Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Трећи Светски Рат?
#99

Кинеска морнаричка флота кренула је ка Балтичком мору како би учествовала на заједничкој вежби са Русијом. Ка том региону кренула су три брода предвођена војним разарачем, а у близини је вежбу одржао и НАТО.

Војне вежбе руске војске на полигону Серноводски, близу границе са Чеченијом
© AFP 2017/ SERGEY VENYAVSKY
НАТО у паници: Стиже 100.000 руских војника, после Крима и Грузије на реду је Балтик
„Одред бродова кинеске морнарице у саставу разарача ’Чангша‘, фрегате УРО ’Јунчен‘ и брода за снабдевање ’Ломаху‘ 18. јуна је напустио луку Саниа (у провинцији Хаинан) и кренуо у правцу Санкт Петербурга и Калињинграда како би учествовао у заједничким руско-кинеским војним вежбама ’Морска сарадња 2017‘“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту кинеског Министарства одбране.

Према подацима Министарства, вежбе ће се одвијати у две фазе од средине јула до средине септембра у водама Балтичког, Охотског и Јапанског мора. —

Спровођење заједничких поморских вежби има за циљ јачање и развој односа и свеобухватне стратешке сарадње и партнерства двеју земаља, јачање поморских снага обе земље и јачање сарадње на нивоу команди у заједничким операцијама како би се у случају потребе савладале заједничке претње.

Са друге стране, и НАТО је одржао прве „ратне игре“ у том региону, са фокусом на одбрану „Сувалки пролаза“, коридора који је критичан за безбедност балтичких савезника, саопштили су данас званичници.

Почеле међународне војне вежбе у Естонији, на граници с Русијом
Уски појас, који се налази на пољско-литванској граници, „у сендвичу“ је између руске милитаризоване енклаве Калињинград и Белорусије, која је близак сарадник Кремља.

Војни стратези упозоравају да је то Ахилова пета источног бока НАТО-а, јер би његово одузимање одсекло три савезнице и балтичке чланице алијансе — Естоније, Летоније и Литваније.
Одговори

Fox News: Руски Су-27 са пројектилима пролетео поред нашег RC-135 на само метар и по
16:36 20.06.2017.1 коментарШтампај
„ИНЦИДЕНТ“ СЕ ДОГОДИО ИЗНАД БАЛТИКА - НАКОН ШТО ЈЕ МОСКВА ОБУСТАВИЛА КОНТАКТЕ СА САД ПОВОДОМ СИРИЈЕ
Су-27

Fox News је објавио да је америчка авијација на југу Сирије данас оборила беспилотну летелицу иранске производње која је припадала снагама које ратују на страни власти у Дамаску
НАОРУЖАНИ руски војни ловац и амерички извиђачки авион RC-135 мимоишли су се јуче у небу изнад Балтичког мора за само метар и по, објавио је амерички телеканал Fox News.

Позвавши се на „војне изборе“, навео је да је руски ловац Су-27 био био наоружан пројектилима и брзо се приближио америчком извиђачком авиону. Притом је био наводно „провокативан у својим маневрима“.

Други војни извор у Вашингтону је изнео тврдњу и да маневри руског Су-27 „нису имали смисла“.

Амерички медији подсећају да се овај „инцидент“ догодио након што је Министарство одбране Русије - реагујући на обарање код Раке сиријског Су-22 од стране много савременијег и моћнијег америчког ловца - објавило да суспендује споразум потписан са Пентагоном о избегавању критичних ситуација у небу Сирије.

Од 2. јуна, како пише Fox News, дошло је до преко 35 сусрета руских и америчких авиона изнад Балтика. Ипак, овај инцидент америчка војска издваја као важан јер га је оценила као опасан.

Амерички војни врх је те „сусрете“ оцењивао углавном као „професионалне“, мада снимак једног од „пресретања“ показује како руски ловац „зарања“ испод америчког шпијунског авиона на растојању које је било и блиско и потенцијално опасно.

Пентагон се крајем маја последњи пут жалио на „непрофесионално пресретање“.

Fox News је, иначе, данас објавио да је америчка авијација на југу Сирије оборила беспилотну летелицу иранске производње која је припадала снагама које ратују на страни власти у Дамаску.

Уз образложење да се налазио у близини сиријских побуњеничких снага које су под контролом CIA и Пентагона.

Американци су у близини приграничног града Ал-Танфа већ оборили један сиријски извиђачки дрон.

Категорије: Оружје
Одговори

Американци изградили руско село да би вежбали рат са РусимаCC0 / U.S. Marine Corps photo by Sgt. Paul Peterson
АНАЛИЗЕ И МИШЉЕЊА
21:43 18.08.2017(освежено 21:47 18.08.2017) Преузмите краћи линк
Оливера Икодиновић
0 77 0 0
Само током прошле седмице руски ловци су осам пута пресрели стране авионе, који су изводили извиђачке операције у близини руских граница. Да ли је реч о провокацији или се НАТО спрема за рат, како тврде неки аналитичари, питање је које је покренуто у руској јавности после ових догађаја.
„Да разјаснимо — Русија не пресреће НАТО авионе, као што то чине амерички ловци у случају када се наши стратешки бомбардери приближавају њиховим, већ руски авиони прате циљеве, што је у складу са међународним нормама. Њихов задатак је да извиђају терен, јер се у Русији под руководством министра одбране Сергеја Шојгуа спроводи темељна реформа Оружаних снага. О томе се не говори у медијима, али руска војска стално добија нове врсте наоружања и војне технике, војска вежба нове врсте кооперације између различитих родова војске и све то изазива велико интересовање нашег потенцијалног непријатеља. Због тога они шаљу све више извиђачких авиона“, каже за Спутњик Александар Жилин, шеф Центра за проучавање проблема националне безбедности.

Ловац Су-35
© SPUTNIK/ SERGEY ORLOV
Руски ловци четири пута пресрели стране авионе
Број летова руских ловаца, наставља аналитичар, зависи управо од тога колико пута месечно на границе Русије долећу амерички извиђачки авиони или стратешки бомбардери са нуклеарним бомбама.

Аналитичар наводи да је главни циљ таквих извиђачких операција „уношење измена у војну доктрину земље“.

„Прикупљене податке они анализирају, а потом извлаче закључке о својој војној доктрини и уносе неопходне измене. То јест, условно говорећи, ако је земља коју сматрају потенцијалним непријатељем ојачала противракетну и противваздушну одбрану, или су се у тој земљи појавили некакви ударни системи и авиони, на основу тога се уносе измене у војну доктрину. Због тога се овде не може говорити о пукој радозналости. Ради се о проучавању. Погледајмо шта се дешава у последње време. Прво, амерички инструктори су завршили обуку украјинских артиљераца за ратовање у Донбасу. Друго, Американци обучавају диверзанте на украјинском јаворском полигону, надомак Љвова и мислим да ће и њих слати на ратиште у Донбас. Треће, пре неколико дана у Америци, где је саграђено „руско село“, одржане су вежбе америчких специјалаца и те јединице ће бити такође послате у Украјину, где ће обучавати украјинске борце, диверзанте. Разлог за повећање активности извиђачких авиона јесте то што се припрема нова војна операција у Донбасу и САД жели да види са чиме располаже Русија и како би могла да реагује уколико дође до реализације тог сценарија. Заједно са украјинским правцем они покушавају да сагледају и како да повећају присутност у земљама Источне Европе. Они сагледавају ситуацију из свих углова, и због тога су се активизирали. То је све веома, веома озбиљно“, истакао је Жилин.

Ловци Ф-16
© AFP 2017/ SAM YEH
Узбуна на Балтику: Ф16 јури руски шпијунски авион
Руски министар одбране још крајем прошле године је упозорио да је НАТО уместо тероризма прогласио Русију за главног непријатеља и да је интензивирао извиђачке активности на границама Русије. Шојгу је тада навео да је број летова НАТО авијације на границама Русије порастао за скоро три пута, а на југозападу земље осам пута.

Руски министар је такође рекао да се поморско извиђање у руским територијалним водама повећало за један и по пут, а да је НАТО удвостручио и интензитет војних вежби, од којих је већина антируски усмерена.

Руски аналитичари такође констатују да такве активности расту и очекују да ће се број „сусрета“ у ваздуху само повећавати. Запад, према њиховом мишљењу, покушава, пре свега, да нађе слабости у руском систему одбране, а такође и да провери реакцију руских власти и војске. Очигледно је да ваздушним извиђањима НАТО-а покушава и да на западним границама Русије пронађе нешто важно.

Практично, сви извиђачки летови НАТО-а врше се у зони одговорности Шесте армије војно-ваздушних снага и противваздушне одбране. То оперативно обједињење се сматра једним од најбоље опремљених у саставу Ваздушно-космичких снага. Шеста армија прекрива небо 29 региона у западном делу земље и штити 3.750 километара руске државне границе. Хипотетички посматрано, у случају оружаног конфликта са земљама НАТО-а управо та формација има задатак да сузбије први удар непријатељске авијације и крстарећих ракета.

Путнички авион Ербас А 321
© FOTOLIA/ EMMANUEL WUYTS
Замало судар авиона НАТО-а са путничким изнад Балтика
Аналитичари истичу да Алијанса покушава да открије потенцијал руске војске на конкретном подручју. Најчешће на граници лете амерички извиђачки авиони РЦ-135. Њихов задатак јесте извиђање радио-електронске ситуације у северозападним регионима РФ, опредељивање режима функционисања снага и средстава противваздушне одбране, одређивање координата система С-400 и параметара њихових радара, пресретање информација по линијама штаба руског Западног војног округа и штаба Балтичке флоте итд.

Осим руских ПВО система, НАТО веома интересује и спремност руских пилота, који стално пресрећу њихове извиђачке авионе. Они проверавају колико времена им је потребно да се нађу на небу, којом брзином се приближавају, које фрекфенције користе за разговоре, да ли су смели или бојажљиви. Верује се да је такав тест био и приближавање НАТО ловца Ф-16 авиону у коме је био руски министар одбране Сергеј Шојгу.

Подсетимо, крајем јуна НАТО ловац је над неутралним водама Балтика покушао да се приближи авиону руског министра одбране током лета ка руској ексклави Калињинград, али се између њих поставио руски ловац СУ-27, који се заротирао и показао натовском пилоту ракете ваздух-ваздух, после чега се НАТО авион повукао. То је протумачено и као још једна провокација НАТО-а.

Војни експерти оцењују да извиђачке активности НАТО-а доносе руским Ваздушно-космичким снагама много користи, између осталог, руске снаге држе у стању будности и борбене готовости. Међутим, летови који подразумевају идентификовање страних авиона имају и своју цену. Један сат лета руског ловца Су-27 кошта 10 хиљада долара, док сат лета америчког Ф-22 амерички буџет кошта 40 хиљада долара.

НАТО - илустрација
CC0
Циљ НАТО-а: Прогутати све — постати „виртуелна“ држава број 1
Аналитичари истичу да постоји још много разлога због којих НАТО интензивира извиђачке летове на границама Русије — земља је у пуном замаху када је реч о формирању нових јединица, у борбени строј се уводе нови бродови, нови ракетни системи, уведене су и значајне промене и у Северној флоти, па Алијанса, самим тим, жели да у сваком тренутку прати структурне промене које се дешавају у Русији.

Аналитичари кажу да извиђање авионима остаје актуелно, упркос могућностима праћења из космоса, јер се на тај начин, како објашњавају, могу добити јаснији снимци него што су сателитски.

Пред тога, учестали су и извиђачки летови у рејону Црног мора, а то се повезује са развојем полуострва Крим и отварањем нових руских војних објеката на његовој територији.

Својевремено се појавила информација да ће на Криму бити инсталирани радари, а у небо су одмах подигнути извиђачки авиони Боинг P-8 Посејдон. Ти авиони обављају радио-техничко извиђање, и имају бочну антену за посматрање. То јест, летећи дуж руских граница, они „завирују“ дубоко у територију Русије, на 200-300 километара. За време таквих летова, снима се сигнатура војних објеката, а ако се појави нови циљ уноси се у базу.

Такви подаци се скупљају за интересе стратешке команде САД и НАТО-а, да би они кориговали своје информационе базе, а такође и да би унели измене у операције које планирају.

Стални представник Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја
© SPUTNIK/ ГРИГОРИЙ СЫСОЕВ
Русија и Америка не могу једна без друге
Надгледање се увек интензивира и за време било каквих догађаја у Русији, као на пример за време војних вежби.

Војни експерти истичу да руска армија никада не спава, све будно прати и да је у сваком тренутку спремна да адекватно реагује.

Иначе, руско Министарство одбране редовно издаје саопштења о приближавању страних авиона руским границама. Нису ретки и обрнути случајеви, када државе НАТО-а подижу своје ловце ради пресретања руских авиона.

Према последњем саопштењу Министарства одбране РФ, током прошле седмице, руски ловци су осам пута пресрели стране авионе, укупно је било 16 непознатих летелица, али ниједна није пресекла границу са Русијом, па није дошло до нарушавања руског ваздушног простора.

Солзбери Плејнз
Одговори

Овде неки потајно и несвесно прижељкују Трећо светски рат

У интервјуу,1949, за "Либерални Јудаизам" , А. Вернер питао је Алберта Ајнштајна какав ће бити Трећи светски рат, "геније" је одговорио:
„Ја не знам како ће трећи светски рат бити вођен, али знам да ће се у Четвртом светском рату људи тући тољагама и камењем“ ( А. Ајнштајн ).
Одговори

https://rs.sputniknews.com/rusija/201711...ni-napad-/

https://inserbia.info/today/2017/11/us-a...ve-europe/
https://www.globalresearch.ca/nato-wants...ia/5617534
https://sputniknews.com/europe/201711101...gu-weapon/
http://www.zerohedge.com/news/2017-11-09...war-russia
http://www.presstv.com/Detail/2017/11/10...ivity-IRSN
http://russia-insider.com/en/nato-gen-se...ar/ri21538
Одговори

Reuters: САД су своју основну нуклеарну бомбу претвориле у дириговано интелигентно оружје
13:31 22.11.2017.0 коментараШтампај
НОВУ ТРКУ У НАОРУЖАЊУ СА РУСИЈОМ ЗАПОЧЕО ОБАМА, А ТРАМП - САМО НАСТАВИО


Сједињене Државе су своје нуклеарне подморничке ракете учиниле пет пута прецизнијим, а надземним ракетама великог домета „додале нове функције“
Британска агенција наводи и да је већ „Обамин Пентагон“ радио на новим тешким бомбардерима и подморницама
БИВШИ председник САД Барак Обама тврдио је да његова земља жели да ослободи свет од нуклеарног оружја, а испоставило се да је Вашингтон још за његове владавине почео да модернизује свој нуклеарни арсенал - објавио је Reuters.

Британска новинска агенција истовремено је оценила да је Вашингтон већ под Обамом започео са Русијом нову трку у наоружању.

Обама је 2009-те обећао да ће градити свет без нуклеарног наоружања и за то је, поред осталог, добио Нобелову награду за мир. Међутим, под његовом влашћу су Сједињене Државе своју основну хидрогенску бомбу претвориле у „дириговано интелигентно оружје“.

Убрзо потом су своје нуклеарне подморничке ракете учиниле пет пута прецизнијим, а надземним ракетама великог домета „додале нове функције“.

Агенција наводи и да је већ „Обамин Пентагон“ радио на новим тешким бомбардерима и подморницама.

Обамин наследник Доналд Трамп „само је наставио модернизацију нуклеарног оружја своје земље“.

Војни експерти и бивши амерички функционери, које је анкетирала агенција, оценили су да је „опасност од нуклеарне катастрофе данас већа него што је била у време хладног рата“.

Истовремено су указали да је и Русија у међувремену модернизовала своје нуклеарне снаге.

По процени тих експерата, амерички и руски нуклеарни арсенали данас су разорнији него што су икада били, а појавиле су се на обе стране и нове могућности.

За пример су навели да САД сада располажу и бомбом која се може претворити у тактичко оружје.

Један од руководилаца америчке Асоцијације за контролу над наоружањем - Вилијам Пери - указао је да је модернизација у Сједињеним Државама протекла „иза затворених врата“.

Шеф немачке дипломатије Зигмар Габриел изјавио је 5. новембра да су поремећени руско-амерички односи највећа опасност по мир у свету.

Притом је позвао САД и Русију да побољшају међусобне односе да деца широм света не би живела у опасном и хаотичном свету препуном нуклеарног наоружања...
http://fakti.org/oruzje/reuters-sad-su-s...teligentno
Одговори

Vašington priprema teren za pravljenje onog tipa raketa koje su zabranjene sporazumom iz Hladnog rata. Pentagonov budžet za sledeću godinu otvoreno obećava 58 miliona dolara za „kontramere“ kao odgovor na navodno rusko kršenje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa (RSMD).
rat- vojnici

Amerikanci, između ostalog, taj novac planiraju da potroše na razvoj nove krstareće rakete ako, kako navode, Rusija ne prestane da razvija oružje kojim se narušava taj sporazum.
Vojni eksperti navode da razvijanje „zabranjenih“ raketa nije direktno kršenje sporazuma, ali istovremeno upozoravaju da to može dovesti do raskida sporazuma i pokrenuti novu trku u naoružanju.

Američki zvaničnici tvrde da oni ne žele da prekinu taj sporazum iz perioda Hladnog rata, već da nateraju Rusiju da se njega pridržava.

„Ideja je da se Rusima pošalje poruka da će oni platiti vojnu cenu za kršenje tog sporazuma“, piše „Vašington post“ pozivajući se na svoje izvore.


Ruski stručnjaci objašnjavaju da razvijanje takvih raketa ne predstavlja kršenje Sporazuma, već da Sporazum zabranjuje testiranje takvih projektila i njihovu primenu.

„U svakom slučaju, da bi se razvile rakete srednjeg dometa tj. napravio prototip za serijsku proizvodnju, potrebno je mnogo milijardi dolara. Formalno, ono što se sada dešava nije kršenje Sporazuma. Taj sporazum zabranjuje razvijanje i proizvodnju, kao i testiranje komponenti takvih sistema. Ali još se nije došlo do tog stadijuma. To jest, na papiru možete da razvijate šta god hoćete, da spremate dokumentaciju i tako dalje, ali dok se ne dođe do praktičnih rezultata, odnosno do prototipa, to se ne smatra kršenjem Sporazuma“, kaže za Sputnjik ruski vojni analitičar Viktor Murahovski.

Ruski zvaničnici o ovom pitanju imaju jasan stav i spreman odgovor — Rusija će razviti i uvesti u naoružanje kopnene rakete srednjeg dometa ako se takve rakete pojave u arsenalu SAD. Rusija, kako dodaju, za to ima vojno-tehničke kapacitete.


Ruski vojni analitičari smatraju da odgovor Moskve, u slučaju da SAD izađu iz Sporazuma, treba da bude asimetričan. On se, kako kažu, može sastojati u razvoju netradicionalnih nosača nuklearnog oružja i stvaranju supermoćnih bojevih glava.

Vojni eksperti navode da bi Rusija za kratko vreme mogla da napravi kopnenu verziju krstareće rakete Iks-101, čiji je domet preko 5 hiljada kilometara i koja pogađa cilj sa ne više od 15-20 metara odstupanja.

Osim toga, odgovor na izlazak SAD iz Sporazuma o RSMD mogao bi da bude i ponovno stvaranje „nevidljive“ rakete 15Ž59 „Kurir“. Reč je o jedinstvenom sovjetskom projektu, zamrznutom 1991. godine.

„Kurir“ je laka interkontinentalna balistička raketa, njena dužina je svega 11,2 metra, a težina 15 tona. Skromne dimenzije omogućavaju lako i neprimetno prebacivanje u bilo koju tačku zemlje.


Ta raketa je do početka devedesetih nekoliko puta testirana, a projekat je otkazan zbog sporazuma sa SAD o prestanku razvoja mobilnih interkontinentalnih balističkih raketa lake klase.

Ruski stručnjaci kažu da ako se Amerikanci vrate razmeštanju balističkih raketa srednjeg dometa u Evropi to će značiti da će američkim balističkim raketama trebati 7 do 10 minuta da dolete do ruskih strateških objekata u evropskom delu zemlje.

Da bi se napravio balans snaga, Rusiji je dovoljno da postavi takve rakete u Arktičkom regionu. U tom slučaju, raketama 15Ž59 „Kurir“, koje imaju domet oko 10.000 kilometara, biće potrebno otprilike isto toliko vremena da stignu do američkih strateških objekata.


Rusija i SAD se međusobno optužuju za kršenje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa. Ruski predsednik Vladimir Putin je pozvao Amerikance da pokažu gde to Rusija tačno narušava Sporazum, ali do danas američka strana nije iznela dokaze.

S druge strane, Putin je ukazao na to da u Rumuniji postoje raketni lanseri koji se mogu koristiti ne samo kao sistemi raketne odbrane, već i sistemi „Trident“ — rakete srednjeg dometa, raspoređene na moru, koje se mogu prebaciti na kopno i koristiti kao kopnene rakete srednjeg dometa. To je, kako je istakao Putin, direktno kršenje Sporazuma.

„Ako govorimo o američkim medijima i američkom Kongresu, oni odavno, već nekoliko godina, optužuju Rusiju da navodno narušava taj sporazum. Ali u okviru savetodavnog tela po tom sporazumu, koje je sastavljeno od ruskih i američkih predstavnika, nema nikakvih zvaničnih pritužbi, niti su ih oni nama iznosili. To je paradoks.




Predsednik Putin je nedavno na Valdajskom forumu jasno rekao da Rusija ni na koji način ne narušava Sporazum o raketama srednjeg i malog dometa, a da će Rusija odmah i istom merom odgovoriti ako SAD jednostrano žele da se povuku iz Sporazuma“, rekao je Murahovski.

Podsetimo, Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa između SAD i SSSR-a potpisali su u Vašingtonu lideri tih zemalja Mihail Gorbačov i Ronald Regan 1987, a na snagu je stupio u leto 1988.

Sporazum zabranjuje stranama da poseduju balističke kopnene rakete i krstareće rakete sa radijusom dejstva od 500 do 5,5 hiljada kilometara. Taj dokument su nazvali „početkom kraja Hladnog rata“. On ne samo da je ograničavao sisteme nuklearnih naoružanja i uništavao dve klase raketa odjednom, već je i smanjio rizik od nuklearnog sukoba.

rs.sputniknews.com
Одговори

Две кашичице конфликта, једна чаша нуклеарног оружја, прстохват неповерења — рецепт за хладни рат.
Нуклеарно оружје
© AP PHOTO/ TED S. WARREN,
Америка кроз НАТО потурa Европи нуклеарно оружје
Планови модернизације америчког нуклеарног оружја које се налази у Европи, војне вежбе које су у вези са његовом применом, али и нарушавање постојећег механизма контроле наоружања, све ово говори да трка у наоружању улази у нову фазу, каже за Спутњик немачки експерт Отфрид Насауер.


Две кашичице конфликта, једна чаша нуклеарног оружја, прстохват неповерења — то су састојци којима најлакше можете „умутити“ хладни рат. Отфрид Насауер, експерт за нуклеарно оружје Берлинског информационог центра за трансатлантску безбедност, сматра да још увек нема места причама о почетку новог хладног рата, али наводи да би требало говорити о „састојцима“, односно чиниоцима који су у претходном периоду довели до хладног рата.


Насауер у интервјуу за Спутњик говори, уз дозу забринутости, да прати развој безбедносне политике у Европи и свету:

„Озбиљна тенденција смањења огромних потенцијала нуклеарног оружја, која је постојала пред крај и након хладног рата, можда ће се у наредним година претворити у нешто сасвим обрнуто и довести до нове нуклеаризације“.

Експерт скреће пажњу на то да САД имају озбиљне намере да модернизују око 150 бојевих глава које се налазе на територији Европе.

Ремонтно-евакуациона возила БРЕМ-1 током заједничких војних вежби Русије и Белорусије у Лењинградској области
© SPUTNIK/ ПАВЕЛ ГЕРАСИМОВ
Пољском министру се привиђа руско нуклеарно оружје

„Све су то бомбе које се испуштају, бацају из авиона. У овом тренутку, ради се на прецизнијим верзијама постојећег оружја, које би требало непогрешиво да погађају мету, али ће имати и мању разорну моћ, чиме се вероватно жели постићи већа флексибилност употребе него што је то био случај у прошлости“, каже Насауер.

Да ли ће се на тлу Европе појавити нове ракете

Са друге стране, сматра Насауер, постоји могућност да на основама међусобних оптужби Русије и САД на рачун тога ко је први и у којој мери нарушио Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета, почну да се постављају све новији нуклеарни системи.


Почетком новембра је Зигмар Габријел, тада још на месту шефа немачке дипломатије, у интервјуу за „Билд“ упозорио да постоји могућност да се на територији Европе поставе нове ракете средњег домета.

„Данас се мало пажње поклања уговору који је закључен 1987. године између САД и СССР-а, а који регулише смањење броја ракета средњег и малог домета. А то је велика грешка“, сматра Насауер.

Проблем је у томе, каже он, што државе све мање верују једна другој:

„Контроли обичног наоружања се не поклања довољно пажње, а истовремено се интереси Русије уопште не узимају у обзир. Недостатак поверења доводи до тога да споразуми о контроли наоружања, које су својевремено обе стране потписале, данас имају много мању вредност него некада“.


Опасност од нове нуклеарне кризе

Мора да постоји више транспарентности, сматра Насауер, како се не бисмо опет нашли у ситуацији попут оне током хладног рата, када стране нису међусобно веровале једна другој. „Штавише, степен неповерења је био веома висок, као на пример током Кубанске кризе, када се свет нашао на ивици нуклеарног рата“.

Амерички војници
© AP PHOTO/ JACOB SILBERBERG
„Нуклеарни кофер“ на извол′те: Да ли је војник рекао „не“

У свом излагању током емисије на радију НДР (Севернонемачка радио-телевизија) Насауер је скренуо пажњу на твитове и изјаве америчког председника Доналда Трампа, који је је СТАРТ 3 (Уговор о смањењу обима стратешког наоружања) — један од најважнијих споразума тог типа, окарактерисао као документ који једнострано погодује само интересима Русије! Штавише, недавно је током једне седнице у Белој кући Трамп рекао да сматра разумним и прихватљивим увећавање нуклеарног потенцијала САД за чак 10 пута.

Насауер подвлачи да није познато да ли је Трамп то заиста рекао, али да је амерички председник сопствени став овим поводом изразио у свом твиту: „Било би идеално када бисмо могли да избегнемо постојање нуклеарног оружја, али докле год оно постоји бар у једној држави, ми ћемо бити лидери у тој групи“.

Без обзира на прилично контроверзне ставове, подсећа немачки експерт, Трамп ће за неколико месеци морати да конкретизује свој став и да представи Конгресу извештај о томе како САД виде свој нуклеарни потенцијал у будућности.

Извор Спутник
Одговори

Американци ће се све чешће појављивати изнад Црног мора и мораћемо да поставимо семафоре за регулацију њиховог саобраћаја, изјавио је за Спутњик војни аналитичар Иван Коновалов из Центра за стратешку конјунктуру поводом вести да је руски „сухој“ у суботу пресрео америчке извиђачке авионе у близини своје границе.
Ловац Су-30
© SPUTNIK/ СЕРГЕЙ ОРЛОВ
Кад се руски „сухој“ подигао, амерички „посејдон“ није имао избора
Разлог зашто Американце интересује Црно море је за нашег саговорника веома једноставан.

„Формално гледано, амерички авион се налази у међународном ваздушном простору, али пошто се ради о извиђачком авиону, он може да ’завири‘ дубоко у руску територију. Што се тиче ’небезбедног пресретања‘, наши пилоти се увек понашају коректно, они једноставно потискују Американце од руских граница“, каже Коновалов.

Додаје и да за разлику од цивилног ваздухопловства, у ратном ваздухопловству нема „опасног“ или „небезбедног“ приближавања.

„Ако си пилот, понашај се храбро, а ако се плашиш руског авиона, можда би било боље да идеш у пензију?“, каже Коновалов.

Владимир Козин, професор московске Академије војних наука, каже за Спутњик да је Америка у последњих неколико година десетоструко интензивирала извиђачке активности на руским границама.

Амерички разарач класе Арли Бурк
© WIKIPEDIA/
Разарач „Џејмс Вилијамс“ упловио у Црно море
„Када је реч о Русији, никада није било ’небезбедних пресретања‘ и неће их ни бити. Пилоти су веома одговорни људи. Свесни су да би свако опасно пресретање могло да има катастрофалне последице и по њих и по америчке пилоте. Уместо да дижу буку, амерички војници би требало да одустану од провокационих летова надомак руских граница“, каже Козин.

Он закључује да руски стручњаци те извиђачке летове могу да протумаче и као припрему за војну операцију.

„Зато што војна авијација не лети без разлога. Није то нека цивилна беспилотна летелица, која надгледа саобраћај или стање усева“, каже Козин.

Зашто не огласе
Зону за Спијунске авионе
Зону за борбене авионе са Спијунска опрема
Зону за борбене авионе

Тако пређеш те линије.......и нико ти преузима електронике на авион
Одговори

https://rs.sputniknews.com/rusija/201712...ja-oruzje/

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/11/...ails-make/

????
Одговори

http://informer.rs/vesti/svet/359120/rus...-posledice
Одговори

https://rs.sputniknews.com/intervju/2017...Crno-more/

http://www.pravda.rs/2017/12/03/interesa...ju-armiju/

https://www.youtube.com/watch?v=L0LdwHtHZ30
Одговори

https://www.naturalnews.com/2017-12-05-d...o-wmd.html

Јели ваздучна ватра или нешто што може да унисти кисеоник, или оно што омогућава вирусе без обзира који тип да се унисту!
Одговори


Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним