Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Само 3 пилота 1. децембра? Зар не пише Лалић - 15?
Одговори

Само 3 су евакуисана 1. новембра, не децембра. Није их било више.

То је по Лалићевом извештају, не по сећању, који је оверио и Крајгер.

Анализом свих појединачних извештаја ти бројеви су потврђени, уз мања одступања дана евакуације.

Нигде у америчким документима не постоје евакуације авионом од четника из 45е.
Али постоје авијатичари који су после прешли код партизана.
Одговори

Да није 1. новембра евакуисано 15 особа, па је неко написао 15 пилота?
Одговори

Само три пилота и чланови мисије Ренџер.
Не знам ко је то писао 15, ако је она табела из новина има ту још гомила грешака.
Одговори

Милован Данојлић: Учитавање могућег смисла – СЕЉАЦИ, СЕЉАЦИ…

http://www.pecat.co.rs/2020/10/ucitavanj...i-seljaci/
Одговори

Данојлићев врх:
„Пошто је њихов број из дана у дан растао, сеоски кмет, неки Михаиловић, одлучио је да о ситуацији у свом атару обавести Команду савезничких снага у Фођију и Барију. То је извео помоћу голубова-писмоноша.... Радове је надгледао сеоски одборник Вучковић: он је, пре рата, неколико пута ишао у Београд, па је знао како изгледа аеродром“.

Апропо, Немци и Бугари су кажњавали смрћу и у случају да пронађу сопственика који држи голубове-писмоноше.
Одговори

Одакле је овај текст који нема превише смисла?
Одговори

(17-10-2020, 04:43 PM)ватхра Пише:  Одакле је овај текст који нема превише смисла?
Из Печата, дат је линк изнад. Што нема смисла, то је сатира...
Него, Ватра, постадосмо колеге у књизи Дејана Ђерића. Јок
Одговори

Јел читао неко нову књину о мисији Халјард од Милоша Тимотијевића,издање Службеног гласника ,вреди ли чему? Ако сте већ писали о њој праштајте,тек сам скоро видео да је изашла а и нисам толко често учазио на форум.
Одговори

(18-10-2020, 09:45 AM)повуци_потегни Пише:  Јел читао неко нову књину о мисији Халјард од Милоша Тимотијевића,издање Службеног гласника ,вреди ли чему? Ако сте већ писали о њој праштајте,тек сам скоро видео да је изашла а и нисам толко често учазио на форум.

Набавио сам је, али је нисам читао. Само сам гледао неке делове књиге
Одговори

Два пилота П-38 из 14. Борбене групе по повратку у базу.

На левој страни је Вилијам Хопман, који је оборен противавионском ватром у близини Моклишта, у Србији, током акције Ретвик 2. септембра. Повређен је током принудног слетања, а помогли су му пастири и четници. Са њиховим штабом се кретао 40 дана, док му није остао пољоприведник који га је одвео партизанима. Били су у контакту са савезничком мисијом и договорили су његов повратак у Италију преко Софије, 29. октобра.

Десно је са сувенирима - четничком капом и бодежом - Роберт Грум. Његов авион оштећен је над Блецхамером, а успео је доћи до Босне када му је понестало горива. Слетео се принудно у близини Теслића, а помогли су му мештани и четници.

Одведен је у Добој, где је убрзо упознао чланове мисије Халиард.

Из Бољанића је евакуисан 1. новембра, на данашњи дан пре 76 година, са још два пилота и члановима мисије Ренџер. Ово је била прва евакуација из Бољанића.

https://www.facebook.com/halyardmission/...864643735/

Извор: Фондација Мисије Халијард
Одговори

Слика је занимљивија од текста, постави је.
Одговори

Слика је стварно занимљива и употпуњује текст, али нешто не могу да је поставим онако како сам раније постављао


Значи, текст и слика са Фејсбук странице "Фондација Мисије Халијард"


[Слика: dj2jBp9]

[Слика: dj2jBp9]

[Слика: 123207565-10159030864663735-7815348438890000427-o.jpg]free image hosting sites


Ево, некако сам је поставио.

Још једном, текст и фотографија су са Фејсбук странице "Фондација Мисије Халијард". А ако има грешака у преводу, то сам ја зезнуо Smile
Одговори

Блехамер је била (а и данас је) велика рафинерија нафте у Немачкој (данас Пољској).
Скоро стотињак авиона који су оштећени ту је пало по Југославији. Далеко опаснија мета и дужи пут него Плоешти. И рачунат је као две мисије.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 12 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним