Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(09-04-2023, 01:04 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(09-04-2023, 12:05 AM)Бенито Пише:  Ајде, да се не љути Милослав, друго питање из овог трилинга нека буде њему на волеј:
Ко је најпознатија историјска личност која је ишла у гимназију са Дражом Михаиловићем?

То је превише лако, кнез Павле.
Видео сам визит карту кад га је звао у посету, негде 1938. или 1939.
Али за претходно ниси рекао да се односи на те две године. Жарко Поповић је дефинитивно после, као и новинар Политике, не знам име напамет.
Ајде онда ако инсистираш:
Са којом историјском личношћу је Дражу Михаиловића повезао Жарко Поповић, а са којом историјском личношћу је Дражу Михаиловића повезао "новинар Политике, не знам му име напамет"?
То је треће и завршно питање триптиха.
Може, наравно, свако да проба, а не само Милослав...
Одговори

Име новинара је Миодраг Инђић, био је у ствари новинар ''Времена''. Био је члан ЦНК тада. Солунац. По пријави љотићеваца, ухапсио га Гестапо, стрељан априла 1944.
Церовић је био новинар Политике. Тада ухапшен и такође стрељан.
Не знам одговоре на ова два питања.
Одговори

Жарко Поповић му је дао везу са ђенералом Бором Мирковићем. Ђенерал Мирковић водио је Дражу Михаиловића на вечеру код ђенерала Душана Симовића. То је било још 1939. године.
Овај новинар Политике Церовић, био је члан Земљорадничке странке. Он је упознао Дражу са Џулијаном Ејмеријем, агентом Интелеџенс сервиса, 1940. године, који био син сер Ејмерија, министра за Индију, и једног од најмоћнијих људи у Британији и најбогатијих људи на свету. 
ПС и нико није примио никакве паре за 27. март.
Једино су Земљорадници добили помоћ у лаком наоружању и опреми, које је доцније искоришћено у стварању четничких одреда.
Одговори

Чисто допуне ради, опет бих морао да проверим, али како сам читао неке радове, овако иде историја:

Док је био у Чешкој, Дража је био на вези са Душаном Симовићем у вези са набавком авиона.

И почетком августа 1941, ђенерал Симовић је добио поруку у којој је стајало: Д. М.

Порука је била ручно потписана иницијалима, ђенерал Симовић је препознао рукопис. А иницијали су гласили: Ж. П. Т.
Одговори

Још два Дражина официра су познавала Џулијана Емерија, тада мајора. Један га је чак сматрао пријатељем.
Ко су они?
Одговори

(09-04-2023, 03:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Још два Дражина официра су познавала Џулијана Емерија, тада мајора. Један га је чак сматрао пријатељем.
Ко су они?

Претпостављам да је Захарије Остојић један од њих.
Одговори

Можда је други Мирко Лалатовић.
Одговори

(09-04-2023, 03:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Још два Дражина официра су познавала Џулијана Емерија, тада мајора. Један га је чак сматрао пријатељем.
Ко су они?

Палош сигурно, вероватно и Дангић.
Одговори

"Вршилац дужности команданта Ваздухопловства војске, генерал Д. Симовић наредио је 27. јануара 1937. југословенском војном аташеу у Прагу, пуковнику Драгољубу Михаиловићу да затражи од Чехословачке понуде и рокове испорука модерних авиона за југословенско ваздухопловство (ловачког једноседа брзине 450-500 км/х, двомоторног вишеседа за дневно бомбардовање брзине преко 450 км/х и двомоторног авиона за борбу сличне или веће брзине). 86"

86 АВИИ, П. 17, К. 95Е, Ф. 3, Д. 18, листови 2–15. Преписка ђенерала Д. Т. Симовића и пуковника Драгољуба Михајловића

https://tokovi.istorije.rs/lat/uploaded/...leksic.pdf

Извор: Драган Алексић, Небојша Ђокић, "Набавка ваздухопловног материјала из Чехословачке за потребе ваздухопловства војске и морнарице Краљевине Југославије", Токови историје 1-2/2007, стр. 60
Одговори

Да, само је ово званично наређење.
Писао сам о упознавању и вечери. Није ђенерал Симовић примао баш сваког мајора на вечеру. О томе се ради.
Одговори

(09-04-2023, 05:14 PM)Бенито Пише:  Да, само је ово званично наређење.
Писао сам о упознавању и вечери. Није ђенерал Симовић примао баш сваког мајора на вечеру. О томе се ради.

Претпостављам да је лапсус. Уместо мајора, можда није примао сваког пуковника.
Одговори

(09-04-2023, 04:12 PM)Mitic Пише:  
(09-04-2023, 03:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Још два Дражина официра су познавала Џулијана Емерија, тада мајора. Један га је чак сматрао пријатељем.
Ко су они?

Претпостављам да је Захарије Остојић један од њих.

Тако је. Остојић и Лалатовић. Упознали су се у Каиру 1941.
Одговори

(09-04-2023, 05:58 PM)Mitic Пише:  
(09-04-2023, 05:14 PM)Бенито Пише:  Да, само је ово званично наређење.
Писао сам о упознавању и вечери. Није ђенерал Симовић примао баш сваког мајора на вечеру. О томе се ради.

Претпостављам да је лапсус. Уместо мајора, можда није примао сваког пуковника.

Баја
Одговори

Може два питања:

1. Који официр је у периоду од 1910. до 1914. предавао стратегију у Војној академији и Генералштабној припреми?

2. Да ли је 19. септембра 1941. Аца Мишић предлагао да се нападне Ужице из разлога да се заузме фабрика оружја и дође до муниције?

Везано за друго питање, не могу да се сетим да ли је гдин Милослав писао о томе.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 43 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним