Оцена Теме:
  • 46 Гласов(а) - 4.52 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Милослав Самарџић одговара на ваша питања

(27-12-2015, 05:41 PM)Мргуд Пише:  
(26-12-2015, 06:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(26-12-2015, 01:11 PM)Мргуд Пише:  
Цитат:Напад на Бронзани мајдан је био у склопу немачке операције против партизанских снага. Немачки документ јасно наводи коју територију нападају.

Нисам баш упућен око те операције на Козари па не могу ништа да искључим али мало ми нереално делује да су Немци нападали партизане на Бронзаном мајдану јер би то значило да су се партизани лоцирали на територији где би се нашли опкољени са стране Бања Луке (где су биле усташе и Немци) и са стране Мањаче где су били четници. Мало ми то делује нереално.
Цитат:Теоретски, да, али практично, не можеш оставити удаљене крајеве на милост и немилост непријатељима, него у постојећим околностима мораш учинити што више
.

Реално гледано Дреновић је спасао Србе на Мањачи од усташког покоља. Међутим, он би то урадио и да га Дража није формално ставио под своју команду, а самим тим и донео себи проблем јер је Дреновић имао контакте са Немцима и усташама. Контакти са тим удаљеним крајевима могли су да се одржавају и без тога да се те јединице стављају под команду Михаиловића.
Мислим да се ту пре свега радило о жељи Драже и његових сарадника (веровато и владе у Лондону) да оправдају оно ЈВуО јер је ради тога било неопходно да се стави што више јединице на што ширем подручју под команду барем на папиру.
То што је имао контакте са усташама била је оно што се каже колатерална штета. Он је у ствари имао контакте са цивилним органима НДХ и са домобранима. У неким приликама се ту задесио по неки усташа. Али цела та дипломатска активност Босанских четничких одреда није укључивала усташе и са њима није било споразума, а споразуми са домобранима и цивилном управом нису обухватали усташе.

Не слажем се овде са Вама. Јер самим тим што је неко договорио нешто са властима НДХ то је подразумевало и усташе, које су биле легитимне војне јединице тзв. НДХ.

И Дангић и српске вође у Херцеговини и Источној Босни су имали и бољу понуду са немачке стране по питању аутономије у НДХ али су исту одбиле јер нису хтеле да имају договор са НДХ. Наравно ситуација тамо и ситуација у Западној Босни нису могле да се пореде, јер су се источне територије наслањале на Недићеву Србију и самим тим имале нешто "лакши" положај, од изолованог и непријатељима окруженог западног дела.

Глобално гледано договор четника у Западној Босни са НДХ је био спас за српски народ у тим деловима, али није био сарадња јер ја лично нисам нигде нашао заједнички наступ босанских четника и усташа, али је формално гледао оптеретио ЈВуО због контаката са властима НДХ.
Није оптеретио ЈВуО, јер они тада нису били у саставу ЈВуО. Тек када Врањешевић оснива Команду Западне Босне, ЈВуО се простире и тамо. И тада није било споразума.
Да је НДХ била уређена држава, можда би ти споразуми обухватали и усташе, али, овако, нису. То каже и Верољуб Малетић. Иначе у њима се не помињу усташе и настављене су борбе са усташама упркос споразумима.
Одговори

Поштовање господине Милославе ! Размишљао сам где да Вам поставим питање да ли овде или у Документарац ''Краљевина ЈУ у 2. св. рату'' - нови трејлер , па сам одлучио ово питање да поставим овде . Наиме о чему се ради , као што вероватно знате да напокон и на кабловским оператерима почиње да се експериментално приказује телевизија Храм , преко нета је телевизија била активна од Божића 2015 и приказивана је серија РАВНОГОРСКА ЧИТАНКА па ме интересује наравно ако наставе са истом концепцијом , а обзиром да је то напокон нека телевизија са духовним садржајем и верским , да ли сте размишљали да тој телевизији понудите ексклузивно да приказују серију Документарац ''Краљевина ЈУ у 2. св. рату'' ? Хвала у напред за одговор .
П.С телевизија почиње на кабловским емитерима на Бадњи дан 2016 од 17 сати .

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"[/size]
Одговори

(26-12-2015, 06:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  То што је имао контакте са усташама била је оно што се каже колатерална штета. Он је у ствари имао контакте са цивилним органима НДХ и са домобранима. У неким приликама се ту задесио по неки усташа. Али цела та дипломатска активност Босанских четничких одреда није укључивала усташе и са њима није било споразума, а споразуми са домобранима и цивилном управом нису обухватали усташе.

Урош Дреновић са домобранским мајором и двојицом усташа, који су се поред њега затекли колатерално. Цивилна управа је ту негде, само није била расположена за сликање.
[Слика: Uroš_Drenović.jpg]

По Самарџићевом објашњењу НДХ није имала везе са усташама. Изгледа да НДХ није ни спроводила геноцид, него се нашле саме неке усташе, направиле Јасеновац и послале возовима (који опет немају везе са НДХ и ХДЖ) људе са Козаре у Јасеновац.
Просто дивно, овакво објашњење не би смислили ни усташки ревизионисти.
Одговори

(28-12-2015, 03:59 PM)ватхра Пише:  
(26-12-2015, 06:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  То што је имао контакте са усташама била је оно што се каже колатерална штета. Он је у ствари имао контакте са цивилним органима НДХ и са домобранима. У неким приликама се ту задесио по неки усташа. Али цела та дипломатска активност Босанских четничких одреда није укључивала усташе и са њима није било споразума, а споразуми са домобранима и цивилном управом нису обухватали усташе.

Урош Дреновић са домобранским мајором и двојицом усташа, који су се поред њега затекли колатерално. Цивилна управа је ту негде, само није била расположена за сликање.
[Слика: Uroš_Drenović.jpg]

По Самарџићевом објашњењу НДХ није имала везе са усташама. Изгледа да НДХ није ни спроводила геноцид, него се нашле саме неке усташе, направиле Јасеновац и послале возовима (који опет немају везе са НДХ и ХДЖ) људе са Козаре у Јасеновац.
Просто дивно, овакво објашњење не би смислили ни усташки ревизионисти.
Гос`н Ватра, прескочисте оно за извештаје Немаца из Источне Босне о сарадњи усташа и партизана...
Не знам како сте ово могли да закључите, али ето.
Одговори

(28-12-2015, 03:20 PM)јашадр Пише:  Поштовање господине Милославе ! Размишљао сам где да Вам поставим питање да ли овде или у Документарац ''Краљевина ЈУ у 2. св. рату'' - нови трејлер , па сам одлучио ово питање да поставим овде . Наиме о чему се ради , као што вероватно знате да напокон и на кабловским оператерима почиње да се експериментално приказује телевизија Храм , преко нета је телевизија била активна од Божића 2015 и приказивана је серија РАВНОГОРСКА ЧИТАНКА па ме интересује наравно ако наставе са истом концепцијом , а обзиром да је то напокон нека телевизија са духовним садржајем и верским , да ли сте размишљали да тој телевизији понудите ексклузивно да приказују серију Документарац ''Краљевина ЈУ у 2. св. рату'' ? Хвала у напред за одговор .
П.С телевизија почиње на кабловским емитерима на Бадњи дан 2016 од 17 сати .
Хвала на информацијама! Чуо сам за ту ТВ. Циљ нам је да се серија види на ТВ са националном фреквенцијом, преговори су у току, видећемо.
Одговори

Ватра, знамо да тамо где је био Дреновић, Радић, итд, Срби нису страдали после лета 1941, а тамо где су били комунисти, страдали су до краја.
Знамо да су на Козари командовали Хрвати Јосип Мажар Шоша и Ј. Б. Тито. На Корсуну и Банији Хебранг, Бакарић, Рукавина, итд.
Рецимо да је могуће оно као у филму ''Повратак у будућност'', да ли бисте Ви стали под команду Срба Дреновића, Радића, и осталих, или Мажара, Броза и других Хрвата?
Одговори

(29-12-2015, 08:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ватра, знамо да тамо где је био Дреновић, Радић, итд, Срби нису страдали после лета 1941, а тамо где су били комунисти, страдали су до краја.
Знамо да су на Козари командовали Хрвати Јосип Мажар Шоша и Ј. Б. Тито. На Корсуну и Банији Хебранг, Бакарић, Рукавина, итд.
Рецимо да је могуће оно као у филму ''Повратак у будућност'', да ли бисте Ви стали под команду Срба Дреновића, Радића, и осталих, или Мажара, Броза и других Хрвата?

То је тачно али наравно не аболира Дреновића.

Форкапа рецимо уопште није имао договор са властима НДХ а добрим делом је сачувао своју територију и тамошњи живаљ.
Одговори

Форкапа је био део Босанских четничких одреда и био је покривен њиховим споразумима, иначе би вероватно страдао. Дреновић је био одређен за везу са НДХ од стране Команде БЧО.
Одговори

(29-12-2015, 08:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ватра, знамо да тамо где је био Дреновић, Радић, итд, Срби нису страдали после лета 1941, а тамо где су били комунисти, страдали су до краја.
Знамо да су на Козари командовали Хрвати Јосип Мажар Шоша и Ј. Б. Тито. На Корсуну и Банији Хебранг, Бакарић, Рукавина, итд.
Рецимо да је могуће оно као у филму ''Повратак у будућност'', да ли бисте Ви стали под команду Срба Дреновића, Радића, и осталих, или Мажара, Броза и других Хрвата?

Самарџићу,
маните ме јевтине демагогије.
То што су Дреновић, Радић и остали потписали споразуме са НДХ и тиме заштитили неколико села, своја дупета и бизнисе са НДХ, је коштало далеко више српских глава на другим местима.

Сарадња са онима који су спроводили геноцид над Србима је чиста издаја, а хвалисање да су тиме заштитили народ у свом крају је најгори цинизам. Нису га штитили тиме што су се борили против усташа, него тиме што су се или држали неутрално или чак помагали док су усташе клале народ на другим местима.
Одговори

(30-12-2015, 01:52 PM)ватхра Пише:  
(29-12-2015, 08:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ватра, знамо да тамо где је био Дреновић, Радић, итд, Срби нису страдали после лета 1941, а тамо где су били комунисти, страдали су до краја.
Знамо да су на Козари командовали Хрвати Јосип Мажар Шоша и Ј. Б. Тито. На Корсуну и Банији Хебранг, Бакарић, Рукавина, итд.
Рецимо да је могуће оно као у филму ''Повратак у будућност'', да ли бисте Ви стали под команду Срба Дреновића, Радића, и осталих, или Мажара, Броза и других Хрвата?

Самарџићу,
маните ме јевтине демагогије.
То што су Дреновић, Радић и остали потписали споразуме са НДХ и тиме заштитили неколико села, своја дупета и бизнисе са НДХ, је коштало далеко више српских глава на другим местима.

Сарадња са онима који су спроводили геноцид над Србима је чиста издаја, а хвалисање да су тиме заштитили народ у свом крају је најгори цинизам. Нису га штитили тиме што су се борили против усташа, него тиме што су се или држали неутрално или чак помагали док су усташе клале народ на другим местима.

Да ли овакво размишљање можемо применити и на комунисте, јер су и они сарађивали са онима који су вршили геноцид над Србима?
И питање за све који размишљају о овој теми: да ли се у претходних пар постова може пронаћи бар део одговора на питање зашто је хрватски систем логора смрти толико потрајао, и практично радио без сметњи толико дуго?
Одговори

(30-12-2015, 04:40 PM)Жаре Пише:  Да ли овакво размишљање можемо применити и на комунисте, јер су и они сарађивали са онима који су вршили геноцид над Србима?
Наведи примере те сарадње.

(30-12-2015, 04:40 PM)Жаре Пише:  И питање за све који размишљају о овој теми: да ли се у претходних пар постова може пронаћи бар део одговора на питање зашто је хрватски систем логора смрти толико потрајао, и практично радио без сметњи толико дуго?

Хрватски систем логора је највише радио док је било најмање отпора. За Јадовно/Паг је од априла до августа слато железницом по 10 хиљада људи месечно. Тад отпора скоро и да није било. После тога је направљен логор смрти Јасеновац, и у њега транспортовано становништво Козаре. Али после тога, јачањем отпора, НДХ губи контролу над већим делом територије и више није у стању да систематски шаље становништво у логор, па број послатих у Јасеновац драстично опада.

Потражи истраживање Драгана Цветковића о страдалим у Јасеновцу.
Одговори

(30-12-2015, 05:17 PM)ватхра Пише:  
(30-12-2015, 04:40 PM)Жаре Пише:  Да ли овакво размишљање можемо применити и на комунисте, јер су и они сарађивали са онима који су вршили геноцид над Србима?
Наведи примере те сарадње.

[Слика: 8694197.jpg]


Приложених Датотека Изведена сличица(e)
   
Одговори

(30-12-2015, 05:17 PM)ватхра Пише:  Хрватски систем логора је највише радио док је било најмање отпора. За Јадовно/Паг је од априла до августа слато железницом по 10 хиљада људи месечно. Тад отпора скоро и да није било. После тога је направљен логор смрти Јасеновац, и у њега транспортовано становништво Козаре.

А ко је затворио логор у Јадовну?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Кад смо код Козаре,ватхра а зашто партизани најчешће играју Козарачко коло а не неко друго?Да није у питању онај принцип "Играли ти на гробљу"? Питам тебе, јер сви знамо да си ватрени партизан.Никако ми није јасно зашто певате "Ој Козаро" у свакој прилици када знамо колико је Српског народа одведено са Козаре у Јасеновац и побијено.Шта вам значи онај део "У теби је ,јој у теби је,партизана пуно"?Шта су радили партизани у време битке на Козари?Крили се у шуми или блокирали збегове да не утекну усташама.Извини ако сам негде спојио партизанеиусташе јер знам да се пише одвојено.
[Слика: s_l1600.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним