Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Ne moze tako da se gleda na istoriju. Drugi svetski rat je mnogo vaznije popriste istorije od haldnog rata i podele Nato-Varsavski Pakt. Draza je imao ulogu u Drugom svetskom ratu kao predstavnik jedne saveznicke snage, Kraljevine Jugoslavije. Projektovati Drugi svetski rat na hladni rat, pa onda na osnovu te hipoteze (da li bi Draza bio u NATO?) retroaktivno donositi vrednosni sud o Drazi iz Drugog svetskog rata je pogresno.

Francuska jeste osnivac NATO, ali je De Gol uvideo da Francuska gubi suverenost u takvoj organizaciji i povukao je Francusku iz komande NATO. Pokusao je da postavi Francusku kao nezavisnu silu izmedju NATO i SSSR.
Одговори

(03-02-2015, 11:25 AM)dko Пише:  Francuska jeste osnivac NATO, ali je De Gol uvideo da Francuska gubi suverenost u takvoj organizaciji i povukao je Francusku iz komande NATO. Pokusao je da postavi Francusku kao nezavisnu silu izmedju NATO i SSSR.

И није успео, а имао је такву силу иза себе. Шта мислиш, колики би нама суверенитет био дозвољен, кад су једну Француску упрегли у јарам?

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

Управо тако Громовниче, Дко је сам све објаснио како треба.

И нико ништа не пројектује Дко, нико и није рекао да Други светски рат није "важније поприште", али Хладни рат долази након свршетка или заправо током последње фазе Другог светског рата. У контексту Хладног рата победом ђенерала Михаиловића наша позиција је потпуно јасна - прозападна земља чланица НАТО.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

Треба узети у обзир и то, да би после рата анимозитет према СССР-у у Југославији био још већи јер су комунисте у рату сви осетили на својој кожи. Између два рата то је све било у домену теорије, али су у ДСР комунисти показали на делу своје право лице, па би народ и те како био расположен против њих.
Одговори

Баш тако Николај. Једино што је данас народ убеђен да је онда становништво било прокомунистички расположено па му је тешко да схвати какво је право расположење онда било у Србији.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

(03-02-2015, 09:53 AM)ватхра Пише:  
(03-02-2015, 12:53 AM)Мргуд Пише:  Онда је НАТО имао одбрамбену улогу у односу на Варшавски пакт, док је САД у оно време своје хладноратовске операције вршила углавном сама (Вијетнам, Камбоџа, Кореја, итд.), данас она те операције врши кријући се иза НАТО-а.
И тада су Американци правили коалиције, преко 10% снага у овим сукобима су били амерички савезници.

Осим у Камбоџи - тамо јесу бомбардовали Американци, али се нису копнено ангажовали.

Јесу али су и са друге стране били савезници. Рецимо интервенција комунистичке Кине је створила две Кореје иначе од комунистичког режима у Кореји не би било ништа. Међутим, није то ни поента. Поента је сврха НАТО-а онда и сврха НАТО-а данас.
Одговори

Све је то тачно, само треба узети у обзир однос који је изграђен између старих српских политичара и СССР, са једне и Драже и СССР, са друге стране, за време рата. И сами знате да су ти односи били за важну нијансу другачији него са домаћим титоистима. Ово је најважнији елемент мог мишљења да не би одмах ушли у НАТО.
Што се Француске тиче, већ је горе речено. Док је Де Гол био, друга је песма била. Много је елемената да је и данас тако. Француску позицију у свету још карактеришу три сегмента: франкофонија њених колонија (уопште њихов тип нације), културни утицај који је забетониран стављањем француског језика за други званични у УН и атомска бомба. Њу су, за разлику од Енглеза, направили сами и без НАТО-а. То Де Гола и чини највећим државником века у Европи, бар по мени.
Сигуран сам да би српска елита кренула сличним, ако не идентичним путем.
Одговори

Ви једну ствар заборављате, а то је да Дража никада није показивао политичке аспирације тј. да је у земљи остало исто државно уређење као пре рата Дража сигурно не би био тај који би водио политику, него би је водили краљ и влада (вероватно С. Јовановић и остали који су били у емиграцији).

Све то говори у прилог да би ушли у НАТО.
Одговори

(03-02-2015, 04:00 PM)Мргуд Пише:  Јесу али су и са друге стране били савезници. Рецимо интервенција комунистичке Кине је створила две Кореје иначе од комунистичког режима у Кореји не би било ништа. Међутим, није то ни поента. Поента је сврха НАТО-а онда и сврха НАТО-а данас.

Кина се умешала у сукоб тек пошто су Американци били пред победом. Коалиција се направљена и пре тога.
У Вијетнаму осим совјетских савезника није било других снага.

Не знам на коју поенту си мислио, али и у Кореји, Вијетнаму, Ираку, Авганистану су Американци предводили коалицију, у којој су имали велику већину. Није се ту ништа драматично променило.
Одговори

(03-02-2015, 04:53 PM)ватхра Пише:  
(03-02-2015, 04:00 PM)Мргуд Пише:  Јесу али су и са друге стране били савезници. Рецимо интервенција комунистичке Кине је створила две Кореје иначе од комунистичког режима у Кореји не би било ништа. Међутим, није то ни поента. Поента је сврха НАТО-а онда и сврха НАТО-а данас.

Кина се умешала у сукоб тек пошто су Американци били пред победом. Коалиција се направљена и пре тога.
У Вијетнаму осим совјетских савезника није било других снага.

Не знам на коју поенту си мислио, али и у Кореји, Вијетнаму, Ираку, Авганистану су Американци предводили коалицију, у којој су имали велику већину. Није се ту ништа драматично променило.

Promenilo se to da su je onda predvodili kao USA and co. a danas je predvode pod plastom NATO-a.
Одговори

Да се мало вратимо на тему:

Фељтон Новости, исповест Светозара Филиповића
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/rep...li-rudnike

Наводи се да је током 1943. учествовао у мисији Халјард, што је нетачно. Прво што је мисија почела половином следеће године, а током 1943. скоро и да није било оборених авијатичара у Југославији. Колико сам нашао, први Американци су прихваћени од четника тек 24. јануара.

Али вероватно јесте тачно да је са савезницима радио на писти у Прањанима, јер су је савезничке мисије користиле и пре одласка крајем маја 1944.
Одговори

Gromovnik, Felix,

nista vas dvojca niste razumeli.
Felix - nema nikakvih jasnih zakljucaka. I nema pominjanja Mihailovica kao NATO snage. Covek je streljan 1946, a NATO je osnovan 1949. Da li ti shvatas sta to znaci?

Posto vas dva mudraca jos to ne razumete, pokusao sam pominjanjem De Gola, jedinog coveka koji je iskreno cenio Mihailovica. Gromovnik, De Gol je uradio sto je mogao u vezi nezavisnosti Francuske od NATO-a. Cak i vise od toga: prvi je u evropskom posleratnom establismentu hrabro rekao da je za Evropu od Dablina do Vladivostoka - i pokusao priblizavanje SSSR-u, anticipirajuci evroazijsku platformu.
Одговори

Па шта ти мислиш, је ли Де Гол успео у својим замислима и намерама?

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(06-02-2015, 02:55 AM)dko Пише:  Gromovnik, Felix,

nista vas dvojca niste razumeli.

Добро је да има неко ко све разуме...
Ти спочитаваш мени (а и Громовнику) управо оно што сам радиш - учитаваш данашњи контекст (све са том небулозном причом о Евроазији) у прошлост.

Ја сам управо говорио из контекста, стања ствари, реалних односа оног времена. А у том времену Дража је, нарочито у коначници рата, изразити американофил (франкофилство на страну, Француска је политички мртвац у том тренутку). Имајући у виду и његово ослањање на Мекдаула као и велику популарност Американаца у српском народу (имаш о томе колико хоћеш потврда), као и хватање за америчку сламку спаса Краљевске владе такође у завршној фази рата, јасно је куда би ишла и наша власт и сам Михаиловић (па тако и сам српски народ).

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним