Оцена Теме:
  • 9 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Домаћа и инострана литература о четничком покрету

Прочитах обадва броја Динарског четника.Више него добро урађена ревија.Прегршт добрих текстова,прикази другог светскоф рата и исповести везаних за дешавања из 90-их.Сјајна штампа,колор.Мало"ужа„тема је обрађена тј дат је приоритет Дчд-у и његовом деловању.Препорука,ако налетите.Надам се новом броју,рекло би се да је незахвално данас штампати овакве ревије и надати се континуитету у овом времену.Подршка.
Одговори

http://www.generalmihailovich.com/2013/0...eb-of.html

Исти западни спин........као да понављају ту исту прићу од кртице у својим редовима!

Али паметно бих било да наших историчари погледају Совијетску архиву, и да имамо бољи приступ њему него историлари са запад.

Тако ми можемо да створиво свој наратив, а не да стално одговарамо на њиховог манипулантности!
Одговори

Има ли се где наћи ових књига;М.Милуновић Пипер-Од немила до недрага и Билећки четници-Неђо Звијер,као и мемоари М.Куреша из Херцеговине.У замену нудим М.Милуновића такође,нпр Калиновачке четнике и од мемоара Ратни дневник Филиповића.Дуго тражим ове књиге нема ни на мртвом лимундо/купинду и осталим бувљацима.
Одговори

Зна ли неко нешто о књизи?

[Слика: Dxhd9b2-Wo-AADy-A4.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(22-01-2019, 06:13 PM)Николај Пише:  Зна ли неко нешто о књизи?

[Слика: Dxhd9b2-Wo-AADy-A4.jpg]

Imas je negde na int. guglu pod bratstvo Milicevica ili tako nekako.
Одговори

Ако налетиш на линк/страницу/пдф или слично стави овде,делује занимљиво.Тема мало неоправдано занемарена.
Одговори

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/rep...ihailovicu

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(22-01-2019, 06:42 PM)Мића Адмирал Пише:  
(22-01-2019, 06:13 PM)Николај Пише:  Зна ли неко нешто о књизи?

[Слика: Dxhd9b2-Wo-AADy-A4.jpg]

Imas je negde na int. guglu pod bratstvo Milicevica ili tako nekako.

Да дигнем тему.Ако ко налети,на линк у вези ове књиге...
Одговори

Да ли се односи на само неки крај или читаву земљу'?
Одговори

http://istorija20veka.rs/wp-content/uplo...k_9-36.pdf

Је очигледно да је овај коста николић овсте неможе да користи ни један извор најглавни писац и ауторитет Војске Краљевини у држави.

Говори гомилу!

А још лично знадемо да је исти тај коста николић ПЛАЧКАШ.......вероватно то стиже из генетике?
Одговори

Амерички мајор Ричард Л. Фелман - Михаиловић и ја (на енглеском)

https://www.scribd.com/document/19054816...ovic-and-I
Одговори

Рут Мичел о Србима и четницима: СРБИ СУ ИЗАБРАЛИ РАТ

https://srbin.info/pocetna/aktuelno/srbi...rut-micel/
Одговори

"Јединице ЈВУО су офанзивне акције почеле у августу 1943. године. На простору источне Херцеговине и Санџака налазила се 118. немачка дивизија која је спречавала четничка дејства. Ипак, до 3. септембра 1943. године четници су ослободили Фочу, Чајниче, Устиколину, Нову Варош, Рудо и Миоч, а Калиновик и Горажде су запосели Немци. У Санџаку су истовремено дејствовале и јединице 2. Корпуса НОВЈ (Друга пролетерска дивизија). Оне су имале изричито наређење Јосипа Броза да „разбију и онемогуће четничку мобилизацију“, уз напомену да се „још увек не упуштају у јаке борбе са Немцима“. Тиме се оно што је требало да буде разоружање италијанских снага и борба за ослобођење земље претворило у грађански рат."

Коста Николић, „План Врховне команде о разоружавању италијанских гарнизона...“, Часопис „Историја 20. века“, Год. XIII, бр. 2, Београд 1995., стр. 129

http://istorija20veka.rs/wp-content/uplo...wfvyT7njP8
Одговори

(10-07-2019, 10:25 AM)Mitic Пише:  "Јединице ЈВУО су офанзивне акције почеле у августу 1943. године. На простору источне Херцеговине и Санџака налазила се 118. немачка дивизија која је спречавала четничка дејства. Ипак, до 3. септембра 1943. године четници су ослободили Фочу, Чајниче, Устиколину, Нову Варош, Рудо и Миоч, а Калиновик и Горажде су запосели Немци. У Санџаку су истовремено дејствовале и јединице 2. Корпуса НОВЈ (Друга пролетерска дивизија). Оне су имале изричито наређење Јосипа Броза да „разбију и онемогуће четничку мобилизацију“, уз напомену да се „још увек не упуштају у јаке борбе са Немцима“. Тиме се оно што је требало да буде разоружање италијанских снага и борба за ослобођење земље претворило у грађански рат."

Коста Николић, „План Врховне команде о разоружавању италијанских гарнизона...“, Часопис „Историја 20. века“, Год. XIII, бр. 2, Београд 1995., стр. 129

http://istorija20veka.rs/wp-content/uplo...wfvyT7njP8

Само фали информација да је у тој области четника било једно 20.000, а да је 2. пролетерска имала око 1.000. Њен штаб био је и штаб 2. корпуса, који још није постојао.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним