Поруке: 14,528
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,065
Чудо је једно како људи олако забораве прошлост простора на коме живе и на коме су живели готово сви познати његови преци. Хијене су још у старом веку живеле на Балкану, и биле су распрострањене исто као на подручју Африке и Азије. Популација хијена је знатно опала у раном средњем веку, јер су тадашњи владара и обласна господа, а са њима и обичан народ, много унапредили начин и интензитет лова. Хијене су животиње људске пропасти, и тако су их гледали још у античко доба. Доласком Османлија, односно интензивним ратовима између Турске и Европе, а најчешће Аустрије, Балкан је био неколико пута ратно поприште које је остајало без становника. Са ратовима су се вратиле и хијене у већем броју, а због свог брзог размножавања, успеле су да се поново стационирају у већем броју на Балкану. Коначно формирање српске државе, унификација лова на тај прогермански начин, које је имало дугу традицију, довело је до истребљивања хијена. Нарочито треба нагласити улогу ловачких паса, као доминантних у односу на хијене, који су знатно утицали на нестанак хијена са тла Балкана.
Поруке: 14,528
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,065
Сад кад гледамо шта се дешава на истоку Европе, и када нам следи, у најскоријем периоду, расплет ситуације око Харкова, паде ми на памет један давни рат...
Неки други људи, односно Срби, двојица њих, пролазили су кроз Харков те давне 1804. године. Ишли су да сретну руског Императора и да га моле за помоћ.
Кога су срели у Харкову и зашто је тај човек био важан за српску историју?
Поруке: 289
Теме: 0
Придружен: Nov 2021
Углед:
28
Двојица или тројица Срба је ишла код руског Императора? Прота Матеја Ненадовић, Петар Новаковић Чардаклија и Јован Протић...
У Харкову им се придружио Теодор Филиповић професор Универзитета у Харкову.
Поруке: 14,446
Теме: 346
Придружен: Feb 2015
Углед:
877
(26-03-2022, 09:17 PM)Авакс Пише: Двојица или тројица Срба је ишла код руског Императора? Прота Матеја Ненадовић, Петар Новаковић Чардаклија и Јован Протић...
У Харкову им се придружио Теодор Филиповић професор Универзитета у Харкову.
Као и професор др. Атанасије Стојковић
Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.
Д М
Поруке: 14,446
Теме: 346
Придружен: Feb 2015
Углед:
877
Теодор Филиповић тихо се разговара и умерено, Атанасије Стојковић доста ватрено. Пошто оду они на своје квартире, запита Чардаклија мене и Протића Јову: „Од ова два човека кога би волели да са собом поведемо?” Ja му кажем да би овог мањег волео "јербо ми се онај већи сасма ватрен и плаховит не допада”. Прихвати реч Протић и рече: „Ако онога већега (тј. Стојковића) поведемо, ни на по пута без кавге нећемо моћи отићи, и најпосле узеће нам и кола, па се он возити, a ми ићи пешке”. И тако сви рекнемо Теодора да поведемо.
Прота Матеја Ненадовић, Мемоари, Нови Сад/Београд 1957, стр. 112.
Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.
Д М
(Последња измена: 26-03-2022, 10:17 PM од
Шумадинац.)
Поруке: 14,528
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,065
Ајде поново: кога су срели у Харкову и ЗАШТО ЈЕ ТАЈ ЧОВЕК ВАЖАН ЗА СРПСКУ ИСТОРИЈУ?
Поруке: 289
Теме: 0
Придружен: Nov 2021
Углед:
28
Поред тога што је био први секретар Правитељствујушчег совјета Теодор Филиповић (који је променио име у Божидар Грујовић) се залагао за увођење законодавства односно уређење власти...што би оно рекли за „правну државу“.
И под условом да је одговор, који сам раније написао тачан, сматрам да је то довољно саопштити. Остало постоји у књигама или на интернету...
ПС
Да ли се може рећи да је то устав...нисам сигуран, али основ за будуће доношење устава врло могуће.
Наравно, много тога што је радио би спадало у зачетак и „оптимизам“...очекивати да ће се неких законским мера придржавати вође устанака је углавном лепа жеља. По нашем старом правилу (које и данас важи), они који су на челу народа сматрају да за њих закони не важе.
Поруке: 14,528
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,065
Стварно не знам шта сте се збунили.
Дакле, Теодор или Тодор Филиповић рођен је у Руми, а старином је био из ваљевске Тамнаве. По завршетку наука добио је место професора на универзитету у Харкову. Тамо су га затекли прота Матеја Ненадовић и Јован Протић и убедили га да пође са њима у Петроград, а потом у Србију.
Међутим, по повратку, пошто је изгледа сумњао у успех српске револуције, Тодор Филиповић решио је да предупреди будуће догађаје. Хтео је, заправо, да се заштити од будућих евентуалних проблема које би могла да му задаје аустријска власт, ако буде морао да се врати из Србије.
Решио је да промени име из Теодор (Божији дар) у Божидар, а уместо презимена Филиповић, по оцу, узео је старо породично Грујовић. Тако је уместо Теодора Филиповића у Србију ушао Божа Грујовић.
Божа Грујовић написао је прво уређење управног совјета. Спремио је и поздравни говор који је хтео говорити на Скупштини 1805. године, када је требало уредити совјет. Говор је почињао речима:"Закон је воља вилаетска!"
О Великој Госпоини 1805. године, постављен је и уређен први совјет. Отишли су у манастир Вољавчу, а Божа Грујовић му је био први секретар и живео је тада са совјетницима. Грујовић је свуда ишао са Совјетом и био сива еминенција. Само је одсуствовао једном, када је са протом Матејом, 1806. године, ишао у Беч народним послом.
По пресељењу совјета у Београд, 1807. године, Божа се разболео. Отишао је тада да се лечи код свог рођеног брата у Нови Сад. Лечење није успело и Божа Грујовић је умро 1807. године у Новом Саду. Сахрањен је код Саборне цркве у Новом Саду.
Тодор Филиповић или Божа Грујовић био је један од најзначајнијих људи Српске револуције, у периоду између 1805 и 1807. године.
Поруке: 14,528
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,065
У међувремену је Авакс дао потпун одговор. Дакле, суштина је била да је проф Теодор Филиповић био заправо Божа Грујовић.
Поруке: 14,528
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,065
Ма, све је ок. Идемо даље...
Авакс је на реду да постави питање...
Поруке: 5,875
Теме: 3
Придружен: Mar 2016
Углед:
1,536
Извињавам се што упадам око питања, али може једно питање
Ког ђенералштабног мајора је ђенерал Бора Мирковић послао око 2 часа ујутру 27. марта да на аутомобилу прати покрете и поседање целог блока Министарстава од стране батаљона Краљеве гарде, којим је командовао мајор Живан Кнежевић и да га одмах обавести о току извршења?
Овај ђенералштабни мајор је после био код Драже.