Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(15-08-2019, 01:26 PM)ХраброСрце Пише:  
(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

Петар Баћовић - правник, а нисам сигуран да ли је имао и два факултета. Војвода Момчило Ђујић, богословски факултет.

Ајде Самарџићу, сети се акт. жанд. официра уједно и правника.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(15-08-2019, 07:29 PM)Перун Пише:  
(15-08-2019, 01:26 PM)ХраброСрце Пише:  
(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

Петар Баћовић - правник, а нисам сигуран да ли је имао и два факултета. Војвода Момчило Ђујић, богословски факултет.

Ајде Самарџићу, сети се акт. жанд. официра уједно и правника.

Јездимир Дангић?
Одговори

(15-08-2019, 07:34 PM)ХраброСрце Пише:  
(15-08-2019, 07:29 PM)Перун Пише:  
(15-08-2019, 01:26 PM)ХраброСрце Пише:  
(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

Петар Баћовић - правник, а нисам сигуран да ли је имао и два факултета. Војвода Момчило Ђујић, богословски факултет.

Ајде Самарџићу, сети се акт. жанд. официра уједно и правника.

Јездимир Дангић?

Лакшег си погодио, идемо даље,

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(15-08-2019, 02:36 PM)Бенито Пише:  Која је веза између Драже Михаиловића и Лепенског Вира?
Одговори

(15-08-2019, 07:29 PM)Перун Пише:  
(15-08-2019, 01:26 PM)ХраброСрце Пише:  
(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

Петар Баћовић - правник, а нисам сигуран да ли је имао и два факултета. Војвода Момчило Ђујић, богословски факултет.

Ајде Самарџићу, сети се акт. жанд. официра уједно и правника.
Страњаковић?
Одговори

(15-08-2019, 08:11 PM)Бенито Пише:  
(15-08-2019, 02:36 PM)Бенито Пише:  Која је веза између Драже Михаиловића и Лепенског Вира?

Можда Обрад В. Кујовић

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-ko-je...penski-vir
Одговори

Браво, Митке.
Само да допуним Мићу Адмирала- није једино Политика у свом фељтону написала да је археолог Кујовић био у четницима. О томе је често и пре тога говорио Пеђа Ристић- жива енциклопедија историје предратног Београда.
Одговори

(16-08-2019, 12:15 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-08-2019, 07:29 PM)Перун Пише:  
(15-08-2019, 01:26 PM)ХраброСрце Пише:  
(14-08-2019, 10:21 PM)Перун Пише:  Ајде и ја једно:

Навести команданте корпуса/бригаде ЈВуО са завршеним факултетом (не рачунајући Војне школе).

Петар Баћовић - правник, а нисам сигуран да ли је имао и два факултета. Војвода Момчило Ђујић, богословски факултет.

Ајде Самарџићу, сети се акт. жанд. официра уједно и правника.
Страњаковић?

Ма не, Павле Ружа.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Учесник Првог светског рата, а у међуратном периоду пројектовао је неколико стамбених вишеспратница, приватних и пословних зграда у Београду, међу којима су стара зграда "Политике" (1921) и зграда у Узун Мирковој 5, у којој се налазио његов породични дом. Као цењени предузимач имао је предузећа "Архитект" и "Пионир" и организовао највеће грађевинске подухвате свог времена.

Пре рата је радио на палати Бановине и згради Радничке коморе у Новом Саду, као и на зградама и привредним објектима широм Југославије (Смедеревска Паланка, Шабац, Бијељина..). Био је партнер још једног чувеног архитекте - Драгише Брашована. Током окупације угасио је предузеће и није градио.

Српски архитекта, човек заслужан за изградњу низа зграда у центру Београда - од Министарства шума и руда у Улици кнеза Милоша, преко зграде Призада (касније Удбе за Југославију, а данас Танјуга), до седишта "Времена" (зграда "Борбе") и зграде Црвеног крста (угао Добрачине и Симине).

Човек који је заслужан за реизградњу и обнову Палате "Албанија" и изградњу нуклеарног реактора у Винчи.

Оставио је једну од највећих збирки фресака у Србији, која садржи 165 изузетно вредних икона, од 15. до 20. века, слике из 19. века, као и уља на платну Јована Бијелића, Марка Челебоновића, Игњата Јоба… У богатој збирци икона насталих у Србији, Македонији, Црној Гори, Босни и Херцеговини, Хрватској, Русији, Грчкој и Италији најбројније су оне са представама Богородице са Христом. Иконе из ове колекције пружају одличан увид у главне токове развитка грчког иконописа поствизантијске епохе.

Народни непријатељ, још није рехабилитован (до априла 2018. године).

О коме се ради?
Одговори

Архитекта Милан Секулић.
Одговори

Јесте, Милан Секулић.

Рекох да поставим питање о њему, па сам тражио његово име на форуму преко режима претраге (да не понављамо питања). Кад га нисам нашао, помислио сам да поставим питање.

Подаци о Милану Секулићу

https://www.youtube.com/watch?v=K09XZ5TsJ0o

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81...elj-naroda
Одговори

Једној касније, а и данас, познатој историчарки, укинута је стипендија краљице Марије, уочи рата, ''због комунистичке активности''.
Којој?
Одговори

(17-08-2019, 10:17 PM)Милослав Самарџић Пише:  Једној касније, а и данас, познатој историчарки, укинута је стипендија краљице Марије, уочи рата, ''због комунистичке активности''.
Којој?

Госин Самарџићу,кад се ни Бенито који их познаје све, не јавља по овом питању, тешко ћемо ми остали дати одговор на ово питање. Smile
Одговори

КидањеКидањеКидање
Ово ћемо разумети као шалу.
Бенито чека да види да ли неко зна.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 42 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним