Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(14-11-2019, 07:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-11-2019, 04:51 PM)radoznalac Пише:  Pozdrav za sve forumaše i gospodina Samardzića! Ovo je moja prva poruka. Imam jedno pitanje: pre par godina, gledao sam na YT jedan kraći prilog. Tu jedan lik (bivši ravnogorac) kaže otprilike ovo: "Mi sebe nikad nismo zvali četnicima, niti smo se smatrali četnicima. Komunisti su nas tako zvali, da se ne bi pravila razlika između nas i Pećančevih četnika". Gospodine Samardziću, možete li to da prokomentarišete? Da budem precizni, da li postoje dokumenti vrhovne komande, koji bi to potvrdili ili demantovali?

У основи је ово што каже ЈВуО, а прецизан одговор, уз цитирање докумената, је овде:
https://www.pogledi.rs/sta-je-to-ravnogorski-pokret/

Hvala puno! zadovoljan sam odgovorom.
Одговори

Господине Самарџићу, да ли знате у који покрет су током рата одлазили Срби из далматинских села Кричке, Баљци и Врлика? Питам јер знам да је у тим селима било гркокатолика...
Одговори

(15-11-2019, 01:55 PM)Филип Ђукић Пише:  Господине Самарџићу, да ли знате у који покрет су током рата одлазили Срби из далматинских села Кричке, Баљци и Врлика? Питам јер знам да је у тим селима било гркокатолика...

То се,изгледа,читао Симо Матавуљ? Smile

Не знам прецизне податке најбоље,само требаш да знаш да је почетак ДСР означио и крај те унијатске приче у наведеним селима Далмације.ИЛи су се определили да буду Хрвати или Срби а тиме су прихватили и ове две главне хришћанске цркве.

Иначе Матавуљева приповетка Пилипенда је једна од бољих ствари за оне које занима процес расрбљивања.
Одговори

(15-11-2019, 01:55 PM)Филип Ђукић Пише:  Господине Самарџићу, да ли знате у који покрет су током рата одлазили Срби из далматинских села Кричке, Баљци и Врлика? Питам јер знам да је у тим селима било гркокатолика...

Из Врлике у четнике, за остала два села не знам.
Одговори

Jel istina da su zarobljeni partizani krajem 41' davani Nemcima ?
Одговори

(17-11-2019, 10:35 PM)Janko Пише:  Jel istina da su zarobljeni partizani krajem 41' davani Nemcima ?

Јесте, предавани и продавани али од стране кога?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Samo je posluzilo za propagandu...Veoma los potez .

(17-11-2019, 11:06 PM)Перун Пише:  
(17-11-2019, 10:35 PM)Janko Пише:  Jel istina da su zarobljeni partizani krajem 41' davani Nemcima ?

Јесте, предавани и продавани али од стране кога?

Od koga ?
Одговори

(17-11-2019, 11:09 PM)Janko Пише:  Samo je posluzilo za propagandu...Veoma los potez .

(17-11-2019, 11:06 PM)Перун Пише:  
(17-11-2019, 10:35 PM)Janko Пише:  Jel istina da su zarobljeni partizani krajem 41' davani Nemcima ?

Јесте, предавани и продавани али од стране кога?

Od koga ?


Можеш да прочиташ овај текст пуковника Крсмановића

"Tačka 46. Stav 2. Optužnice: u noći između 13. i 14. novembra 1941. Predao je četnički komandant Jovan Škava po Mihailovićevom naređenju oko 365 partizana Nemcima u selu Slovac (blizu Valjeva) koje su Nemci odveli u Valjevo i streljali u blizini Valjeva, na mestu zvanom Krušik;

Jovan Škavo je bio vojvoda Koste Pećanca i van vojne i komandne strukture nad kojom je imao vlast general Mihailović. Na suđenju je general Mihailović izjavio da mu je poznato da je novembra meseca 1941. Jovan Škava predao 365 partizana Nemcima, ali je sa gađenjem dodao: „Ja sam još kazao plus da ih je on prodao a ne predao“ (DJ-28 strana 13/115). General Mihailović je Škavu smatrao odgovornim za niz zločina, osim predaje partizana Nemcima i za izdaju majora Mišića u decembru 1941. godine i zbog toga je preko Radio Londona objavio da je stavljen pod slovo „Z“.

Da general Mihailović nije naredio ovu predaju, potvrđuje i izjave pukovnika JA Radoslava Đurića tužiocu: „Napominjem i to da je Draža preda mnom pretio Papiću zbog predaje onih 360 zarobljenih partizana Nemcima, ali znam da mu se ništa nije dogodilo sa Dražine strane“ (DJ-21 strana 106)."

https://www.danas.rs/drustvo/pedeset-god...-istorije/
Одговори

(17-11-2019, 07:58 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(15-11-2019, 01:55 PM)Филип Ђукић Пише:  Господине Самарџићу, да ли знате у који покрет су током рата одлазили Срби из далматинских села Кричке, Баљци и Врлика? Питам јер знам да је у тим селима било гркокатолика...

То се,изгледа,читао Симо Матавуљ? Smile

Не знам прецизне податке најбоље,само требаш да знаш да је почетак ДСР означио и крај те унијатске приче у наведеним селима Далмације.ИЛи су се определили да буду Хрвати или Срби а тиме су прихватили и ове две главне хришћанске цркве.

Иначе Матавуљева приповетка Пилипенда је једна од бољих ствари за оне које занима процес расрбљивања.
Читао сам Сима Матавуља и његово дело је благо речено драгоцено, али питао сам јер сам прочитао да су се неки гркокатолици, за које се знало да су потомци православних Срба, још од априла 1941. прикључили усташама.Такође сам прочитао да су гркокатоличке објекте у том крају током ДСР порушили комунисти, па ме занима да ли нешто знате о томе.

(17-11-2019, 08:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(15-11-2019, 01:55 PM)Филип Ђукић Пише:  Господине Самарџићу, да ли знате у који покрет су током рата одлазили Срби из далматинских села Кричке, Баљци и Врлика? Питам јер знам да је у тим селима било гркокатолика...

Из Врлике у четнике, за остала два села не знам.
Па да, Врлика је православна, и претпоставио сам да је било тако.Хвала!
Одговори

(17-11-2019, 11:47 PM)Филип Ђукић Пише:  Читао сам Сима Матавуља и његово дело је благо речено драгоцено, али питао сам јер сам прочитао да су се неки гркокатолици, за које се знало да су потомци православних Срба, још од априла 1941. прикључили усташама.Такође сам прочитао да су гркокатоличке објекте у том крају током ДСР порушили комунисти, па ме занима да ли нешто знате о томе.

Не знам одговор на твоје питање.

Ово што сам болдовао-било је и драстичнијих примера од тога.
Одговори

(18-11-2019, 12:47 AM)ЈВуО-КГ Пише:  
(17-11-2019, 11:47 PM)Филип Ђукић Пише:  Читао сам Сима Матавуља и његово дело је благо речено драгоцено, али питао сам јер сам прочитао да су се неки гркокатолици, за које се знало да су потомци православних Срба, још од априла 1941. прикључили усташама.Такође сам прочитао да су гркокатоличке објекте у том крају током ДСР порушили комунисти, па ме занима да ли нешто знате о томе.

Не знам одговор на твоје питање.

Ово што сам болдовао-било је и драстичнијих примера од тога.
ТУГА! Шта друго рећи...
Одговори

https://www.bilten.org/?p=29851 Miloslave,daj neki komentar hahah.

''Bela borba je časna ozlojeđenost ruskog čoveka protiv drskog nasilja nad svim što je njemu sveto – Vere, Otadžbine, vekovnim ustrojstvom države i porodice.
Bela borba je dokaz da je za stotine hiljada ruskih ljudi čast draža od života, smrt važnija od ropstva.''

General Petar Nikolajevič Vrangel
Одговори

Поздрав свима! Да ли може Самарџић или неко од форумаша да постави онај исечак из дневника или мемоара једног официра Гарде? Мислим на онај део о сусрету са Муслиманима приликом повлачења.
Одговори

(19-11-2019, 12:06 PM)Adjutant Пише:  https://www.bilten.org/?p=29851 Miloslave,daj neki komentar hahah.

Прво слово црвено U хахаха
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним