Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Ватра, ово су подаци које сам нашао у вези са спасавањем пилота од стране недићевца

komandant pograničnog ogranka u Zaječaru 1943 Borivoje Bogdanović, 2 meseca u Berlinu u istražnom zatvoru i potom penzionisan.


Ово су подаци које ми је послао. Био је 1943. године у затвору у Берлину.
Одговори

Митићу, Љотићев (не Недићев) капетан Богдановић је чувао једног Британца и Грка (одбегли ратни заробљеници) и зато је хапшен и интерниран. Нема он везе са пилотима који ће доћи касније. Писао сам о њему у раду о ваздухопловцима, али ти очигледно ниси читао. Тужан
Одговори

(17-06-2020, 05:37 PM)Александар Динчић Пише:  Митићу, Љотићев (не Недићев) капетан Богдановић је чувао једног Британца и Грка (одбегли ратни заробљеници) и зато је хапшен и интерниран. Нема он везе са пилотима који ће доћи касније. Писао сам о њему у раду о ваздухопловцима, али ти очигледно ниси читао. Тужан


Хвала, имењаче. Сад си ме подсетио.

Читао сам тај рад, него сам заборавио. И нисам повезао тог Богдановића са Богдановићем из Твог рада који је окачен на Твом профилу на порталу Академија.

Забораве се имена Smile

И тако је то кад се ради кампањски, а не у континуитету Smile


Могу да цитирам:


Из немачког транспорта успели су такође да побегну енглески војник
Слим Смит (Slim Smith) и грчки војник Антон Филипо који се такођеналазио у енглеској војсци. Крили су се дуже време у лебанском крају
код појединих српских породица, којe су ризиковале животе како би ихспасиле. Један број савезничких јатака је касније ухапшен, саслушаван у Нишу и затваран.
6

У немачкој истрази нису били поштеђени ни официрииз 4. добровољачког одреда (Љотићевог), који се децембра 1941. годиненалазио у Лебану због акције против партизанских одреда. Официри су,такође, једно време прикривали одбегле Енглезе, због чега су командант
одреда мајор Бранислав Мишић и његов помоћник капетан БоривојеБогдановић хапшени и саслушавани у Нишу и Крагујевцу.
7

6 А. Динчић, "Савезници и страни поданици у логору на Црвеном крсту/Les Alliéset sujets étrangers dans le Camp Croix-Rouge á Nis, Ниш, 2016,, 11.
7 Историјски архив Београда (даље: ИАБ), фонд немачких полицијских доку-мената службe безбедности (Befehlshaber und des SD) (даље: BdS), досије A-302.GFP-Gruppe 20 Aussenstelle Nisch, Tgb.Nr.375/42, Hauptmann Bogdanovic, Festnahmewegen unterstutzüng nichtdeutscher Militärpersonen, Nisch, den 13. 8. 1942.




Извор: Александар Динчић, "Англоамериканци у Лесковачком и Врањском округу и спасавање ваздухопловаца (1941-1944)", Лесковачки зборник LVII 2017, стр. 239
Одговори

Динчићу, нисте ми коментарисали претходну поруку, везано за то да је Боснић наводно убијен код земунице. МекФејлов изјава то у потпуности побија, као и немачки извештај. Нисам видео изворе на које се позивате, тако да сумњам у њихову идентификацију.
Одговори

Што сам имао рећи у вези догађаја на Јастрепцу - рекао сам. Дао сам одређене смернице и литературу (из угла НОБ-а) а на вама је како ћете ту причу испричати. Пружа вам се прилика да заиста направите једну изврсну књигу, са потпуно непознатом историјском проблематиком, која се развија уназад неколико година.
Одговори

Да би нeко написао квалитeтну књигу о тим дeшавањима прво мора да сe ослободи утицаја погубнe идeологијe у својој глави. Подаци, колико год били валидни ништа нe значe ако јe нeко интeлeктуално затуцан.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

Protivvazdušna odbrana Ploeštija

Naftna polja koja se nalaze oko grada Ploeštija bila su od vitalnog značaja za nemački ratni napor. Ona su bile prve mete u Evropi koje su američke snage bombardovale iz svojih baza u Egiptu u junu 1942. Ovi objekti su takođe bili meta masovnih prepada sastavljenih od 220 bombardera Liberatora u avgustu 1943.

Prepadi su se dešavali iz baza u Libiji. Međutim, glavna ofanziva počela je u aprilu 1944. godine, kada su savezničke snage iz baza u Južnoj Italiji mogle da napadnu u većem broju i sa većim punjenjem.

Glavne mete ovih napada na naftnu industriju bile su rafinerije, skladišta, kao i prevozna sredstva za naftno - železničke objekte i luke na Dunavu.

Osovinske snage počele su da jačaju odbranu već nakon prvog napada. Odbrana se sastojala od mnogih protivavionskih topova, od lakih 20 mm za ciljeve niskog nivoa, do dobro poznatih 88-milimetarskih Flak-ova, te 105-milimetarskih i 128-milimetarskih topova. Ovim topovima su upravljali nemački radari.

Vitalne instalacije bile su zaštićene i mašinama za dimljenje, koje bi pokrivale cilj gustim dimom, zatamnivši ga iz vazdušne perspektive. Nemci su doveli svoje avione-lovce Me-109 i Me-110 noćne lovce, dok su Rumuni koristili svoje lovce IAR-80/81, koje su američke posade često mešale sa sličnim nemačkim Fighter Fv-190.

U jednom trenutku, Nemci su rasporedili Fighter Group JG53 na niški aerodrom gde je toj grupi bio zadatak da lovi usamljene oštećene američke bombardere.

Preko Rumunije, saveznici su izgubili više od 300 aviona, pri čemu je poginulo 1.706 vazduhoplovaca, a u zarobljeništvu je bilo 1123 vazduhoplovaca. U Jugoslaviji se srušilo preko 100 aviona koji su leteli u misiji za Rumuniju, a ukupno je bilo preko 900 avijatičara. Većinu njih spasili su četnički i partizanski gerilci.


https://www.halyardmission.org/post/ploi...r-defenses
Одговори

Поштовани пријатељи,
резултати мојих истраживања друге фазе Мисије Халјард реализоване на импровизованом аеродрому у селу Свилеуви код Коцељеве преточени су у књигу (слика испод), чији трејлер можете прочитати или преузети са линка:
https://fvm.academia.edu/ZoranAŽivanović
Нешто детаљније о самој књизи написано је на Facebook страници Завичајног музеј Коцељева, на линку:
https://www.facebook.com/muzejkoceljeva
Не постоји савршена књига, па тако - ни моја књига није таква, и сигурно је да ће резултати будућих истраживања увек донети нешто ново, или, исправити стара сазнања, али, ако Бог да - можда ће те несавршености бити исправљене једног дана у другом издању.
До тада - свим учесницима ове теме пуно поздрава из Коцељеве! Smile

   
Одговори

(13-07-2020, 11:45 PM)Зоран А. Живановић Пише:  Поштовани пријатељи,
резултати мојих истраживања друге фазе Мисије Халјард реализоване на импровизованом аеродрому у селу Свилеуви код Коцељеве преточени су у књигу (слика испод), чији трејлер можете прочитати или преузети са линка:
https://fvm.academia.edu/ZoranAŽivanović
Нешто детаљније о самој књизи написано је на Facebook страници Завичајног музеј Коцељева, на линку:
https://www.facebook.com/muzejkoceljeva
Не постоји савршена књига, па тако - ни моја књига није таква, и сигурно је да ће резултати будућих истраживања увек донети нешто ново, или, исправити стара сазнања, али, ако Бог да - можда ће те несавршености бити исправљене једног дана у другом издању.
До тада - свим учесницима ове теме пуно поздрава из Коцељеве! Smile

Свака част!
Како да је набавимо?
Одговори

И моја апсолутна подршка.
Исто питање: како је купити?
Одговори

[Слика: svileuva.png]
Одговори

(13-07-2020, 11:45 PM)Зоран А. Живановић Пише:  Поштовани пријатељи,
резултати мојих истраживања друге фазе Мисије Халјард реализоване на импровизованом аеродрому у селу Свилеуви код Коцељеве преточени су у књигу (слика испод), чији трејлер можете прочитати или преузети са линка:
https://fvm.academia.edu/ZoranAŽivanović
Нешто детаљније о самој књизи написано је на Facebook страници Завичајног музеј Коцељева, на линку:
https://www.facebook.com/muzejkoceljeva
Не постоји савршена књига, па тако - ни моја књига није таква, и сигурно је да ће резултати будућих истраживања увек донети нешто ново, или, исправити стара сазнања, али, ако Бог да - можда ће те несавршености бити исправљене једног дана у другом издању.
До тада - свим учесницима ове теме пуно поздрава из Коцељеве! Smile
Прочитао књигу. Неочекивано обимна и са много детаља. Препорука за књигу и свака част аутору!
Одговори

Сахрана на Аџиним Ливадама - 15. јули (Први део)

Дана 15. јула дошло је до још једног великог напада на Плоешти, са више од 600 бомбардера Б-17 и Б-24. На тој мисији се у Југославији срушило десет авиона. Два су била Б-17 из 483. Групе бомбардера.

Авион бр. 42-102429 срушио се код Крагујевца, у селу Аџине Ливаде. Погинула је целокупна посада.

Виктор Влаховић
Мајкл Белонио
Едвард Гаскиора
Артур Рајан
Чарлс Наваро
Леолас Стјуарт
Бернард Флечер
Роберт Воткинс
Стивен Бартон
Алфред ВанДерен Јуниор


На фотографији са сахране видимо сељане са натписом Југословенске војске у отаџбини (четници). На крстачама су исписана имена ваздухопловаца.

Посада друге летелице, бр. 42-97653, имала је више среће. Изнад циља су оштећена два његова мотора и довод горива. Летећа тврђава је наставила да лети све док јој није понестало горива. Посада је избављена у близини Јагодине.

Вилијам Килпатрик
Лео Брукс
Ричард Вајт Јр.
Вилијам Харел
Роберт Вилсон
Лоренс Нортон
Ленард Брадерс
Норман Брукс Јр.
Расел Барни
Рој Бауерс

Пилот Килпатрик и копилот Брукс последњи су напустили авион и четници су их одмах пронашли. Сакривали су се неколико дана пре одласка у Прањане одакле су евакуисани 10. августа.

Преостали ваздухопловци склонили су се са другом четничком бригадом. Провели су 10 дана у селу Мишевић, где су се опоравили од рана. Кренули су лаганим путем до Прањана, где су стигли четири дана након велике евакуације 10. августа. Након што су чекали 12 дана, евакуисани су 27. августа, другим евакуационим летовима мисије Халијард.

https://www.halyardmission.org/post/july...ine-livade


[Слика: 03d672_89da9d2d756a4547b31285922b870ba5~mv2.webp]
Одговори

Митићу, ти си писао? Добро је испало.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним