Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(26-06-2023, 09:41 AM)Mitic Пише:  Како сам гледао њихове текстове, комунисти су своју уредбу о војним судовима донели 24. маја 1944. године. До тада су имали разне судове, имали су судове при штабовима бригада, судове партизанских одреда, тзв. војно-револуционарне судове итд.

И по њима је све то било легално.
Још горе ако постоји таква уредба
Одговори

(26-06-2023, 08:00 AM)Николај Пише:  
(25-06-2023, 06:25 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-06-2023, 09:47 PM)Јужносрбијанац Пише:  Да ли су четници одржали суђење Милану Благојевићу?

Нису. Према Уредби о Војним судовима, командант тога ранга - Вучко Игњатовић у овом случају - имао је право да ликвидира неког без суђења.

Па не баш. Без суђења није могао нико да ликвидира, а да образује преки војни суд и стави једно лице под тај суд није могао нико испод команданта пука (за војна лица), односно испод команданта дивизијске области или команданта позадине оперативне дивизије (за грађанска лица). Параграф 6. Уредбе о преким војним судовима од 8. марта 1940. године

Читао сам преписку Драже и Слободана Јовановића из које се види да је по тој Уредби командант пука па навише - одред је био у рангу пука, као и бригада - могао сам да донесе и изврши смртну пресуду. 
Дража је тражио да се то укључује не и укинуто је, негде 1943. Дакле да се пребаци на Преко војни суд, а ал не може за дан да се реши случај, онда на редовни.
Одговори

Командант пука (односно ова друга лица која сам навео), могао је само да формира петочлано веће које ће да суди и да донесе пресуду, дакле уопште није могао да учествује у суђењу. Ако буде донета смртна пресуда, шаље се њему да донесе наредбу о извршењу. А ово да се одред и бригада изједначавају са пуком, тога нема у уредби.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Па да ли је онда сигурно да Благојевић није имао суђење? Када су га ухватили, а када је стрељан?
Одговори

(26-06-2023, 11:39 AM)Николај Пише:  Командант пука (односно ова друга лица која сам навео), могао је само да формира петочлано веће које ће да суди и да донесе пресуду, дакле уопште није могао да учествује у суђењу. Ако буде донета смртна пресуда, шаље се њему да донесе наредбу о извршењу. А ово да се одред и бригада изједначавају са пуком, тога нема у уредби.

То за изједначавање је такође накнадно. Јер бригаде и одреди су састављени од батаљона, као и пукови.
На основу чега су онда официри тог ранга стрељали на лицу места?
Има примера из Априлског рата. Или мајор Аца Милошевић је стрељао два четника на лицу места.
Ме знам да ли се сећаш, у Дражи 5 сам цитирао преписку Драже и Слободана Јовановића, сигурно пише да је командант пукали имао право да стреља без суда. Да није постојала још нека уредба?
Одговори

(26-06-2023, 12:46 PM)Јужносрбијанац Пише:  Па да ли је онда сигурно да Благојевић није имао суђење? Када су га ухватили, а када је стрељан?
Сигурно није имао суђење. Вучко му је можда издиктирао неки параграф. Углавном одмах га је убио.
Одговори

(07-06-2023, 07:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-06-2023, 06:18 PM)Potporucnik1 Пише:  Да ли сте чули за злочин опленачке бригаде Горске краљеве гарде у порти цркве села Рајковац 4.5.1943., када су четници заклали Даринку и њене кћерке, Радмилу (20) и Станку (14)?
Да ли је злочин помињан приликом поступка рехабилитације?

Да ли знаш целу причу?

Не, због тога и питам.
Одговори

(26-06-2023, 04:25 PM)Potporucnik1 Пише:  
(07-06-2023, 07:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-06-2023, 06:18 PM)Potporucnik1 Пише:  Да ли сте чули за злочин опленачке бригаде Горске краљеве гарде у порти цркве села Рајковац 4.5.1943., када су четници заклали Даринку и њене кћерке, Радмилу (20) и Станку (14)?
Да ли је злочин помињан приликом поступка рехабилитације?

Да ли знаш целу причу?

Не, због тога и питам.
Онда је боље да не знаш.
Одговори

Zainteresovan sam da zapocnem objavljivanje istorijskih youtube videa poput youtube kanala srpske bitke,nazovimo dokumentarce,detaljno pricanje istorijskih dogadjaja uz kretanje teritorija na mapi ali afirmativno o jugoslovenskoj vojsci u drugom svetskom ratu,zasnovano na knjigama borbe cetnika protiv nemaca i ustasa i general draza mihailovic i opsta istorija cetnickog pokreta,pa sta mislite o tome?
Одговори

(26-06-2023, 04:32 PM)Vanza Пише:  Zainteresovan sam da zapocnem objavljivanje istorijskih youtube videa poput youtube kanala srpske bitke,nazovimo dokumentarce,detaljno pricanje istorijskih dogadjaja uz kretanje teritorija na mapi ali afirmativno o jugoslovenskoj vojsci u drugom svetskom ratu,zasnovano na knjigama borbe cetnika protiv nemaca i ustasa i general draza mihailovic i opsta istorija cetnickog pokreta,pa sta mislite o tome?

Само напред.
Био бих захвалан да буде напомена према тој и тој књизи.
Одговори

Naravno da ce biti naponema literature u koje ce upasti neke knjige cetnicke emigracije i najvaznije,napomenucu dokumente kao najvaznije izvore
Одговори

(26-06-2023, 05:00 PM)Vanza Пише:  Naravno da ce biti naponema literature u koje ce upasti neke knjige cetnicke emigracije i najvaznije,napomenucu dokumente kao najvaznije izvore
Како ће се звати канал?
Одговори

(26-06-2023, 02:52 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(26-06-2023, 11:39 AM)Николај Пише:  Командант пука (односно ова друга лица која сам навео), могао је само да формира петочлано веће које ће да суди и да донесе пресуду, дакле уопште није могао да учествује у суђењу. Ако буде донета смртна пресуда, шаље се њему да донесе наредбу о извршењу. А ово да се одред и бригада изједначавају са пуком, тога нема у уредби.

То за изједначавање је такође накнадно. Јер бригаде и одреди су састављени од батаљона, као и пукови.
На основу чега су онда официри тог ранга стрељали на лицу места?
Има примера из Априлског рата. Или мајор Аца Милошевић је стрељао два четника на лицу места.
Ме знам да ли се сећаш, у Дражи 5 сам цитирао преписку Драже и Слободана Јовановића, сигурно пише да је командант пукали имао право да стреља без суда. Да није постојала још нека уредба?

Колико знам није донета ниједна друга уредба у вези преких војних судова, нити је ова мењана до рата. Јесте током 1943. године на Дражин предлог дошло до неких измена, не могу сад да се сетим у ком правцу, морао бих да проверим, али могуће да је било баш то - да се делегира надлежност за формирање судова на ниже нивое командовања, због промењене структуре војне организације.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Kanal ce se zvati Vanza Dobeivojević,već postoji na YouTube i moze se naci,ne treba ocekivati skorasnje videe,trebace vremena
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним