07-05-2025, 05:30 AM
За време комуниста цркве су тако зидане држава сигурно није помагала.
(07-05-2025, 05:30 AM)пек. Пише: За време комуниста цркве су тако зидане држава сигурно није помагала.
(07-05-2025, 04:19 PM)Коле Којот Пише: Али осим цркава и манастира, шта је са осталим установама, школама, болницама, банкама?
Кад је прва приватна болница/банка направљена у Србији?
(07-05-2025, 05:58 PM)Коле Којот Пише: Само онај ко је поставио питање, аминује да ли је одговор тачан.Морам да Вам поновим, пошто ме очигледно нисте разумели, потребно је познавати историју да би се данашње идеолошке поставке уметале у прошлост.
Ово стоји у правилима овог квиза на првој страници.
Свети Сава се може сматрати (али био је део власти), али ајде нешто из новије историје, сигурно има таквих примера.
Шта је са нашом средњом класом, сигурно је нешто могла да уради без утицаја државе?
(07-05-2025, 10:57 PM)Коле Којот Пише: Далеко од тога да сам хтео да умећем било какве идеолошке поставке у прошлост, занимају ме чињенице. Зато нам и историја и служи нечему, да научимо нешто из ње да не би поново направили исту грешку. Јасно је мени да тадашњи нарад и учени људи нису имали такве погледе као што данас људи имају.Ето ти сад.
Занимљиво је да је свима њима, пре Карађорђевог устанка, држава била негативна појава, јер су били окупирани, да би након тог устанка, постали постепено кроз пар генерација тешки државољуби. Други народи су успевали самостално, без своје државе и под разним притиском да учине многе ствари за себе (рецимо европски Јевреји).
Пошто је тешко установити начин финансирања јавних грађевина, онда једне од јавних грађевина за које се поуздано може знати како су и од којих средстава грађене су кафане.
(07-05-2025, 11:22 PM)Коле Којот Пише: Јади, нисам знао да су се Обреновић толико мешали, није ни чудо што их народ и није волео.Ок, прочитао сам.
Одговорио сам Вам, на претходној страни:
Ако мислимо да будемо морални и да имамо принципе, онда да. Увек прво кренемо од себе и својих проблема да решавамо, а онда заједно можемо да градимо неке односе/заједнице засноване на врлини и интересима. И све на добровољној бази, без икакве отимачине и насиља.
И додајем са државом не може да се преговара на поштен начин, јер је заснована на сили/насиљу. Не треба држава да буде једини начин организовања друштва.
Више о томе да ли нам треба држава: https://www.pogledi.rs/forum/thread-5246...#pid185095
(03-05-2025, 04:47 PM)Бенито Пише: Краљ Александар Обреновић је начелно пристао на Конкордат, зато што је сматрао да ће се тиме Срби римокатолици, који живе у Аустро-Угарској и Османској царевини везати за Краљевину Србију као матицу српског народа и неће бити асимиловани приликом решавања Источног питања.За оне који не прате пажљиво овај Квиз српска историја - мали подсетник како се историја враћа као фатаморгана!
То је била званична његова прича.
Знао је да ће, као и у случају његовог оца, против Конкордата бити митрополит Михаило и цео Синод, али разматрао је он начине како да их "сломи".
Зашто је одустао?
Врло једноставно, зато што је пропао главни разлог зашто је он начелно био за Конкордат. А то нису били Срби римокатолици ван Србије. То је био он сам.
Краљ Александар Обреновић ишао је у посету Италији и италијанском краљу Умберту, јер му је пало на памет да избегне аустроугарског цара као проводаџију, због блискости цара Франца Јозефа са његовим оцем Миланом, а Александар је желео да реши питање своје женидбе без мешања оца, који се трпао у сваки детаљ Александрове владавине.
Његова идеја, не мање вијугава од оних потеза које је умео да изведе његов отац, била је да се ожени неком немачком принцезом римокатоличке вере, а да папа Лав 13 дозволи да она пређе у православље, како би се венчали у православној цркви, јер тада српска црква није дозвољавала венчања са иноверним. Заузврат, краљ Александар би потписао Конкордат за територију Краљевине Србије, без обзира да ли ће српска црква бити сагласна са том одлуком. Дакле, једини прави разлог зашто је краљ Александар Обреновић начелно пристао на Конкордат био је из личних разлога, као готово свака одлука оба последња владара из династије Обреновић, који су сваку политичку одлуку везивали и за неку личну корист.
Цео посао је пропао када је италијанска краљица, после краљеве посете Ватикану, примила краља у палати у Риму. Она му је тада дошапнула да се не нада женидби са неком од германских принцеза, било да је римокатолкиња или протестантка, јер постоје "снажни утицаји многих моћних људи да до таквог брака не дође".
По повратку у Краљевину Србију, краљ Александар Обреновић се срео са митрополитом Михаилом Јовановићем, а на том састанку питање Конкордата није ни поменуо. Нити је то питање икада више помињао.
Ето, то је главни разлог зашто је краљ Александар Обреновић начелно пристао на Конкордат, а потом ћутке од њега одустао.
(09-05-2025, 06:39 PM)Бенито Пише: Хајде да пређемо на нови трилинг питања:
Прво и најлаганије:
Колико личности је обнашало функцију изабраног председника Србије од избора децембра 1990. године до данас, и која им је била заједничка особина, осим тога што су сви били мушкарци?