Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(13-01-2021, 01:15 PM)Mitic Пише:  
(11-01-2021, 12:16 AM)Мића Адмирал Пише:  
(10-01-2021, 10:07 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(10-01-2021, 09:58 PM)Мића Адмирал Пише:  Kako se zvao četnik koji je ubio rođenog Geringovog sestrića ?

На Светињи?

Jeste, 3.dec.1943, oko 17 časova ubijen je kapetan Hofman, šef nemačke oblasne policije u KG.
O tome piše i Boris Tomanic, ali ne navodi i ratni dnevnik por. Žike Pavlovića koji u dnevniku pise da je Hofman bio rođeni sestrić Geringov.
Boža Panić i Aca Ranković su mi rekli ime cetnika kome se posrećilo da bude precizan.


Јел пор. Жика Павловић руководио акцијом? И како се звао четник који је ликвидирао немачког капетана?
Da, Žika.
Ubio ga je kaplar Miodrag Vuković. Miodrag je streljan bez sudjenja u KG, 1945.
Miodragov brat rez narednik Adam Vuković osudjen je na 20 god robije, a odležao 12.
Iz sela Mala Vrbica, Griža.
Одговори

(13-01-2021, 06:42 PM)Мића Адмирал Пише:  
(13-01-2021, 01:15 PM)Mitic Пише:  
(11-01-2021, 12:16 AM)Мића Адмирал Пише:  
(10-01-2021, 10:07 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(10-01-2021, 09:58 PM)Мића Адмирал Пише:  Kako se zvao četnik koji je ubio rođenog Geringovog sestrića ?

На Светињи?

Jeste, 3.dec.1943, oko 17 časova ubijen je kapetan Hofman, šef nemačke oblasne policije u KG.
O tome piše i Boris Tomanic, ali ne navodi i ratni dnevnik por. Žike Pavlovića koji u dnevniku pise da je Hofman bio rođeni sestrić Geringov.
Boža Panić i Aca Ranković su mi rekli ime cetnika kome se posrećilo da bude precizan.


Јел пор. Жика Павловић руководио акцијом? И како се звао четник који је ликвидирао немачког капетана?
Da, Žika.
Ubio ga je kaplar Miodrag Vuković. Miodrag je streljan bez sudjenja u KG, 1945.
Miodragov brat rez narednik Adam Vuković osudjen je na 20 god robije, a odležao 12.
Iz sela Mala Vrbica, Griža.
Дакле сетио сам се донекле - Адам... али Вуковић.
Одговори

Који устаник од "три љуте гује" које су претекли Турцима између 1813. и 1815. године је на превару убијен?
Одговори

Главаш.
Одговори

Можда је било питање

Како се звао градитељ манастира Високи Дечани?
Одговори

(14-01-2021, 04:37 AM)Бенито Пише:  Главаш.

Прихватићу Станоја Главаша зато што је и он настрадао због издаје али нисам изворно мислио на њега. Кез

У песми "Бој на Чачку" вила изнад Београда дозива Сулејман-пашу Скопљака и наводи "три љуте гује" које су остале на слободи: Лазар Мутап, Арсеније Ломо и Милош Обреновић те једног "љутог акрепа", Јована Димитријевића из Добраче.

У току Другог устанка, устаници са војводом качерским Арсенијем Ломом на челу, опсели су Рудник. Међутим, Турци Рудничани су тражили "веру", да из Рудника изађу и оду у Ужице. Лома на то пристаје и креће са својим устаницима испратити Турке Ужицу. На путу избија некаква свађа између Срба и Турака и турски командант, ага Токатлић страда. Ломо успева задржати ситуацију под контролом неко време и пут ка Ужицу се наставља. То је било само привидно пошто један Турчин из потаје вади кубуру и погађа војводу у главу, од ког рањавања војвода убрзо умире.
Одговори

(14-01-2021, 02:33 PM)Mitic Пише:  Можда је било питање

Како се звао градитељ манастира Високи Дечани?
Фра Вита из Котора.
ПС давно је било питање
Одговори

Да, у питању је Фра Вита.

Пошто је Бенито скоро поменуо фабрику обуће "Борово", ево биографије Томе Максимовића као генералног директора "Борова" или "Бате".

https://p-portal.net/toma-maksimovic-cov...ao-borovo/

То је Тома Максимовић који је био комесар за избеглице током Другог св. рата.
Одговори

Био je крајишки велики војвода и феудални господар, за време краљевања и царовања Душана и Уроша, у српским областима на левoj обали Вардара, источно и јужно од Скопља до ниже Штипа.

Деспотом je постао око 1343 год., за време савеза краља Душана са византијским царем Јованом Кантакузеном; а великим деспотом назива се он у запису поред његова портрета у његовој лепој задужбини.

Ту он сам каже да je милошћу Божјом и краља Душана, после низа нижих достојанстава, најзад постао „и велики деспот всеје србскије земље“, а у једном доцнијем запису, у једној књизи писаној у Леснову 1353. год., писац га такође назива „великим деспотом“.

Већ 1342 год. био је најмоћнији српски великаш и био је толико богат и моћан да се и сам цар Душан бојао да га увреди.

О коме се ради?
Одговори

Јован Оливер?
Одговори

(16-01-2021, 10:40 PM)Уставобранитељ Пише:  Јован Оливер?


Да, у питању је деспот Јован Оливер.

Читао сам научни чланак професора Радослава Грујића у Гласнику Скопског Научног Друштва. Он излаже тезу да је деспот Јован Оливер умро као монах Јован Каливит.

Ево линка тог чланка

http://periodica.fzf.ukim.edu.mk/GSND(19...alivit.pdf
Одговори

Да ли су на солунском фронту српски команданти командовали и француском војском?
Одговори

У принципу нису, осим када су ови формацијски долазили у њихов реон војних активности.
ПС Пек, видим да терцујеш горе љубитељима независне Монтенегро. Па, да Те питам - шта је то Апис лудовао, па изазвао Први светски рат???
Одговори

Мишић је 1916. добио под своју команду неколико француских пукова док не освоје Битољ. Знате ли ко је први ушао у Битољ?
Ово друго само сам мислио да је Србија још мање била спремна за рат од Русије.А не сналазим се са овим а и журио сам па да не би цитирао километарску поруку копирао сам реченицу на коју хоћу да одговорим.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним