Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ТВ серија "Хероји Халјарда", аутора Радоша Бајића

(25-03-2024, 10:07 AM)ексрежисер Пише:  Све се мислим да су пили лимунаду и продужени с' млеком Јок

Вучковић одличан,Раковић сталожен командант,храбар,веран Чичи,добар са народом.Борбе против Немаца и партизана реалне,војска приказана као храбра.
Неке сцене шаљу јасну симболику:угашена свећа,хармоника која лети и пада,црни коњ након погибије брата.
Технички,јако квалитетно,камера прецизна,кадар оштар и брз.Светло је лоше,тамно је бар по мени.
Пејзажи,сценографија,костими,све добија прелазну оцену.
Жарко Лаушевић сјајан,доста млађих глумаца је добило прилику.

Велики корак напред.

Тешко је признати,ал је тако.

Могли су само да узму шољу хладног млека  Smile

И у једној сцени Звонко тражи чашу млека кад дође код мајке.

У реду, нека узму ракију само једном, не мора више пута да се понавља. А онда може чаша воде или млеко  Smile

У техничком смислу јесте постигнут напредак. И слажем се да је светло могло бити боље.
Одговори

И Американци критикују своје ратне спектакле, попут филма "Спасавање редова Рајана" (почетна сцена борбе приликом искрцавања је ненадмашна).

Пример: 1) немачки војници нису били обријани до главе, били су обријани са стране и позади, док им је на врху главе остала коса; 2) у филму у року од 20 минута пробијена је немачка одбрана, док је у стварности пробијање завршено послеподне; 3) редов Рајан је део 506. падобранске пешадије, 101. ваздухопловно-десантне. Као што се види у филму, падобранци су промашили своје зоне слетања и били су раштркани миљама. Али права 101. ваздухопловно-десантна бачена је у унутрашњост са плаже Јута како би преузела контролу над излазним рутама, итд.

https://www.looper.com/806127/times-savi...all-wrong/

https://www.telegraph.co.uk/films/0/savi...-accurate/
Одговори

Бајић је урадио филм и серију чини ми се више за просечног Американца,Срби су ту приказани као неки Индијанци а Амери као "Ванземаљци"!Наводно ови први их Спасавају од Немаца! Док су Британци приказани у фазону"Пи,Фуј, према Србима ! Што највише изговара Британски Генерал Армстронг,или беше пуковник!Зато од синоћ ни негледам Серију!Кад ми рођена Мајка каже за Недељном Трпезом"Мене Четници не интересују али стварно су јако лоше приказани",не знам шта више да додам!
Одговори

(25-03-2024, 08:02 AM)ексрежисер Пише:  Никада у нашој кинематографији;
-Обичан човек,са својом породицом,кога маестрално глуми Лаушевић није лепше приказан.Забринут,брижан,свестан околности.Антикомуниста и поштовалац Чиче.Одлична поставка,и подела улога.

-Калабић,по први пут у кинематографији позитиван.Брине о свима,враћа мајци сина који се жени,грди га јер се лоше обраћа мајци.Добар старешина.Никад пре ове серије то није било.Чињеница.

-Село сјајно приказано.Вредни,радни људи,хоће да помогну пилотима,спремни на сарадњу.Комплетно равногорски оријентисано.

-Раковић,Вучковић,па и Дража,добра глума,сјајни карактери,добри дијалози итд.

Четници штите народ,народна су војска,разбијају Немце...

Много позитивних коментара,јако гледана серија.И тек ће бити јер ће је репризирати 100 пута.

Наравно има и мана.Али су оне ефемерне,и не делују на укупан утисак.

Рачунамо,да се овде ником на форуму не свиђа,ал' мало нешто лоших коментараSmile
Значи и овде има позитивних утисака.
Е,онда можете мислити код обичног света,ван ове теме.

По свему судећи чека се спектакл о Дражи .

Синовац, Ти као један од СНС ботова и пљувач Династије Карађорђевић не би требало да уопште о томе да коментаришеш.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(20-10-2023, 01:19 AM)Горски штаб 52 Пише:  Одгледах га и ја, и то два пута. Добих и фотографију са треће пројекције и први утисак је слаба посећеност, барем у мањим срединама, не знам какво је стање у Београду.

После ''Равне Горе'' сада смо унапред знали шта можемо да очекујемо од Бајића, па ни разочарење након гледања није неочекивано. Може он да покушава да побегне од Петловца и Ескадриле, али Петловац и Ескадрила не могу из њега. 

Хајде прво да поменем позитивне ствари. Ефекти, монтажа, продукција и остале занатске ствари изгледају пристојно. Види се да је, након фијаска са ''Равном Гором'', Бајић обраћао пажњу на неке, на први поглед, ефемерне ствари. Иконе у кадровима, фотографија краља Петра Првог у соби где спава Солунац Коста Јовић и сличне ствари. Током битке на Копаонику приказана је комунистичка надмоћ у наоружању, поготово у минобацачима добијеним од Савезника, што и неупућени могу да сазнају из разговора присутних официра у рову. Такође, Раковићев узвик: ''Штедите муницију!'', који објашњава ситуацију у којој су се све чешће четници у том и наступајућем периоду налазили. Што се тиче ликова у филму, Звонко Вучковић јесте главна улога и главни позитивац у филму, али ја нисам нешто претерано одушевљен. А кад сам већ код ликова, вечерас ми пријатељ након одгледаног филма рече: ''Најбоља улога у филму је Петар Божовић, зато што ништа не прича цео филм!''

А сад да се позабавим оним стварима које српском народу сервирају људи попут Радоша Бајића, који показује сад већ хроничну бољку елементарног непознавања српске историје, српске војске и српског сељака. Ништа мању одговорност, бар што се тиче овог пројекта, сноси и др Милош Тимотијевић.
Неокомунизам, нови ниво, кренимо редом:
1) У свађи између Сретена (партизана) и Мирка (четника), доминира наратив из доба Ескадриле. Сретен се обраћа Мирку речима: ''Клаћеш и ти?'' Мирко одговара: ''А твоји су много бољи?'' Значи, Мирко не негира да четници кољу, већ само тражи изговор и оправдање постављањем поменутог питања.
2) Хајде што Бајић благе везе нема о историјском лику ђенерала Михаиловића, али он се не труди ни да уђе у њега. Прво, шта рећи на то што је Дража физички пресликан као Дража из ''Последњег чина''? Друго, какве су му реченице, фацијална експресија, говор тела и покрети? На састанку са Енглезима изгледа као да је пао с неба, неки унезверен, полу-уплашен поглед, као да му се иде у вц, а вц је далеко. Обавезно смо морали видети како једе и накреће ракију као права пијаница. Тим сценама вратили смо се у 1970-те. У једној сцени, чини ми се да Вучковић изговара реченицу: ''Команданти као да воде своје приватне ратове.'' То да нам се мало убаци и она теорија да ''Дража није требао да буде ђенерал него патријарх''. Добар је он, него јадан, не може да обузда своје кабадахије.
3) Атмосфера у Врховној команди као на осредњем сеоском вашару. Хармоника, шенлучи се пред Енглезима, Калабић се смуца као глува кучка, не зна ни где је ни зашто је ту. Наравно, ту је да ексира ракију, како без тога? Таман да се да штимунг РТС-у, другу Марку и печеном пилету.
4) Лик Предрага Раковића тотално промашен. Што неке рече изнад, толико баналних реплика из његових уста. Хајде ово донекле и да оправдам, ући у историјски лик Предрага Раковића био би превелик залогај и за много озбиљније сценаристе и глумце, а камоли у овом пројекту где је главни саветник доктор Тимотијевић.
5) Куће у којима се одвија радња у филму су у лошем стању, виде се окруњене фасаде. Приказане су у стању у каквом су данас, али оне нису биле у таквом стању 1944. године.
6) Шта рећи за лик Миладина Бркића? Написан и одигран као да га је креирао Главни одбор СУБНОР-а Општине Лучани. С обзиром да ће се емитовати и серија ''Хероји Халијарда'', верујем да ће пандан епизоди ''Кама'' из ''Равне Горе'' овде бити епизода ''Миладин Бркић'' или ''Рђа драгачевска''. Приказ Бркићевих четника у складу са четничком иконографијом створеном у најбујнијој машти Вељка Булајића. Могао је доктор Тимотијевић Радошу из Ескадриле обезбедити неколико фотографија Милутина Јанковића и четника Прве драгачевске бригаде. Или ипак да будемо срећни што не видесмо ниједно силовање?
7) Када Мирко спасава Сретена и упита га да ли има икакве везе са убиством оца и сина, које су партизани убили због краве и телета, Сретен (партизан) одговара: ''Никакве. Крсне ми славе!'' Други доктор да позавиди на оваквом приказу православног партизана.
8) Трећи син Илија је у коми, а традиционална српска породица, за коју се ваљда подразумева да је побожна и православна, у помоћ позива врачару?! Овакву сцену могу да смисле једино они партијаши који су 90-тих постали националисти и почели да иду у цркву.
9) Да се позабавим сад ликом Косте Јовића (Жарко Лаушевић). Тотално промашен лик једног Солунца, чувара српске ратничке традиције, главе једне српске сељачке породице. Прва ствар, Солунац се обраћа сину који је у четницима (српској војсци) речима: ''Ко зна где се смуцаш?!'' Као да је син остао у кафани до зоре, па ето, негде се смуца. Једног сина прекорева јер је у војсци, због другог цмиздри јер иде у рат. Прави Солунац, нема шта. Друга ствар, у једном разговору изговара следеће речи: ''Да нисам чувао главу не би имао овде ко у авлији косу да откује!'' Значи, он се у рату чувао, а не борио за отаџбину, ослобођење и уједињење. Поново скривене и мање скривене антиратне поруке. Солунци (а и четници) у ратове нису ишли опортунистички, да сачувају главу и гузицу и врате се кући, већ су ишли тврдо и бескомпромисно, ако треба и оно највредније - живот - да се да за краља и отаџбину. Али то неко ко је одрастао на причама о ЈНА не може да поима.
10) Банална сцена где жена која се порађа, а има већ две ћерке, каже бабици и свекрви: ''Ако је женско, знате шта треба да радите.'' Вероватно, да уморе бебу. А онда свекрва одговара: ''Да се ја питам, мајке не би ни рађале синове! За шта да их рађају? За рат?'' Укапирали смо.
11) И крешендо, на коме би Бајићу позавидео комплетан ИСИС (Институт за савремену историју Србије) - када Илија током битке на Копаонику упита сељака који бежи: ''Је л' то наша војска?'', а сељак му одговара: ''И једна и друга су наше!'' Благо нама, војске две имамо!
12) Размишљао сам да ли да се бавим историјским истинама и фактографијом, везаним за дешавања у Југословенској војсци и историјске догађаје описане филму, јер су то за Бајића недокучиве висине, али хајде да набројим само пар њих. Вучковић каже Мирку Јовићу: ''Први равногорски корпус се прикључује Јуришном корпусу...'' Није се Први равногорски корпус прикључио Јуришном корпусу него су се две бригаде Првог равногорског корпуса прикључиле Првом јуришном корпусу. Када Раковић набраја ко креће за Топлицу, уместо Милош Марковић каже Миомир Марковић. Када се Први јуришни корпус борио против комуниста на Копаонику била је густа магла, док је у филму сунчано време. Дража Вучковићу каже: ''Ако на Копаонику зауставимо продор комуниста у Србију...'' Опет се у филмском Дражином говору територија Србије ограничава на предкумановску Србију. Убиство Милутина Јанковића (Миладина Бркића) убачено је у време битке на Копаонику (почетак августа). У стварности, Милутин је убијен месец дана раније. Обавезно се наглашава ''да Чича није хтео ни да чује за њега''. У стварности, било је другачије.
13) Текст који се појављује на крају филма нам опет говори да је филм посвећен ''херојству СРПСКОГ НАРОДА који је извео операцију Халијард...''.

Види се да су овај пут Бајић и сарадници мало боље баратали чињеницама него у ''Равној Гори'', али опет, то кад се помеша са елементарним историјским пред(не)знањем и безобразлуком, добијемо ово што смо добили. Пажљивом оку посматрача није промакло пар прикривених паралела са стварним догађајима. Мени лично убиство Миладина Бркића у потоку, али и онај део кад неко од официра каже Бркићу, након што су његови људи претукли Мирка Јовића: ''Под твојим батинама признали би да су убили Краљевића Марка!'' Сећамо се добро из документарног филма ''Заиста отписани'' које је било главно питање током ислеђивања у Гестапоу.

Крајњи утисак је да је ово само још један пропагандни пројекат који за циљ има да подржи и међу Србе расеје и у главе им (ако треба и гебелсовски, на силу) усади тренутни мејнстрим наратив - ''братоубилачки рат'' и ''помирење''. Крајњи циљ тога је наравно - одржање (нео)комунистичке идеологије у животу и одржање потомака у вилама и на функцијама (државним казанима).

Као што већ рече неко изнад, филм је антиратни и античетнички, самим тим и антисрпски.

По несрећи, све ово финансирали су грађани Србије.

Ево човек сјајно и детаљно објаснио. Шта има још да се додаје и разглаба више?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Ослонац, почетак и крај, све је у лику Генерала Михаиловића. Очекивали смо да видимо глумца који ће имати војничко држање, који ће знати да представља историјску личност која је била учесник балканских ратова, 1. светског рат, која је одликована много пута, човека који је био официр и родољуб, војни аташе, и још много тога. Највеће разочарење је управо то како је приказан Михаиловић. Свака прича се завршава на томе. Сећате ли се кад су снимали серије и филмове у којима се појављивао Карађорђе. Из осећања најдубљег поштовања према тако значајним личностима недопустиво је да се Дража приказује овако како је то учинио Радош Бајић. Свако репризирање биће ново и ново бацање блата на лик Чиче. Бојим се да ће још много времена проћи док се не сними заиста поштен филм о Дражи. Они којима ништа није свето, у смислу наше националне историје, могу себи да допуштају овакво поигравање нашим историјским личностима значаја првога реда.
Одговори

(26-03-2024, 04:18 PM)Андреј501 Пише:  Бојим се да ће још много времена проћи док се не сними заиста поштен филм о Дражи.

Уз Божју помоћ, не би требало... Blush
Одговори

Најежио сам се кад Дража каже (у последњој епизоди) да су му деца комунисти, та сцена ме подсетила на последњу сцену (последње епизоде) ,,Последњи чин" ,где Дража и Крцун причају о деци (ко је гледао, разумеће).
Одговори

(26-03-2024, 05:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(26-03-2024, 04:18 PM)Андреј501 Пише:  Бојим се да ће још много времена проћи док се не сними заиста поштен филм о Дражи.

Уз Божју помоћ, не би требало... Blush

Чекамо и надамо се ....
Одговори

Одлична запажања Горског.
Али се не бих сложио само са изреченим под бројем 5 и 8.
5) Куће су могле бити разног стања. И старе и нове и очуване и истрошене. Као што и данас имамо све то. Рат је, немаштина је, синови и комшилук је у шуми, нема ко да поправља. Тако да је кућа могла бити у лошијем стању, не видим ту проблем. 
8) Православље и народно веровање се дубоко прожимају. У то време су људи сигурно знали много више народних обичаја и сигурно су тражили помоћ и од надарених људи (па чак и врачара). Чак и данас ти људи постоје а не пре сто година. Мени је жена у селу описала повреду на први додир (сломљена нога на фудбалу) што је докторима пошло за руком после трећег снимка и треће контроле....
Тако да је та сцена заправо реална. Да ли се некоме свиђа је већ друго питање.
Све остало наравно на месту као и увек.
Одговори

Одледао сам серију. Неоспорно је да је остваран одрећен позитиван помак у односу на "Равну Гору", али је ипак далеко од нечег епохалног.

Горски и друге колеге су већ овде изнели доста добрих запажања. По мом мишљењу, ова серија (за филм нисам сигуран) је на првом месту породична драма, док је ратна тематика у другом или трећем плану. Пуно пажње Радош Бајић поклања унутрашњим односима у породици Јовић. Наравно, то некада има добре ефекте и има потенцијал да дирне гледаоца (на пример љубавна прича Едварда и Радмиле), али често, или бар на моменте, дијалози између других чланова породице просто звуче патетично.
Следећа бољка серије је трошење времена. Неретко Бајић и по више минута поклања потпуно небитним сценама, било да су у питању споредни ликови или да су у питању кадрови ливада, њива, међа итд. Разумем да Бајић можда жели да свету прикаже природне лепоте Србије, али бојим се да серија оваквог типа није за то, у тој мери, најпогоднија.
Као што је Горски навео, домаћин фамилије Коста Јовић представљен је мање-више као неко ко је у Великом рату гледао само главу да извуче, и да га нешто више од личног интересе не тангира. Потпоручник Мирко Јовић приказан је поприлично незрело, чак је помало разуздан, на моменте беспослен и докон (сцена швалерације), што свакако не одговара лику краљевског официра (чак ни резервног). Стварно бих волео да сазнам шта је режисер том сценом (као и каснијом сценом када свекар те женске прича са Костом) уопште желио да нам саопшти и како је то релевантно за главни ток радње. Можда су догађаји из првих епизода везани за Илију Јовића такође могли бити брже приказани, али мислим да видим поенту коју је Радош Бајић желео да представи (пожртвовање народа, огроман труд уложен у спашавање пилота и сл.).
Поред тога, лик Миладина Бркића чини се потпуно непотребан у овој серији са обзиром на главне ликове (Јовиће). Поред јасних алузија на војводу драгачевског потпоручника Јанковића, ни у овом случају не могу да видим шта је Бајић намеравао. Разумем да је био потребан неки заплет радње па је Бркић убачен као негативац, али сматрам да се заплет могао извести на много других начина који не би укључивали низ нелогичности као што је то случај са Бркићем.
Закључна критика би биле сцене борбе, посебно из последње епизоде. Раковићеве команде офцирима су не-војничке, војска пуца безвезе и насумице, није јасно ко из ког правца напада, и сл. У серијама овакве природе сцене борбе треба да доминирају, али је јасно да прилично заостајемо за руском и западном кинематорафијом, и то није Бајићева кривица. Видећемо како ће Самарџић то да прикаже у "Ђенералу".

Што се тиче позитивних утисака, има их више. Као што сам рекао, ово јесте помак у односу на оно што смо раније имали прилику да гледамо.
Мислим да је капетан Звонко Вучковић одлично приказан и видљиво је да се Радован Вујовић посветио улози. Можда би боље било је је Вучковић био централна фигура серије. И његова мајка је добро приказана и ти кадрови изазивају емоције. Такође, после "Опкољених", ово је најбоља представа Калабића на филму до сада и баш ме је позитивно изненадила. Дража није приказан лоше, али далеко од историјског Драже какав се види у исечцима Самарџићевог "Ђенерала". Живко Топаловић и Драгиша Васић су као српски интелектуалци приказани веома добро. Милан Васић је добро одиграо Раковића, а Рачић је (иако споредна личност) приказан онако како треба, војнички. Јово Максић се добро снашао у улози једног лудака. И наравно ликови Едварда и Радмиле су, као што сам напоменуо, сјајни. Што се тиче глуме, покојни Лаушевић је одлично изнео своју улогу, као и Никола Ракочевић и остали чланови фамилије.

Можда најјача стране ове серије су споредни глумци (сељаци). Глумци у Британској војној мисији и Американци су добро одрадили свој посао.

Оцена: 6.5/10
Одговори

Мишљење о филму и серији дато у подкасту "Бг Фантом071", спомиње се и "четнички форум" и историјски сусрет Вељка Булајића и Радоша Бајића на снимању "Атентата у Сарајеву"... О утицају италијанског неореализма : 

https://www.youtube.com/watch?v=vKiJRmX_kqo
Одговори

Пошто сам одгледао и серију, закључак ми је да ипак треба да се помиримо и ради те поруке снимише 6 сати материјала. Ништа епохално што нам не причају већ три деценије. Што један лик рече, обе наше војске.  Smile

Ко не зна Бајића и екипу, скупо би их платио.
Одговори

Постоји ли каква разлика између серије и истоименог филма?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним