Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

Да ли се на фотографији налази Дража, или је у питању двојник ?
Јел ово лијево од "Драже" (са шубаром) Живко Топаловић ?
Зна ли се колико је Чича тачно био висок?
[Слика: untitled.png]

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

Јесте. С лева: мајор Терзић, мајор Саша Михајловић, Милица и Живко Топаловић, Дража, капетан Радомир Милошевић, Милија Јанићијевић (предратни председник омладине Демократске странке).
Не знам тачну Дражину висину. Био је средње висине, а Живко је био крупан.
Одговори

Poštovani gospodine Samardžiću,
pre nekih desetak godina prisustvovao sam nekom predavanju, kada je izvesni gospodin (ne znam mu ime) spomenuo da je nakon poziva Njegovog kraljevskog veličanstva Petra II svim vojnicima u Jugoslaviji da se priklone Titu i njegovoj komandi, došlo do jednog od najvećeg kolektivnog samoubistva u istoriji sveta. Naime, tada je veliki broj pripadnika JVuO izvršio samoubistvo. Koliko se sećam, spomenuo je red veličine 10 000. Da li imate neke informacije u vezi sa ovim događajem?
Hvala unapred na odgovoru.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(10-02-2014, 11:15 PM)Мањача Пише:  Да ли се на фотографији налази Дража, или је у питању двојник ?
[Слика: 398449_179245712180055_100002838815453_232617_21.jpg]
take a screenshot
Ево цијела слика, мада ми овде мање личи на Дражу.
Одговори

(11-02-2014, 01:23 PM)Vlad Alekš Пише:  Poštovani gospodine Samardžiću,
pre nekih desetak godina prisustvovao sam nekom predavanju, kada je izvesni gospodin (ne znam mu ime) spomenuo da je nakon poziva Njegovog kraljevskog veličanstva Petra II svim vojnicima u Jugoslaviji da se priklone Titu i njegovoj komandi, došlo do jednog od najvećeg kolektivnog samoubistva u istoriji sveta. Naime, tada je veliki broj pripadnika JVuO izvršio samoubistvo. Koliko se sećam, spomenuo je red veličine 10 000. Da li imate neke informacije u vezi sa ovim događajem?
Hvala unapred na odgovoru.
Чуо сам да се прича за неколико самоубистава, за ту причу нисам чуо.
Проверавао сам, али нисам успео да нађем ни један случај. Према томе, колико се за сада зна, није било самоубистава.
Највеће колективно самоубиство је оно кад су девојке скочиле у Дрину пред усташама, у Операцији ''Трио'', априла 1942, о чему пише Јевђевић. Чини ми се да говори о 600 девојака, али рекао бих да је цифра претерана.
Одговори

Око 320.
Одговори

(11-02-2014, 06:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(11-02-2014, 01:23 PM)Vlad Alekš Пише:  Poštovani gospodine Samardžiću,
pre nekih desetak godina prisustvovao sam nekom predavanju, kada je izvesni gospodin (ne znam mu ime) spomenuo da je nakon poziva Njegovog kraljevskog veličanstva Petra II svim vojnicima u Jugoslaviji da se priklone Titu i njegovoj komandi, došlo do jednog od najvećeg kolektivnog samoubistva u istoriji sveta. Naime, tada je veliki broj pripadnika JVuO izvršio samoubistvo. Koliko se sećam, spomenuo je red veličine 10 000. Da li imate neke informacije u vezi sa ovim događajem?
Hvala unapred na odgovoru.
Чуо сам да се прича за неколико самоубистава, за ту причу нисам чуо.
Проверавао сам, али нисам успео да нађем ни један случај. Према томе, колико се за сада зна, није било самоубистава.
Највеће колективно самоубиство је оно кад су девојке скочиле у Дрину пред усташама, у Операцији ''Трио'', априла 1942, о чему пише Јевђевић. Чини ми се да говори о 600 девојака, али рекао бих да је цифра претерана.

То је вероватно прича слична као и о српским официрима из првог рата кад су схватили да аустроугарски официри добијају привилегије уместо њих . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Милославе шта мислиш о овоме што је изнео професор Батаковић о Светосавском конгресу?

"На Светосавски конгрес 1944. били су, по сведочењу Звонка Вучковића, с којим сам својевремено о томе разговарао у Паризу, из Београда позвани:

Исидора Секулић (извинила се да не може због слабог здравља, после рата по казни конфинирана у властитој кући и приморана да стилски и садржајно исправља прве романе партизанских писаца);

Иво Андрић (који чекао на водича који није дошао па се вратио у свој стан, после рата, када нашли његово писмо упућено ђенералу Дражи да комунизам - како Андрић каже "црвену кугу" - треба тући у главу и уништити у Србији, био уцењен после 1945, и због тог писма пристао да сарађује с новим властима);

и

Милош Н. Ђурић, хелениста, професор етике (кренуо ка селу Ба, али се пошто му се ауто заглавио код Љига вратио у Београд; комунисти су за одмазду његовог јединог сина мобилисали и послали га на Сремски фронт и тамо га с леђа ликвидирали).

Сво троје ђенерал Михаиловић позвао је не само зато што су били присталице Равногорског покрета него и зато што су управо њих троје одлучно одбили да потпишу Апел српском народу из 1941, који су саставиле колаборантске власти.

То ми је потврдио и Димитрије Ђорђевић, чувени историчар, равногорац и професор Калифорнијског универзитета у Санта Барбари..."
Одговори

Занима ме како је противничка страна, после борбе, могла да зна тачан број погинулих и рањених са друге стране? Посебно када се говори о већем броју погинулих.
Одговори

(12-02-2014, 08:51 PM)Вукашин Петковић Пише:  Милославе шта мислиш о овоме што је изнео професор Батаковић о Светосавском конгресу?

"На Светосавски конгрес 1944. били су, по сведочењу Звонка Вучковића, с којим сам својевремено о томе разговарао у Паризу, из Београда позвани:

Исидора Секулић (извинила се да не може због слабог здравља, после рата по казни конфинирана у властитој кући и приморана да стилски и садржајно исправља прве романе партизанских писаца);

Иво Андрић (који чекао на водича који није дошао па се вратио у свој стан, после рата, када нашли његово писмо упућено ђенералу Дражи да комунизам - како Андрић каже "црвену кугу" - треба тући у главу и уништити у Србији, био уцењен после 1945, и због тог писма пристао да сарађује с новим властима);

и

Милош Н. Ђурић, хелениста, професор етике (кренуо ка селу Ба, али се пошто му се ауто заглавио код Љига вратио у Београд; комунисти су за одмазду његовог јединог сина мобилисали и послали га на Сремски фронт и тамо га с леђа ликвидирали).

Сво троје ђенерал Михаиловић позвао је не само зато што су били присталице Равногорског покрета него и зато што су управо њих троје одлучно одбили да потпишу Апел српском народу из 1941, који су саставиле колаборантске власти.

То ми је потврдио и Димитрије Ђорђевић, чувени историчар, равногорац и професор Калифорнијског универзитета у Санта Барбари..."
Одлично! Где је то рекао?
Одговори

(12-02-2014, 10:10 PM)Романија1 Пише:  Занима ме како је противничка страна, после борбе, могла да зна тачан број погинулих и рањених са друге стране? Посебно када се говори о већем броју погинулих.
Постојали су војнички термини: избројано мртвих и процењено мртвих.
Само прво је поуздано, а могуће је бројати ако се победи.
Код комуниста је то било само пропаганда, има доста примера, цитирао сам их у Дражи 3 мислим. Оно рецимо кад се Коста Нађ повуче и пише да је убијено 400 Немаца само том приликом. Зато се гледају немачка документа, тј. документа друге стране и пореди се.
Одговори

(13-02-2014, 12:48 AM)Милослав Самарџић Пише:  Зато се гледају немачка документа, тј. документа друге стране и пореди се.
И шта рецимо кажу немачка документа за онај сукоб код Лепосавића, где написасте како су Марковићеви четници побили 800 Немаца? Немогуће да им је промакла таква ситница?
Одговори

(13-02-2014, 12:56 AM)ватхра Пише:  
(13-02-2014, 12:48 AM)Милослав Самарџић Пише:  Зато се гледају немачка документа, тј. документа друге стране и пореди се.
И шта рецимо кажу немачка документа за онај сукоб код Лепосавића, где написасте како су Марковићеви четници побили 800 Немаца? Немогуће да им је промакла таква ситница?
Нисам их нашао. А Ви?
Написао је један Енглез који је ту био.
Одговори

(13-02-2014, 12:58 AM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам их нашао. А Ви?
Написао је један Енглез који је ту био.
Написао је тај Енглез то у писму новинама, али чудно да је те догађаје описао другачије у својој аутобиографији. У ствари и није толико чудно јер су их тако описали и неки Американци који су тамо били. Нико се не сећа 800 Немаца, али су лепо описали како су ћаскали пре тога са четницима.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним