Класичне инжењерске јединице једва да су постојале, због герилског начина рата. Али задаци из домене инжењерских јединица били су уобичајени, само наравно у оквиру могућности. Ево целог Упута бр. 5, где се помињу и неки од тих задатака:
УПУТСТВО БРОЈ 5
Извршеном провером на терену, уверио сам се да није свугде спроведена организација у духу датих упутстава и наређења. Највећа се пажња обраћа на треће (оперативне) чете, док су такорећи прве и друге чете потпуно занемарене. Ово је погрешно јер успех трећих чета овиси од рада првих и других.
Тако исто нису свугде одређени срески команданти, нису одређене четовође првих и других чета, нити су тачно предвиђене улоге и задатак.
С обзиром на моменталну ситуацију, организација и подела улога мора бити извршена до детаља, те дизбегне неспремност и свако изненађење које може имати лоших последица.
Да би се избегло свако поновно објашњење, а организација извела у потпуности,
НАРЕЂУЈЕМ:
I – Формирање појединих јединица
1. У сваком селу имају се одмах формирати три чете и то: прва, друга и трећа чета
2. Прве чете попунити са људством од четрдесет до педесет година, друге од тридесет до четрдесет, а треће чете од двадесет до тридесет година старости. Добровољци за треће чете могу се примати без обзира на године старости.
3. Прве чете имају задатак заштите свога села – општине од опасности и за одржавање реда. Друге чете врше рушења, праве препреке на путевима и бране да се наведена места оправе. Треће чете улазе у састав оперативних јединица и одлазе према добивеном задатку.
4. Расположиво оружје у начелу поделити тако, да половина служи за наоружање првих и других чета, а друга половина за наоружање трећих чета. Аутоматска оружја старијих типова додељивати другим четама.
5. Треће чете (две-четири) формирају батаљон, а два до пет батаљона формирају бригаду. Чим број батаљона пређе пет, формирају се две бригаде.
6. За оперативну јединицу (бригаду-одред) одмах формирати штабну чету у чији састав има да уђу телефонисти, курири, радиотелеграфисти и ордонанси.
7. У сваком батаљону формирати оделење за везу у чији састав улазе: телефонисти, курири и ордонанси.
8. За сваки батаљон формирати лаку комору – колску, у чијем саставу треба да имају брдске кухиње или казан. У колико се буде располагало са аутомобилима исзте употребити за бригаду у саставу штабне чете.
9. У свакој бригади формирати пропагандно обавештајни одсек, у сваком батаљону пропагандно обавештајну секцију. Сваки одсек односно секција треба да има пријемни радио апарат, у колико им се не додели примо-предајна станица.
II – Подела улога и задатака:
1. Одмах извршити избор и одредити среске команданте.при избору обратити пажњу на умешност и храброст дотичних лица.
2. Под среским командантом стоје све прве и друге чете.
3. Прве чете служе за одбрану својих села. При извршењу овога задатка, половина људства има бити стално на положају (брдима која бране села) а друга половина на одмору у селу. У случају опасности на положају се пале ватре на који знак и друга половина из села излази на положај.
Четовођа прве чете је уједно и командант места дотичног села, односно општине, те према томе и најстарији од све тројице четовођа. Због тога обратити пажњу на избор истога, да је од најугледнијих људи у селу. Сва наређења имају се слати искључиво преко четовође ове чете.
4. Друге чете имају задатак да направе што више препрека на свим путевима и железничким пругама у своме реону и да ова места бране ватром да се не може извршити оправка.
Препреке се имају правити: набацивањем великог камнења на већој дужини пута, копањем ровова преко целог пута дужине пет метара а дубине три метра, обарањем великог дрвећа, расшрафљивањем и одношењем шина железничке пруге и кидањем телефонских линија. Препреке радити на оним местима, која се не могу лако обићи. Избор места израде препреке извршиће још сада срески команданти и са истима упознати четовође других чета. За израду препрека у даном моменту мобилисати сво околно становништво. Имати у виду, препрека ако није брањена ватром, нема никаквог значења.
5. Срески командант има се налазити у месту где му је најјача друга чета. Према ситуацији и потреби има право да врши концетрацију (прикупљање) других чета.
На већа места – градове обратити нарочиту пажњу и у истима држати посаду довољне јачине.
III – Остале одредбе
1. Компромитоване среске начелнике и општинске управе у даном моменту одмах сменити. За ово још сада извршити избор погодних лица, али ништа не саопштавати им. Избор ће извршити командант бригаде у заједници са среским командантом.
2. Наоружане одреде који сада не припадају нама, бушити и придобијати за себе. У даном моменту ако приђу нама добровољно, улазе у састав бригаде, у противном разоружати их, оружје поделити према потреби, а њихово људство предати срескоме команданту.
3. Предвидети збориште појединих батаљона и начин одржавање везе.
4. Пропагандни одсек секције, одмах ће, у колико то до сада нису, приступити издавању радио дневника „Видовдан“ и издавати га само четовођама који ће даље усмено сопштавати поузданим лицима.
5. У већим градовима организацију спровести по систему Копчи (један нађе двојицу, од њих сваки следећу двојицу итд., али само се тројке познају). У систему копче има се спровести: буђење националне идеје за успостављање нове Југославије, онемогућавање комуниста и фашиста, презирање народних издајника (Недића, Љотића, Косте Пећанца) и њихових слуга. Презирањем и избацивањем из друштва свих оних који служе непријатељу. Пропаганда путем народних песамна и приповедака.
6. цео посао на организацији по овоме упуству има се завршити одмах, о чему поднети писмени – шифровани извештај најдаље до ............... 1942. године (тачке у оргиналу).
7. По узимању потребних података, ово упуство уништити спаљивањем.
14. фебруар 1942. год. КОМАНДАНТ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ
ПОЛОЖАЈ ВОЈСКЕ И МИНИСТАР ВОЈСКЕ И МОРНАРИЦЕ
Дивизијски ђенерал,
Дража Михаиловић, с.р.
Извор: Архив ВИИ, Ча, к.141, рег. бр. 4/6.