је у гра­ду на Дуна­ву и сви су ов­де на­стра­да­ли; међу њима и син јединац будућег председника српске Владе Милана Недића, са трудном супругом.
Петог јуна 1941. године у 14 сати железничка станица је била препуна путника, јер се тих година у фабрикама и предузећима радно време прве смене завршавало у два поподне, а воз према Великој Плани, који је одвозио раднике у поморавска села, полазио је у 14:12 сати. Између станице и тврђаве налазио се рингишпил који је радио и забављао децу и омладину. На же­ле­знич­кој ста­ни­ци, ис­пред са­ме твр­ђа­ве, стајао је пут­нич­ки во­з 4714 за Ве­ли­ку Пла­ну, ко­ји је по ре­ду во­жње тре­ба­ло да кре­не два минута пре тра­ге­ди­је. У телеграму упућеном из Железничке станице Смедерево комесару Српске државне железнице 9. јуна 1941. пише да је из рушевина извађено шеснаест вагона и две локомотиве, а да је још девет вагона под рушевинама. Према поменутом телеграму, композиција је имала најмање двадесет пет вагона са више од 2000 путника. Због гужве и пре­ко­број­них пут­ни­ка воз је ка­снио, ка­ко би се при­ка­чи­ла још јед­на локомотива. На­жа­лост, сви ко­ји су се ти­ска­ли да у жур­би на­пу­сте Сме­де­ре­во, игром суд­би­не, за­у­век су оста­ли у ње­му; само је шеснаесторо људи пуким случајем преживело катаклизму.
Баш када је воз требало да крене, у тврђави је почело нешто да се дими; око 14:12 из тврђаве се најпре чула паљба пушчане муниције, затим појединачне експлозије граната, грмело је, севало, почело да тутњи, да би се око 14:14 све претворило у пакао… Јачина експлозије је била толика да је срушила две градске куле и део тврђавског платна према железничкој станици, односно према смедеревској вароши. Машиновођа Андрија Пислер је дохватио регулатор. Локомотиве су зашиштале. Воз је кренуо. Одједном је наступио смак света. Композиција се распала, делови воза су полетели у небо...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Смедерево,
споменуо си списак са 2.500 имена, а кад те замолим који је извор за њега, поставиш ми текст у коме се наводи да није допуштано да се пописују имена?
Одговори

Ви комунисти сте правили спискове како вама одговара...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

[img][Слика: image.jpg] uploading pictures[/img]

Атанасије је достојан Гусала!

Јуче је било 201 година од његове херојске погибије. Атанасије "Танаско" Рајић. Чини ми се да му је у 2.с.рату разорен гроб.
Вјечна му слава!



Цитат:Ситуација је постала тешка, али се Танаско није ниједног тренутка одвајао од својих топова. Кад су Турци сасвим продрли у шанчеве где се Танаско Рајић налазио, престао је да командује паљбом, извадио кубуру, попео се на један топ и почео да пуца у Турке. Турци су га опколили и у бесу исекли на комаде по речима очевидаца.


Од сто рана од сто јатагана паде Рајић јунак од мегдана
Одговори

Није му разорен гроб. Стоји где је и био. Јован Дерок је сахрањен поред гроба Танаска Рајића на брду Љубићу. Ради се о симболици. Обојица нису хтели да напусте свој топ. Комунисти су после рата раскопали гроб поручника Дерока и његове кости бацили у септичку јаму железничке станице у Чачку. Тамо се налазе и данас.
Одговори

На данашњи дан 11. јуна (29. маја), пре тачно 113. година, у првим јутарњим часовима убијени су краљ Александар и краљица Драга Обреновић.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

На данашњи дан пре 17 година мучки и ритуално је убијен преподобни мученик отац Харитон Црноречки!

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Како и зашто је Пуниша Рачић убио хрватске посланике?

Оштра расправа у Скупшини трајала је данима између српских, црногорских и хрватских посланика. Један од најимпулсивнијих посланика био је Пуниша Рачић. Часни, народни човек који је био учесник у четничким акцијама на Косову и Метохији пре њиховог ослобођења од Турака упуштајући се у вербалне сукобе са Хрватима, сматрао је да брани не само своју личну част већ и достојанство читавог свог народа. Хрватски посланици су неколико последњих седница редовно прекидали говоре посланика Пунише Рачића неумесним добацивањима:

– Ма ћути, Пуниша, не разумеш ти то.

– Мани то, него причај како си обрстио манастирске шуме.

– Доста већ једном с тим Кајмакчаланом, реците колико то кошта да платимо, па идемо даље.

Он је због учесталих увреда упутио званичан предлог Скупштини, само неколико дана пре убиства, да се донесе закон о двобоју, којим би се регулисало право да онај кога је увредио други посланик може да га изазове, а закон принуди да изађе на мегдан. Само дан пре убиства посланика Рачић је упутио још један предлог Скупштини, и то са потписима двадесет и три посланика, а тај предлог је садржао следеће: “Посланик Стјепан Радић да се хитно прегледа код доктора и установи његово ментално стање, ако се пак установи да је Радић ментално здрав, посланици који су потписали овај предлог захтевају да се он максимално казни због оног што изговара“. Хитност тог предлога образложио је жељом да се избегну нежељени догађаји, који иначе могу наступити услед оваквог понашања господина Радића. Тај предлог је председник Скупштине одбио, оцењујући да се не заснива на пословнику. Коначно, 20. јуна 1928. је седница Скупштине отворена у 9.40 и одмах почела расправом коју су потегли посланици ХСС-а због претњи од претходног дана да ће падати главе. Седница је прекинута на десет минута због жучне расправе хрватских и црногорских посланика. Када је седница настављена, за реч се јавио Пуниша Рачић, почео је да говори, али је био прекидан салвама увреда. Најагресивнији је био Иван Пернар, који је упадицама непрестано прекидао говорника. Рачић у почетку није реаговао и настављао је да говори све док Пернар није упутио најтежу увреду.
У једном делу говора Рачић је рекао:
– За ову државу ја сам крв лио...
Пернар му је добацио:
– Па добро, онда кажи колико си крви пролио, па да ти платимо у злату...

Рачић тада прекида говор и тражи од Пернара да повуче реч. Прилази говорници и захтева од председника Скупшине да казни Пернара или ће га он казнити. Председник Скупштине Нинко Перић у том моменту прекида седницу и излази из сале.

Рачић вади револвер и сав црвен у лицу виче:

– Ко буде покушао да се стави између мене и Пернара, погинут ће!

А затим Пернару:
–Устани и извини се!

Овај то не схвата озбиљно и ћути. Рачић пуца у Пернара, који пада рањен. Басаричек прилази Рачићу да га спречи и овај га усмрћује једним метком. Трећи метак погађа Стјепана Радића, који је рањен, а четврти Ивана Гранђу, који је хтео да заштити свог председника. Павле Радић прилази разјареном Рачићу да га заустави, а овај пуца и у њега. Настаје паника, посланици беже из сале, интервенишу лекари... у том хаосу и пометњи на Рачића просто више нико није обраћао пажњу. После пуцњаве, с револвером у руци, мирно је отишао са говорнице и упутио се у министарску собу у коју се улазило право из пленумске сале. Из министарске собе прешао је у скупштински бифе, а одатле у мало двориште из кога је кроз приземље зграде Министарства грађевине изашао у Масарикову улицу и изгубио се у градском метежу. Рачићев први сусрет био је са управником града Манојлом Лазаревићем и њему је предао револвер којим је усмртио хрватске посланике.

Лазаревић га је упитао хладно:
– Пуниша, зашто си унео у Скупштину пиштољ?
– Носим га од 1913. године, још са Брегалнице, а њиме сам усмртио једног поручника и два редова. Овај револвер је за мене амајлија.

Постоји једно интересантно сведочење које се односи на пријем у болницу рањеног Стјепана Радића, а ради се о доктору Ђорђу Пешићу, који се у то време налазио у болници, припремајући се за испит из хирургије. Дакле, био је очевидац приликом пријема, лечења и отпуштања пацијената.

Створио се одмах ту и краљ Александар и упитао Радића како се осећа.
Радић је ухватио краља за руку и плачући рекао:
– Ваше величанство, ја нисам ништа крив, нити сам нешто рђаво учинио. Зашто се Црногорац одлучио да пуца у нас из Загреба, просто ми не иде у главу.

Краљ Александар задржао се дуже у разговору са доктором Миливојем Костићем у жељи да што више сазна, колико је рана смртоносна. Овај је увезао једну стерилну, танку шипку и провукао је кроз отвор куда је метак прошао и тиме показао где је изашао, а да нису трбушни органи повређени. Доктор Ђорђе Пешић је саопштио да је Радићево лечење трајало неколико недеља, да је стање болесника санирано и он је опорављен отпуштен из болнице.

Изјавио је том приликом:

Узрок смрти Стјепана Радића никако није било рањавање у Скупштини, нити, како се причало, да је издахнуо на лицу места. То је апсолутно нетачно. Радић је умро касније, као шећерни болесник. Анализе су јасно показале да је боловао од дијабетеса.

Хаос и убиства у Скупштини мирно је гледао још један човек, био је то народни посланик за град Загреб др Анте Павелић. Он је те исте вечери отпутовао возом за Загреб, а касније у бугарске планине на договор са Иваном Ванчом Михајловим о заједничком терористичком деловању против Краљевине и краља Александра.

(Одломак из књиге „Атентат 1934“ аутора Милана Богојевића)

http://www.nedeljnik.rs/moj-nedeljnik/po...-poslanike

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

На данашњи дан, 20. јуна 1459. године, Турцима је предата Смедеревска тврђава, чиме је и престала да постоји српска средњовековна држава.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

На данашњи дан 1913. наредбом бугарског цара Фердинанда извршен је препад на српску и грчку војску у Македонији. Уследила је битка на Брегалници, којом је почео Други балкански рат, у који је 10. јула ушла и Румунија, запосевши северну Бугарску. Српска војска одбранила се своје положаје од бугарских напада. Рат је завршен миром у Букурешту 10. августа исте године, којим су Србији потврђене све територије које је ослободила у два балканска рата - Рашка област, Косово и Метохија и вардарска Македонија.

Порука студентима у штрајку - јебите им мајку!
Одговори

1990. - На референдуму у Србији изгласано је доношење новог устава и расписивање вишестраначких избора. На референдум је изашло 75,2 одсто бирача, од којих је 96,8 одсто гласало за.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

На данашњи дан 1875. године рођен је Арчибалд Рајс, највећи пријатељ и једно од најзначајних имена у Српској историји. Ни мало изненађујуће, медији у Србији нису сматрали за сходно да посвете који ред човеку који је сам разбио стравичну немачку и аустријску пропаганду, модернизовао српску полицију до те мере да су јој се Американци дивили и оставио у аманет отрежњнујућа дела – о нама самима.

Поруке о менталитету, снази нам, поносу, слободарском духу, али и слабостима и грешкама из његовог антологијског дела „Чујте, Срби“, данас су можда актуелније него икада.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним