Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(07-11-2023, 09:50 AM)sagus Пише:  Можда Тугомир Алауповић

Тачно. Тугомир Алауповић био је наставник језика Иви Андрићу у гимназији.
Одговори

Друго:
Ко је био човек који је добио надимак "први и посљедњи министар"?
И који је разлог тог надимка?
Одговори

Знам да је Доситеј Обрадовић имао овај надимак.Е сада да ли је он или није..Али разлог зашто не знам

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(07-11-2023, 06:19 PM)sagus Пише:  Знам да је Доситеј Обрадовић имао овај надимак.Е сада да ли је он или није..Али разлог зашто не знам

Није Доситеј Обрадовић. Ово је било много доцније.
Одговори

(07-11-2023, 01:45 PM)Бенито Пише:  Друго:
Ко је био човек који је добио надимак "први и посљедњи министар"?
И који је разлог тог надимка?

Урош Круљ (Мостар, 1875 - Београд, 1961) српски лекар и политичар, добио је надимак"први и последњи министар", јер је био први и последњи министар народног здравља у кабинетима Влада Краљевине СХС. Имао је псеудоним Слогољуб Србић, у време када је писао текстове обојене националном тематиком у време Аустроугарске.
Доцније, пред Други светски рат, потпредседник Сената Краљевине Југославије.
Одговори

Ево једно лагано питање.....Превео је у стиху Еурипидову трагедију Медеја...О ком књижевнику је реч?

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(08-11-2023, 09:14 AM)sagus Пише:  Ево једно лагано питање.....Превео је у стиху Еурипидову трагедију Медеја...О ком књижевнику је реч?

Милан Будисављевић, професор Карловачке гимназије.
Одговори

И треће питање посвећено министрима у првом кабинету Владе Краљевине СХС:
Многи од ових људи оставили су дубок траг у научној и културној историји не само српског народа, него и на ширем географском подручју. Међутим, један од њих, који је силно оплеменио културу Срба, на жалост је остао више упамћен по једном инциденту.
О ком министру прве Владе Краљевине СХС и ком инциденту је реч?
Одговори

(08-11-2023, 02:08 PM)Бенито Пише:  И треће питање посвећено министрима у првом кабинету Владе Краљевине СХС:
Многи од ових људи оставили су дубок траг у научној и културној историји не само српског народа, него и на ширем географском подручју. Међутим, један од њих, који је силно оплеменио културу Срба, на жалост је остао више упамћен по једном инциденту.
О ком министру прве Владе Краљевине СХС и ком инциденту је реч?

Можда Павле Маринковић?
Одговори

Да није у питању Милан Капетановић који је довођен у везу са Арчибалдом Рајсом, тј. да је препирка ове двојице довела Рајса до смрти?
Одговори

(08-11-2023, 03:08 PM)Ђорђе Пише:  Да није у питању Милан Капетановић који је довођен у везу са Арчибалдом Рајсом, тј. да је препирка ове двојице довела Рајса до смрти?

Тако је. Уважени и општепризнати београдски архитекта Милан Капетановић, био је министар грађевине у првој Влади Краљевине СХС. На жалост, данас је мање упамћен по капиталним грађевинама које је пројектовао, него по инциденту - свађи са Арчибалдом Рајсом, после којег је преминуо славни Швајцарац.
Одговори

(08-11-2023, 03:27 PM)Бенито Пише:  
(08-11-2023, 03:08 PM)Ђорђе Пише:  Да није у питању Милан Капетановић који је довођен у везу са Арчибалдом Рајсом, тј. да је препирка ове двојице довела Рајса до смрти?

Тако је. Уважени и општепризнати београдски архитекта Милан Капетановић, био је министар грађевине у првој Влади Краљевине СХС. На жалост, данас је мање упамћен по капиталним грађевинама које је пројектовао, него по инциденту - свађи са Арчибалдом Рајсом, после којег је преминуо славни Швајцарац.
Зна ли се шта му је рекао?
Одговори

(08-11-2023, 05:55 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(08-11-2023, 03:27 PM)Бенито Пише:  
(08-11-2023, 03:08 PM)Ђорђе Пише:  Да није у питању Милан Капетановић који је довођен у везу са Арчибалдом Рајсом, тј. да је препирка ове двојице довела Рајса до смрти?

Тако је. Уважени и општепризнати београдски архитекта Милан Капетановић, био је министар грађевине у првој Влади Краљевине СХС. На жалост, данас је мање упамћен по капиталним грађевинама које је пројектовао, него по инциденту - свађи са Арчибалдом Рајсом, после којег је преминуо славни Швајцарац.
Зна ли се шта му је рекао?

А ко ће га знати. Спекулисало се да је рекао нешто на националној основи, али велико питање је да ли је то тачно, јер је и Капетановић био "немачки ђак". И, уопштено гледано, тадашњи Срби нису имали тај неки осећај нетрпељивости према другим нацијама, па чак ни према Немцима без обзира на Први светски рат.
Него, ударио тук на лук. 
Тврди су то људи били.
Одговори

Питам јер имам утисак да је Рајс претеривао...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 51 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним