Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(10-02-2019, 01:41 PM)Бенито Пише:  
(09-02-2019, 08:36 PM)Бенито Пише:  Милан Кашанин је први српски доктор историје уметности који је за предмет своје докторске дисертације узео српску средњовековну уметност.
Која црква конкретно је била тема његове докторске дисертације?

Бела црква Каранска. Постављао сам раније ово питање.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Терај даље.......
Одговори

Које је напознатије кумство у четницима?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(07-02-2019, 09:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тешко је питање, па да одговорим: То је био Деспот Стефан Бранковић, син деспота Ђурђа Бранковића. Војници су били Срби, а било је и страних најамника.
Они су живели у једном граду северно од Венеције, који се звао... како?
Све ово иначе према до сада непознатим италијанским документима, која је пронашла Мила Михајловић. Једва чекам ту књигу, нешто баш невероватно!
Не знам да ли то има везе са оним о чему Ви причате... поред реке Таљамента између Удина и Венеције постоји село које се зове "Belgrado". Поред те исте реке налазе се села са словенским именима као "Gradisca", "Gradiscutta".
Одговори

(10-02-2019, 07:47 PM)ЛукаЛоко Пише:  
(07-02-2019, 09:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тешко је питање, па да одговорим: То је био Деспот Стефан Бранковић, син деспота Ђурђа Бранковића. Војници су били Срби, а било је и страних најамника.
Они су живели у једном граду северно од Венеције, који се звао... како?
Све ово иначе према до сада непознатим италијанским документима, која је пронашла Мила Михајловић. Једва чекам ту књигу, нешто баш невероватно!
Не знам да ли то има везе са оним о чему Ви причате... поред реке Таљамента између Удина и Венеције постоји село које се зове "Belgrado". Поред те исте реке налазе се села са словенским именима као "Gradisca", "Gradiscutta".
Да, то је баш то, Мила ми је помињала и Градишку и друге српске топониме. Каже да још има очуваних кула, заправо и тврђава.
Знаш ли нешто више о томе?
Одговори

Заиста не. Једном сам то заметио на мапи. То ми је изгледало "природно" пошто тамо близу постоје словеначки топоними као Горица, "Gradisca d'Isonzo", то јест Градишка на Сочи, мада река Таљаменто лежи нешто западније од Горишког краја.
"Белградо" и блиска места то су веома малена села, тако да сам чак сумњао да имају средњовековно порекло, мада не знам тачно.
Одговори

(10-02-2019, 08:03 PM)ЛукаЛоко Пише:  Заиста не. Једном сам то заметио на мапи. То ми је изгледало "природно" пошто тамо близу постоје словеначки топоними као Горица, "Gradisca d'Isonzo", то јест Градишка на Сочи, мада река Таљаменто лежи нешто западније од Горишког краја.
"Белградо" и блиска места то су веома малена села, тако да сам чак сумњао да имају средњовековно порекло, мада не знам тачно.
ОК, видећемо кад изађе Милина књига.
Одговори

(10-02-2019, 07:36 PM)Перун Пише:  Које је напознатије кумство у четницима?

Мислио сам да ово није тешко. Вучко Игњатовић - Никола Бојовић

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(10-02-2019, 10:41 PM)Перун Пише:  
(10-02-2019, 07:36 PM)Перун Пише:  Које је напознатије кумство у четницима?

Мислио сам да ово није тешко. Вучко Игњатовић - Никола Бојовић

A Дража - Милутин Јанковић? Да ли је Вучко кум с Николом од прије рата?
Одговори

(11-02-2019, 02:00 AM)ХраброСрце Пише:  
(10-02-2019, 10:41 PM)Перун Пише:  
(10-02-2019, 07:36 PM)Перун Пише:  Које је напознатије кумство у четницима?

Мислио сам да ово није тешко. Вучко Игњатовић - Никола Бојовић

A Дража - Милутин Јанковић? Да ли је Вучко кум с Николом од прије рата?

Тачно, ово сам заборавио. Да, кумство је из предратног периода.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

На подфоруму "Атентат у Марсеју" је било речи о Драшковићевом роману о краљу Александру. Ево како размишља један српски интелектуалац

"Сто година после чина уједињења, разумевање тог чина ваља тражити не у страним махинацијама већ у сопственим погрешним проценама и ароганцији, у идеализму и фриволности српске елите. Одговоран је, пре свих, бахато самовољни регент Александар, у коме се стекао несрећни спој еминентно несрпског масонског топљења мноштва у једноме (е плурибус унум) и грандоманије у коме се препознаје наслеђе деде по мајци. Стекао се на истом фону и дилетантизам динарско-расних теоретичара са наслеђем крвавог чина из маја 1903. Попут грчке трагедије, из цвећа зла засађеног пре једног века поникли су и други ужаси: пролеће 1941, јесен 1944, крвави распад 1990-тих, рат 1999…"

Ово је део закључка који је изнео један српски интелектуалац на једном скупу. О коме се ради?

А волео бих да чујем Бенитов став
Одговори

Немам појма, вероватно неки комунистички љотићевац, типа Драгош Калајић. Или неко сличан.
Одговори

Срђа Трифковић.
Одговори

Ето, погодих из прве. Баја
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 48 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним