Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Није питање за квиз али чисто да продискутујемо.

Познато је да су командни кадар батаљона и чета, а у неким случајевима и бригада, ЈВуО, сачињавали акт. и рез. подофицири. Комунисти, о удносу на четнике, имали су далеко мање школованог војног кадра што се показало као велики недостатак готово у свакој борби. Међутим, њихови послератни историчари, како би опрали свој покрет, нису се либили да напишу како четнике нису водили активни официри већ већином подофицири, са великим уделом подофицира из резерве. Управо ове последње сматрали су неспосебним за вршење старешинске дужности.

Моје питање гласи:

Да ли сте сретали негде податке колико су рез. подофицири дана у години ангажовани на војним вежбама?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(02-02-2019, 10:34 AM)Перун Пише:  Није питање за квиз али чисто да продискутујемо.

Познато је да су командни кадар батаљона и чета, а у неким случајевима и бригада, ЈВуО, сачињавали акт. и рез. подофицири. Комунисти, о удносу на четнике, имали су далеко мање школованог војног кадра што се показало као велики недостатак готово у свакој борби. Међутим, њихови послератни историчари, како би опрали свој покрет, нису се либили да напишу како четнике нису водили активни официри већ већином подофицири, са великим уделом подофицира из резерве. Управо ове последње сматрали су неспосебним за вршење старешинске дужности.

Моје питање гласи:

Да ли сте сретали негде податке колико су рез. подофицири дана у години ангажовани на војним вежбама?

Не зам одакле ти то, али буди сигуран да ниједан подофицир није командовао бригадом,ако грешим нека ме неко исправи. То је накарадно да нема даље. Подофицир не може ни чету да води. Само одељење или вод. И наравно обично су подофицири шефови магацина са оружјем и шефови четне или бригадне интедантуре.

Не знам за ДСР,али код нас бригадама увек командују виши официри. Па кад сам ја био на одслужењу војног рока команданти батаљона су ми били потпуковници а командир бригаде...сећам му се имена,али не могу да се сетим да ли је све време био пуковник или је у неком тренутку постао бригадни генерал. Командант корпуса ми је био генерал.

У ЈВуО,због великог броја кадрова који су одведени у заробљеништво се дешавало и скоро па постало пракса да бригадом командује неки капетан или мајор,подофицир тешко. Најбоље питати Самарџића да ли зна неки такав пример.

п.с. Одговор на твоје питање. Могли су сваки дан да буду на вежби, ако су у статусу подофицира могу само да сањају и бригаду и батаљон.
Одговори

Или ниси прочитао мој пост или не владаш материјом.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(02-02-2019, 10:34 AM)Перун Пише:  Није питање за квиз али чисто да продискутујемо.

Познато је да су командни кадар батаљона и чета, а у неким случајевима и бригада, ЈВуО, сачињавали акт. и рез. подофицири. Комунисти, о удносу на четнике, имали су далеко мање школованог војног кадра што се показало као велики недостатак готово у свакој борби. Међутим, њихови послератни историчари, како би опрали свој покрет, нису се либили да напишу како четнике нису водили активни официри већ већином подофицири, са великим уделом подофицира из резерве. Управо ове последње сматрали су неспосебним за вршење старешинске дужности.

Моја грешка,брзо сам одговорио а превидео овај део.Брже руке од памети.
Одговори

Често се у задње време у нашим медијима помиње како је Коџа Милош увео " окућје", односно да се сељаци не могу задужити толико да му повереник може на име дуга може одузети кућу и најосновније окућје где може гајити храну да прехрани своју породицу. То је Коџа Милош унео и у законе, па су то поштовали и они српски законописци који су дошли после њега. Ово је, иначе, један од најважнијих закона у модерној Србији, који је умногоме обликовао српску модерну историју.
Питање:
Ко је укинуо закон о " окућју" другачијим законским актима, који су ову важну традицију избацили из српске свести?
Одговори

(02-02-2019, 02:45 AM)Бенито Пише:  Лорд Емери је стајао иза финансирања Земљорадничке странке пред ДСР, односно неких њених првака, после смрти председника странке ЈЈ Пижона. Ти прваци су били: Милан Гавриловић, председник странке, Милош Тупањанин и Лазар Тркља. Преко те линије је и Чича за време рата требало да буде заврбован, али их је он прозрео, рекавши:" Видело се да нешто лове у мутном."
Тај син лорда Емерија је био у КЈ пред новембарске изборе 1938. године и подржавао Уједињену опозицију, а пре свега Земљораднике.
Емеријев син обешен после рата?
Одговори

То ће да ти разјасни Романија.Smile
Одговори

(02-02-2019, 10:34 AM)Перун Пише:  Није питање за квиз али чисто да продискутујемо.

Познато је да су командни кадар батаљона и чета, а у неким случајевима и бригада, ЈВуО, сачињавали акт. и рез. подофицири. Комунисти, о удносу на четнике, имали су далеко мање школованог војног кадра што се показало као велики недостатак готово у свакој борби. Међутим, њихови послератни историчари, како би опрали свој покрет, нису се либили да напишу како четнике нису водили активни официри већ већином подофицири, са великим уделом подофицира из резерве. Управо ове последње сматрали су неспосебним за вршење старешинске дужности.

Моје питање гласи:

Да ли сте сретали негде податке колико су рез. подофицири дана у години ангажовани на војним вежбама?

Према подацима из војничких књижица, двојица рез. пнар. ангажовани су на војним вежбажа, и то:

1939. године - око месец дана
1940. године - такође
1941. године - чак 50-ак дана (од укупно 90-ак до почетка АР)

Дакле, не може се рећи да рез. подофицири у КЈ нису били довољно увежбани за обављање старешинских дужности у рату.

Крагујевац, у ЈВуО врло је био чест случај да су и самим бригадама командовали старешине које су у рат ушле са чином наредника. Таквих примера имаш на стотине и о томе не треба трошити много речи.

Кад смо већ код тога ајмо једно ново питање:

Наведите неког старешину ЈВуО који је у рат ушао као подофицир а за време рата обављао дужност команданта корпуса ( Ђујић се не рачуна Smile). Мисли се на корпусе пуног формацијског стања а не на оне из 44./45. пре преформирања јединица.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мислим да је Цвијетин Тодић ушао у рат као подофицир.
Одговори

(02-02-2019, 10:36 PM)Бенито Пише:  Често се у задње време у нашим медијима помиње како је Коџа Милош увео " окућје", односно да се сељаци не могу задужити толико да му повереник може на име дуга може одузети кућу и најосновније окућје где може гајити храну да прехрани своју породицу. То је Коџа Милош унео и у законе, па су то поштовали и они српски законописци који су дошли после њега. Ово је, иначе, један од најважнијих закона у модерној Србији, који је умногоме обликовао српску модерну историју.
Питање:
Ко је укинуо закон о " окућју" другачијим законским актима, који су ову важну традицију избацили из српске свести?
Одговори

(02-02-2019, 10:36 PM)Бенито Пише:  Често се у задње време у нашим медијима помиње како је Коџа Милош увео " окућје", односно да се сељаци не могу задужити толико да му повереник може на име дуга може одузети кућу и најосновније окућје где може гајити храну да прехрани своју породицу. То је Коџа Милош унео и у законе, па су то поштовали и они српски законописци који су дошли после њега. Ово је, иначе, један од најважнијих закона у модерној Србији, који је умногоме обликовао српску модерну историју.
Питање:
Ко је укинуо закон о " окућју" другачијим законским актима, који су ову важну традицију избацили из српске свести?
Одговори

(03-02-2019, 12:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мислим да је Цвијетин Тодић ушао у рат као подофицир.

На њега сам и мислио. Да ли знамо још некога?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(03-02-2019, 01:47 PM)Бенито Пише:  
(02-02-2019, 10:36 PM)Бенито Пише:  Често се у задње време у нашим медијима помиње како је Коџа Милош увео " окућје", односно да се сељаци не могу задужити толико да му повереник може на име дуга може одузети кућу и најосновније окућје где може гајити храну да прехрани своју породицу. То је Коџа Милош унео и у законе, па су то поштовали и они српски законописци који су дошли после њега. Ово је, иначе, један од најважнијих закона у модерној Србији, који је умногоме обликовао српску модерну историју.
Питање:
Ко је укинуо закон о " окућју" другачијим законским актима, који су ову важну традицију избацили из српске свести?

Власт 90-их?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(03-02-2019, 09:21 AM)Перун Пише:  Дакле, не може се рећи да рез. подофицири у КЈ нису били довољно увежбани за обављање старешинских дужности у рату.

Крагујевац, у ЈВуО врло је био чест случај да су и самим бригадама командовали старешине које су у рат ушле са чином наредника. Таквих примера имаш на стотине и о томе не треба трошити много речи.

Е пријатељу, да застанемо мало. Рекох ти јуче све што сам имао. Само будалетина прве категорије може да дозволи подофициру да командује бригадом.Ако је тога било у ЈВуО, не знам шта да кажем.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 47 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним