Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Овај пилот се зове Миљко Врачарић. Најављена је изложба о њему и осталим пилотима Краљевске авијације

https://www.blic.rs/riznica/zaboravljeni...og/k6l6mc8

У овом тексту су поменута 279 пилота који су били у северној Африци. Сигурно је већина од њих прешла у РАФ, а сигурно има и тачан податак о укупном броју наших пилота у РАФ-у
Одговори

(16-02-2020, 05:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  Зна ли се колико је наших летело за РАФ?

Према мемоарима Краља Петра II,укупно је у Африци било око 700 наших ваздухопловаца од чега 300 пилота. Колико је полетело не знам,али сам приметио да се често меша она екипа која је била стварни део ЈВуЕ са потоњим комунистима,односно оним авијатичарима који су летели под петокраком пред крај рата.На некој од тема сам наводио и имена неких учесника и неких који су оборени током 1941. и 1942. године.Керечки,Пишпек,Обад...
Одговори

Ајмо поново на четнике. Овог пута нешто о официрима. Прво из трилинга:
Колико команданата корпуса ЈВ је погинуло у сукобу са окупаторима ( Немцима, Мађарима, Бугарима, Арнсутима, усташама.....) , или су их Немци и остали стрељали или на други начин уморили после заробљавања?
Одговори

Додић, Момчиловић...
Одговори

Ово питање сам поставио, иако не знам одговор.
Мислим да има још око пет.
Одговори

Друго:
Колико команданата корпуса је извршило самоубиство?
Одговори

Предраг Раковић би био један, можда је био још неко. Не могу да се сетим
Одговори

Имало их је још: Вук Калаитовић, потпуковник Радојевић, Саша Михајловић....
Одговори

(17-02-2020, 10:32 PM)Бенито Пише:  Имало их је још: Вук Калаитовић, потпуковник Радојевић, Саша Михајловић....

Рачић, Милорад Поповић.
Одговори

(17-02-2020, 11:35 PM)ХраброСрце Пише:  
(17-02-2020, 10:32 PM)Бенито Пише:  Имало их је још: Вук Калаитовић, потпуковник Радојевић, Саша Михајловић....

Рачић, Милорад Поповић.

Обојица су погинули у борби. Мислим на Рачића и Поповића
Одговори

(17-02-2020, 11:41 PM)Mitic Пише:  
(17-02-2020, 11:35 PM)ХраброСрце Пише:  
(17-02-2020, 10:32 PM)Бенито Пише:  Имало их је још: Вук Калаитовић, потпуковник Радојевић, Саша Михајловић....

Рачић, Милорад Поповић.

Обојица су погинули у борби. Мислим на Рачића и Поповића

Не би требало. По неким изворима, Рачић је извршио самоубиство, а ови су га изрешетали касније, као доказ да су га они убили. Поповић је био рањен 2 пута, прво од усташа а потом од партизана. Дао је пиштољ брату Душану да га убије, па кад овај није могао - Милимиру. Пошто није могао ни Милимир, Милорад је узео пиштољ и пресудио себи.

Нисам сигуран за капетана Милорада Видачић, опкољен је брзо након што је остао на терену Требиња. Да ли је погинуо у размјени ватре, или је и он одлучио да не падне жив у руке непријатеља, није ми познато.
Одговори

Аха, у реду. Нисам знао за те детаље.
Одговори

(17-02-2020, 11:45 PM)ХраброСрце Пише:  
(17-02-2020, 11:41 PM)Mitic Пише:  
(17-02-2020, 11:35 PM)ХраброСрце Пише:  
(17-02-2020, 10:32 PM)Бенито Пише:  Имало их је још: Вук Калаитовић, потпуковник Радојевић, Саша Михајловић....

Рачић, Милорад Поповић.

Обојица су погинули у борби. Мислим на Рачића и Поповића

Не би требало. По неким изворима, Рачић је извршио самоубиство, а ови су га изрешетали касније, као доказ да су га они убили. Поповић је био рањен 2 пута, прво од усташа а потом од партизана. Дао је пиштољ брату Душану да га убије, па кад овај није могао - Милимиру. Пошто није могао ни Милимир, Милорад је узео пиштољ и пресудио себи.

Нисам сигуран за капетана Милорада Видачића, опкољен је брзо након што је остао на терену Требиња. Да ли је погинуо у размјени ватре, или је и он одлучио да не падне жив у руке непријатеља, није ми познато.

Грешком сам објавио још једну поруку. Молим админе да обришу дупликат и ову поруку.
Одговори

Нема везе, понављање је мајка учења.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним