Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 4 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Крвави Васкрс 1944.
#71

A kako će Radio London znati da li je Tito zaista tražio ili ne? To su potpuno druge stvari. Radio London je gurao svoju prolevičarsku politiku ali nije uvek bio "u štimu" sa britanskom vladom, kao što ni soe, sis i drugi najčešće nisu bili. Zbog čega su se naši zapravo bunili: zbog emitovanja ili zbog bombardovanja?

Mislim da je osnovni problem u tome što većina onih koji su se bavili odnosima sa Englezima u tom periodu imaju netačnu predstavu o tome kako su stvari funcionisale izmedju raznih aparatura i nivoa britanske mašinerije. Gotovo svi naši su omanuli po tom pitanju, Liz, Martin.. Grešili su i naši predatavnici tog toba. Trošili energiju na sekundarne stvari.

Englezi su bili daleko nespretniji i trapaviji nego što se misli. Pripisuje se podmuklost tamo gde je u pitanju neuskladjenost. I onda glavne stvari ostaju neprimećene.
Ima jedan primer, skoro sam to nabavio, pitanje da li omogućiti Mihailoviću nezavisne veze. Rasprava FO, SOE, SIS, MI i čak COS. 9 meseci lud zbunjenog, razgovor gluvih. Ne mogu da se dogovore šta je zapravo politika prema Jugoslaviji i i osnovne stvari.

Oni su naravno bili podmukli i perfidni ali mislim da još niko do sada nije prokopao do epicentra problema.
Одговори
#72

Бунили се зато што се Тито пита шта да се момбардује и како, а не пита се влада. У основи је као што си рекао, али у овом случају влада је дала информације Радио Лондону, па је после расправљала које информације убудуће да даје.
У праву си за њихову сметеност. Писала је Хедер о томе.
Одговори
#73

Kako, naša vlada je dala informacije Radio Londonu?
Одговори
#74

Не, британска влада је дала информације Радио Лондону да се по ЈУ бомбардује по Титовом тражењу.
А наша се бунила.
Онда има документа где њихова влада расправља како није паметно да се објављују такве ствари, већ треба другачије то да се представља.
Одговори
#75

Evo sad sam prelistao da se podsetim.

1. Ovo iz Jeftićevog pisma da je britanska komanda u Bariju obavestila radio London da je Bombarsovanje naručeno od tita i da je učinjeno kako bi se pomogla partizanska stvar - mi deluje na mestu, jer je ona već dobila smernice iz Londona u tom smislu o čemu sam pisao gore.

2. S obzirom da je po noti reagovao Cadogan, meni liči da je bar deo vlade ovo shvatio ozbiljno i bez dvoličnosti. Cadogan je u Forin Ofisu bio izuzetno dobro obavešten, jako uticajan i čini mi se korektniji od većine zvaničnika. Nikad nije bio preterano naklonjen ni jednoj strani, pa sam bliži mišljenju da je on zaista nastojao da spreči svrstavanje na nečiju stranu na taj način i da se bombardovanje koristi za političke ciljeve.

3. Izgleda da je Jeftić taj koji je tražio da se bombardovanja objašnjavaju vojnim a ne političkim razlozima pa mi deluje da je više uznemiren mogućnošću da vlada izgubi kredibilitet kod sopstvenog naroda nego što ga je uznemirilo stradanje civila od savezničkih bombi.
Одговори
#76

Zeznuti su ti dokumenti Forin Ofisa, prvi su otvoreni a bez uporedjivanja sa dokumentima drugih njihovih tela, umeju da navuku na pogrešan zaključak. Potpuno drugačije sve izgleda kada se papiri sravne sa CAB, COS, JIC i WO materijalima.

Nisu njih džabe otvorili 70-tih a ove ostale kiselili još 30+ godina Smile
Одговори
#77

Па добро, али стоји све ово што си рекао под 1, 2 и 3, с тим што о Јефтићевим мотивима, ипак, ваљда је мислио и на народ, није то Тито и компанија.
Одговори
#78

Ne kažem da nije mislio, ali ta rečenica je stvarno bedna. Baš se vidi koliko su pojedinci iz vlade nedorasli i situaciji i Englezima.
Одговори
#79

Бомбардовање српских цивила 1944: "то је било полит. бомбардовање ,наиме, давање лекције Србима од савезника , у истом смислу у ком је Хитлер делио лекцију у априлу 1941.
Срби су бомбардовањем присиљавани да уђу у комунистичку бразду која су узорала "велика Тројица" у Техерану ( стр.55)"

извор: СОЕ официри Патрик Хауарт " Undercover"
Одговори
#80

Мало чудна теза, обзиром да је доста цивила погинуло кад су гађали циљеве које је послао - Дража преко Владе у Лондону.
Поготово необично јер имаш британску процену да је већина грађана Србије против Немаца и окупације, а за Савезнике. Мањи део је био стриктно за Дражу или за Тита.
Одговори
#81

(09-12-2018, 02:55 PM)ватхра Пише:  Мало чудна теза, обзиром да је доста цивила погинуло кад су гађали циљеве које је послао - Дража преко Владе у Лондону.
Поготово необично јер имаш британску процену да је већина грађана Србије против Немаца и окупације, а за Савезнике. Мањи део је био стриктно за Дражу или за Тита.

Колико је то укупно "доста цивила погинуло" када су Англоамериканци "гађали циљеве које је послао - Дража преко Владе у Лондону" ? Имаш ли неки документ или неки доказ о томе ?

Јесте необично али не комликовано. Патрик Хауарт се није слагао са својим колегама из СОЕ, тј "британским проценама да је већина грађана против Немаца и окупације, а за Савезнике и да је мањи део био стриктно за Дражу или за Тита".
Одговори
#82

(09-12-2018, 02:55 PM)ватхра Пише:  Мањи део је био стриктно за Дражу или за Тита.

Наш народ каже: "Ти га крстиш, оно прди."

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-franc...a%E2%80%9C

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#83

(09-12-2018, 02:19 PM)Ултрадесничар Пише:  Бомбардовање српских цивила 1944: "то је било полит. бомбардовање ,наиме, давање лекције Србима од савезника , у истом смислу у ком је Хитлер делио лекцију у априлу 1941.
Срби су бомбардовањем присиљавани да уђу у комунистичку бразду која су узорала "велика Тројица" у Техерану ( стр.55)"

извор: СОЕ официри Патрик Хауарт " Undercover"

Дај тачно фусноту, да објавим у следећ2м издању књиге.
Одговори
#84

(09-12-2018, 10:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(09-12-2018, 02:19 PM)Ултрадесничар Пише:  Бомбардовање српских цивила 1944: "то је било полит. бомбардовање ,наиме, давање лекције Србима од савезника , у истом смислу у ком је Хитлер делио лекцију у априлу 1941.
Срби су бомбардовањем присиљавани да уђу у комунистичку бразду која су узорала "велика Тројица" у Техерану ( стр.55)"

извор: СОЕ официри Патрик Хауарт " Undercover"

Дај тачно фусноту, да објавим у следећ2м издању књиге.

Немам. То је из мојих белешки.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним