Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(22-09-2015, 07:36 AM)Vlad Alekš Пише:  "Uloga Nikole Kalabića, u ovom događaju,bila je poznata Stevanu Moljeviću (1888-1959), jednom od najuticajnijih ljudi u Centralnom nacionalnom komitetu Ravnogorskog pokreta..."

Ja sam bio ubeđen da je Ravnogorski pokret bio deo Centralnog nacionalnog komiteta, a ne obratno. CNK je objedinio i u sebi sadržao sve demokratske partije i udruženja građana, pa samim tim i Ravnogorski pokret. Da li sam u pravu?
Добро ти је убеђење, али ово супротно је званична историја данас.
Одговори

(22-09-2015, 05:49 PM)Романија Пише:  
(20-09-2015, 10:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Јесам. Документа су добра, види се да нико од учесника пуча није био ''британски плаћеник''. Па ипак, то је главна теза књиге.

Хм, зар стварно мислите да Енглези нису имали утицај на пуч? Нема сумње да је то била и воља народа, али је очигледно да су упетљани и Енглези, из очитих разлога. Не кажем да су Симовић и остали били плаћеници, али су сигурно имали везе са Енглезима и водили наивну политику.
Енглези сигурно нису имали никакав утицај на извођење пуча.
Видећеш то ако покушаш да нађеш барем један документ.
Под њиховим утицајем били су Народна одбрана (војвода Бирчанин) и једна од две земљорадничке странке, а и једни и други нису имали везе са пучем.
Одговори

(22-09-2015, 07:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-09-2015, 05:49 PM)Романија Пише:  
(20-09-2015, 10:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Јесам. Документа су добра, види се да нико од учесника пуча није био ''британски плаћеник''. Па ипак, то је главна теза књиге.

Хм, зар стварно мислите да Енглези нису имали утицај на пуч? Нема сумње да је то била и воља народа, али је очигледно да су упетљани и Енглези, из очитих разлога. Не кажем да су Симовић и остали били плаћеници, али су сигурно имали везе са Енглезима и водили наивну политику.
Енглези сигурно нису имали никакав утицај на извођење пуча.
Видећеш то ако покушаш да нађеш барем један документ.

Samardžiću, Romanija i ja nismo istoričari. Mi se ne bavimo dokumentima. Mi kao obični ljudi neistoričari samo čitamo između redova.
Koliko ja znam, dva ključna oficira u puču su bili Borivoje Mirković i Dušan Simović. Bora Mirković mi je jako sumnjiv, on je valjda još u toku rata postao engleski oficir. A Simović je podržao partizane, nakon rata se vratio u Beograd, dobio je dobru penzijicu, i zamisli ovo - uselio se u stan našeg najpoznatijeg reditelja Aleksandra Saše Petrovića. Jedino civilno lice koje je učestvovalo u puču je Radoje Knežević. On je bio član glavnog odbora Demokratske stranke, i najverovatnije mason. Naslućaj mi veli da su sva trojica bili jako bliski Englezima i njihovim obaveštajnim službama.

(22-09-2015, 07:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  Под њиховим утицајем били су Народна одбрана (војвода Бирчанин) и једна од две земљорадничке странке, а и једни и други нису имали везе са пучем.

Ovo za zemljoradničku stranku čitam ovde po drugi put, ali bez ikakvog objšnjenja.
Postojala je jedna Zemljoradnička stranka. Nju je nakon smrti Pižona preuzeo Milan Gavrilović, potonji ministar kraljevske vlade u egzilu. Druga Zemljoradnička straka je bila zapravo Narodna seljačka partija, koja je nastala odvajanjem od Zemljoradničke stranke. Nju je osnovao i do nestanka 1946. vodio Dragi Jovanović. Ko je bio pod uticajem Engleza? Pretpostavljam da je to bio Milan Gavrilović, budući da je Dragi Jovanović bio bliži SSSR-u?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Самарџићу,
можда ово што ћу написати већ знате, ја сам то открио само пре мало времена: то да је рођени Черчилов син Рандолф, као официр специјалних јединица, био је веза код Титовог штаба на Вису 1944. заједно са неком женом Евелин Вауг.
Одговори

(23-09-2015, 12:05 PM)ЛукаЛоко Пише:  Самарџићу,
можда ово што ћу написати већ знате, ја сам то открио само пре мало времена: то да је рођени Черчилов син Рандолф, као официр специјалних јединица, био је веза код Титовог штаба на Вису 1944. заједно са неком женом Евелин Вауг.

Da li ti znaš da je Vinston Čerčil vanbračni sin srpskog kralja Milana Obrenovića? A onda mu taj Randolf dođe unuk. Sve ti je to Milanova posthumna osveta Karađorđevićima za oduzimanje trona dinastiji Obrenović...

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Господине Самарџићу када ћете објавити нову галерију неког корпуса ЈВуО на сајту ПОГЛЕДИ? Једва чекам неке нове слике...
Одговори

Већ сам "ургирао" за Шумадијску групу корпуса, биће...

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Једва чекам ,браво за Шумадијску групу корпуса.
Одговори

(23-09-2015, 07:42 AM)Vlad Alekš Пише:  
(22-09-2015, 07:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-09-2015, 05:49 PM)Романија Пише:  
(20-09-2015, 10:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Јесам. Документа су добра, види се да нико од учесника пуча није био ''британски плаћеник''. Па ипак, то је главна теза књиге.

Хм, зар стварно мислите да Енглези нису имали утицај на пуч? Нема сумње да је то била и воља народа, али је очигледно да су упетљани и Енглези, из очитих разлога. Не кажем да су Симовић и остали били плаћеници, али су сигурно имали везе са Енглезима и водили наивну политику.
Енглези сигурно нису имали никакав утицај на извођење пуча.
Видећеш то ако покушаш да нађеш барем један документ.

Samardžiću, Romanija i ja nismo istoričari. Mi se ne bavimo dokumentima. Mi kao obični ljudi neistoričari samo čitamo između redova.
Koliko ja znam, dva ključna oficira u puču su bili Borivoje Mirković i Dušan Simović. Bora Mirković mi je jako sumnjiv, on je valjda još u toku rata postao engleski oficir. A Simović je podržao partizane, nakon rata se vratio u Beograd, dobio je dobru penzijicu, i zamisli ovo - uselio se u stan našeg najpoznatijeg reditelja Aleksandra Saše Petrovića. Jedino civilno lice koje je učestvovalo u puču je Radoje Knežević. On je bio član glavnog odbora Demokratske stranke, i najverovatnije mason. Naslućaj mi veli da su sva trojica bili jako bliski Englezima i njihovim obaveštajnim službama.

(22-09-2015, 07:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  Под њиховим утицајем били су Народна одбрана (војвода Бирчанин) и једна од две земљорадничке странке, а и једни и други нису имали везе са пучем.

Ovo za zemljoradničku stranku čitam ovde po drugi put, ali bez ikakvog objšnjenja.
Postojala je jedna Zemljoradnička stranka. Nju je nakon smrti Pižona preuzeo Milan Gavrilović, potonji ministar kraljevske vlade u egzilu. Druga Zemljoradnička straka je bila zapravo Narodna seljačka partija, koja je nastala odvajanjem od Zemljoradničke stranke. Nju je osnovao i do nestanka 1946. vodio Dragi Jovanović. Ko je bio pod uticajem Engleza? Pretpostavljam da je to bio Milan Gavrilović, budući da je Dragi Jovanović bio bliži SSSR-u?

Јовановића је примао новац од Енглеза. А као што рече Самарџић, он није имао везе са пучем. Енглези толико нису имали везе са тим да су били прилично збуњени када су сазнали да Јовановић није имао удела у томе - од њега су очекивали такве акције.

Мирковић, Кнежевићи, Симовић и други су свакако били у контакту са Британским службама, скоро свакодневно. Али, нема доказа да је то на било који начин утицало на план и организацију пуча.

(23-09-2015, 12:24 PM)Vlad Alekš Пише:  
(23-09-2015, 12:05 PM)ЛукаЛоко Пише:  Самарџићу,
можда ово што ћу написати већ знате, ја сам то открио само пре мало времена: то да је рођени Черчилов син Рандолф, као официр специјалних јединица, био је веза код Титовог штаба на Вису 1944. заједно са неком женом Евелин Вауг.

Da li ti znaš da je Vinston Čerčil vanbračni sin srpskog kralja Milana Obrenovića? A onda mu taj Randolf dođe unuk. Sve ti je to Milanova posthumna osveta Karađorđevićima za oduzimanje trona dinastiji Obrenović...
Надам се да се зезаш..? То је чиста глупост
Одговори

(23-09-2015, 12:05 PM)ЛукаЛоко Пише:  Самарџићу,
можда ово што ћу написати већ знате, ја сам то открио само пре мало времена: то да је рођени Черчилов син Рандолф, као официр специјалних јединица, био је веза код Титовог штаба на Вису 1944. заједно са неком женом Евелин Вауг.
Тачно је да је Рандолф био код Тита, све остало није.
Није имао никакву функцију, није био официр, његова улога је била чисто пропагандног карактера. И значило је овом матором, пошто му је син био дуго као чир на дупету. Неподношљив. Арогантна бараба, пијаница, беспосличар..

Евелин Во је мушкарац. Један од најпознатијих новинара тог доба. Поведен је да као део елите представља британце код Тита. И да пише позитивно о партизанима. Али, Меклин се прерачунао, овај их је пролитао те није могао очима да их види Smile
Писао је да раде ужасне ствари, да им је у глави само револуција, и да им није ни на крај памети да ратују са Немцима. Био је врло незгодан партизанима, па је избачен из земље уз Меклинову сагласност (кварио му репутацију Баја)
Одговори

(23-09-2015, 07:42 AM)Vlad Alekš Пише:  Samardžiću, Romanija i ja nismo istoričari. Mi se ne bavimo dokumentima. Mi kao obični ljudi neistoričari samo čitamo između redova.
Koliko ja znam, dva ključna oficira u puču su bili Borivoje Mirković i Dušan Simović. Bora Mirković mi je jako sumnjiv, on je valjda još u toku rata postao engleski oficir. A Simović je podržao partizane, nakon rata se vratio u Beograd, dobio je dobru penzijicu, i zamisli ovo - uselio se u stan našeg najpoznatijeg reditelja Aleksandra Saše Petrovića. Jedino civilno lice koje je učestvovalo u puču je Radoje Knežević. On je bio član glavnog odbora Demokratske stranke, i najverovatnije mason. Naslućaj mi veli da su sva trojica bili jako bliski Englezima i njihovim obaveštajnim službama.
Одговорио ти је Шико. Само да додам да је Мирковић још од првих месеци у емиграцији био у сукобу са Енглезима. На крају су га отписали због тога што безусловно подржава Дражу. То на крају је 1942. године.
Мирковић је свакако био у контакту са западним официрима и агентима, као и Дража рецимо. У ствари и са западним и са совјетским. То им је било у опису посла.
Симовић такође. То што се вратио у БГ је сасвим друга прича. Не знам дал сам објавио у Разговорима 1, чини ми се да јесам, шта је рекла равногорка Жана Ристић, о разговору са њим, после рата у Београду... Из тог разговора се види да је био чист. Ни против Драже на суду практично ништа није рекао.
Дакле, они дефинитивно нису били енглески плаћеници, нити су извели пуч због Енглеза (из идеализма, или ма чега), већ зато што су сматрали да је српски народ угрожен.


(23-09-2015, 07:42 AM)Vlad Alekš Пише:  Ovo za zemljoradničku stranku čitam ovde po drugi put, ali bez ikakvog objšnjenja.
Postojala je jedna Zemljoradnička stranka. Nju je nakon smrti Pižona preuzeo Milan Gavrilović, potonji ministar kraljevske vlade u egzilu. Druga Zemljoradnička straka je bila zapravo Narodna seljačka partija, koja je nastala odvajanjem od Zemljoradničke stranke. Nju je osnovao i do nestanka 1946. vodio Dragi Jovanović. Ko je bio pod uticajem Engleza? Pretpostavljam da je to bio Milan Gavrilović, budući da je Dragi Jovanović bio bliži SSSR-u?
Да, Гавриловићева.
Одговори

(23-09-2015, 07:41 PM)Chicot Пише:  
(23-09-2015, 07:42 AM)Vlad Alekš Пише:  Da li ti znaš da je Vinston Čerčil vanbračni sin srpskog kralja Milana Obrenovića? A onda mu taj Randolf dođe unuk. Sve ti je to Milanova posthumna osveta Karađorđevićima za oduzimanje trona dinastiji Obrenović...
Надам се да се зезаш..? То је чиста глупост
Миломир Марић каже да није. Прецизније речено, објавио је у ''Дуги'' својевремено новооткривена писма Черчилове мајке. Приватна преписка. Ту се она хвали везом са краљем Миланом, назива га ''балканским пастувом''.
Одговори

(23-09-2015, 07:49 PM)Chicot Пише:  
(23-09-2015, 12:05 PM)ЛукаЛоко Пише:  Самарџићу,
можда ово што ћу написати већ знате, ја сам то открио само пре мало времена: то да је рођени Черчилов син Рандолф, као официр специјалних јединица, био је веза код Титовог штаба на Вису 1944. заједно са неком женом Евелин Вауг.
Тачно је да је Рандолф био код Тита, све остало није.
Није имао никакву функцију, није био официр, његова улога је била чисто пропагандног карактера. И значило је овом матором, пошто му је син био дуго као чир на дупету. Неподношљив. Арогантна бараба, пијаница, беспосличар..

Евелин Во је мушкарац. Један од најпознатијих новинара тог доба. Поведен је да као део елите представља британце код Тита. И да пише позитивно о партизанима. Али, Меклин се прерачунао, овај их је пролитао те није могао очима да их види Smile
Писао је да раде ужасне ствари, да им је у глави само револуција, и да им није ни на крај памети да ратују са Немцима. Био је врло незгодан партизанима, па је избачен из земље уз Меклинову сагласност (кварио му репутацију Баја)
Јел имаш неки чланак Евелина?
Одговори

Немам, раније сам наилазио на нету па сам читао, али немам сачувано
Мислим да док је био код Тита није писао чланке, већ је слао извештаје - неповољне. У смислу да партизани организују прогоне католика и православаца, забрањују цркве и такве ствари. И ово што сам написао.
Питер Бети је писао такође о томе ..
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним