Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Поштовани г. Самарџићу, да ли имате некаквих података о четницима који су 1944. године били у Модричи?
Одговори

(06-10-2015, 02:03 AM)Надежда Пише:  Поштовани г. Самарџићу, да ли имате некаквих података о четницима који су 1944. године били у Модричи?
Чини ми се да нису били 1944, већ од 14. јануара 1945?
Одговори

(06-10-2015, 02:04 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-10-2015, 02:03 AM)Надежда Пише:  Поштовани г. Самарџићу, да ли имате некаквих података о четницима који су 1944. године били у Модричи?
Чини ми се да нису били 1944, већ од 14. јануара 1945?
Искрено, не знам да ли је податак о години коју сам дала тачан. Према инфо, особу (ради које ме интересује) убиле су усташе. Нажалост, осим да је био у четницима и да је погинуо у Босни, не знам ништа; а ово о Модричи сам накнадно дознала.
Одговори

То је био терен Требавског корпуса под командом попа (резервног мајора са Солунског фронта), Саве Божића. А од 14. 1945. јануара ту су биле и јединице из Србије. Одакле је била особа коју тражите? Где је рођена, да ли је имала неки чин? Сваки податак би користио.
Одговори

Милославе, имаш ли фотографију са сахране капетана Дерока?
Одговори

Видео сам их више, у књизи коју су објавили његови рођаци из Париза, на француском. Али немам, нисам скенирао. Доста су лоше, била је магла.
Да немаш ти?
Одговори

Немам, недавно сам наишао на податак да има Народни музеј у Чачку.
Одговори

(06-10-2015, 05:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  То је био терен Требавског корпуса под командом попа (резервног мајора са Солунског фронта), Саве Божића. А од 14. 1945. јануара ту су биле и јединице из Србије. Одакле је била особа коју тражите? Где је рођена, да ли је имала неки чин? Сваки податак би користио.

Хвала на овим подацима. Он је из Нових Ђуреваца код Прокупља. Чин не знам.
Одговори

(07-10-2015, 10:42 AM)Надежда Пише:  
(06-10-2015, 05:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  То је био терен Требавског корпуса под командом попа (резервног мајора са Солунског фронта), Саве Божића. А од 14. 1945. јануара ту су биле и јединице из Србије. Одакле је била особа коју тражите? Где је рођена, да ли је имала неки чин? Сваки податак би користио.

Хвала на овим подацима. Он је из Нових Ђуреваца код Прокупља. Чин не знам.
Топлички корпус. У саставу Расинско-топличке групе корпуса учествовао је у Бици за Модричу против усташа, окончану за Српску нову годину 1945. Да ли је тада погинуо? У сваком случају, било је погинулих тих дана. У порти старе цркве у Модричи су гробови четника, како оних који су касније умрли од тифуса, тако и палих у Бици за Модричу, мада ово друго није 100%. Гробови нису обележени. Подаци о тим и другим гробовима су у надлежној епархији, где су их предали свештеници.
Одговори

(07-10-2015, 06:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-10-2015, 10:42 AM)Надежда Пише:  
(06-10-2015, 05:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  То је био терен Требавског корпуса под командом попа (резервног мајора са Солунског фронта), Саве Божића. А од 14. 1945. јануара ту су биле и јединице из Србије. Одакле је била особа коју тражите? Где је рођена, да ли је имала неки чин? Сваки податак би користио.

Хвала на овим подацима. Он је из Нових Ђуреваца код Прокупља. Чин не знам.
Топлички корпус. У саставу Расинско-топличке групе корпуса учествовао је у Бици за Модричу против усташа, окончану за Српску нову годину 1945. Да ли је тада погинуо? У сваком случају, било је погинулих тих дана. У порти старе цркве у Модричи су гробови четника, како оних који су касније умрли од тифуса, тако и палих у Бици за Модричу, мада ово друго није 100%. Гробови нису обележени. Подаци о тим и другим гробовима су у надлежној епархији, где су их предали свештеници.

Велико хвала на овоме. Вреди погледати спискове.
Одговори

Да ли је сигурно за те спискове? Колико су тачни? Да ли су систематизовани?
Одговори

Јесте, рекао ми је један свештеник кад сам био тамо, пре неколико месеци. Тачни су 100%, јер су свештеници водили књиге током сахрана. То су дакле те књиге. Свака парохија је предала епархији.
Одговори

Да ли сматрати да су Бранко и Гордана издали оца? Читао сам књигу Ђенералов трнов венац, и много ми се чини реалније ауторово мишљење него ваше (без увреде). Јер то што је Бранко, како ви кажете у "Дражи....", провео нешто дуже у четницима него у комунистима, не говори да је био вјеран оцу, већ напротив.
Одговори

А што бих се вређао?
Ти си историчар, а предност дајеш роману у односу на историографску књигу са фуснотама?
Видим да се и ова књига представља као тежња истини, а одмах потом пише да је Херман Нојбахер био први немачки командант Србије:
http://predstavnistvorsbg.rs/predstavnis...venac.html
Што је, наравно, неистина, крупна, која сведочи о лаицизму.
Причали смо много овде о историјским романима. Понављам да су мени образац Андрић (који је докторирао на историји Босне) и Црњански (професор историје), односно да без детаљног проучавања историје не треба ни писати историјске романе. На много примера смо видели да је та истина о којој они говоре углавном заснована на пропаганди, гласинама, предрасудама аутора, и сл.
Што се тиче Бранка и Гордане, њих су партизани заробили 18. септембра 1944. и одмах се тиме похвалили преко радија. Нисам прочитао тај роман, али кладим се да ту нема овог факта?
Друго, једино познато писмо Дражине деце Дражи је оно Горданино из марта 1944. Кад је већ употребљена форма писама, да ли је ово писмо у роману, или, да ли је макар послужило као инспирација за неко писмо?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним