(16-02-2018, 12:46 AM)goks Пише: [ -> ]Наравно. Правац улаза, степеништа је запад-исток. Правац степеника (једног, и сваког тамо степеника ) је север-југ.
(16-02-2018, 12:03 AM)posmatrač Пише: [ -> ]Рачић у правцу степеница (окренут према западу), Недићево тијело је окренуто према сјеверозападу (погледај угао његових чизама и степеница,
Чини ми се да се нисмо разумјели, у мом крају степенице и степениште су синоними, с тим да је ово прво чешће у употреби.
За стране свијета сам се исправио.
Па јесте ли сви били у теренским униформама или је неко носио и свечану, одн. празничну? Пошто би ова била нај приближнија нашој празничној униформи.
(16-02-2018, 01:03 AM)posmatrač Пише: [ -> ] (16-02-2018, 12:46 AM)goks Пише: [ -> ]Наравно. Правац улаза, степеништа је запад-исток. Правац степеника (једног, и сваког тамо степеника ) је север-југ.
(16-02-2018, 12:03 AM)posmatrač Пише: [ -> ]Рачић у правцу степеница (окренут према западу), Недићево тијело је окренуто према сјеверозападу (погледај угао његових чизама и степеница,
Чини ми се да се нисмо разумјели, у мом крају степенице и степениште су синоними, с тим да је ово прво чешће у употреби.
За стране свијета сам се исправио.
Сви они гледају, са мањим одступањима ка фотографу јер се фотографишу (у Тополи или где год већ), а фотограф је на југозападу. Положаји тела и стопала су им различити.
(16-02-2018, 01:09 AM)posmatrač Пише: [ -> ]Па јесте ли сви били у теренским униформама или је неко носио и свечану, одн. празничну? Пошто би ова била нај приближнија нашој празничној униформи.
Носио је ко је како стигао, ја ваздухопловац сам ишао и са плавом и са црном и са црвеном беретком нпр. Зато се и шалим, но твоје запажање о белој кошуљи и отвореној блузи је врло валидно...
Ја више размишљам о томе да се Вреде хтео показати у најпараднијем могућем издању облачћи најрепрезентативнију униформу. Ипак је био обавештајац.=)
(15-02-2018, 11:00 PM)goks Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:44 PM)Николај Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:10 PM)goks Пише: [ -> ]Добро, два различита актера. Која је то онда понуда Недић-Михајловић потпуно различита од понуде Михајловића у Тополи. Где су суштинске разлике које онемогућавају да понуда Недић-Дража никако не може да садржи елементе понуде Драже Немцима из Тополе?
Разлике и те како постоје, мада је то периферно питање. На наводном састанку у Тополи, Дража нуди Немцима формирање јединствене српске националне армије од његових четника, СДК и недићеваца, за борбу против комуниста, уз изричит захтев да његови војници "не облаче немачке униформе".
На састанку са Недићем, никаква "јединствена српска армија" се не помиње. Дража само прећутно пристаје да добијеним оружјем не напада Немце, с тим да је Недић касније Вајксу мало "засладио" ту понуду, измишљањем да Михаиловић пристаје на потчињавање четничких јединица Немцима. Дакле, понуде са два састанка садржински немају везе једна са другом.
Друго, Ви сте овде покушали да нас обманете местом одржавања тополског састанка (нови сте на форуму, па још нисте схватили да то овде не пролази). Дакле, у Вредеовој белешци се не наводи да је састанак одржан у Краљевој вили на Опленцу, већ само "у Тополи", а да се предлаже да, уколико дође до састанка Нојбахера и Драже, то буде у Краљевој опленачкој вили, на шта су четници предложили неку локацију код Чачка, итд.
Цитат:Принц Вреде изјави, да би за случај остваривања разговора, он предложио својим претпостављенима краљевски дворац на Опленцу. Потом мајор Рачић и Нешко Недић одмах предложише једно место у близини Чачка, што је било одбијено
Према томе, одговорите нам зашто сте покушали да нас обманете, и друго, зашто ни сам Нојбахер, на истом састанку од 22. августа, уопште не помиње да је преко посредника (Вредеа) преговарао са Дражом?
1) Значи, ипак локација није Краљева Вила на Опленцу и та зграда није на фотографији. Ако није, ја сам вас преварио. Признаћу одмах и извинићу се ако је тако и одмах ћу напустити форум, осрамоћен и понижен јер сам вас обмануо у вези локације. Да ли је локација са фотографије Краљева вила или није?
2.) Значи, Дража са Недићем договара опрему и помоћ и у тачки 4. договарају да се све снаге по, одобрењу окупатора, ставе под команду Драже. То је значи, по вама, супротно тачкама 2. и 3. споразума у Тополи где Дража предлаже (а). окупљање свих националних српских снага и (б) мобилизацију и наоружавање свих за оружје способних Срба за борбу против комунизма. Наоружавање и вођство под немачким Вермахтом.
(15-02-2018, 10:55 PM)Felix Пише: [ -> ]
(15-02-2018, 10:10 PM)goks Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:04 PM)Николај Пише: [ -> ] (15-02-2018, 09:42 PM)goks Пише: [ -> ]А која је то била понуда онда са састанка Недић-Дража, а која није одговорала понуди са састанка у Тополи тј. биле су различите. У чему је била та разлика? Споразум НедићДража је само логичан наставак састанка у Тополи у смислу Нојбахерових напора да помогне Србији. Постоји узрочно последични след догађаја.
Како може Ражана да буде логичан наставак Тополе, када се преговара са потпуно различим актерима. У Тополи са неким немачким капетаном који треба да пренесе понуду Нојбахеру, а у Ражани са ген. Недићем.
Друго, нисам ја, него сте Ви тврдили да се на састанку од 22. августа помињао Тополски сусрет, па кад сам вам показао да то није тачно, променили сте плочу и сад кажете није се помињао, али се није говорило ни о Ражани.
Ја сам изнео аргументе који говоре у прилог томе да се Вајкс изјашњавао управо о састанку Дража-Недић (а то, као што видимо, није било спорно чак ни комунистима). Не видим ни један разлог да Вајкс помиње Недића у контексту састанка који са Недићем нема везе. То што није Хитлеру навео тачне географске координате неке селендре у Србији где се разговор два генерала водио, што се мене тиче, уопште није за чуђење.
Ви све то можете да прихватите, а не морате, Ваша ствар.
Добро, два различита актера. Која је то онда понуда Недић-Михајловић потпуно различита од понуде Михајловића у Тополи. Где су суштинске разлике које онемогућавају да понуда Недић-Дража никако не може да садржи елементе понуде Драже Немцима из Тополе?
(15-02-2018, 10:08 PM)Felix Пише: [ -> ]"Вредносна неутралност" не постоји у друштвеним наукама што је одавно установљено у оквиру филозофије науке. Увек се "чињенице" тумаче у односу на претпоставке, вредносне претпоставке или позадинске теорије од којих полазимо. Наравно, комунистички историографи, као и сви заступници тоталитарних идеологија, увек су се залагали за тзв. неутрални приступ претпостављајући да скуп вредности до којих су држали јесте непобитна истина или мерило "вредносне неутралности". Дакле, за све остале вредносна неутралност, а у њиховом случају идолошка затуцаност.
Видите, ја нисам филозоф, но свакако знам да је ваше повезивање са комунизмом погрешно, а написао бих и увредљиво. Не верујем да човек постаје комуниста тако што укаже на локацију са фотографије, за коју се годинама тврдило да никако не може бити у Тополи или Опленцу.
PS. Свакако прочитајте Веберову или Ђурићеву одбрану вредносне неутралности науке.
Читао сам и једног и другог и код једног и код другог методолошка питања нису оно по чиме су остали запамћени. Ипак, између њиховог рада, нарочито Веберовог и данашњег тренутка постоји читава дисциплина која се бави питањем научне методологије (она која полази од Томаса Нејгела, Попера...). Ово што ви заступате подсећа ме на тезе чувених "ауторитета" социјалистичке Југославије, "доприоноса" Душана Недељковића и ДИАМАТ-а, па сам зато прокоментарисао ваше позвање на појам вредносне неутралности као нешто што мирише (да не употребим неку ружнију реч) на комунистичко схватање историографског истраживања.
Наравно, ако има воље треба проверити све што потенцијално може бити важно за разјашњавање неке историјске непознанице. И сам сам указао на оне држаче за тепихе на степеницама. Само што ја, за разлику од вас, тој фотографији, том догађају не придајем посебан, и не нарочито круцијалан значај за било шта.
Онда не можемо написати да вредносна неутралност науке не постоји, већ да ви сматрате да не постоји, иако има утицајне браниоце. Ја сам економске феле и ја као и ви са филозофске стране не придајем никакав посебан значај фотографији, нити сматрам да она показује и документује ништа непознато и/или изненађујуће, нити доприноси разумевању целине ствари.
Ко то не може написати? Ви? Вама на вољу, ја сам упутио на елементарне ствари из методологије друштвених наука. Разумем да ви као економиста то не морате познавати - али онда барем не треба набацивати произвољно имена.
Драго ми је што се слажемо да ова фотографија ништа значајно не доноси, потврђује или негира, чак и да није фалсификат.
O sastanku Nojbahera i Hitlera se saznalo iz Ultre kada je desifrovana jedna depesa OKW. Zanimljivo, iz tog dokumenta proizlazi da se Nojbaher u razgovoru sa Hitlerom pozvao samo na svoj sastanak i razgovor sa Nedicem. Nije bilo pomena ni o sastanku Draze i Nedica, niti o navodnom sastanku u Topoli. Stavise, kako iz dokumenta proizlazi, sastanak je protekao bez ikakvog propratnog pisanog dokumenta (zapisnik, izvod sa sastanka..) . Instrukcije Nojbaheru su tog dana date usmeno.
Jos jedna stvar. Iz depese OKW vidi se da Hitler nema poverenje ni u Nedica i cak odbija da dozvoli da se njegove formacije kompletno opreme. Ostavio je mogucnost da se pomognu u oruzju samo one manje formacije (Nediceve) koje su "do sada pokazivale lojalnost Nemcima" i to samo u onoj kolicini koja je dovoljna za lokalne akcije protiv komunista. I u tim slucajevima kontrolu dostave oruzja morao je da ima Nojbaher a ne Nedic.
(16-02-2018, 01:18 AM)Felix Пише: [ -> ] (15-02-2018, 11:00 PM)goks Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:44 PM)Николај Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:10 PM)goks Пише: [ -> ]Добро, два различита актера. Која је то онда понуда Недић-Михајловић потпуно различита од понуде Михајловића у Тополи. Где су суштинске разлике које онемогућавају да понуда Недић-Дража никако не може да садржи елементе понуде Драже Немцима из Тополе?
Разлике и те како постоје, мада је то периферно питање. На наводном састанку у Тополи, Дража нуди Немцима формирање јединствене српске националне армије од његових четника, СДК и недићеваца, за борбу против комуниста, уз изричит захтев да његови војници "не облаче немачке униформе".
На састанку са Недићем, никаква "јединствена српска армија" се не помиње. Дража само прећутно пристаје да добијеним оружјем не напада Немце, с тим да је Недић касније Вајксу мало "засладио" ту понуду, измишљањем да Михаиловић пристаје на потчињавање четничких јединица Немцима. Дакле, понуде са два састанка садржински немају везе једна са другом.
Друго, Ви сте овде покушали да нас обманете местом одржавања тополског састанка (нови сте на форуму, па још нисте схватили да то овде не пролази). Дакле, у Вредеовој белешци се не наводи да је састанак одржан у Краљевој вили на Опленцу, већ само "у Тополи", а да се предлаже да, уколико дође до састанка Нојбахера и Драже, то буде у Краљевој опленачкој вили, на шта су четници предложили неку локацију код Чачка, итд.
Цитат:Принц Вреде изјави, да би за случај остваривања разговора, он предложио својим претпостављенима краљевски дворац на Опленцу. Потом мајор Рачић и Нешко Недић одмах предложише једно место у близини Чачка, што је било одбијено
Према томе, одговорите нам зашто сте покушали да нас обманете, и друго, зашто ни сам Нојбахер, на истом састанку од 22. августа, уопште не помиње да је преко посредника (Вредеа) преговарао са Дражом?
1) Значи, ипак локација није Краљева Вила на Опленцу и та зграда није на фотографији. Ако није, ја сам вас преварио. Признаћу одмах и извинићу се ако је тако и одмах ћу напустити форум, осрамоћен и понижен јер сам вас обмануо у вези локације. Да ли је локација са фотографије Краљева вила или није?
2.) Значи, Дража са Недићем договара опрему и помоћ и у тачки 4. договарају да се све снаге по, одобрењу окупатора, ставе под команду Драже. То је значи, по вама, супротно тачкама 2. и 3. споразума у Тополи где Дража предлаже (а). окупљање свих националних српских снага и (б) мобилизацију и наоружавање свих за оружје способних Срба за борбу против комунизма. Наоружавање и вођство под немачким Вермахтом.
(15-02-2018, 10:55 PM)Felix Пише: [ -> ]
(15-02-2018, 10:10 PM)goks Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:04 PM)Николај Пише: [ -> ] (15-02-2018, 09:42 PM)goks Пише: [ -> ]А која је то била понуда онда са састанка Недић-Дража, а која није одговорала понуди са састанка у Тополи тј. биле су различите. У чему је била та разлика? Споразум НедићДража је само логичан наставак састанка у Тополи у смислу Нојбахерових напора да помогне Србији. Постоји узрочно последични след догађаја.
Како може Ражана да буде логичан наставак Тополе, када се преговара са потпуно различим актерима. У Тополи са неким немачким капетаном који треба да пренесе понуду Нојбахеру, а у Ражани са ген. Недићем.
Друго, нисам ја, него сте Ви тврдили да се на састанку од 22. августа помињао Тополски сусрет, па кад сам вам показао да то није тачно, променили сте плочу и сад кажете није се помињао, али се није говорило ни о Ражани.
Ја сам изнео аргументе који говоре у прилог томе да се Вајкс изјашњавао управо о састанку Дража-Недић (а то, као што видимо, није било спорно чак ни комунистима). Не видим ни један разлог да Вајкс помиње Недића у контексту састанка који са Недићем нема везе. То што није Хитлеру навео тачне географске координате неке селендре у Србији где се разговор два генерала водио, што се мене тиче, уопште није за чуђење.
Ви све то можете да прихватите, а не морате, Ваша ствар.
Добро, два различита актера. Која је то онда понуда Недић-Михајловић потпуно различита од понуде Михајловића у Тополи. Где су суштинске разлике које онемогућавају да понуда Недић-Дража никако не може да садржи елементе понуде Драже Немцима из Тополе?
(15-02-2018, 10:08 PM)Felix Пише: [ -> ]"Вредносна неутралност" не постоји у друштвеним наукама што је одавно установљено у оквиру филозофије науке. Увек се "чињенице" тумаче у односу на претпоставке, вредносне претпоставке или позадинске теорије од којих полазимо. Наравно, комунистички историографи, као и сви заступници тоталитарних идеологија, увек су се залагали за тзв. неутрални приступ претпостављајући да скуп вредности до којих су држали јесте непобитна истина или мерило "вредносне неутралности". Дакле, за све остале вредносна неутралност, а у њиховом случају идолошка затуцаност.
Видите, ја нисам филозоф, но свакако знам да је ваше повезивање са комунизмом погрешно, а написао бих и увредљиво. Не верујем да човек постаје комуниста тако што укаже на локацију са фотографије, за коју се годинама тврдило да никако не може бити у Тополи или Опленцу.
PS. Свакако прочитајте Веберову или Ђурићеву одбрану вредносне неутралности науке.
Читао сам и једног и другог и код једног и код другог методолошка питања нису оно по чиме су остали запамћени. Ипак, између њиховог рада, нарочито Веберовог и данашњег тренутка постоји читава дисциплина која се бави питањем научне методологије (она која полази од Томаса Нејгела, Попера...). Ово што ви заступате подсећа ме на тезе чувених "ауторитета" социјалистичке Југославије, "доприоноса" Душана Недељковића и ДИАМАТ-а, па сам зато прокоментарисао ваше позвање на појам вредносне неутралности као нешто што мирише (да не употребим неку ружнију реч) на комунистичко схватање историографског истраживања.
Наравно, ако има воље треба проверити све што потенцијално може бити важно за разјашњавање неке историјске непознанице. И сам сам указао на оне држаче за тепихе на степеницама. Само што ја, за разлику од вас, тој фотографији, том догађају не придајем посебан, и не нарочито круцијалан значај за било шта.
Онда не можемо написати да вредносна неутралност науке не постоји, већ да ви сматрате да не постоји, иако има утицајне браниоце. Ја сам економске феле и ја као и ви са филозофске стране не придајем никакав посебан значај фотографији, нити сматрам да она показује и документује ништа непознато и/или изненађујуће, нити доприноси разумевању целине ствари.
Ко то не може написати? Ви? Вама на вољу, ја сам упутио на елементарне ствари из методологије друштвених наука. Разумем да ви као економиста то не морате познавати - али онда барем не треба набацивати произвољно имена.
Драго ми је што се слажемо да ова фотографија ништа значајно не доноси, потврђује или негира, чак и да није фалсификат.
Зашто мислите да је произвољно? Економија је друштвена наука, и бар тамо где сам ја ономад студирао разматрала се и учила методологија друштвених наука укључујући Вебера са те методолошке "стране". Ђурића сам читао из задовољства, а оно није било ни мало произвољно.
(16-02-2018, 01:19 AM)Chicot Пише: [ -> ]O sastanku Nojbahera i Hitlera se saznalo iz Ultre kada je desifrovana jedna depesa OKW. Zanimljivo, iz tog dokumenta proizlazi da se Nojbaher u razgovoru sa Hitlerom pozvao samo na svoj sastanak i razgovor sa Nedicem. Nije bilo pomena ni o sastanku Draze i Nedica, niti o navodnom sastanku u Topoli. Stavise, kako iz dokumenta proizlazi, sastanak je protekao bez ikakvog propratnog pisanog dokumenta (zapisnik, izvod sa sastanka..) . Instrukcije Nojbaheru su tog dana date usmeno.
Jos jedna stvar. Iz depese OKW vidi se da Hitler nema poverenje ni u Nedica i cak odbija da dozvoli da se njegove formacije kompletno opreme. Ostavio je mogucnost da se pomognu u oruzju samo one manje formacije (Nediceve) koje su "do sada pokazivale lojalnost Nemcima" i to samo u onoj kolicini koja je dovoljna za lokalne akcije protiv komunista. I u tim slucajevima kontrolu dostave oruzja morao je da ima Nojbaher a ne Nedic.
На који састанак мислите, онај током Балканске конференције, августа 1944?
Онда добро знате да је и она као наука све само не вредносно неутрална будући да постоји толико фундаментално различитих економских позиција и схватања (од потпуно тржишно оријентисане до потпуно планске економије), а то само зато што различити људи полазе од различитих схватања и вредносних опредељења (за некога је идеја "друштвене прерасподеле" или "социјалне правде" аксиом, за некога је "предузетништво" и "приватна својина аксиом", за некога пак "средње решење" итд). Економија је баш одличан пример за то. Тако да свако од њих различито тумачи одређене економске "факте", "кретања" итд. Не постоји финалан арбитар који ће рећи, прописати или установити ко је "у праву". Зато нема, нити може бити "вредносне неутралности". Овим завршавам, мислим да сам рекао све што је битно а што се не тиче састанка у Тополи.
(16-02-2018, 01:19 AM)Chicot Пише: [ -> ]O sastanku Nojbahera i Hitlera se saznalo iz Ultre kada je desifrovana jedna depesa OKW. Zanimljivo, iz tog dokumenta proizlazi da se Nojbaher u razgovoru sa Hitlerom pozvao samo na svoj sastanak i razgovor sa Nedicem. Nije bilo pomena ni o sastanku Draze i Nedica, niti o navodnom sastanku u Topoli. Stavise, kako iz dokumenta proizlazi, sastanak je protekao bez ikakvog propratnog pisanog dokumenta (zapisnik, izvod sa sastanka..) . Instrukcije Nojbaheru su tog dana date usmeno.
Постоји службена белешка са реферисања, у којој се наводи излагање свих учесника, па и Нојбахера. То нису стенограми, али су прилично детаљно наведена та излагања. Да је Нојбахер поменуо тако важну чињеницу, тј. своје преговоре са Михаиловићем (преко Вредеа) свега 10-11 дана раније, то сигурно не би остало незаписано, нити би прошло без Хитлеровог коментара. Плус, што о томе Нојбахер не говори ни у својим мемоарима.
(16-02-2018, 01:18 AM)Felix Пише: [ -> ] (15-02-2018, 11:00 PM)goks Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:44 PM)Николај Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:10 PM)goks Пише: [ -> ]Добро, два различита актера. Која је то онда понуда Недић-Михајловић потпуно различита од понуде Михајловића у Тополи. Где су суштинске разлике које онемогућавају да понуда Недић-Дража никако не може да садржи елементе понуде Драже Немцима из Тополе?
Разлике и те како постоје, мада је то периферно питање. На наводном састанку у Тополи, Дража нуди Немцима формирање јединствене српске националне армије од његових четника, СДК и недићеваца, за борбу против комуниста, уз изричит захтев да његови војници "не облаче немачке униформе".
На састанку са Недићем, никаква "јединствена српска армија" се не помиње. Дража само прећутно пристаје да добијеним оружјем не напада Немце, с тим да је Недић касније Вајксу мало "засладио" ту понуду, измишљањем да Михаиловић пристаје на потчињавање четничких јединица Немцима. Дакле, понуде са два састанка садржински немају везе једна са другом.
Друго, Ви сте овде покушали да нас обманете местом одржавања тополског састанка (нови сте на форуму, па још нисте схватили да то овде не пролази). Дакле, у Вредеовој белешци се не наводи да је састанак одржан у Краљевој вили на Опленцу, већ само "у Тополи", а да се предлаже да, уколико дође до састанка Нојбахера и Драже, то буде у Краљевој опленачкој вили, на шта су четници предложили неку локацију код Чачка, итд.
Цитат:Принц Вреде изјави, да би за случај остваривања разговора, он предложио својим претпостављенима краљевски дворац на Опленцу. Потом мајор Рачић и Нешко Недић одмах предложише једно место у близини Чачка, што је било одбијено
Према томе, одговорите нам зашто сте покушали да нас обманете, и друго, зашто ни сам Нојбахер, на истом састанку од 22. августа, уопште не помиње да је преко посредника (Вредеа) преговарао са Дражом?
1) Значи, ипак локација није Краљева Вила на Опленцу и та зграда није на фотографији. Ако није, ја сам вас преварио. Признаћу одмах и извинићу се ако је тако и одмах ћу напустити форум, осрамоћен и понижен јер сам вас обмануо у вези локације. Да ли је локација са фотографије Краљева вила или није?
2.) Значи, Дража са Недићем договара опрему и помоћ и у тачки 4. договарају да се све снаге по, одобрењу окупатора, ставе под команду Драже. То је значи, по вама, супротно тачкама 2. и 3. споразума у Тополи где Дража предлаже (а). окупљање свих националних српских снага и (б) мобилизацију и наоружавање свих за оружје способних Срба за борбу против комунизма. Наоружавање и вођство под немачким Вермахтом.
(15-02-2018, 10:55 PM)Felix Пише: [ -> ]
(15-02-2018, 10:10 PM)goks Пише: [ -> ] (15-02-2018, 10:04 PM)Николај Пише: [ -> ] (15-02-2018, 09:42 PM)goks Пише: [ -> ]А која је то била понуда онда са састанка Недић-Дража, а која није одговорала понуди са састанка у Тополи тј. биле су различите. У чему је била та разлика? Споразум НедићДража је само логичан наставак састанка у Тополи у смислу Нојбахерових напора да помогне Србији. Постоји узрочно последични след догађаја.
Како може Ражана да буде логичан наставак Тополе, када се преговара са потпуно различим актерима. У Тополи са неким немачким капетаном који треба да пренесе понуду Нојбахеру, а у Ражани са ген. Недићем.
Друго, нисам ја, него сте Ви тврдили да се на састанку од 22. августа помињао Тополски сусрет, па кад сам вам показао да то није тачно, променили сте плочу и сад кажете није се помињао, али се није говорило ни о Ражани.
Ја сам изнео аргументе који говоре у прилог томе да се Вајкс изјашњавао управо о састанку Дража-Недић (а то, као што видимо, није било спорно чак ни комунистима). Не видим ни један разлог да Вајкс помиње Недића у контексту састанка који са Недићем нема везе. То што није Хитлеру навео тачне географске координате неке селендре у Србији где се разговор два генерала водио, што се мене тиче, уопште није за чуђење.
Ви све то можете да прихватите, а не морате, Ваша ствар.
Добро, два различита актера. Која је то онда понуда Недић-Михајловић потпуно различита од понуде Михајловића у Тополи. Где су суштинске разлике које онемогућавају да понуда Недић-Дража никако не може да садржи елементе понуде Драже Немцима из Тополе?
(15-02-2018, 10:08 PM)Felix Пише: [ -> ]"Вредносна неутралност" не постоји у друштвеним наукама што је одавно установљено у оквиру филозофије науке. Увек се "чињенице" тумаче у односу на претпоставке, вредносне претпоставке или позадинске теорије од којих полазимо. Наравно, комунистички историографи, као и сви заступници тоталитарних идеологија, увек су се залагали за тзв. неутрални приступ претпостављајући да скуп вредности до којих су држали јесте непобитна истина или мерило "вредносне неутралности". Дакле, за све остале вредносна неутралност, а у њиховом случају идолошка затуцаност.
Видите, ја нисам филозоф, но свакако знам да је ваше повезивање са комунизмом погрешно, а написао бих и увредљиво. Не верујем да човек постаје комуниста тако што укаже на локацију са фотографије, за коју се годинама тврдило да никако не може бити у Тополи или Опленцу.
PS. Свакако прочитајте Веберову или Ђурићеву одбрану вредносне неутралности науке.
Читао сам и једног и другог и код једног и код другог методолошка питања нису оно по чиме су остали запамћени. Ипак, између њиховог рада, нарочито Веберовог и данашњег тренутка постоји читава дисциплина која се бави питањем научне методологије (она која полази од Томаса Нејгела, Попера...). Ово што ви заступате подсећа ме на тезе чувених "ауторитета" социјалистичке Југославије, "доприоноса" Душана Недељковића и ДИАМАТ-а, па сам зато прокоментарисао ваше позвање на појам вредносне неутралности као нешто што мирише (да не употребим неку ружнију реч) на комунистичко схватање историографског истраживања.
Наравно, ако има воље треба проверити све што потенцијално може бити важно за разјашњавање неке историјске непознанице. И сам сам указао на оне држаче за тепихе на степеницама. Само што ја, за разлику од вас, тој фотографији, том догађају не придајем посебан, и не нарочито круцијалан значај за било шта.
Онда не можемо написати да вредносна неутралност науке не постоји, већ да ви сматрате да не постоји, иако има утицајне браниоце. Ја сам економске феле и ја као и ви са филозофске стране не придајем никакав посебан значај фотографији, нити сматрам да она показује и документује ништа непознато и/или изненађујуће, нити доприноси разумевању целине ствари.
Ко то не може написати? Ви? Вама на вољу, ја сам упутио на елементарне ствари из методологије друштвених наука. Разумем да ви као економиста то не морате познавати - али онда барем не треба набацивати произвољно имена.
Драго ми је што се слажемо да ова фотографија ништа значајно не доноси, потврђује или негира, чак и да није фалсификат.
Нећемо замарати колеге, читаоце, но ето ја у економији и историји више волим Веберов историзам од осталих теорија. Но, то је само лично опредељење и утицај образовања.
(16-02-2018, 01:12 AM)goks Пише: [ -> ]Зато се и шалим, но твоје запажање о белој кошуљи и отвореној блузи је врло валидно...
Ја више размишљам о томе да се Вреде хтео показати у најпараднијем могућем издању облачћи најрепрезентативнију униформу. Ипак је био обавештајац.=)
Фазон је у томе што ово није била свечана униформа! Ја нигдје нисам нашао да је ова униформа уопште била прописана. Не помиње се ни у приручнику за резервне официре из 1943. гдје су описане и униформе које су се користиле као свечане. Јер ношење "праве" свечане униформе је "обустављено" почетком рата.
Овдје морамо имати у виду да су у то вријеме официри и ван службе носили униформу. Тако да је ту било више варијација униформи које су ношене ван службе.
(16-02-2018, 01:36 AM)Николај Пише: [ -> ] (16-02-2018, 01:19 AM)Chicot Пише: [ -> ]O sastanku Nojbahera i Hitlera se saznalo iz Ultre kada je desifrovana jedna depesa OKW. Zanimljivo, iz tog dokumenta proizlazi da se Nojbaher u razgovoru sa Hitlerom pozvao samo na svoj sastanak i razgovor sa Nedicem. Nije bilo pomena ni o sastanku Draze i Nedica, niti o navodnom sastanku u Topoli. Stavise, kako iz dokumenta proizlazi, sastanak je protekao bez ikakvog propratnog pisanog dokumenta (zapisnik, izvod sa sastanka..) . Instrukcije Nojbaheru su tog dana date usmeno.
Постоји службена белешка са реферисања, у којој се наводи излагање свих учесника, па и Нојбахера. То нису стенограми, али су прилично детаљно наведена та излагања. Да је Нојбахер поменуо тако важну чињеницу, тј. своје преговоре са Михаиловићем (преко Вредеа) свега 10-11 дана раније, то сигурно не би остало незаписано, нити би прошло без Хитлеровог коментара. Плус, што о томе Нојбахер не говори ни у својим мемоарима.
Само су Хитлерова излагања детаљније пренесена. О осталим излагањима стоји по неколико реченица. Сам нојбахер је у мемоарима написао 3х више сећања о свом излагању него што можемо прочитати у службеној белешци.
Све поруке у вези "састанка у Тополи" пребачене су у ову тему, па их убудуће овде и остављајте.
(16-02-2018, 01:36 AM)Николај Пише: [ -> ] (16-02-2018, 01:19 AM)Chicot Пише: [ -> ]O sastanku Nojbahera i Hitlera se saznalo iz Ultre kada je desifrovana jedna depesa OKW. Zanimljivo, iz tog dokumenta proizlazi da se Nojbaher u razgovoru sa Hitlerom pozvao samo na svoj sastanak i razgovor sa Nedicem. Nije bilo pomena ni o sastanku Draze i Nedica, niti o navodnom sastanku u Topoli. Stavise, kako iz dokumenta proizlazi, sastanak je protekao bez ikakvog propratnog pisanog dokumenta (zapisnik, izvod sa sastanka..) . Instrukcije Nojbaheru su tog dana date usmeno.
Постоји службена белешка са реферисања, у којој се наводи излагање свих учесника, па и Нојбахера. То нису стенограми, али су прилично детаљно наведена та излагања. Да је Нојбахер поменуо тако важну чињеницу, тј. своје преговоре са Михаиловићем (преко Вредеа) свега 10-11 дана раније, то сигурно не би остало незаписано, нити би прошло без Хитлеровог коментара. Плус, што о томе Нојбахер не говори ни у својим мемоарима.
Ok to, samo pitanje je da li je radjena u realnom vremenu (u vreme sastanka) ili naknadno. Recimo, u toj OKW depesi, pominje se iskljucivo Nojbaherov sastanak sa Nedicem, a nema govora o razgovoru DM i Nedica, mada vidim da si na ranijiim stranama naveo da je u jednoj od tacaka bio pomenut i taj njihov sastanak. Sto me navodi na zakljucak da je ta beleska uradjena naknadno.