Оцена Теме:
  • 7 Гласов(а) - 4.86 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Занимљивости из српске историје

http://srbinaokup.info/?p=90800

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(28-02-2018, 08:38 AM)смедерево Пише:  http://srbinaokup.info/?p=90800

Срби на откуп Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

СТАРИ ИСТОРИЈСКИ ФАЛСИФИКАТ да је Стефан Првовенчани круну ДОБИО ОД ПАПЕ
15:00 04.03.2018. 4 коментара
Дели на Вајберу
После крунисања великог жупана Стефана Немањића за Првовенчаног краља српског, 20. маја 1221. у Жичи, преко стематогириона је досликана куполаста краљевска круна (стема) коју је добио од византијског цара Теодора Ласкариса. Ово потврђује да је Стефан добио круну од Византије, а не од Рима.

Стефанов портрет са краљевском круном на глави налази се у Богородици Љевишкој.



Ако РТС принудно наплаћује претплату од грађана, то не значи да њиховим парама може и да принудно шири дезинформације на штету српског народа

У „Полици“ од 15. јануара 2016. најављено је да Радио Телевизија Србије спрема серију о Немањићима поводом „800 година српске независности, откако је Стефан Првовенчани добио круну од папе“, а не од византијског цара.

То је стари историјски фалсификат који je писац овог чланка демантовао још 1995. у часопису „Расковник“ (уредник Ненад Љубинковић) и 2004-2005. у „Светигори“, часопису Митрополије црногорско-приморске.

А сада, после више од 20 година РТС хоће да оживи демантовани фалсификат! На основу чега? Да ли се нешто ново појавило у науци? – Није.

* * *

У поменутом чланку смо показали како је у манастиру Милешева, на фресци из 1219, велики жупан Стефан Немањић приказан са византијским крунским венцем (стематогирионом) на глави (сл. 1).

1. Велики жупан Стефан Немањић Милешева 1219
После крунисања великог жупана Стефана Немањића за Првовенчаног Краља Српског, 20. маја 1221. у Жичи, преко стематогириона је досликана куполаста краљевска круна (стема) коју је добио од византијског цара Теодора Ласкариса (сл. 2).

2. Стефан Првовенчани краљ Српски Милешева 1221.


Стематогирион је био насликан на живом малтеру, фреско-техником кад и сам портрет, а касније преко њега је секо-техником досликана куполаста круна, тако да се данас виде само њене контуре.

* * *

Још док је био принц, Стефан Немањић, млађи син великог жупана Стефана Немање, се 1191. оженио Евдокијом, најмлађом братаницом византијског цара Исака II (цар 1185-1195).

После цара Исака, Стефанов таст је постао цар Алексије III Анђео (цар 1195-1204) и својим зетовима је доделио одговарајуће титуле; Алексије Палеолог, супруг најстарије цареве ћерке Ирине, постао је престолонаследник са титулом деспота, а Теодор Ласкарис, супруг цареве средње ћерке Ане, и Стефан Немањић су добили титуле севастократора, следеће достојанство после деспотског.

Тако је принц Стефан Немањић 1195. постао први српски севастократор и први странац са овом титулом у Византији.

3. Принц Стефан Немањић у плавој коластој аздији севастократора, копија фреске, Богородица Љевишка


Уз титулу севастократора Стефан Немањић је од цара Алексијa III 1195. добио и одговарајуће знаке достојанства; плаву коласту аздију, плави огртач са златом извезеним двоглавим орловима у круговима, и севастократорски стематогирион. Стефан је плаву коласту аздију носио само годину дана, док је био принц-престолонаследник.

Принц Стефан Немањић у плавој коластој аздији севастократора, цртеж фреске, Богородица Љевишка


Када се велики жупан Стефан Немања 1196. замонашио и повукао у Хиландар, престо је због међународно признатог високог ранга у византијској светској православној хијерархији наследио Стефан, а не старији брат Вукан, велики војвода у Зети.

Стефанова владарска титула је гласила: „Велики жупан и севастократор, зет боговенчаног кир Алексија, цара грчког“.

Данас је сачуван само један Стефанов принчевски портрет у плавој севастократорској коластој аздији. Налази се у Саборној цркви Свете Богородице Љевишке у Призрену (сл. 3). Црква је подигнута у IX-X веку, а обновљена је у доба краља Милутина између 1306-1313.

4. Стефан Немањић са досликаном стемом Првовенчаног Краља Српског, Богородица Љевишка


Нове фреске су насликали чувени дворски сликари грчког порекла Никола Евтихије и Михаило Астрапа. Стефанов портрет је рађен према предлошку из неке старије цркве која данас више не постоји, и представља младог Стефана са око 30 година. Фреска је добро очувана. Десно од Стефана стоји неидентификовани млади Немањић у црвеној коластој аздији са стематогирионом на глави.

На основу инсигнија може да се закључи да је то принц из краљевског доба; на глави има стематогирион, који је степен ниже од куполасте краљевске круне стеме, а црвену коласту аздију носи као члан Краљевског дома Немањића.

Дакле стематогирион Стефана Немањића је и у Милешеви и у цркви Богородице Љевишке преправљен у стему, да народ може да види како изгледа Краљ Стефан Првовенчани са круном коју је добио од византијског цара.

Према томе, Стефан је од 1195-1221 носио стематогирион, а од 1221-1228 куполасту краљевску круну стему. Од 1195-1196 је носио плаву коласту аздију севастократора, а од 1196-1221, као велики жупан и од 1221-1228, као краљ, носио је владарску црвену коласту аздију.

Све Стефанове инсигније су биле византијског царског порекла.

Љубомир Стевовић, Факти

https://srbin.info/2018/03/04/stari-isto...o-od-pape/

За КОМЕНТАРЦИМА

Па Рим и Цари Град/Истока се још делу у 3 веку, за сигурно у 6тог, један пример је подела на острово, кад манастири Иона у Скотској и Линдисфарм ко је примила Хришћанство од Ионе од Ирцим, ко су како се пише примилих Хришћанство од Св Колумба, и он је то доњео од Јерусалајем.

Аугустин стиже из Рим.....и поделе следу!
Одговори

Колико дуго је која српска област била под Турцима (поводом тврдње о "500 година робовања"):

[Слика: DYqq6_Re_Xc_AABBPN.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

[Слика: IMG_7314.jpg]

Арнаут убија калуђера у манастиру Девич у току II св. рата

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(26-03-2018, 09:36 PM)Шумадинац Пише:  [Слика: IMG_7314.jpg]

Арнаут убија калуђера у манастиру Девич у току II св. рата

Ово је чувена слика али мислим да није из ДСР. А ако јесте онда балиста напада калуђера.
Одговори

(29-03-2018, 01:13 PM)Ултрадесничар Пише:  
(26-03-2018, 09:36 PM)Шумадинац Пише:  [Слика: IMG_7314.jpg]

Арнаут убија калуђера у манастиру Девич у току II св. рата

Ово је чувена слика али мислим да није из ДСР. А ако јесте онда балиста напада калуђера.

Балиста, који иначе није арнаут? Да није Грк, мајку му?
Ћутање је мајка мудрости. Ако баш мораш да даш свој коментар на сваки пост на овом форуму, дај пробај да га напишеш на кинеском. Имаш на гугл преводиоцу. Лакше ће нам бити
Одговори

Као што сам и мислио, слика није из ДСР.

"Арнаут напада калуђера у манастиру Девич 1912." аутор: анониман.
Одговори

(29-03-2018, 07:32 PM)Ултрадесничар Пише:  Као што сам и мислио, слика није из ДСР.

Помераш границе науке.
Одговори

(01-04-2018, 11:36 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(29-03-2018, 07:32 PM)Ултрадесничар Пише:  Као што сам и мислио, слика није из ДСР.

Помераш границе науке.

А ја се понадао да сазнам више о слици и овом нападу на монаха.
Одговори

http://www.gradsubotica.co.rs/car-simbol...icko-delo/
Одговори

ВЈЕШТИЦЕ КОД СРБА

1. јула 2018.


Као и многи други народи, Срби такође имају легенде о вјештицама. Вјештице су жене које имају способност да се претворе у лептира или у црну кокошку и да тако лете ноћи. Наравно, вјештице су замишљане као старе, ружне жене. У Херцеговини су постојале приче да оне жене које затрудне уочи каквог великог празника постају вјештице. Вјеровало се да жена прво постаје мора, па тек онда вјештица. Вјештице су нападале људе, а поготово дјецу. Када би напале човјека, извадиле би му срце и појеле га. Ипак, жртва не би одмах умрла, већ би вријеме смрти одредила вјештица која је појела срце. У Црној Гори се причало да вјештице не могу наудити непријатељу, већ само оним људима које обману и који им постану „пријатељи“. Такође, у Црној Гори, да би жена постала вјештица, прво мора појести своје дијете. У Херцеговини су постојале вјештице које су могле погледом убити човјека. Поред људи, нападају и стоку. Вјештице имају и своје састанке. Да би жена потпуно постала вјештица и да би могла да присуствује тим састанцима, мора се намазати посебном машћу која се прави од људског сала, крви дјетета и трава. Ову маст могу искористити и обични људи и тако се ушуњати на вјештичји састанак. Шта се дешава на састанцима, не зна се. По неким легендама, ту се вјештице хвале колико су мајки завиле у црно и ту се одлучује коју ће дјецу напасти. По другим предањима, ти састанци су уствари гозбе гдје се вјештице госте најбољим јелима. Људи су се од вјештица бранили на разне начине, дјеци су давали имена као што је рецимо Вук јер се вјештице плаше вукова, бијели лук је био одлично оружје против вјештица. На Божић се рецимо пуцало како би се растјерале вјештице и демони.

Опет, постоје и потпуно другачије приче о вјештицама. У тим причама вјештице су духови који излазе из жена које спавају. Те жене се онда након буђења не сјећају ничега. Према женама које су осумњичене за вјештичарење поступало се окрутно. Убијане су, каменоване, а у случају Пауне из Жабара печене на ражњу. На крају је 1810. Карађорђе забранио овакве ствари, а убијање наводних вјештица је описано као „лудост за коју се Србима бели свет смеје“. Међутим, ни сам Карађорђе није био увијек против паљења вјештица, 1811. он је похвалио свог зета Антонија Ристића Пљакића који је у Карановцу испекао бабу-вјештицу. Кнез Милош је такође покушавао да сузбије убијање жена осумњичених за вјештичарење. Ипак, 7.4.1841. капетан Мачванског среза Никола Дробњак је извијестио да је у селу Црна Бара био помор дјеце за који је окривљена баба Стамена која је спаљена. Ипак, ово су били изоловани случајеви. Није било неког ширег прогањања наводних вјештица, као што је рецимо било током Тридесетогодишег рата у Европи.

ФБ страница Историја Срба
Одговори

Захвалница четника свом донатору Николи Тесли — споменица Удружења четника из Беле Цркве, 1938. године

https://www.facebook.com/istorijasrba/ph...=3&theater

[Слика: 36980764_10156201002896628_5697894139622...e=5BDB2105]
Одговори

КАКО СУ СЕЉАНКЕ ИЗ ОКОЛИНЕ САРАЈЕВА ПОДИГЛЕ БУНУ 1917 ГОДИНЕ

http://srbiubih.com/kako-su-seljanke-iz-...17-godine/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним