Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

(12-10-2022, 09:59 PM)Mitic Пише:  То је Ђорђе Бојанић, предаје историју у Нишу. Не знам тачно да ли беше основна или средња школа.

Је л' он беше аутохтониста, односно новоромантичар?
Одговори

Ђорђе преписује глупости од ас Самарџићу, па се то сад врти у круг.
Одговори

Већ сам писао, приликом евакуације је код партизана убијено 5-6 евакуисаних авијатичара, и још неколико заробљено у борби. И то нису борбе током пада, већ касније током саме евакуације

Код четника није било губитака током борбе, али је скоро 20 авијатичара заробљено. Највише их је Ђујић оставио у Словенији, неки су кренули код партизана, а за неке немам податке.

Борби за спашавање авијатичара је било више код партизана. У некима су Немци користили тенкове/оклопна возила, и било је случајева и да су уништена. Било је и артиљерије и друге борбе.
Одговори

(12-10-2022, 10:31 PM)Бенито Пише:  
(12-10-2022, 09:59 PM)Mitic Пише:  То је Ђорђе Бојанић, предаје историју у Нишу. Не знам тачно да ли беше основна или средња школа.

У којој школи?
Ваљда у овој школи https://www.srpskaistorija.com/ucenici-o...ki-mozaik/
Одговори

(13-10-2022, 06:10 AM)пек. Пише:  
(12-10-2022, 10:31 PM)Бенито Пише:  
(12-10-2022, 09:59 PM)Mitic Пише:  То је Ђорђе Бојанић, предаје историју у Нишу. Не знам тачно да ли беше основна или средња школа.

У којој школи?
Ваљда у овој школи https://www.srpskaistorija.com/ucenici-o...ki-mozaik/


Ваљда је та школа.
Одговори

Одговори

(30-12-2022, 01:29 AM)Лука Калиманац Пише:  

"Покрет отпора", "Равногорски Покрет", "Капитулација Краљевине Југославије", "Краљ и Влада побегли из земље", "Енглеска војна служба и 27. март", бла, бла, трућ, мућ.... У свега првих неколико минута.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(30-12-2022, 08:56 AM)Шумадинац Пише:  
(30-12-2022, 01:29 AM)Лука Калиманац Пише:  

"Покрет отпора", "Равногорски Покрет", "Капитулација Краљевине Југославије", "Краљ и Влада побегли из земље", "Енглеска војна служба и 27. март", бла, бла, трућ, мућ.... У свега првих неколико минута.

Имо доста тих "еуфемизама" попут "Равногорски покрет",али ништа негативно нису рекли о четницима.
Одговори

Земљак, ово Ти је удба.
Уосталом, као и све у овој земљи.
Одговори

(31-12-2022, 10:26 AM)Бенито Пише:  Земљак, ово Ти је удба.
Уосталом, као и све у овој земљи.

Мислим да мало претерујеш кад их зовеш удбом...
Одговори

Pozorišna predstava o Misiji Halijard u Čikagu

https://www.epicentarpress.rs/vest/12474...4%8Cikagu/
Одговори

Ватхра,
имам у документима кратак инфо о два британска авијатичара ако ти треба.

Поручник Камингс (Cummings) ,јужноафричке ваздухопловне снаге , 253 сквадрон , пао код Жепче 27 децембра 1944 и наредник Монкман (Monkman), 249 сквадрон, припадао РАФ-у, пао 9 км јужно од Дервенте 20 марта 1945. Обојица су припадала Балканским ваздухопловним снагама (Balkan Air Force).

Не пише али претпостављам да су у питању ловци.

Обојица су преживела, прихватиле су их Михаиловићеве снаге. Пријавили се британској амбасади у Београду 8.маја 1945.
Одговори

Каминг је летео на Спитфајеру, а Монкман на Мустангу.
Занимљиво је да је Монкман био оборен у децембру и убрзо враћен у базу преко партизана.
Подаци се потпуно слажу са овим што наводиш.

Имам њихове изјаве, али не би било лоше да упоредим са другим извором.
Одговори

Ево документа

[Слика: avijaticari.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним