Оцена Теме:
  • 9 Гласов(а) - 3.89 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Састанак у Тополи 11. августа 1944. године
#15

Ево и података о извору. Слика је наводно из приватне архиве генерал-мајора фон Гајтнера.

[Слика: kalaba.jpg]

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори
#16

Динчић каже да се појавила на суђењу Дражи 1946. и да је Немац узео од комуниста.
Одговори
#17

(07-03-2014, 10:31 PM)Николај Пише:  Личе, вероватно јесте он:
Личе јер су можда неки род, а сигурно није он јер се ради о две различите особе. Rolleyes
Одговори
#18

[Слика: Carl_Joseph_F_rst_von_Wrede.jpg]
print screen windows 7
Carl Joseph Fürst von Wrede
Одговори
#19

А не знам што сте се ухватили слике и аутентичности кад о састанку постоји немачки документ. Слика, била права или не, је небитна за причу. Може једино да докаже срдачну атмосферу на састанку.
Одговори
#20

Како ли је тек срдачна атмосфера била у Загребу када су кафенисали генерал Хорстенау и друг Велебит ака "господин Петровић"? Сијасет докумената за то постоји као и речи одушевљења поменутог генерала "гледе" госн Петровића.

Једино што нема фотки. Али, што кажеш - постоје документи Smile

И остави се шаљивог тона, то теби једноставно не иде. Бољи си са бројкама.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори
#21

(07-03-2014, 11:04 PM)ватхра Пише:  А не знам што сте се ухватили слике и аутентичности кад о састанку постоји немачки документ. Слика, била права или не, је небитна за причу. Може једино да докаже срдачну атмосферу на састанку.
Несумњиво је да су Немци измишљали те састанке, као оно крајем 1943. Тачно се види разлика између документа који није измишљен - нпр. састанак Недић-Фелбер - и овога.
Одговори
#22

Који је то извештај са састанка, шта пише у њему, може неко да постави?
Одговори
#23

(07-03-2014, 11:20 PM)Николај Пише:  Који је то извештај са састанка, шта пише у њему, може неко да постави?
Из Тополе? Има у неком зборнику, то није записник са састанка, као Недећ-Фелбер, већ као оно из децембра 1943.
Одговори
#24

У Ратном дневнику команде Групе Армија "Ф" (Зборник, том 12, књига 4, страна 218) под 11. августом 1944. године, и наредних неколико дана, уопште се не помиње било какав састанак са четничким командантима.

Али не могу да нађем тај фамозни извештај о састанку који се овде помиње.
Одговори
#25

Није у том Зборнику, него као додатак у Зборнику 14-4, стр. 1.067. То је извештај фон Вредеа од 13. августа 1944. Он пише да је састанак одржан у Тополи 11. августа од 14,20 до 15,35 часова, а да су са немачке стране, сем њега, присуствовали и ритмајстер фон Херварт (von Herwarth), сондерфирер вођа Хорах (Sonderfurher Horak) и водник Фифлер ''Егон'' (vodnik Fidler ''Egon'').
Дакле, четири Немца од којих три са звучним титулама, што значи да је и пратња морала бити велика, а све то на слободној територији у Тополи, под контролом четника. Долазак те немачке делегације морао би бити виђен и упамћен, а није, питао сам више старијих људи отуда. Исто тако, нико не памти да је Рачић био у Тополи током рата. Иначе, у међувремену сам разгледао и старе зграде у Тополи и на Опленцу - онакве нема.
У овом извештају Вреде пише:
''Ритмајстер принц Вреде: капетан Нешко Недић изнео је готовост Драже Михаиловића да се неке ствари претресу. Једна висока немачка личност, свакако специјални Фиреров опуномоћеник за Југоисток, је спремна, да се под извесним условима одазове жељи Драже Михаиловића, ради личног разјашњавања. Принц Вреде је овлашћен да разјасни следеће: прво, услови под којима Дража Михаиловић жели објашњење и друго да саопшти да са немачке стране не би требало бити писмено потврђен неки дефинитивни уговор. Са немачке стране водиће се рачуна о жељи да разговори остану тајни. На питање ритмајстера принца Вредеа, да ли мајор Рачић и капетан Нешко Недић говоре као овлашћеници Драже Михаиловића, објаснио је мајор Рачић да су они 10.8. били код Драже Михаиловића и изричито опуномоћени за данашње разговоре.
Принц Вреде објаснио је са своје стране, да је он исто тако овде по наређењу свог претпостављеног и подвлачи, да би се данас могло радити само о једном прелиминарном договору о могућности остварења једног разговора између Нојбахера и Драже Михаиловића...''

Ово је главна тема извештаја, овај састанак. Вреде затим пише:
''Дража Михаиловић је спреман за разговор са послаником Нојбахером. Он моли само да се разговор не одржи у Београду или неком већем граду''.

Па на крају, кад Вреде каже да је резимирао ''предлоге и жеље представника Драже Михаиловића'', прва тачка гласи:
''Дража Михаиловић жели да разговара са Фиреровим опуномоћеником команданта за Југоисток''.

Оно између, што су наводно говорили Рачић и Недић, у основи је исто оно што је говорио Недић Фелберу 14. јула 1944. у Крушевцу. Другим речима, Вреде је имао тај извештај, па је на основу њега саставио овај, по инструкцијама Нојбахера, како би му послужио за притисак на Врховну команду Вермахта у жељеном правцу.
Занимљиво је да Вреде не помиње Рачићева и Калабићева имена, већ само Недићево. Изгледа да није знао како су се Рачић и Калабић звали. Такође, у свом извештају не помиње да је Калабић ма шта рекао, нити га помиње на ма који начин, сем као присутног на почетку.
Да поновим и да нема трага о наводном састанку Рачића, Недића и Калабића са Дражом 10. августа 1944.
Одговори
#26

Данас сам се баш сетио овога Јок
(07-03-2014, 10:46 PM)Милослав Самарџић Пише:  Прво питање гласи: да ли су Нешко Недић, Рачић и Калабић могли 10. августа да стигну од Трстеника до Косјерића? Реч је о даљини од око 130-140 км.
Друга недоумица је следећа: Да ли су до 13 часова 11. августа могли да стигну у Тополу? То је негде око 70 км.
Трећа дилема гласи: Да ли је Недић могао већ следећег дана да стигне до Трстеника (око 110 км), а Рачић и Калабић натраг до Косјерића?
Мислим да би одговори на сва питања могли бити потврдни да су четници имали хеликоптере. Али, пошто их нису имали, одговори би морлаи бити негативни. Наравно, нису имали ни аутомобиле, а није било асфалтних путева. Област Косјерића била је нарочито неприступачна.
Причају неки Амерички авијатичари како су се један дан возили са четницима камионом. Скинули своје униформе, сели у камион са наоружаним четником, и кренули кроз Ниш ка северу, прешавши неких 100-ак километара за дан.
Све се одвија неке две недеље пре састанка у Тополи.
Одговори
#27

Сто км на дан по равном терену...
Одговори
#28

Да додам и мапу државних путева из 29-те...
http://www.mycity-military.com/slika.php...18_000.jpg

Кад смо већ код оних Американаца, како то да се четници јула 44-те возе наоружани камионом кроз Ниш, и остале градове успут?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним