Оцена Теме:
  • 45 Гласов(а) - 4.51 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(01-06-2015, 01:27 PM)јашадр Пише:  Уважени господине Милосаве ! Желео бих да Вас питам нешто у вези Радована Калабића , да ли га познајете и да ли пратите његов рад . Пре пар месеци сам гледао његово гостовање на телевизији АС и причао је о истини о ђенералу Михаиловићу , па ево и пре неких петнаестак минута сам погледао поново исто ! Само толико хвала Вам у напред .
Да, познајемо се једно 25 година... Радован легенда...
Одговори

Колико је био висок Чича?
Одговори

Не пише у досијеу. Око 170.
Одговори

Зашто су на западу устанак дигли невојници, или у најбољем случају подофицири (Ђујић, Омчикус, Радић, Мане Роквић, Сава Божић, Тешановић, Дреновић итд.) ?
Одговори

Да пробам ја да одговорим.
Зато што је устанак био мање више самоникао, народски, из насушне потребе, не (само) да се бори против окупатора већ да се спашава голи живот од усташког ножа.Па су за предводнике бирани угледни људи на локалним саборима у које је народ тог краја имао поверења,или они које би предложио неко ко је био од поверења и угледа.Као на пример што је Ђујић изабран.Мада није да није било ни официра.А вероватно и зато што је у западним крајевима фронт одмах пропао, па је у заробљеништво отишао велики број људи.Они који нису су се углавном повлачили ка Србији.А и они који су били из тих крајева ко зна где су били стационирани у моменту напада Немачке.
Одговори

Свакако је први разлог што није било довољно официра. Опет, главни разлог што их није било довољно је што је ту било највише заробљавања априла 1941.
Међутим други разлог је што су официри који су избели заробљавање, војни и жандармеријски, масовно одлазили у Београд, где су после ступали у недићевце. Код Недића су мајори командовали и одредима од 100 људи, док су код Драже потпоручници командовали бригадама. Просто код Недића је било лакше и они нису хтели да се врате, упркос напорима Дражине организације.
Дража је систематски слао официре на запад, било да су родом из тих крајева или не, а пре свега ове друге.
Одговори

Емисија на Елта ТВ у Бањалуци, о Дражиној рехабилитацији, где сам учествовао:
https://www.youtube.com/watch?v=OFBMXx0DVAc
Одговори

(03-06-2015, 02:52 AM)Романија Пише:  Зашто су на западу устанак дигли невојници, или у најбољем случају подофицири (Ђујић, Омчикус, Радић, Мане Роквић, Сава Божић, Тешановић, Дреновић итд.) ?

Зато јер је у питању Герилски рат (Народни рат) а не лађење муда по касарни?Шок

(03-06-2015, 02:52 PM)Милослав Самарџић Пише:  Свакако је први разлог што није било довољно официра. Опет, главни разлог што их није било довољно је што је ту било највише заробљавања априла 1941.
Међутим други разлог је што су официри који су избели заробљавање, војни и жандармеријски, масовно одлазили у Београд, где су после ступали у недићевце. Код Недића су мајори командовали и одредима од 100 људи, док су код Драже потпоручници командовали бригадама. Просто код Недића је било лакше и они нису хтели да се врате, упркос напорима Дражине организације.
Дража је систематски слао официре на запад, било да су родом из тих крајева или не, а пре свега ове друге.

Било је доста "официра" који су рат пресједили код куће. Ваљда се рат не тиче "офирира". Тако је било и овога задњег рата. А ја до тад мислио да је то и једина сврха позива официра и да га нико не море уставити да појури у рат. Кад оно...Шок

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори

(03-06-2015, 02:52 PM)Милослав Самарџић Пише:  Свакако је први разлог што није било довољно официра. Опет, главни разлог што их није било довољно је што је ту било највише заробљавања априла 1941.
Међутим други разлог је што су официри који су избели заробљавање, војни и жандармеријски, масовно одлазили у Београд, где су после ступали у недићевце. Код Недића су мајори командовали и одредима од 100 људи, док су код Драже потпоручници командовали бригадама. Просто код Недића је било лакше и они нису хтели да се врате, упркос напорима Дражине организације.
Дража је систематски слао официре на запад, било да су родом из тих крајева или не, а пре свега ове друге.

Значи опет је поента да се нешто негативно истакне о људима тог краја, поред сумњивог Српства код њих, они су носиоци Комунистичке идеје код Срба и кичма Недићеве војске . . .
Одговори

Милославе, ко су она два мученика што су седели са тобом у студију?
Ваљало би да поново одгледају емисију, можда нешто и схвате од оног што су рекли.
Водитељ почео траљаво, а испао најбољи.
Ниси говорио о тзв. капитулацији, па те ова два несрећника ништа нису ни разумели. Такође, Дража није осуђен због ратних злочина, него зато што није био партизан.
Не маши толико рукама.Smile
Одговори

Слажем се са Бенитом. Саговорници су испод нивоа за било какав разговор о историји. Онај са брадом се чак простачки изражавао што је непримерено за озбиљну емисију.
Штета је Милославе само што сте дозволили да вас тај лик прекине када сте говорили о тоталитаризму. Требали сте да будете упорнији, јер је лик баш лупетао наводећи присуство "косооких" у Црвеној армији и тако нисте успели да до краја доведете мисао о суштинској разлици - идеолошкој - између фашиста (љотићеваца), нациста и комуниста са једне стране и Југословенске војске са друге.
Ипак, новинар је за пример, нарочито ако се пореди са оном назови водитељком са РТС-а.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

Нисам стигао да кажем да су у Вермахту били и црнци. Smile
Одговори

Ја се не слажем с вама. Овај господин десно сасвим коректно говори, тј. као прави Србин из Српске.
Код нас у РС је огромна већина народа за четнике, али је ријетко ко против партизана као војске (исто ко и 41. и почетак 42. јер их сматрају Србима). Важно је нагласити српску трагедију а не идеолошку, јер наша једина идеологија је српска идеологија - тј. спасити што више живота.
А овај у средини појма нема.
Одговори

Кад је рекао: "Исто с...е, друго паковање", нисам могао да дођем себи Јок

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним