У Ваљеву поново почело суђење о рехабилитацији Николе Калабића
Након што је пре неколико месеци Апелациони суд укинуо првостепено решење у рехабилитацији некадашњег команданта Горске гарде Југословенске војске у отаџбини, пред Вишим судом у Ваљеву почео је поновни поступак
У наставку поновног поступка у предмету по захтеву за рехабилитацију Николе Калабића, некадашњег команданта Горске гарде Југословенске војске у отаџбини, у својству странке, 4. фебруара 2019. године, на новој расправи, биће саслушана Весна Калабић, Николина унука, предлагач рехабилитације. Ову одлуку, на предлог пуномоћника предлагача, на главном претресу у петак донео је др Драган Обрадовић, судија Вишег суда у Ваљеву, који води и поновни поступак у овом предмету. Одлуку по предлогу заступника Републике Србије, вишег јавног тужиоца у Ваљеву Драгане Марковић, да се ради расветљења спорних питања као сведок саслуша и неко од историчара Института за савремену историју у Београду, судија Обрадовић ће донети на следећој расправи, почетком фебруара.
Виши суд у Ваљеву, судија др Драган Обрадовић, донео је крајем априла прошле године решење којим је усвојен захтев за рехабилитацију Николе Калабића. На то решење крајем јуна 2017. Више јавно тужилаштво у Ваљеву упутило је жалбу. Апелациони суд у Београду је у првој половини ове године укинуо решење о рехабилитацији Калабића, закључивши да је првостепени суд погрешно применио материјално право при одлучивању, па да је због тога и чињенично стање непотпуно утврђено.
На почетку поновног поступка у Вишем суду у Ваљеву, пре неколико дана, Горан Бранковић, пуномоћник Весне Калабић, констатовао је да је за предлагача овај поступак окончан још 12. септембра 2017. године, када је у Апелационом суду у Београду првостепена одлука била потврђена. А онда је на неки волшебан начин Одељење судске праксе Апелационог суда ту одлуку вратило на поновно одлучивање, променило веће и уследила је нова, потпуно супротна одлука, саопштио је Бранковић. Он је такво поступање назвао скандалозним преседаном којим се из права „прешло у неку другу сферу” и напоменуо да је предлагач због свега размишљао и да одустане од захтева за рехабилитацију, али да то ипак није учинио из моралних разлога.
– Више пута сам прочитао одлуку другостепеног суда и што сам је више читао, све ми је мање била јасна. Из те одлуке произлази да су оне чињенице које су током поступка биле неспорне одједанпут постале спорне – изјавио је Бранковић. Према његовим речима, једна од њих тиче се времена и начина смрти Николе Калабића, што је, како је навео, у првостепеној одлуци било утврђено на несумњив начин. Осим тога, рекао је Бранковић, другостепени суд је погрешно тумачио члан Закона о рехабилитацији који се односи на лица која се не могу рехабилитовати. Бранковић је указао да у том пропису постоји и кумулативни услов да су та лица била припадници окупационих оружаних снага или квислиншких формација. Никола Калабић није био припадник ни једних ни других и због тога је примедба другостепеног суда потпуно беспредметна, констатовао је Бранковић. Поводом одлука Државне комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача, Бранковић је подсетио на сведочење историчара Бојана Димитријевића, који је у првостепеном поступку за те одлуке рекао да имају декларативно дејство и констатовао да не постоји ниједан доказ да је Никола Калабић био ратни злочинац.
Заступник Републике Србије, виши јавни тужилац Драгана Марковић, саопштила је да се не противи саслушању предлагача рехабилитације и предложила да се ради расветљења спорних питања саслуша неко од историчара Института за савремену историју. Она је навела да је тим поводом контактирала др Предрага Марковића са Института, да се изјасни ко би од историчара могао да сведочи.
Горан Бранковић, пуномоћник предлагача рехабилитације, успротивио се овом предлогу, имајући у виду да током првостепеног поступка, а ни у жалби, није био оспорен ниједан став сведока – историчара Бојана Димитријевића. Предлагач рехабилитације изричито се противи предлогу да се у својству сведока појави др Предраг Марковић, јер се он, како је навео Бранковић, након првостепене одлуке медијски јавно експонирао и негативно је коментарисао, па би у том случају Марковић био, најблаже речено, недобронамерни сведок.
Реаговала је Драгана Марковић, констатацијом да је у питању неспоразум, пошто је др Предраг Марковић контактиран само као шеф катедре у Институту за савремену историју, те да би он требало да евентуално одреди неког свог колегу који би био саслушан у расправи по захтеву за рехабилитацију Николе Калабића.
Суд је обавезао заступника Републике Србије да у року од 15 дана достави предлог за евентуално саслушање у својству сведока неког од историчара из Института за савремену историју у Београду
http://www.politika.rs/scc/clanak/419154...e-Kalabica